Kobieta biegająca na bieżni w domu w odzieży sportowj

Skolioza a bieganie – czy skrzywienie kręgosłupa i ból pleców a ćwiczenia biegowe

Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa. Sprawdź, czy bieganie jest korzystne i dowiedz się, jak nie narażać się na ból pleców podczas biegania.

Bieganie to przystępny sport, gdyż nie trzeba profesjonalnego sprzętu, a treningi można robić tak naprawdę wszędzie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że biegając, nie zawsze wpływamy dobrze na swoje ciało, zwłaszcza jeśli daleko nam do prawidłowej techniki. Jak to wygląda w przypadku takiego schorzenia jak skolioza? Bieganie ze skrzywieniem kręgosłupa będzie dobrym wyborem, czy raczej lepiej od niego stronić? Przekonaj się!

Jak bieganie wpływa na kręgosłup i mięśnie pleców?

Na samym początku warto poznać odrobinę teorii. Nasz kręgosłup składa się z 33 lub 34 kręgów, pomiędzy którymi znajdują się krążki międzykręgowe, potocznie zwane dyskami. Są to elastyczne pierścienie, wewnątrz których znajduje się galaretowate jądro. To właśnie ono zapewnia amortyzację kręgów i zapobiega ich ocieraniu się o siebie podczas jakiegokolwiek ruchu. Kręgi posiadają także od zewnątrz wypustki, którymi wprost łączą się z mięśniami. To one stabilizują kręgosłup i odpowiadają za jego prawidłową postawę.

Bieganie to z kolei aktywność, która oddziałuje na całe ciało, także na kręgosłup. Podczas biegu, uderzamy stopami o podłoże, co wywołuje drgania, a także wywiera ucisk na kręgi. Z jednej strony świetnie wpływa na mięśnie grzbietu, które wzmacniają kręgosłup i utrzymują go w prawidłowym położeniu. Z drugiej zaś, w wielu przypadkach, może powodować bóle pleców z uwagi na zbyt intensywne oddziaływanie na kręgi i stawy. 

Kobieta w odzieży sportowej stojąca tyłem

Bieganie a skolioza – czy ze skrzywieniem kręgosłupa można biegać?

Bieganie a kręgosłup to dosyć skomplikowana zależność, na którą wpływ ma wiele czynników. Czy z krzywym kręgosłupem można biegać? Czy to nie jest zbyt obciążająca aktywność dla osób zmagających się ze skoliozą i innymi schorzeniami kręgosłupa? Czy bieganie szkodzi, czy pomaga osobom ze skoliozą?

To pytanie nie posiada jednoznacznej odpowiedzi, gdyż każdy z nas jest inny i wymaga bardzo indywidualnego podejścia. W większości przypadków skolioza nie jest przeciwwskazaniem do biegania, zwłaszcza jeśli nie jest bardzo zaawansowana. Co więcej, z uwagi na wzmacnianie mięśni posturalnych i mięśni grzbietu, pozwala lepiej stabilizować kręgosłup i nie dopuszczać do pogłębiania się wady postawy. Wówczas wystarczy skupić się na prawidłowej technice i nie przesadzać z intensywnością treningów.

W przypadku obaw zawsze jednak warto skonsultować się ze specjalistą, na przykład lekarzem ortopedą bądź fizjoterapeutą, którzy będą w stanie stwierdzić, jaka aktywność fizyczna będzie dobrym wyborem w naszym przypadku. Warto pamiętać, że dla kręgosłupa bardziej szkodliwe jest nieruszanie się i siedzący tryb życia, aniżeli umiarkowana aktywność fizyczna.

Jeśli nie jesteś przekonany do biegania przy swojej chorobie kręgosłupa, możesz postawić na inne sporty, jak na przykład jogę, pilates czy pływanie, które jest świetną formą rehabilitacji przy kłopotach z kręgosłupem. W niektórych przypadkach sprawdzą się także odpowiednio dobrane ćwiczenia na siłowni z minimalnym obciążeniem (to jednak warto szczegółowo skonsultować z lekarzem).

Jak zacząć biegać, by nie szkodzić plecom? Przydatne porady

Chciałbyś zacząć swoją przygodę z bieganiem, jednak nie do końca wiesz, co zrobić, by było ono bezpieczne i nie wywierało nadmiernego wpływu na Twój kręgosłup? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wykorzystać bieganie w korzystny dla siebie sposób:

– przede wszystkim wybieraj miejsca do przebieżek, gdzie podłoże jest umiarkowanie miękkie. Mogą to być łąki, leśne ścieżki czy polany, raczej unikaj asfaltu, betonu i kostki brukowej. Miękkie podłoże mniej nadweręża dyski i nie wywiera na nie dużego nacisku w przeciwieństwie do twardszego podłoża,

postaw na odpowiednio dobrane buty do biegania. Zwróć uwagę na to, by miały dobrą amortyzację wstrząsów i by odpowiednio stabilizowały Twoje stopy, byś mógł czuć się podczas biegu jak najbezpieczniej. To pozwoli chronić kręgosłup, ale także zminimalizuje ryzyko urazów i kontuzji typowych dla biegaczy (na przykład naciągnięte ścięgno Achillesa czy kłopoty z kolanami, czy biodrami),

zwróć szczególną uwagę na prawidłową technikę biegu. To właśnie przez nieprawidłowy sposób biegu możesz przyczynić się do powstawania nieprzyjemnych skutków. Pamiętaj, aby unikać podskakiwania i by biegać ze śródstopia, a nie z pięty – to jeden z najczęstszych błędów,

przed treningiem zawsze rób energiczną rozgrzewkę, a po pamiętaj o rozciąganiu ciała i ćwiczeniach relaksujących. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko urazów i zakwasów po aktywności fizycznej.

Regularne i odpowiednio dopasowane treningi biegowe mogą być dobrym sposobem na utrzymanie dobrej formy i prawidłowej postawy ciała nawet przy skoliozie. Zasięgnij porady swojego lekarza i jeśli nie wskaże on żadnych przeciwwskazań, ruszaj na trening!

Przeczytaj także:

Kobieta w stroju sporotwym wykonująca na macie ćwiczenia na skoliozę

Czym jest skolioza? Przyczyny, objawy i leczenie

Skolioza to jedna z wad postawy, w której występuje boczne skrzywienie kręgosłupa. Jakie są objawy tego schorzenia? Jak się je leczy? Oto wskazówki.

Kobieta na siłowni ćwicząca na wioślarzu ćwiczenia na skoliozę

Skolioza a siłownia – jakich unikać ćwiczeń? Które są bezpieczne?

Masz skoliozę i zastanawiasz się, czy możesz ćwiczyć na siłowni? Jakich ćwiczeń unikać? Które będą pomocne w leczeniu skoliozy? sprawdź wskazówki.

Kobieta w stroju sportowym rozkładająca matę do ćwiczeń na skoliozę

Ćwiczenia na skoliozę – jakich unikać? Które wesprą leczenie?

Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa. Masz tę wadę postawy i zastanawiasz się, co ćwiczyć, by wspomóc leczenie skoliozy? Sprawdź ćwiczenia!

Kobieta ubrana w koszulkę sportową wykonuje w pozycji leżącej na macie ćwiczenie rozciągające

Najlepsze ćwiczenia na proste plecy

Sprawdź, jakie ćwiczenia wykonywać, aby mieć prosty kręgosłup, pozbyć się bólu pleców i uniknąć wad postawy.

mężczyzna trenujący plecy w domu z hantlami

Ćwiczenia na plecy w domu. Propozycje najlepszych ćwiczeń

Ćwiczenia na plecy w domu ✨ Dowiedz się, od czego zacząć wykonywać trening pleców ⭐ Poznaj sprawdzone ćwiczenia aby wzmocnić mięśnie grzbietu