Kobieta w stroju sportowym siedząca na podłodze regenerująca po bieganiu swoje nogi rollerem

Regeneracja po bieganiu – jak zregenerować się po treningu biegowym?

Regeneracja po bieganiu to czas, gdy organizm odbudowuje mięśnie. Sprawdź, jak regenerować się treningu biegowym i ograniczyć ryzyko kontuzji.

Regeneracja po bieganiu, czyli intensywnym wysiłku fizycznym, jest niezwykle istotnym elementem, który wpływa pozytywnie nie tylko na nasze zdrowie i kondycję, ale również wydolność fizyczną. Mimo że jogging przynosi wiele korzyści dla zdrowia, to jednak nieodpowiednio przeprowadzony trening, a także czas regeneracji po nim, może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. Dlatego niezależnie od tego, czy biegamy profesjonalnie, czy rekreacyjnie, pamiętajmy o kilku zasadach.

Regeneracja po bieganiu – dlaczego jest tak ważna?

Każdy biegacz, który już od pewnego czasu trenuje jogging, zdaję sobie sprawę z tego, jak istotnym czynnikiem jest regeneracja. Wiele osób, dopiero rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem, może jednak nie wiedzieć, jak ważnym aspektem jest właściwy odpoczynek po takim treningu. Co istotne, ważny jest on nie tylko wtedy, kiedy właśnie ukończyliśmy maraton lub inny dłuższy dystans, ale również po krótkich przebieżkach.

Pomijanie etapu regeneracji może spowodować nie tylko przemęczenie organizmu, ale również zmniejszyć jego właściwości zdolności naprawcze, co może prowadzić do zwiększenia ryzyka kontuzji. Dodatkowo osoby, które dbają o ten element, szybciej widzą efekty swoich treningów. Dlaczego regeneracja jest tak ważna?

– Zapobiega kontuzjom.
– Poprawia wydolność.
– Wpływa na regenerację tkanek.
– Przyspiesza odprowadzanie szkodliwych metabolitów.
– Pozwala na odzyskanie homeostazy płynów i elektrolitów.

Dodatkowo może ona działać przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. Ma istotne znaczenie również z punktu widzenia kondycji psychicznej biegacza.

Kobieta w stroju i w obuwiu sportowym biegająca po dworze

Regeneracja – bieganie amatorskie a profesjonalne

Zregenerowanie organizmu po bieganiu u sportowców może przebiegać nieco inaczej niż u amatorów joggingu. Dlatego zawsze takie działanie powinno być dopasowane do intensywności treningu, wieku biegacza, a także jego trybu życia. Na czas odpoczynku między sesjami biegowymi wpływa również indywidualna kondycja fizyczna, a także częstotliwość treningów. Niezależnie od tego, czy jogging uprawiamy profesjonalnie, czy amatorsko, powinniśmy jednak unikać wykonywania ćwiczeń tych samych grup mięśniowych dzień po dniu, nawet jeżeli zaplanowaliśmy treningi z większą częstotliwością. 

Ile czasu potrzeba na regenerację po bieganiu?

Każda osoba może potrzebować innej ilości czasu, aby zregenerować się po bieganiu. Jak długo jej organizm będzie uzupełniał zapasy glikogenu i naprawiał naderwane włókna mięśniowe, zależy od indywidualnych predyspozycji jednostki. Dla niektórych osób wystarczającym odpoczynkiem będzie ten 24-godzinny. Inni mogą potrzebować od 36 do 48 godzin, aby prawidłowo się zrestartować. 

Pamiętajmy, że bez regeneracji organizmu, nie ma możliwości odbudowy oraz wzmocnienia mięśni. Dlatego wykonując ćwiczenia fizyczne w krótszym odstępie czasu, narażamy się na kontuzje i osłabiamy swój organizm, a także mięśnie, które stają coraz słabsze. W kontekście czasu regeneracji po treningu biegowym, warto pamiętać również o odpowiedniej długości snu. 

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym możemy przyspieszyć odbudowę tkanek po bieganiu, lecz można je wykorzystać w przypadku każdej regeneracji powysiłkowej.

Mężczyzna przygotowujący napój regeneracyjny do obiadu po bieganiu

Co po intensywnym bieganiu? Posiłek potreningowy

Duży wpływ na regenerację organizmu po każdym treningu, również tym biegowym ma odżywienie biegacza. Dlatego zarówno osoby, które trenują profesjonalnie, jak i amatorsko, powinny zwrócić szczególną uwagę na spożywane przez siebie posiłki. Odpowiednio skomponowany jadłospis może wspomóc regenerację organizmu.

Zaraz po zakończeniu treningu, warto uzupełnić zapasy energii w organizmie. W tym celu najlepiej postawić na łatwo przyswajalne węglowodany. Dobrze jest je przyjąć około 15 minut po zakończeniu biegu. Taki posiłek powinien zawierać też owoce. Może nim być na przykład biały ryż z jabłkiem i ze skyrem. Zaleca się, by posiłek potreningowy zawierał od 20 do 40 g białka i od 60 do 120 g węglowodanów. Ważne jest, by był on lekkostrawny, zawierał cukry proste i jak najmniej tłuszczu.

Poza posiłkiem potreningowym, w ciągu około dwóch godzin po zakończeniu ćwiczeń, warto zjeść kolejne danie. To z kolei powinno składać się z węglowodanów złożonych, które będą dłużej uwalniały energię. Do takich produktów zalicza się na przykład pieczywo i makarony pełnoziarniste, gruboziarniste kasze czy płatki owsiane. W takim daniu również powinno pojawić się białko oraz zdrowe tłuszcze.

Mimo że tłuszcze chwilę po treningu nie są wskazane ze względu na to, że opóźniają wchłanianie składników odżywczych z jelit, to jednak osoby aktywne fizycznie, powinny w swoim jadłospisie przeznaczyć przynajmniej 20% dziennego zapotrzebowania na energię właśnie na te składniki.

Jeśli zaraz po ciężkim joggingu nie mamy apetytu, możemy postawić na żele energetyczne lub specjalne batony energetyczne dla biegaczy. Jeśli trenujemy na przykład wieczorem, wówczas mimo wszystko powinniśmy spożyć odpowiednio zbilansowany posiłek, ponieważ brak dostępu do energii po joggingu, może opóźniać proces regeneracji organizmu, a nawet prowadzić do uszkodzenia mięśni.

Białko jako ważny element regeneracji po bieganiu

Spożywanie odpowiedniej ilości białka, jest niezwykle istotne dla wszystkich trenujących osób ze względu na to, że składnik ten jest podstawowym budulcem naszych mięśni. Żeby więc włókna kolagenowe, które zrywają się podczas treningu, mogły się zregenerować, musimy zagwarantować im odpowiednie spożycie białka.

W posiłku potreningowym może to być około 0,5 g białka na kilogram masy ciała. W pozostałych daniach warto zjadać od 0,25 do 0,4 g białka na kilogram masy ciała lub minimum 20 g. Wszelkie zalecenia dla biegaczy mówią o tym, że minimalna ilość białka, jaką powinni przyjmować każdego dnia to 1,2 g na kilogram masy ciała. Optymalna wartość to jednak 1,6 g białka na kilogram masy ciała dziennie.

Regeneracja mięśni po bieganiu – terapia zimnem i ciepłem

Zabiegiem, który może przyspieszyć regenerację po bieganiu, jest terapia zimnem. Wpływa ona przede wszystkim na zmniejszanie obrzęków, łagodzenie bólu, a także hamuje procesy zapalne. Dlatego biegacze po intensywnym treningu mogą postawić zarówno na zimną kąpiel, jak i masaż lodem czy też kąpiel w wodzie z kostkami lodu. Sportowcy często wykorzystują także zimne kompresy żelowe czy krioterapię miejscową i ogólnoustrojową. 

Przeciwieństwem regeneracji za pomocą zimna jest stosowanie ciepła. Terapia ciepłem przede wszystkim rozróżnia mięśnie i nasila efekt przekrwienny. Dlatego właśnie polecana jest w przypadku kiedy mięśnie są spięte lub pojawiły się zakwasy. Terapia ciepłem najczęściej przeprowadzana jest w postaci gorącej kąpieli solankowej lub wizyty w saunie. Dobrym sposobem na regenerację po bieganiu i przyspieszenie odbudowy tkanek mięśniowych, jest stosowanie naprzemiennie ciepła i zimna.

Istotne jest również, by po głównym treningu biegowym, przynajmniej kilka minut poświęcić na jogging w spokojnym tempie lub marsz. Dzięki temu mięśnie stopniowo zaczną wracać do swojego normalnego kształtu, a organizm nieco się schłodzi, zanim całkowicie zaprzestaniemy jakiegokolwiek ruchu w ramach odpoczynku po biegu w domu.

Mężczyzna w stroju i obuwiu sportowym rozciągający nogi po bieganiu

Regeneracja mięśni nóg – rozciąganie

Bezpośrednio po treningu powinniśmy pamiętać o odpowiednim posiłku, nawodnieniu i schłodzeniu organizmu. Żeby osiągać lepsze wyniki, można wspomóc funkcjonowanie układu ruchu, także przez stretching. Rozciąganie warto wykonać po każdym treningu biegowym. Zwróćmy szczególną uwagę zarówno na nogi, tułów, jak i ręce. Kiedy mięsień jest rozciągnięty i rozluźniony, wtedy dopływa do niego więcej krwi, a co za tym idzie, znajdujących się w niej substancji odżywczych. Dlatego rozciąganie może mieć wpływ na szybkość regeneracji po biegu.

Regeneracja nóg po treningu – masaż

Wśród chętnie stosowanych przez biegaczy zabiegów, które wpływają na przyspieszenie regeneracji po treningu, prym wciąż wiodą masaże. Można je stosować zarówno w formie rozgrzewki przed biegiem, jak i po wysiłku. Masaż zmniejsza bolesność, poprawia elastyczność i przepływ krwi, a także rozluźnia mięśnie. Taki zabieg przyspiesza także odpływ szkodliwych metabolitów z mięśni. Ma wpływ również na naszą kondycję psychiczną. Podczas masażu ciało się relaksuje i rozluźnia , a samopoczucie poprawia. 

Sportowcy często stosują również rolowanie. Jest to forma automasażu z wykorzystaniem specjalnego piankowego wałka do masażu. Może być on gładki lub z wypustkami. Taki zabieg przyspiesza regenerację mięśni, stymulując krążenie krwi, a także poprawiając elastyczność skóry i zmniejszając ból. Alternatywą dla rolki są też maty z kolcami.

Wśród innych typów masaży stosowanych przez biegaczy wymienia się także prosoterapię, czyli masaż pneumatyczny, który usuwa szkodliwe produkty przemiany materii i toksyny z organizmu. Wpływa też na odżywienie tkanek i poprawę krążenia krwi, a także zmniejszenie ryzyko powstawania mikrourazów.

Kobieta śpiąca pod namiotem regenerująca się po bieganiu

Jak sen może wspomóc regenerację po bieganiu?

Nawet najlepiej skomponowany plan treningowy nie pozwoli nam na osiągnięcie dobrych efektów, jeśli procesy regeneracyjne naszego organizmu będą w jakiś sposób zaburzone. Jednym z najważniejszych elementów w kwestii regeneracji organizmu, bez wątpienia jest sen. Wypoczęty organizm lepiej radzi sobie z wyzwaniami, które stawiamy mu każdego dnia. Dlatego większość biegaczy pamięta o odpowiedniej ilości snu. 

Mięśnie szybciej regenerują się, jeśli śpimy przynajmniej 7 godzin na dobę. Jeżeli jednak trenujemy ciężko, powinniśmy zastanowić się nad większą dawką snu. Wówczas zaleca się, by osoby dorosłe spały do 9 godzin. Dobrym pomysłem może być również dodatkowa drzemka po treningu. Dlatego, jeśli mamy taką możliwość, po biegu, wykonaniu rozciągania po treningu, odpowiednim nawodnieniu i zjedzeniu posiłku potreningowego, możemy udać się na krótką drzemkę. Powinna ona trwać około pół godziny. Już 30 minut snu ma duże znaczenie pod kątem regeneracji.

Czego nie robić po bieganiu?

Po bieganiu nie powinniśmy zapominać o odpowiednim nawodnieniu. Już w trakcie biegu dochodzi do utraty płynów. Dlatego zwłaszcza w przypadku dłuższych treningów, powinniśmy mieć przy sobie wodę lub napój izotoniczny, który w każdej chwili będziemy mogli wypić. Odpowiednie spożycie wody zarówno przed, jak i po, a także w trakcie treningu, jest bardzo ważne. Zbyt duża utrata płynów prowadzi do odwodnienia i opóźnia proces regeneracji. Dlatego po bieganiu małymi łykami i powoli, powinno się przyjąć przynajmniej litr wody.

Pewnym błędem jest również zakończenie treningu biegowego bez chwili truchtu oraz rozciągania. Warto przez 10-15 minut po treningu potruchtać lub przejść do marszu, ponieważ wówczas organizm już zaczyna łagodzić stan związany z zakwasami i aktywnie odpoczywa. Takie działanie w połączeniu ze stretchingiem wpływa pozytywnie na stan mięśni i stawów i może zapobiegać kontuzjom, a dodatkowo przyspieszać regenerację mięśni.

Jeśli prawidłowa regeneracja jest w naszym przypadku zaburzona i mimo stosowania powyższych zasad oraz okładów czujemy napięcie i ból mięśni nawet kilka dni po treningu, warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub lekarzem.

O tym, jak szybko po treningu biegowym można przystąpić do kolejnego, zwłaszcza w przypadku kiedy uczestniczyliśmy w zawodach sportowych, powinien decydować nasz poziom zmęczenia.

Przeczytaj także:

kobieta i mężczyzna biegnący w kamizelkach i butach do biegania w terenie

Prawidłowe oddychanie podczas biegania – na co zwracać uwagę?

Zależy Ci na tym, aby prawidłowo oddychać podczas biegania? Z tego tekstu dowiesz się, czym jest prawidłowy oddech i jak oddychać podczas biegu.

Kobieta w odzieży do biegania zakładająca kamizelkę obciążeniową przed treningiem biegowym

Bieganie z obciążeniem – wady i zalety takiego rozwiązania

Czy bieganie z dodatkowym obciążeniem to sposób na szybsze wyniki? Sprawdź, jakie są wady i zalety tego rozwiązania dla biegaczy.

Mężczyzna w odzieży i butach do biegania wykonujący trening biegowy dzięki wynalezieniu biegania

Kiedy wynaleziono bieganie? Historia biegania

Bieganie to jedna z podstawowych aktywności fizycznych człowieka. Poznaj historię biegania oraz dowiedz się jak przebiegał rozwój tej dyscypliny.

kobieta i mężczyzna biegnący w odzieży do biagnania

Bieganie - rano czy wieczorem? Kiedy najlepiej biegać?

Czy poranne bieganie jest lepsze od wieczornego treningu? Kiedy jest najlepszy czas na to, aby wyjść pobiegać? Wejdź i dowiedz się więcej na Decathlon

mężczyzna biegnący w odzieży i butach do biegania

Od czego zacząć bieganie? Regularny trening dla początkujących.

Od czego zacząć bieganie, aby nie poprzestać na jednym treningu biegowym? Sprawdź sposoby na regularny jogging dla początkujących.