Grupa osób jadąca na gravelach w górach

Rowerowy szlak wokół Tatr – poznaj trasę na rower w górach

Rowerowy szlak wokół Tatr to polsko-słowacka pętla idealna dla miłośników gór na rowerach. Poznaj tę trasę rowerową i dowiedz się o niej więcej.

Tatry to bez wątpienia jedno z najbardziej urokliwych miejsc w naszym kraju. Przyciąga tysiące turystów niezależnie od pory roku czy pogody – nie ma się temu co dziwić, gdyż w każdych okolicznościach są w stanie zaoferować niesamowite przeżycia. Jesteś miłośnikiem kolarstwa i szukasz swojego sposobu na zwiedzenie gór? W takim razie ścieżka rowerowa wokół Tatr będzie czymś wprost dla Ciebie! Sprawdź szlak wokół Tatr, ile km mierzy i jaki jest poziom jego trudności. Dowiedz się, jak się przygotować do wycieczki i jakie inne atrakcje pętla dookoła Tatr ma do zaoferowania!

Trasa rowerowa dookoła Tatr – jak przebiega, ile km liczy?

Szlak wokół Tatr to polsko-słowacka pętla rowerowa. Zapewnia więc nie tylko zwiedzanie polskiej części gór, ale na pewnym odcinku szlaku zjeżdża się także na Słowację. Jest to jedna z najchętniej wybieranych tras górskich przez rowerzystów. Projekt polsko-słowacki zakładał stworzenie historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku, którego ścieżki wiodą trasami dawnych szlaków handlowych.

Ile mierzy wielka pętla wokół Tatr?
Projekt obejmuje około 250 kilometrów trasy, która zaczyna się i kończy w Nowym Targu. Szlak prowadzi w większości asfaltowymi ścieżkami, jest bardzo dobrze przygotowany turystycznie, zarówno po Polskiej, jak i Słowackiej stronie. Warto jednak wspomnieć, że część trasy na Słowacji prowadzi oficjalnymi drogami, na których jest całkiem spory ruch samochodowy.

Jak dokładnie biegnie trasa? Warto zajrzeć na przykład na mapę Velo Tatry, gdzie dokładnie opisany jest cały szlak. Niezbędne informacje znajdziecie na oficjalnej stronie szlaku wokół Tatr. Główna trasa prezentuje się następująco: startujemy z Nowego Dunajca i kierujemy się w stronę Czarnego Dunajca, skąd zmierzamy w stronę Chochołowa. Następnie kierujemy się na słowacki odcinek szlaku wokół Tatr, gdzie możemy podziwiać piękne górskie widoki z bliska. Przejeżdżamy przez Dolny Kubin, w pobliżu jeziora Liptovska Mara. Dalej trasa biegnie w stronę Popradu i Białej Spiskiej, by ponownie wejść na polską stronę szlaku wokół Tatr i biec w kierunku Nowego Targu przez Niedzicę, Czorsztyn i Szlembark.

Mężczyzna jadący rowerem pod górę

Rowerowy szlak wokół Tatr – dla kogo? Czy jest trudny?

Pokonanie jednorazowo około 250 kilometrów rowerem dookoła Tatr to wyzwanie dla naprawdę doświadczonych kolarzy. Co więcej, trasę można dowolnie modyfikować, by ją sobie nieco utrudnić i przejechać jeszcze większy kilometraż. Warto nadmienić, że suma przewyższeń i podjazdów na całej trasie sięga około 2,5 tysiąca metrów, co jest prawdziwym wyzwaniem i z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom rowerowych wyczynów.

Nikt jednak nie powiedział, że konieczne jest pokonywanie całej trasy. Bardzo dużo odcinków po stronie polskiej wiedzie przyjemnymi, asfaltowymi ścieżkami bez stromych podjazdów, które świetnie nadadzą się nawet dla rodzin z dziećmi czy początkujących kolarzy. Tatrzańskie krajobrazy z pewnością zachęcą wielu miłośników kolarstwa do wyprawy na jednym z krótszych odcinków ścieżki. Innym sposobem jest także rozłożenie trasy na kilka dni, co pozwoli pokonać ją całą bez nadwerężania swoich sił.

Jak przygotować się do jazdy wokół Tatr rowerem?

Najważniejszym elementem wyposażenia będzie oczywiście rower. Jaki wybrać? Czy rowerem szosowym wokół Tatr da się przejechać? W zależności od tego, jaką wersję i długość trasy wybierzesz, sprawdzić się może zarówno rower gravelowy, szosówka, jak i rower turystyczny. Warto więc na początku przejrzeć trasę na mapie i zadecydować z wyprzedzeniem, którędy będziesz się poruszać. Warto też wcześniej zaplanować noclegi, jeśli wycieczka ma być kilkudniowa.

Dobrze jest przemyśleć także termin wyprawy, gdyż od niego w dużej mierze będzie zależało wyposażenie i strój kolarski. Dobrym wyborem będzie wyjazd wiosną lub latem, wówczas widoki najbardziej zapierają dech w piersiach i nie trzeba wieźć ze sobą grubych, puchowych kurtek.

Zaopatrz się w kurtkę przeciwdeszczową, wygodne buty, bidony z wodą, a także zegarek z aplikacją GPS, która pomoże w orientacji w terenie.

Szlak rowerowy wokół Tatr – aktywny wypoczynek, piękno i historia

Wycieczka rowerowa szlakiem dookoła Tatr to jednak nie tylko pokonywane kilometry. Trasa jest niesamowicie malownicza i obfituje w wiele atrakcji turystycznych. Organizatorzy rozmieścili ją na terenie czterech krain geograficznych: Podhala, Orawy, Liptowa i Spisza. Jest to więc prawdziwa okazja do zapoznania się z kulturą tych regionów, obejrzenia malowniczych górskich wsi czy spróbowania lokalnych przysmaków.

To jednak nie wszystko – tereny te obfitują w prawdziwe perełki jeśli chodzi o zabytki. Można wymienić tu na przykład drewniany kościół ewangelicki wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO znajdujący się w Górach Choczańskich.

O samych walorach estetycznych gór, pobliskich potoków, pięknej roślinności i niesamowitej atmosfery nikomu chyba nie trzeba już mówić.

Wycieczka rowerowa dookoła Tatr to ciekawe przeżycie, pełne niesamowitych widoków i przyjemnej dawki wysiłku fizycznego. Każdy jest w stanie znaleźć na nim coś dla siebie, zaczynając od długości szlaku, na przysmakach i atrakcjach kończąc. Zaplanuj swoją wycieczkę i poznaj Tatry z perspektywy dwóch kółek!

Przeczytaj także:

Kobieta transportuje rower pociągiem w specjalnym pokrowcu

Rower w pociągu. Zasady przewozu rowerów w polskich pociągach

Czy jadąc PKP z rowerem, musimy kupować bilet kolejowy dla swojego sprzętu? Poznaj zasady przewozu rowerów w pociągach!

Kobieta i mężczyzna jadący na rowerach z męską ramą

Rower damski czy męski? Czym się różnią modele damskie i męskie?

Rower damski czy męski – który wybrać? Czym się różnią damskie i męskie modele jednośladów? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Rower górski z przerzutkami

Jak działa przerzutka w piaście?

Rower może być wyposażony w różne rodzaje przerzutek. Jedną z opcji jest przerzutka planetarna. Jak działa przerzutka w piaście? Odpowiadamy!

Rowerzyści jadący w kurtkach rowerowych i w kaskach na rowerach

Jaką kurtkę przeciwdeszczową na rower wybrać?

Wśród odzieży rowerowej kurka pełni niezwykle ważną funkcję. Jaką kurtkę przeciwdeszczową na rower wybrać? Sprawdź nasz poradnik!

Rowerem po Śląsku - poznaj szlaki rowerowe w śląskim

Rowerem po Śląsku - poznaj szlaki rowerowe w śląskim

Województwo śląskie oferuje ciekawe trasy dla rowerzystów. Gdzie wybrać się na rower? Oto szlaki rowerowe w województwie śląskim.