Kobieta i mężczyna pijący wodę z suplementami po treningu wzmacniającym po COVID-19

Powrót do formy po COVID-19. Rehabilitacja i nie tylko

W czasie pandemii przebyta choroba utrudniła podejmowanie się aktywności fizycznej. Warto zadbać zatem o powrót do formy po przejściu covid-19.

Nie da się znaleźć złotego środka, który w magiczny sposób pozwoli Ci od razu wrócić do formy sprzed izolacji czy zakażenia COVID-19. Niezbędne jest odpowiednie nastawienie i kompleksowy plan treningowy. Sprawdź, co pozwoli zregenerować organizm?

Wpływ izolacji bez aktywności fizycznej na organizm

Brak aktywności fizycznej niezależnie od tego, czy po długofalowej izolacji ze względu na pandemię, czy też w wyniku prowadzonego trybu życia, ma wyniszczający wpływ na ludzki organizm. Przede wszystkim spada Ci odporność, co wiąże się z większą podatnością na infekcje. Przykładowo, gdy izolacja trwa dłużej niż 4 tygodnie, można zauważyć, między innymi:

– Zmniejszenie maksymalnej i submaksymalnej wydajności ćwiczeń;

– Osłabienie funkcji sercowo-naczyniowych i potencjału metabolicznego;

– Zmniejszenie objętości krwi;

– Zmiany w przeroście mięśnia sercowego;

– Spadek wartości hemoglobiny;

– Zmianę maksymalnego dostarczania tlenu.

Długotrwała bezczynność treningowa negatywnie wpływa również na różne grupy mięśniowe. Istnieje też prawdopodobieństwo obniżenia syntezy kolagenu w ścięgnach. Kolejny problemem może być zwiększanie masy mięśniowej spowodowane ograniczonym wydatkiem energetycznym.

Mężczyzna robiący masaż wzmacniający organizm po COVID-19

Powikłania po przebytej chorobie w pandemii

Wpływ na spadek formy może mieć również samo przejście COVID-19. U wielu osób doprowadziła do pogorszenia czynności serca, zapalenia mięśnia sercowego, a nawet ostrego upośledzenia jego funkcji w charakterze przewlekłym. W przypadkach ciężkiego przebycia infekcji z licznymi objawami obserwuje się wysokie stężanie troponiny, natomiast nie jest znana częstość występowania skutków kardiologicznych u osób, które przechodzą zakażenie w sposób skąpoobjawowy lub bezobjawowy.

Jak wrócić do formy po COVID?

W zależności od ciężkości przebiegu choroby, powrót do sportu będzie trwał dłużej lub krócej. Warto pamiętać, że każdy organizm reaguje nieco inaczej na określone warunki. Tym samym warto podejść do standardowych metod powrotu do formy po COVID z pewnym dystansem. W przypadku sportowców szczególnie ważne jest spersonalizowanie planu treningowego, diety i suplementacji. W ten sposób jesteś w stanie znacznie skrócić okres rekonwalescencji.

Na samym początku dobrze jest skonsultować się z fizjoterapeutą. Działanie jest podobne, jak w przypadku innej kontuzji, tylko w tym przypadku skutki infekcji mogą być nieco bardziej skomplikowane. Ponadto jeśli nadasz odczuwasz skutki SARS-CoV-2, konieczna może okazać się konsultacja lekarska u internisty. Alarmujące są w szczególności bóle w klatce piersiowej oraz duszności nawet podczas mniej intensywnego wysiłku. W takiej sytuacji zaleca się monitorowanie:

– Tętna spoczynkowego;

– Odczytywalnego wysiłku;

– Stresu, zmęczenia, bolesności mięśni;

– Samopoczucia.

Czasem konieczne są również badania, aby wykluczyć powiązane schorzenia. W podstawowym zakresie będą to badania krwi oraz EKG. Zanim w pełni wrócisz do formy sprzed choroby, należy doprowadzić organizm do stanu stabilnego i gotowego na aktywność o średniej intensywności.

Kobieta relaksująca się po treningu wzmacniającym po COVID-19

Jak zacząć trenować po COVID-19?

Gdy już wróciłeś do sił witalnych i jesteś w trakcie suplementacji brakujących witamin i minerałów, możesz śmiało podejmować się treningów. Pamiętaj, że powrót do aktywności ma być spokojny, a Ty musisz uzbroić się w cierpliwość. Przede wszystkim natomiast:

Wykonuj ćwiczenia oddechowe – skup się na wyćwiczeniu prawidłowego wzorca oddechowego torem dolno-żebrowym;

Zadbaj o wzmocnienie mięśni i trening siłowy – spadek masy mięśniowej, który mógł nastąpić w trakcie izolacji, nie pomoże w powrocie do regularnych treningów;

Ćwiczenia wykonuj z małą intensywnością i przy niskim tętnie – przykładowo, jeśli preferujesz bieganie, nie zaczynaj od długich dystansów takim tempem, jak przed chorobą;

Monitoruj i analizuj – zwróć uwagę na tętno, jeśli zobaczysz, że powtarzając wysiłek z taką samą intensywnością, zmniejsza się wartość średniego tętna, to oznacza, że możesz iść krok dalej i powoli zwiększać intensywność poszczególnych interwałów.

U niektórych sportowców elity, powrót do treningów na poziomie sprzed zakażenia koronawirusem, zajmował 3 tygodnie, innym nawet pół roku. Aby zwiększyć wydolność organizmu, warto zadbać o regularność. Świadome podążanie za wyznaczonym podczas fizjoterapii planem wymaga cierpliwości, ale wiąże się również ze zdrowym i konsekwentnym dążeniem do celu.

Powrót do aktywności fizycznej – jak ćwiczyć?

Każdy powrót do formy po zakażeniu wymaga odpowiedniego działania. Pierwszym etapem rehabilitacji poCOVIDowej jest z pewności spacerowanie. W życiu sportowca istotny jest ruch, a zatem nawet ten nieintensywny ma rację bytu. Z czasem warto przejść do nieco bardziej wymagających ćwiczeń. Tutaj dobrym rozwiązaniem mogą okazać się zajęcia fitness, które pozwolą stopniowo zwiększać wydolność płuc. Takie aktywności warto również wykonywać w domu, przykładowo zdecyduj się na:

– Bieg na bieżni;

– Jazda na rowerze stacjonarnym, ewentualnie z wykorzystaniem trenażera;

– Trening obwodowy;

– Trening z gumami oporowymi;

Joga;

– Trening funkcjonalny.

Oraz inne aktywności, które lubisz i możesz wykonywać w salonie lub prywatnej siłowni. Pamiętaj, że każdy trening powinien być poprzedzony rozgrzewką. Dzięki temu regeneracja będzie skuteczniejsza i szybsza. Nastaw się na osiągnięcie wybranego celu i dąż do niego. Uważaj jednak, aby nadto nie przemęczać organizmu, gdyż długotrwałe uczucie zmęczenia jest często sygnałem o nadchodzących poważniejszych trudnościach.

Przeczytaj także:

seniorzy w odzieży trekkingowej spacerujący w celu zapobiegania osteoporozie

Dieta i aktywność fizyczna przy osteoporozie

Osteoporoza jest chorobą polegającą na stopniowym zmniejszaniu się zawartości składników mineralnych w kościach. Jaka dieta przy osteoporozie?

Para wykonująca ćwiczenia na rozciąganie pleców

Ból pleców – przyczyny, objawy, ćwiczenia na kręgosłup

Dlaczego bolą plecy? Powodem może być brak ruchu lub poważna choroba. Poznaj najlepsze ćwiczenia na ból pleców i pozbądź się bólu na dobre.

zbliżenie na jedzenie

Dieta IF – post przerywany – na czym polega?

Dieta IF, zwana też postem przerywanym, może być bardzo prostym i skutecznym sposobem na zmniejszenie wagi. Sprawdź, kto może z niej korzystać.

Kobieta i mężczyzna przygotowujący posiłek keto

Na czym polega dieta ketogeniczna? Co jeść na keto?

Chcesz przejść na keto? Nie wiesz, jakie są zasady diety ketogenicznej? Czy to dobry wybór na odchudzanie? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Kobieta i mężczyzna w kaskach czekający na jedzenie w upale siedząc przy stoliku w restauracji

Co jeść i pić w upały a czego unikać? Najlepsza dieta na upalne dni

Jak komponować posiłki podczas upałów? Dieta na gorące dni powinna zadbać o uzupełnienie płynów i ważnych składników mineralnych.