Mężczyzna po kontuzji wracający do biegania odpoczywający po treningu

Powrót do biegania po kontuzji – jak wrócić do treningów?

Powrót do biegania po kontuzji to dla każdego biegacza spore wyzwanie. Sprawdź, jak zacząć trening po urazie i wrócić do biegania.

Uraz kolana, ścięgna Achillesa, naderwanie mięśnia, skręcenie stawu... To tylko kilka przykładów kontuzji, które mogą przydarzyć się nie tylko początkującym, ale też zaawansowanym biegaczom. Wysokie ryzyko urazów jest wpisane w ten sport i często niestety z tego powodu trzeba zrobić sobie przerwę od treningów, by w pełni dojść do siebie. Jak jednak powrócić do biegania po kontuzji, by aktywność była w pełni bezpieczna i bezbolesna?

Jak wrócić do biegania po kontuzji? Słuchaj lekarza!

Po powrocie do zdrowia po urazie lub chorobie bądź ostrożny, gdyż rzucanie się na zbyt głęboką wodę po niedawno wyleczonym urazie może skończyć się odnowieniem kontuzji i wykluczeniem Cię z treningów ponownie na dłuższy czas. Rozwaga i cierpliwość to coś, w co będziesz się musiał wyposażyć.

W powrocie do pełnej sprawności niezwykle ważna jest współpraca z lekarzem i fizjoterapeutą. To specjaliści, którzy wiedzą, jak należy wprowadzać organizm do aktywności po przebytym urazie. Przeprowadzenie profesjonalnych testów funkcjonalnych pozwoli fizjoterapeucie na ocenę Twojego stanu sprawności. Stosuj się do zaleceń, konsultuj wszelkie wątpliwości i nie ignoruj wskazań zdrowotnych – to pomoże powrócić do biegania w możliwie jak najszybszy i przede wszystkim bezpieczny sposób.

Osoba trenująca bieganie na konsultacji u lekarza

Trening biegowy po kontuzji – jak się do tego zabrać?

Dostałeś pozwolenie do powrotu do biegania po kontuzji kolana czy innej części aparatu ruchu? W takim razie pora przejść do praktycznych wskazówek, które pomogą Ci przystosować wysiłek fizyczny do Twoich aktualnych potrzeb. By bieganie po urazie znów mogło cieszyć, pamiętaj o:

mniejszej intensywności treningu niż zazwyczaj – Twoje ciało musi na nowo przystosować się do wysiłku, a uszkodzone miejsce potrzebuje na to jeszcze więcej czasu i uwagi. Nie porywaj się od razu na kilometrowe biegi, zacznij od spacerów, szybszego marszu i lekkiego truchtu. Pamiętaj o właściwej rozgrzewce przed treningiem. Powrót do biegu możesz poprzedzić także ćwiczeniem podskoków, by sprawdzić, czy jesteś wystarczająco mobilny i stabilny;

spróbuj zacząć od czegoś innego niż bieganie – w joggingu urazy zwykle wiążą się z przeciążeniem wywołanym jednostajnym ruchem i wywieraniem nacisku na te same części ciała. Może więc warto wzmocnić nieco inne jego partie, by powrót do sprawności był całościowy i nieco odciążył nadwerężone części ciała? Spróbuj jazdy na rowerze, która pozwoli zwiększać wydolność. Możesz też zacząć pływać – treningi w wodzie często wykorzystywane są w rehabilitacji;

nie zapomnij o treningu siłowym – ćwiczenie siły mięśni po urazie pozwoli Ci wypracować stabilizację ciała, która jest niezwykle ważna podczas biegania. To także lepsze wsparcie dla całego ciała, gdyż większa siła mięśni przekłada się na ich większą odporność, co często może uchronić przed kontuzją;

słuchaj swojego ciała – podczas całego procesu powrotu do aktywności fizycznej bądź czujny na reakcje Twojego organizmu. Obserwuj, czy nie doświadczasz dolegliwości bólowych w trakcie jakiejś aktywności, czy nie odczuwasz dyskomfortu lub innych niepokojących objawów. Nie rób niczego, co dodatkowo obciąża strefę po kontuzji, a jeśli cokolwiek Cię niepokoi, nie wahaj się zasięgnąć rady lekarza lub fizjoterapeuty. Powrót do pełni sprawności po dłuższej przerwie będzie wymagał od Ciebie czujności;

rozciąganiu – ten element treningowy pozwoli tkankom na właściwy odpoczynek po wysiłku, zapobiegnie zakwasom i uelastyczni mięśnie oraz stawy. Warto o tym pamiętać nie tylko po kontuzji;

odpowiednim obuwiu – wybierz takie buty do biegania, które da Ci maksymalną stabilizację. Ważne, by zapewniało także właściwą amortyzację wstrząsów i nie powodowało dyskomfortu.

Dziewczyna w stroju sportowym rozgrzewająca się na boisku przed bieganiem

Powrót na trening biegowy po urazie – jak długo to trwa?

Bardzo trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, ponieważ bardzo dużo zależy od typu kontuzji, której doznałeś. Jeśli mamy do czynienia z poważnym uszkodzeniem, które wymagało ingerencji operacyjnej, czas powrotu do sprawności będzie z pewnością dłuższy, niż w przypadku lekkiej kontuzji czy przeciążenia. Ważną rolę odgrywają w całym procesie także inne czynniki, na przykład:

wiek biegacza;
siła ciała;
zakres ruchomości i mobilności;
występowanie bólu lub obrzęku;
zakres sprawności sprzed kontuzji.

Jak szybko można wrócić do biegania po chorobie? Jeśli nie mówimy o typowej kontuzji, a na przykład o grypie czy innym tego typu schorzeniu – do treningów można zwykle powrócić, jak tylko poczujemy się wystarczająco dobrze. Warto jednak też porozmawiać na ten temat z lekarzem na wizycie kontrolnej. Zaś co do osób, które niestety doświadczyły kontuzji, czas powrotu do pełni zdrowia może potrwać od około dwóch tygodni do nawet kilku lub kilkunastu miesięcy w przypadku poważnych kontuzji. Warto więc robić wszystko, by skutecznie im zapobiegać i nie dać się wykluczyć z biegania na tak długo.

Cierpliwość i systematyczność to klucz do sukcesu

Mawia się, że nie od razu Rzym zbudowano – podobnie jest w przypadku procesu powrotu do zdrowia. Twoja siła mięśniowa, ruchomość i stabilność muszą dostać nieco czasu na to, by na powrót się odbudować. Dlatego też cierpliwość i systematyczne działanie będzie sprzymierzeńcem każdego biegacza, który chce przywrócić kondycję fizyczną, szybkość i mobilność swojego organizmu do poprzedniego poziomu. By na nowo zacząć przygodę z bieganiem warto dać sobie czas na regenerację i zadbać o właściwe odżywianie, odpoczynek i regularny trening dopasowany do aktualnych możliwości oraz potrzeb.

Przeczytaj także:

Mężczyźni udoskonalający technikę biegania chcące biegać szybciej

Trening biegacza – jak biegać szybciej? Jak trenować?

Zastanawiasz się, jak zwiększyć tempo swojego treningu i jak biegać szybciej? Poznaj sposoby treningowe dla biegaczy, które pomogą Ci osiągnąć cel.

Mężczyzna w odzieży sportowej siedzący na ziemi z ugiętą nogą cierpiąc na kolano biegacza

Najczęstsze kontuzje biegaczy – urazy podczas biegania

Jakie są najczęstsze kontuzje biegaczy? Jak duże jest ryzyko kontuzji i urazów podczas biegania? Poznaj najczęstsze urazy początkujących biegaczy.

Mężczyzna nakładający stabilizator na kolano

Stabilizator na kolano – kiedy stabilizator stawu kolanowego?

Stabilizator na kolano – kiedy warto usztywnić staw kolanowy? Sprawdź, w jakich sytuacjach nosić stabilizator kolana i jak może Ci pomóc.

Para w strojach i obuwiu sportowym biegnąca w PMnO

Co to PMnO – Puchar Polski w Pieszych Maratonach na Orientację

Czym jest PMnO? Chcesz wziąć udział w zdobywaniu Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć.

Uczestnik biegu rzeźnika biegnący po błocie w lesie w butach i legginsach sportowych

Festiwal Biegu Rzeźnika – czym właściwie jest?

Bieg Rzeźnika to bieszczadzki bieg towarzyski. Najbliższy odbędzie się w dniach 18-21 czerwca 2025. Sprawdź, czym się charakteryzuje Bieg Rzeźnika.