Kobieta w stroju sportowym wykonująca ćwiczenia stabilizacyjne dla biegaczy

Stabilizacja dla biegaczy – jak wykonywać ćwiczenia na stabilizację mięśni?

Stabilizacja dla biegaczy to ćwiczenia stabilizacyjne, które wpływają na mięśnie. Sprawdź, jak biegać zdrowo i poprawić technikę biegu.

Stabilizacja dla biegaczy jest kluczowa, aby utrzymać równowagę, ale również zapobiegać kontuzji. Prawidłowo przeprowadzona wspomaga trening biegacza, poprawia jego wyniki i zwiększa efektywność ruchu. Co warto o niej wiedzieć?

Ćwiczenia stabilizacyjne mięśni core – czym są?

To ćwiczenia, które dbają przede wszystkim o stabilizację tułowia i wszystkich elementów układu ruchu. Działają na mięśnie głębokie, dlatego można je nazwać ćwiczeniami core dla biegaczy. Ich zadaniem jest przede wszystkim przygotowanie ciała na obciążenia, które występują podczas biegania, a do których zgodnie z zasadami fizjologii i fizjonomii nie są przygotowane organizmy ludzkie. Wzmocnienie mięśni przekłada się na wiele zalet, które przynoszą konkretne, pozytywne rezultaty podczas treningu.

Kobieta w stroju sportowym ćwicząca mostek na macie

Trening stabilizacyjny – zalety

Napięte mięśnie mogą łatwo doprowadzić do urazów. To problem całego ciała, dlatego w momencie, gdy rozpoczynasz trening biegowy, musisz zadbać też o stabilizację dla biegaczy. Choć są to ćwiczenia przede wszystkim na mięśnie brzucha, klatki piersiowej czy wokół kręgosłupa, wpływają na miednicę, biodra, a nawet stawy kolanowe czy barki. Jakie zalety oferuje trening stabilizacyjny dla biegaczy? Oto kilka z nich:

– wyrównywanie dysproporcji ciała,
– poprawa równowagi,
– wzmocnienie mięśni głębokich,
– zmniejsza urazowość i spadek ryzyka kontuzji,
– lepsza koordynacja ruchu,
– większy zakres ruchu,
– odciążenie na przykład stawów kolanowych, które są szczególnie wystawione na przeciążenia podczas biegania,
– wzmocnienie ciała bez zwiększania jego masy.

Na dobrą sprawę stabilizacja dla biegaczy to fundament treningu biegowego. Nie tylko pozwala podnieść poziom sprawności i wzmocnić ciało, ale również wpływa na poprawę techniki biegu.

Kiedy wykonywać trening stabilizacji dla biegaczy?

Właściwie powinien być on od samego początku uznawany za trening uzupełniający bieganie. Warto wykonywać go po biegu, kiedy mięśnie są odpowiednio rozgrzane. Jedna sesja nie musi być długa – wystarczy 20 minut spędzone na stabilizacji ciała kilka razy w tygodniu, aby pojawiły się oczekiwane efekty poprawy między innymi ekonomii biegu czy wzmocnienia mięśni i stawów.

Stabilizacja dla biegaczy – przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia stabilizacji nie są skomplikowane. Część z nich nie wymaga dodatkowego sprzętu, podczas gdy w innych się on przyda. Zawsze jednak przydadzą się maty do ćwiczeń. Oto kilka propozycji!

Kobieta wykonująca plank na macie w stroju sportowym

Plank, czyli deska

Plank, czyli deska, to podstawowe ćwiczenie, które pozwoli ustabilizować i wzmocnić mięśnie core, czyli głębokie tułowia. Sprawdź niżej, jak wykonać je prawidłowo.

1. Oprzyj ciało na przedramionach ustawionych na szerokość ramion, równolegle dla siebie, i palcach stóp.
2. Utrzymaj ciało w linii prostej, napinając mięśnie pośladków i brzucha.
3. Wytrzymaj w tej pozycji minimum 30 sekund.

Ćwiczenie możesz wykonać również w pozycji bocznej.

1. Połóż się na boku z wyprostowanymi nogami ułożonymi jedna na drugiej.
2. Wesprzyj się na przedramieniu ustawionym prostopadle do tułowia i unieś biodra, aby ciało utworzyło jedną linię prostą.
3. Wytrzymaj przynajmniej 20, najlepiej 60 sekund, napinając mięśnie pośladków i brzucha.

Ćwiczenie powtórz też na drugą stronę!

Pozycja psa gończego

Jak wykonać to ćwiczenie?

1. Ustaw się w pozycji na czworaka, ustawiając dłonie bezpośrednio pod barkami, a kolana pod biodrami. W stawie kolanowym nogi powinny utrzymywać kąt prosty, czyli 90 stopni.
2. Naprzemiennie naraz wyciągaj przed siebie lewą rękę i za siebie prawą nogę. Powtórz ćwiczenie 10 razy na każdą ze stron, czyli w sumie 20.

Unoszenie miednicy – most

To ćwiczenie, które pozwoli Ci wzmocnić mięśnie grzbietu, brzucha, a także pośladków. O czym pamiętać?

1. Połóż się na plecach. Ręce ułóż wzdłuż ciała, dłonie wewnętrzną stroną do podłogi. Zegnij nogi i ustaw stopy na szerokość bioder, aby kolana znalazły się w kącie ostrym.
2. Unoś pośladki do góry, napinając mięśnie i tworząc mostek. Dłonie utrzymuj na podłodze, aby mieć stabilną pozycję. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

Ćwiczenie możesz wykonać również z obciążeniem trzymanym w dłoniach, ułożonym na wysokości bioder z przodu. Możesz wykorzystać do tego na przykład sztangi z obciążeniem.

Stabilizacja dla biegaczy jest istotnym elementem treningu, który pozwala wyciągnąć o wiele lepsze rezultaty ćwiczeń niż dotychczasowe. Warto zadbać o to, aby regularnie wykonywać takie serie powtórzeń, co pozwoli poprawić sylwetkę i osiągnąć korzystniejsze wyniki.

Przeczytaj także:

Mężczyzna grający w koszykówkę wrzucający piłkę do kosza w stroju sportowym i stabilizatorze na kolano

Stabilizator na kolano – kiedy stabilizator stawu kolanowego?

Stabilizator na kolano – kiedy warto usztywnić staw kolanowy? Sprawdź, w jakich sytuacjach nosić stabilizator kolana i jak może Ci pomóc.

Kobieta w odzieży do biegania rozciągająca nogi w celu uniknięcia naderwania mięśnia trzymając się poręczy

Leczenie naderwanego mięśnia – na czym polega?

Naderwanie mięśnia to bolesne doświadczenie. Taka kontuzja to zazwyczaj skutek intensywnego wysiłku. Sprawdź, jak zadbać o ten uraz mięśniowy.

Grupa ludzi biegnąca w sportowych ubraniach

Naciągnięcie mięśnia dwugłowego uda

Naciągnięcie mięśnia dwugłowego uda to kontuzja biegacza i nie tylko. Co powinieneś widzieć o tym urazie? Sprawdź!

Kobieta i mężczyzna w odzieży do biegania wykonujacy trening biegowy w terenie

Zakwasy po bieganiu – jak się ich pozbyć po treningu?

Bieganie może wiązać się z niedogodnościami. Intensywny trening powinien zakładać również rozciągnie i rozgrzewkę. Oto nasze sposoby na zakwasy.

Kobieta w odzieży do biegania zakładająca kamizelkę obciążeniową przed treningiem biegowym

Bieganie z obciążeniem – wady i zalety takiego rozwiązania

Czy bieganie z dodatkowym obciążeniem to sposób na szybsze wyniki? Sprawdź, jakie są wady i zalety tego rozwiązania dla biegaczy.