Co to jest przetrenowanie? Rodzaje przetrenowania
Przetrenowanie to stan, którego zapewne większości sportowców zdarzyło się, lub jeszcze zdarzy, doświadczyć. Nieważne, czy jest się amatorem, czy profesjonalistą – przetrenowanie może dotknąć każdego. Nic w tym dziwnego – gdy jakaś dyscyplina stanie się czymś więcej niż hobby, chcemy się w niej wciąż udoskonalać, pokonywać swoje granice i pobijać różne rekordy. Może tu chodzić zarówno o coraz większe ciężary w treningu siłowym na siłowni, ale też o jeszcze lepszy czas w bieganiu czy jeszcze większą wydajność, jak i wytrzymałość w kolarstwie. Tak naprawdę każdy intensywny wysiłek może doprowadzić nas do przetrenowania. Jesteśmy tylko ludźmi i każdy z nas ma jakieś swoje granice, których próba przekraczania może skończyć się zbyt agresywną eksploatacją organizmu.
Czym właściwie jest przetrenowanie? To stan organizmu, w którym nasze ciało mówi stanowcze „stop”. Zdarza się to najczęściej właśnie gdy długo i intensywnie wymagamy od niego działania na najwyższych obrotach. Można mówić o dwóch typach przetrenowania. Rodzaje skutków zbyt intensywnego wysiłku to:
– typ I, dający objawy ze strony układu współczulnego – dotyczy zwykle zawodników uprawiających sporty szybkościowe i siłowe,
– typ II, dający objawy ze strony układu przywspółczulnego – dotyczy sportowców wytrzymałościowych.