Kobieta wspinająca się w Polsce

Rejony wspinaczkowe w Polsce – Tatry, Jura Krakowsko-Częstochowska? Gdzie zacząć się wspinać?

Jakie są najlepsze rejony wspinaczkowe w Polsce? Gdzie udać się na wspinaczkę w Tatry? Gdzie wspinać się po skałach?

Wspinaczka skałkowa to dyscyplina, która z pewnością ma wielu swoich miłośników. Obcowanie z naturą, podziwianie pięknych widoków i wysiłek fizyczny zdają się połączeniem idealnym zarówno dla zdrowia, jak i dobrego samopoczucia. Gdzie warto wybrać się na skałki wspinaczkowe w Polsce? Poznaj najchętniej odwiedzane miejsca do wspinaczki w Polsce.

Polska wspinaczka skałkowa

Nie da się zaprzeczyć, że nasz kraj obfituje w wiele pięknych miejsc, które turyści z chęcią odwiedzają. Morze, Mazury i różne pasma górskie sprawiają, że Polska jest bardzo atrakcyjnym celem dla wielu osób, niezależnie od tego, czego poszukują. Podobnie jest również z miłośnikami wspinaczki.

Trasy wspinaczkowe w Polsce są rozsiane po całym kraju. Oczywiście duża część z nich mieści się na południu, w górach, lecz na północy także znajdziemy miejsca, w których można powspinać się na skałki. Znajdzie się coś zarówno dla początkujących wspinaczy, jak i doświadczonych eksploratorów górskich ścianek. Wystarczy spakować plecak, włożyć wygodne buty wspinaczkowe, wybrać najlepsze miejsce dla siebie i piąć się do góry!

Mężczyźni szykujący się do wspinania w skałach w Polsce

Jura Krakowsko-Częstochowska – gdzie się wspinać?

Jura Krakowsko-Częstochowska uchodzi wśród miłośników wspinaczki za raj dla amatorów tego sportu. To także kolebka Polskiej wspinaczki – to właśnie tutaj swoje pierwsze kroki stawiali wybitni polscy himalaiści, tacy jak Jerzy Kukuczka czy Janusz Majer. Skąd taka popularność tego miejsca?

Po pierwsze w Jurze można spotkać wiele ciekawych dróg wspinaczkowych o różnych poziomach trudności. Ściany z wapienia, liczne jaskinie i wysoka dostępność tego miejsca sprawiają, że wspinacze bardzo chętnie podejmują przygodę ze wspinaniem właśnie tutaj. Gdzie dokładnie warto udać się na wspinaczkę w Jurze?

1. Skałki w Olsztynie koło Częstochowy – skałki do wspinaczki znajdują się nieopodal ruin zamku. Drogi są o różnych stopniach trudności, w większości są ubezpieczone. To jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc do wspinaczki skałkowej w Polsce.

2. Skałki w Łutowcu – ta trasa również znajduje się w pobliżu ruin – tym razem dawnej strażnicy. Drogi te są mniej popularne, dlatego mogą być dobrym wyborem dla osób chcących uniknąć tłumów i kolejek.

3. Skałki Podlesickie – można znaleźć tu około 500 dróg skalnych. To jedno z kluczowych miejsc wspinaczkowych Jury.

4. Dolina Będkowska – położona nieopodal Krakowa. Można tu znaleźć kilkadziesiąt dróg o dobrym ubezpieczeniu. Szczególnie wart uwagi jest mur skalny nazwany przez wspinaczy Murem Skwirczyńskiego.

5. Dolina Kobylańska – podobnie jak poprzedniczka, położona nieopodal dawnej stolicy. Często oblegana przez polskich wspinaczy z uwagi na wiele wspaniałych dróg wspinaczkowych.

To oczywiście tylko niewielki ułamek tego, co Wyżyna Krakowsko-Częstochowska ma do zaoferowania miłośnikom wspinaczki skałkowej. To idealne miejsce, by rozpocząć przygodę ze wspinaczką oraz potrenować zdobyte już wcześniej umiejętności.

Tatry – drogi wspinaczkowe dla początkujących

Chcesz postawić kolejny krok w swoim wspinaczkowym doświadczeniu? Uwielbiasz wspinaczkę skałkową, jednak zamarzyło Ci się zdobywanie pierwszych szczytów? W takim razie udaj się w Tatry! To jedno z najlepszych miejsc do rozpoczęcia przygody ze wspinaczką górską w Polsce.

Tatry to góry, które mają charakter alpejski, jednak nie grozi nam na nich walka z lodowcami czy chorobami wysokościowymi. Dlatego też będą dobrym miejscem na początek przygody ze wspinaniem górskim. Oczywiście nie można ich lekceważyć, bo potrafią dać się we znaki nawet doświadczonym wspinaczom. Są jednak na tyle różnorodne, że oferują zarówno drogi dla początkujących, jak i trasy o bardzo wysokim zakresie trudności. Gdzie warto wybrać się na wspinaczkę w Tatrach?

 1. Setka na Zadnim Kościelcu – to idealne miejsce do rozpoczęcia swojej przygody ze wspinaczką, szczególnie dla początkujących. Jest to miejsce bardzo malownicze i klimatyczne. To bardzo popularna droga wspinaczkowa. Czas przejścia to około 3-4 godziny.

2. Grań Kościelców – to grań na Hali Gąsienicowej. Oblegana przez początkujących wspinaczy. Posiada wiele ułatwień. Czas jej przejścia to około 2 godziny.

3. Żabi Koń – to już o wiele trudniejszy cel dla bardziej zaawansowanych turystów i taterników. Droga jest częściowo obita w punkty asekuracyjne. To jeden z najbardziej charakterystycznych tatrzańskich szczytów.

4. Droga Uznańskiego na Zadnim Mnichu – umiejscowiony w głównej grani Tatr, nieopodal Morskiego Oka. Nieco mniej uczęszczana droga, dlatego na pewno spodoba się osobom ceniącym mniejszy tłok.

5. Staflova na Wołowej Turni – umiejscowione po słowackiej stronie Tatr. Podejście jest stosunkowo długie, jednak odbywa się w malowniczym otoczeniu tatrzańskiej przyrody.

Inne ciekawe rejony wspinaczkowe w Polsce

Gdzie jeszcze można udać się w Polsce na wspinaczkę? Które rejony naszego kraju warto wziąć pod uwagę?

Podkarpacie – szczególnie wart uwagi jest Kamień Leski, czyli mur skalny z piaskowca o wysokości 30 metrów. Z jednej strony znajdziemy filar, z drugiej lekko przewieszony mur.

Góry Świętokrzyskie – a przede wszystkim znajdująca się na terenie dawnego kamieniołomu Stokówka. Składa się z czarnego i żółtego wapienia. To z pewnością miejsce warte uwagi.

Kotlina Kłodzka – a dokładnie Góry Stołowe. W skale z piaskowca nie ma wielu ułatwień, obowiązuje natomiast szereg zasad, których podczas wspinaczki w tym miejscu należy przestrzegać.

Sudety – tutaj warto zwrócić uwagę na Sokoliki i Rudawy Janowickie. Znajdziemy tu skały z granitu, których próżno szukać na przykład w Jurze. Z uwagi na przyjemne i łatwe drogi, jest to miejsce często bardzo oblegane.

Wspinaczka skałkowa i górska to świetny sposób na aktywność na łonie natury. Pokonywanie własnych słabości, odkrywanie nowych tras i zdobywanie coraz większych wysokości z większym przedziałem trudności na pewno przyniesie dużo radości i satysfakcji. Jeżeli wybierasz się w skały warto wcześniej sprawdzić ofertę Decathlon i zakupić akcesoria wspinaczkowe czy odzież wspinaczkową.

Przeczytaj także:

Kobieta w kasku wspinaczkowym wspinająca się po skale trzymając linę wspinaczkową

Wspinaczka wielowyciągowa – czym jest i jak zacząć?

Czym jest wspinaczka wielowyciągowa? Jak się do niej przygotować i jaki sprzęt należy mieć, by się wspinać? Oto wskazówki dla wspinaczy.

kobieta zawiązująca włosy ze smartwatchem na ręce w górach

Jaki zegarek w góry? Sprawdź jakie parametry są ważne

Outdoorowy zegarek sportowy to bardzo przydatny w górach sprzęt. Jaki kupić zegarek w góry? Sprawdź najlepsze porady.

osoby w odzieży i kaskach wspinaczkowych wędrujący po szczytach gór z uprzężami

Wspinaczka wysokogórska ⛰️ Jak rozpocząć przygodę?

Wspinaczka wysokogórska ➡️ dowiedz się wszystkiego na temat tego sportu ➡️ sprawdź informacje, niezbędny sprzęt i warunki wspinania się

ludzie idący w górach z plecakami

Raki czy raczki na buty - co wybrać na zimowy wyjazd w góry?

Wybierasz się zimą w góry? Co wybrać - raki czy raczki na buty? Które rozwiązanie zapewni wygodę i bezpieczeństwo? Sprawdź nasz poradnik

Kobieta w kasku wspinaczkowym wbijająca czekan w lód podczas wspinaczki lodowej

Wspinaczka lodowa – czym jest i jak się do niej przygotować?

Wspinaczka lodowa wymaga odpowiedniego przygotowania. Czym dokładnie jest i jak zacząć się wspinać po lodzie? Oto wskazówki.