Mężczyzna tresujący psa przy pomocy gwizdka

Samodzielna tresura psa – jak zacząć szkolenie psa? Jak tresować psa, by nauczyć go komend?

Jak zacząć tresurę psa? Jak efektywnie tresować psa, nauczyć go komend? Dowiedz się, jak zacząć szkolenie psa i zbudować silną więź z pupilem.

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – wiadomo o tym nie od dzisiaj. Gdy jednak zdecydujemy się na czworonoga w domu, powinniśmy się z nim nie tylko bawić. Aby ułatwić mu funkcjonowanie, konieczna jest nauka odpowiednich zachowań. Jak trenować szczeniaka? Od czego zacząć szkolenie psa? Sprawdź, na czym polega tresura psa krok po kroku.

Tresura psa – dlaczego jest ważna?

Zwykle, decydując się na opiekę nad psiakiem, pamiętamy głównie o tym, by zapewnić mu wszelkie wygody, jak porządne legowisko dla psa, smaczną karmę, smakołyki i ciekawe zabawki dla psa. Pies to niezwykle inteligentne zwierzę, które posiada nie tylko potrzeby fizjologiczne. Wiele ras bardzo chętnie uczy się nowych rzeczy, trenuje swoje umiejętności i poznaje nowe zadania. Tresura to odpowiedź właśnie na te intelektualne potrzeby. To jednak nie wszystko, co można szkoleniu psu zawdzięczać.

Tresura to także sposób na zaadaptowanie się psa do nowej rzeczywistości i panujących w niej zasad. To nie tylko komfort pupila, który wie, czego się od niego oczekuje, ale także komfort i wygoda właściciela–w końcu nikt nie czuje się swobodnie, gdy wie, że jego pies nie potrafi się ładnie zachować czy grzecznie iść na smyczy.

W wielu przypadkach tresura umożliwia specjalistyczne szkolenie psów, na przykład przewodników bądź psów obronnych. W tym przypadku wytrenowany pies może znacznie przyczynić się do ułatwienia życia człowieka. Taka tresura jednak wymaga specjalistów, którzy wiedzą, jak nauczyć psa obrony i innych, bardziej zaawansowanych komend.

I ostatnią, choć na pewno nie najmniej ważną zaletą szkoleń psów, jest tworzenie niepowtarzalnej, silnej więzi między właścicielem a zwierzęciem. Podczas nauki, pies nie tylko uczy się nowych komend, ale także oboje uczycie się siebie nawzajem. Spędzacie razem czas i nawiązujecie nić porozumienia, która może być początkiem pięknej i długiej przyjaźni. Czy nie brzmi to wystarczająco zachęcająco?

Kobieta przytulająca psa ubranego w szelki

Kiedy zacząć szkolenie psa? W jakim wieku zacząć treningi dla psów?

Kiedy uczyć psa komend? Wielu właścicieli zadaje sobie to pytanie. Tak naprawdę szkolenie warto zacząć już od szczeniaka. Przyjmuje się, że warto wdrażać tresurę od 8. tygodnia życia psa – na początku musi mieć szansę zaznajomienia się z nowym domem i opiekunami. Z wiekiem rosnąć będzie jego możliwość przyswajania wiedzy, a twój pupil coraz efektywniej będzie uczył się nowych sztuczek czy komend. Od nauki czystości, przez chodzenie na smyczy dla psa po proste komendy. Na początku treningi mogą być bardzo krótkie, połączone z zabawą, by pies czuł się wystarczająco komfortowo. Ważną kwestią w całym procesie jest także cierpliwość. Nie od razu uda się osiągnąć sukces, a maluchowi pewnie kilka razy zdarzy się jeszcze wpadka.

Czy dorosłe psy też można zacząć tresować, nie jest na to za późno? Podobnie jak u ludzi, tak i u zwierząt, na naukę nigdy nie jest za późno. Nawet starszy pies jest w stanie, przy odpowiednim podejściu, opanować podstawowe komendy jak siad czy aportowanie. Samodzielne szkolenie pozwoli na ich wypracowanie przy indywidualnym podejściu do czworonoga.

Metody szkolenia psów. Samodzielna tresura psa w domu

Część właścicieli czworonożnych przyjaciół decyduje się często na szkolenie przez specjalistę, szczególnie w przypadku psów, które trudno jest samodzielnie opanować. To w wielu przypadkach dobry pomysł, a skorzystanie z usług behawiorysty czy psiego trenera na pewno naprowadzi nas na prawidłową drogę treningu z psiakiem. Wielu jednak decyduje się na samodzielne szkolenie psa. Jak samemu wytresować psa? Oto cztery metody, które można zastosować w treningu psa w domu:

Metoda mechaniczna – to wskazanie czynności, której wymagamy od psa, przez pewnego rodzaju wymuszenie. Na przykład, gdy uczymy psa komendy „siad”, kładziemy mu dłoń na dolnej części grzbietu i sadzamy go. Nie jest to oczywiście związane z przemocą, nie można robić czegoś na siłę. To po prostu wskazanie czynności, która powinna psu kojarzyć się z daną komendą.

Metoda wyróżnienia – czyli nagradzanie psa po każdym dobrze wykonanym zadaniu. To bardzo lubiana metoda szkoleniowa w ostatnim czasie. W ramach nagrody możemy dać psu przysmak po wykonanym zadaniu, pogłaskać go i pochwalić. Działa ona na zasadzie dobrego skojarzenia, więc zwierzak jeszcze chętniej będzie aktywny podczas sesji treningowych.

Metoda kontrastowa – to połączenie dwu poprzednich metod. Polega na nagradzaniu psa przy jednoczesnym wskazywaniu mu oczekiwanego zachowania.

Metoda naśladowania – czyli nic innego, jak uczenie psa naśladowania swoich czynności. Możemy w ten sposób nauczyć pupila na przykład przeskakiwania przez przeszkody. Sprawdza się podczas jednoczesnego trenowania grupy psów.

Jak tresować psa – podstawy szkolenia psa

Od czego zacząć szkolenie szczeniaka, a jak trenować dorosłego psa? Tak naprawdę podstawowe zasady są takie same, niezależnie od wieku pupila. Choć niektóre rasy mają swoje specyficzne potrzeby, ogół postępowania w tresurze jest we wszystkich przypadkach podobny. Jakie zasady ma tresura – krok po kroku:

Przede wszystkim regularność. To klucz do sukcesu. Treningi wcale nie muszą być długie wbrew powszechnej opinii. Ważniejsze jest, by odbywały się systematycznie. To nauczy psa regularności i dyscypliny, które są ważnym aspektem treningów. Nawet kilkanaście minut dziennie będzie skuteczniejsze niż pominięcie treningu i podwajanie jego czasu następnego dnia.

Stosuj tylko pozytywne metody, w których pies będzie czuł się komfortowo. Nauka poprzez strach czy szarpanie smyczy nie jest w żadnym przypadku dobrym wyborem. Trening będzie o wiele efektywniejszy, gdy pies będzie podchodził do niego z dobrymi emocjami.

Pamiętaj o predyspozycjach swojego psa. Choć większość czworonogów jest w stanie opanować podstawy jak siad, stój, czy chodzenie przy nodze, nie każdy już będzie mógł przeskakiwać przez przeszkody czy wykonywać zaawansowane sztuczki. Weź to pod uwagę i zastanów się, czy to, czego chcesz nauczyć swojego pupila, będzie w jego zasięgu i będzie dla niego dobre.

Spróbuj użyć akcesoriów treningowych dla psa. Wszelkiego rodzaju gwizdki, wygodna obroża, zabawki i smakołyki mogą sprawić, że Wasz trening będzie o wiele bardziej efektywny i przyjemny dla obu stron. Urozmaicanie ćwiczeń na pewno przyniesie dobre efekty.

Szkolenie psa w domu jest możliwe, gdy tylko będziemy w tym konsekwentni. Opiera się na zrozumieniu psa i jego potrzeb, a najlepiej rozpocząć ją już od okresu szczenięcego. Kształtowanie i wychowanie psa leży w rękach jego właściciela.

Przeczytaj także:

Pies starający się złapać frisbee

Jak nauczyć psa łapać frisbee?

Dysk frisbee to znakomita rozrywka dla naszego pupila. Jak nauczyć swojego psa łapać fisbee? Oto kilka praktycznych porad!

kobieta biegnąca w stroju do biegania z psem

Bieganie z psem - jak zacząć i jak trenować canicrossing

Chcesz biegać ze swoim psem? Sprawdź, na czym polega canicrossing! Dowiedz się co robić, by bezpiecznie uprawiać aktywność fizyczną z pupilem.

Góry z psem - na jakie szlaki można zabrać pupila?

Góry z psem - na jakie szlaki można zabrać pupila?

Gdzie pojechać w góry z psem? Na wielu górskich trasach czworonogi są mile widziane. Przedstawiamy górskie szlaki, gdzie warto wybrać się na wędrówkę

Mężczyzna stojący przy otwartej walizce podróżujący w celach medycznych

Turystyka medyczna - najbardziej popularne kierunki

Dzięki taniej i prostej komunikacji między państwami coraz częściej decydujemy się na turyzm medyczny. Poznaj najpopularniejsze kierunki!

para na pieszej wycieszcze

Turystyka piesza - co to jest? Wędrówki długodystansowe.

Turystyka piesza ➤ Sprawdź na czym polega ten rodzaj aktywności fizycznej ➤ Zobacz jakie są rodzaje ☛ Przeczytaj artykuł ekspertów