Co daje stabilizator na kolano? Działanie
Mawia się, że wypadki chodzą po ludziach i niestety dużo w tym powiedzeniu prawdy. Wszelkiego rodzaju uszkodzenia, urazy i kontuzje przydarzają się nie tylko sportowcom, ale także amatorom różnych aktywności. Kolana to jedne z najbardziej narażonych na tego typu uszkodzenia części naszego ciała. W jaki sposób można im zapobiegać lub zadbać o kolana, by nieco im ulżyć i zatroszczyć się o nie?
Odpowiedzią na te potrzeby może być tak zwany stabilizator kolana. Jest to specjalny sprzęt medyczny, którego zastosowanie często polecają ortopedzi i fizjoterapeuci. Jak działa stabilizator? Jego zadaniem jest odciążenie stawu kolanowego, unieruchomienie go i zabezpieczenie. Utrzymanie stawu w odpowiednim położeniu jest kluczowe dla zachowania jego maksymalnego bezpieczeństwa. Ze względu na stopień stabilizacji możemy wybrać:
– stopień podstawowy – skupia się głównie na prewencji. Dzięki takiemu stabilizatorowi ograniczony zostaje ruch mogący wpłynąć na odnowienie kontuzji,
– stopień średni – wspomaga funkcjonowanie uszkodzonych lub nadwyrężonych więzadeł,
– stopień zaawansowany – daje największy poziom usztywnienia, sprawdzi się na przykład w przypadku poważniejszych urazów. Zmniejsza także dolegliwości bólowe.
Wynika więc z tego, że stabilizacja kolana może przydać się nie tylko w przypadku powstałych urazów, ale także w zapobieganiu im i zmniejszaniu ryzyka ponownego uszkodzenia.