Kobieta i mężczyzna regenerujący się w saunie po treningu

Sauna przed treningiem czy sauna po treningu? Kiedy korzystać z sauny?

Sauna po treningu cardio czy po treningu siłowym? Kiedy korzystać z sauny, by zapewnić relaks i regenerację organizmowi? 

Sauna słynie ze swoich zdrowotnych właściwości i zdolności regeneracyjnych dla organizmu. Z tego też powodu wiele osób trenujących na siłowni zastanawia się, w jaki sposób te właściwości sauny wykorzystać dla jeszcze lepszych efektów treningowych. Sprawdź, czy sauna po wysiłku to dobry pomysł, jak korzystać z sauny na siłowni i jakie efekty może dać saunowanie połączone z treningiem.

Sauna przed siłownią – czy to dobry pomysł?

Wokół łączenia treningów i sauny pojawiło się wiele przekonań, które często niestety mijają się z prawdą. Wielu sportowcom zależy, by jak najefektywniej wykorzystać czas na siłowni i utrwalić rezultaty osiągnięte podczas treningu. Sauna wydaje się więc świetnym rozwiązaniem. Czy aby na pewno?

Z uwagi na wysoką temperaturę w saunie, wielu wydaje się, że kilkuminutowa sesja przed treningiem siłowym lub cardio będzie świetnym sposobem na rozgrzanie organizmu przed właściwym wysiłkiem. Jednak czy faktycznie sauna przed treningiem to dobry pomysł? Niestety, klasycznej rozgrzewki mięśni i stawów nic nie jest w stanie zastąpić.

Co więcej, podczas saunowania, czy to w saunie suchej (inaczej fińskiej), parowej czy na podczerwień, intensywnie się pocimy, przez co uwalniamy z organizmu wodę i elektrolity. Przed planowanym treningiem nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż może prowadzić do odwodnienia i nerwowego osłabienia mięśni. Podczas treningu będziemy więc już na początku zmęczeni i słabi, a ryzyko kontuzji wzrośnie. Warto więc wizytę w saunie odpuścić jeszcze przed treningiem.

Sportowcy regenerujący się w saunie po siłowni

Sauna po treningu siłowym – czy sauna po treningu jest zdrowa?

Skoro przed siłownią nie, to na pewno sauna sprawdzi się bezpośrednio po treningu. Otóż tutaj również kwestia jest dosyć sporna. Wiele mówi się o saunie, regeneracji i jej zbawiennego wpływu na ludzki organizm. Jednak gdy jesteśmy od razu po intensywnym, trwającym ponad godzinę treningu, wizyta w saunie może nas osłabić i doprowadzić do niepożądanych skutków ubocznych.

Gdy skończymy trening siłowy i udamy się do sauny, niestety niwelujemy większość efektów, które podczas wysiłku osiągnęliśmy. Wysoka temperatura rozluźnia mięśnie, działając tym samym na zacieranie pamięci mięśniowej niezwykle istotnej podczas ćwiczeń siłowych. Jeżeli zależy nam na budowaniu mięśni i ich rozbudowie, sauna od razu po wysiłku może okazać się złym wyborem. Ważnym faktem jest także to, że po każdym intensywnym wysiłku w mięśniach dochodzi do mikrouszkodzeń, które wysoka temperatura sauny może dodatkowo potęgować.

Co w przypadku sauny po cardio? To także nie najlepsze rozwiązanie.
Podczas ćwiczeń aerobowych znacznie wzrasta tętno i oddech, a także nasze zmęczenie. Gdy po serii takich ćwiczeń udamy się do sauny, nasz organizm, zamiast odpoczywać, będzie znajdował się w stanie ciągłego wysiłku. Wysoka temperatura nie pozwala tętnu uzyskać niższej wartości, a wilgotne powietrze utrudnia oddychanie. W skrajnych przypadkach może nawet dochodzić do omdleń, a nawet zawałów mięśnia sercowego.

Kiedy korzystać z sauny?

Kluczowe jest w tym przypadku odstęp sesji w saunie od jednostki treningowej. Oczywiście jeżeli pójdziemy na siłownię na lekki, półgodzinny trening i odpoczniemy po nim kilkanaście minut (tak, by oddech i tętno wróciły do normy), możemy skorzystać z sauny po treningu. Ważne jest, by słuchać swojego organizmu i odpowiadać na jego potrzeby. Jakich reguł warto przestrzegać?

Dobrym pomysłem jest chodzenie na saunę w dni nietreningowe. Wówczas nie zachodzi ryzyko skutków ubocznych, a jedynie możliwość skorzystania z dobrodziejstw, jakie niesie saunowanie.

Dbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu przed i po saunie. Woda z dodatkiem elektrolitów uzupełni wszelkie braki, które powstały po oddziaływaniu wysokiej temperatury. Warto pamiętać, że wraz z potem wydalane są toksyny, ale też potrzebne organizmowi substancje chemiczne.

Pozwól organizmowi odpocząć po saunie. Niech temperatura ciała i tętno wrócą do normy.

Co daje sauna po treningu? Jak sauna wspomaga efekty ćwiczeń na siłowni?

Choć korzystanie z sauny zaraz po intensywnym wysiłku nie jest dobrym pomysłem, udanie się na nią około dwa dni po treningu na siłowni może przynieść wiele pozytywnych skutków. Sauna dla sportowców to bardzo dobry pomysł, ponieważ:

– sauna rozluźnia mięśnie po przebytym treningu i pozwala odpowiednio je przygotować do kolejnych sesji treningowych;
– pozwala lepiej zaopatrzyć mięśnie w tlen dzięki oddziaływaniu temperatury;
– poprawia wydolność, co jest kluczowe zwłaszcza podczas treningów cardio, takich jak: bieganie czy pływanie;
– wspomaga regenerację. Warto wiedzieć, że sauna na zakwasy to bardzo dobry pomysł – ciepło i przyspieszone krążenie pozwala złagodzić bóle;
– pobyt w saunie po treningu fitness pozwala odprężyć całe ciało i wyciszyć umysł.

Relaks i przyspieszony metabolizm to nie jedyne pozytywne aspekty saunowania. Warto pamiętać, że nie należy korzystać z sauny bezpośrednio po intensywnym wysiłku fizycznym, ani też tuż przed nim. Zachowanie odpowiednich przerw między tymi aktywnościami może przynieść naprawdę dostrzegalne rezultaty.

Przeczytaj także:

Mężczyzna wspinający się w Himalajach

Czy sauna odchudza? Sprawdź czy sauna wspomaga odchudzanie

Czy sauna odchudza? Sprawdź, jak korzystać z sauny, by usprawnić spalanie tkanki tłuszczowej. Co robić po zakończeniu sesji w saunie dla utraty wagi?

Właściwości i zalety sauny – co daje sauna, jak korzystać z sauny?

Właściwości i zalety sauny – co daje sauna, jak korzystać z sauny?

Saunowanie poprawia krążenie krwi oraz kondycję skóry. Sprawdź, jakie jeszcze są zalety korzystania z sauny.

Masowanie łydki za pomocą kulki do masowania

Regeneracja po treningu – jak zregenerować mięśnie po treningu?

Regeneracja po treningu fizycznym to konieczność. Sprawdź, jak przyspieszyć regenerację potreningową mięśni, jak zadbać o brak kontuzji.

Kobieta w stroju sportowym siedząca na podłodze regenerująca po bieganiu swoje nogi rollerem

Regeneracja po bieganiu – jak zregenerować mięśnie po treningu?

Regeneracja po bieganiu to czas, gdy organizm odbudowuje mięśnie. Sprawdź, jak regenerować się treningu biegowym i ograniczyć ryzyko kontuzji.

Ćwiczenia na zakwasy - sprawdzone sposoby na zakwasy po treningu

Ćwiczenia na zakwasy - sprawdzone sposoby na zakwasy po treningu

Po intensywnej aktywności fizycznej konieczna jest umiejętna regeneracja mięśni. Sprawdź najlepsze ćwiczenia na zakwasy oraz sposoby na ból po wysiłku