Kobieta leżąca na łóżku czytająca gazetę z elektrodami do elektrostymulacji przypiętymi na uda by zregenerować je po przetrenowaniu

Przetrenowanie organizmu – sprawdź, jakie są objawy i skutki przetrenowania

Intensywny trening może być powodem, dla którego odczuwasz duże zmęczenie organizmu i ból mięśni. Sprawdź, czym jest przetrenowanie.

Intensywne treningi niezależnie od tego, czy chodzisz na siłownię, czy biegasz lub uprawiasz inny sport, mogą nieść czasami więcej szkody niż pożytku. Nie od dziś wiadomo, że wszystko powinno się robić z umiarem. Co jednak w przypadku, gdy nieco przesadzimy i nabawimy się nieprzyjemnych dolegliwości przez zbyt intensywny wysiłek? Sprawdź, czym właściwie jest przetrenowanie, jak zwalczyć jego efekty i co zrobić, by więcej do niego nie dopuścić. Zespół przetrenowania – ile trwa, jak objawia się przetrenowanie, skutki uboczne.

Co to jest przetrenowanie? Rodzaje przetrenowania

Przetrenowanie to stan, którego zapewne większości sportowców zdarzyło się, lub jeszcze zdarzy, doświadczyć. Nieważne, czy jest się amatorem, czy profesjonalistą – przetrenowanie może dotknąć każdego. Nic w tym dziwnego – gdy jakaś dyscyplina stanie się czymś więcej niż hobby, chcemy się w niej wciąż udoskonalać, pokonywać swoje granice i pobijać różne rekordy. Może tu chodzić zarówno o coraz większe ciężary w treningu siłowym na siłowni, ale też o jeszcze lepszy czas w bieganiu czy jeszcze większą wydajność, jak i wytrzymałość w kolarstwie. Tak naprawdę każdy intensywny wysiłek może doprowadzić nas do przetrenowania. Jesteśmy tylko ludźmi i każdy z nas ma jakieś swoje granice, których próba przekraczania może skończyć się zbyt agresywną eksploatacją organizmu.

Czym właściwie jest przetrenowanie? To stan organizmu, w którym nasze ciało mówi stanowcze „stop”. Zdarza się to najczęściej właśnie gdy długo i intensywnie wymagamy od niego działania na najwyższych obrotach. Można mówić o dwóch typach przetrenowania. Rodzaje skutków zbyt intensywnego wysiłku to:

typ I, dający objawy ze strony układu współczulnego – dotyczy zwykle zawodników uprawiających sporty szybkościowe i siłowe,
typ II, dający objawy ze strony układu przywspółczulnego – dotyczy sportowców wytrzymałościowych.

Mężczyzna trzymający się na udo

Przetrenowanie – objawy fizjologiczne i psychiczne

Jakie są oznaki przetrenowania? Oto najczęstsze z nich, które pozwolą Ci rozpoznać ten stan:

uporczywe bóle mięśni – zbyt intensywna aktywność fizyczna powoduje przeciążenia mięśni i ich mikrourazy, co z kolei przekłada się na dolegliwości bólowe i nierzadko uszkodzenia mięśni i stawów,

bezustanne poczucie zmęczenia – zmęczenie, a przetrenowanie to nieco inne stany, nie ulega wątpliwości, że nadmierny wysiłek fizyczny objawia się właśnie przemęczeniem, często nawet na początku treningu,

spadek formy – brak właściwego czasu na regenerację, niewystarczająca ilość składników odżywczych i wyczerpujący plan treningowy to klucz do spadku wydolności organizmu i pogorszenia wyników sportowych. Przemęczone i wyczerpane ciało nie będzie w stanie sprostać Twoim wymaganiom i nie osiągnie tego, co przy sprzyjających warunkach było w stanie zrobić,

problemy ze snem – chroniczne przemęczenie może prowadzić do problemów z zasypianiem, jakością snu i przez to niewystarczającym czasem odpoczynku,

rozdrażnienie i pogorszony stan psychiczny – w przetrenowaniu objawy fizjologiczne to nie wszystko – układ nerwowy również je odnotowuje. Gorsze wyniki, ból, nieprzyjemne dolegliwości przekładają się na stan psychiczny sportowca, który może stać się z tego powodu rozdrażniony i sfrustrowany. 

Objawy przetrenowania w treningu siłowym, jak i każdym innym, mogą być bardzo różnorodne. Objawiać się może przetrenowanie gorączką, drżeniem kończyn, podwyższonym tętnem czy brakiem apetytu i utratą wagi. Biegunka a przetrenowanie? To również może się zdarzyć. Przetrenowanie, a okres – tutaj kwestia zahamowania miesiączki może być powiązana z ogólnym, niezdrowym trybem życia i złą dietą, do których przetrenowanie może się przykładać. Trzeba mieć świadomość, że skutki przetrenowania mogą być bardzo poważne, gdyż stałe wyczerpywanie organizmu nie doprowadzi go do niczego dobrego.

Kobieta w staniku sportowym masowana przez osobę rollerem po karku

Jak wyjść z przetrenowania?

Co można zrobić, gdy doprowadzimy do przewlekłego zmęczenia organizmu? Jak wyleczyć przetrenowanie mięśni nóg, mięśni brzucha, czy innej partii? Odpowiedź jest prosta – daj sobie czas na porządną regenerację. Tylko odpoczynek od wysiłku jest w stanie zniwelować objawy przetrenowania. Bieganie, siłownię i inne sporty odstaw na później.

Przetrenowanie – ile odpoczynku będzie konieczne, by wrócić do siebie? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Każdy organizm jest inny, dużo zależy też od rodzaju uprawianej aktywności oraz od stopnia przetrenowania i nasilenia symptomów. Czasem wystarczy kilka dni, czasami kilka tygodni, a w niektórych przypadkach regeneracja trwa miesiącami. By całkowicie zażegnać efekty przetrenowania, trzeba się skupić na potrzebach swojego organizmu i dać mu czas na odpoczynek.

Przetrenowanie – jak zwalczyć skutki, by proces regeneracji był bardziej efektywny? Możesz w tym czasie zasięgnąć porady specjalistów: psychologów, fizjoterapeutów i dietetyków. Dobrze sprawdzi się na przykład zmiana diety na lepiej zbilansowaną, dostarczającą wszystkich niezbędnych składników, których ubywało podczas trenowania. Jeśli chcesz możesz także skorzystać z odżywczych masaży czy zabiegów odnowy biologicznej – Twoje ciało z pewnością Ci za to podziękuje.

Profilaktyka przetrenowania mięśni – jak temu zapobiegać?

Nie od dziś wiadomo, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Co więc warto zrobić, by uniknąć objawów przetrenowania? Siłownia przede wszystkim nie powinna stać się Twoim drugim domem. Słowem: treningi powinny odbywać się regularnie, jednak nie za często. Przyjmuje się, że już 3-4 treningi tygodniowo będą zupełnie wystarczające. Postaw na zrównoważony plan, najlepiej ułożony pod okiem profesjonalnego trenera.

O czym jeszcze warto pamiętać? By znów nie dać się za bardzo ponieść. Uwzględnij w swojej rutynie czas na odpoczynek, bez którego Twoje ciało nie będzie mogło prawidłowo funkcjonować. Wybierz się zamiast na ciężki trening, na jogę lub basen, by rozciągnąć ciało i dać mu czas na regenerację. Na umysł to również dobrze wpłynie. Warto także zadbać o higienę snu – kładź się o stałych porach, staraj się odprężyć i nie korzystać ze smartfona w łóżku. Na pewno dostrzeżesz różnicę!

W sporcie regeneracja organizmu jest niezwykle ważnym etapem. Syndrom przetrenowania, o który nietrudno przy częstych i intensywnych treningach, może być bardzo uciążliwy i nieprzyjemny, dlatego zapobiegaj przetrenowaniu i ciesz się zdrową i rozsądną aktywnością fizyczną.

Przeczytaj także:

Masowanie łydki za pomocą kulki do masowania

Regeneracja po treningu – jak zregenerować mięśnie po treningu?

Regeneracja po treningu fizycznym to konieczność. Sprawdź, jak przyspieszyć regenerację potreningową mięśni, jak zadbać o brak kontuzji.

bężczyzna ze sztangą

Najlepsze suplementy na regenerację mięśni po treningu – poradnik

Regeneracja potreningowa – najlepsze suplementy na regenerację mięśni po treningu. Jaka suplementacja jest skuteczna po intensywnym treningu?

Mężczyzna wspinający się w Himalajach

Sauna a basen – regeneracja w saunie po pływaniu czy przed?

Wizyta w saunie niesie wiele korzyści dla zdrowia. Czy sauna po basenie to dobry pomysł? Może lepiej rozluźnić mięśnie przed pływaniem?

Ćwiczenia na zakwasy - sprawdzone sposoby na zakwasy po treningu

Ćwiczenia na zakwasy - sprawdzone sposoby na zakwasy po treningu

Po intensywnej aktywności fizycznej konieczna jest umiejętna regeneracja mięśni. Sprawdź najlepsze ćwiczenia na zakwasy oraz sposoby na ból po wysiłku

Kobieta w stroju sportowym siedząca na podłodze regenerująca po bieganiu swoje nogi rollerem

Regeneracja po bieganiu – jak zregenerować mięśnie po treningu?

Regeneracja po bieganiu to czas, gdy organizm odbudowuje mięśnie. Sprawdź, jak regenerować się treningu biegowym i ograniczyć ryzyko kontuzji.