Mężczyzna nakładający stabilizator na kolano

Stabilizator na kolano – kiedy stosować? Sprawdź, kiedy warto nosić ortezę stawu kolanowego

Stabilizator na kolano – kiedy warto usztywnić staw kolanowy? Sprawdź, w jakich sytuacjach nosić stabilizator kolana i jak może Ci pomóc.

Kolana to ta część naszego ciała, która często narażona jest na różnego rodzaju kontuzje i uszkodzenia. Wielu z nas zmaga się z aktualnymi urazami stawów kolanowych lub odczuwa konsekwencje tych już, zdawałoby się, wyleczonych. W takich przypadkach z pomocą przychodzi nam stabilizator stawu kolanowego. Sprawdź, czy stabilizator kolana pomaga, jakie rodzaje można wybrać i w jakich sytuacjach warto nosić ortezę na kolano.

Co daje stabilizator na kolano? Działanie

Mawia się, że wypadki chodzą po ludziach i niestety dużo w tym powiedzeniu prawdy. Wszelkiego rodzaju uszkodzenia, urazy i kontuzje przydarzają się nie tylko sportowcom, ale także amatorom różnych aktywności. Kolana to jedne z najbardziej narażonych na tego typu uszkodzenia części naszego ciała. W jaki sposób można im zapobiegać lub zadbać o kolana, by nieco im ulżyć i zatroszczyć się o nie?

Odpowiedzią na te potrzeby może być tak zwany stabilizator kolana. Jest to specjalny sprzęt medyczny, którego zastosowanie często polecają ortopedzi i fizjoterapeuci. Jak działa stabilizator? Jego zadaniem jest odciążenie stawu kolanowego, unieruchomienie go i zabezpieczenie. Utrzymanie stawu w odpowiednim położeniu jest kluczowe dla zachowania jego maksymalnego bezpieczeństwa. Ze względu na stopień stabilizacji możemy wybrać:

stopień podstawowy – skupia się głównie na prewencji. Dzięki takiemu stabilizatorowi ograniczony zostaje ruch mogący wpłynąć na odnowienie kontuzji,
stopień średni – wspomaga funkcjonowanie uszkodzonych lub nadwyrężonych więzadeł,
stopień zaawansowany – daje największy poziom usztywnienia, sprawdzi się na przykład w przypadku poważniejszych urazów. Zmniejsza także dolegliwości bólowe.

Wynika więc z tego, że stabilizacja kolana może przydać się nie tylko w przypadku powstałych urazów, ale także w zapobieganiu im i zmniejszaniu ryzyka ponownego uszkodzenia.

Kolano z nałożonym stabilizatorem

Rodzaje stabilizatorów kolana i ortez stawu kolanowego

Odpowiednio dobrany stabilizator kończyny dolnej to połowa sukcesu do powrotu do pełnej sprawności. Chcesz jak najszybciej wrócić do aktywności fizycznej? A może dokucza Ci niedawne skręcenie kolana? Nie możesz pozbyć się obrzęku i bólu? Rodzaj ortezy ma tutaj naprawdę duże znaczenie. Sprawdź, jaki stabilizator będzie dla Ciebie odpowiednim wyborem.

stabilizatory miękkie – inaczej nazywane elastyczną opaską lub ściągaczem na kolano. Nie zapewnia dużej sztywności, jest raczej rozwiązaniem w niewielkich urazach jak na przykład stłuczenie kolana. Niweluje obrzęki, co może zmniejszyć ból. Opaski na kolano są wykonane z lekkich, miękkich materiałów, jak na przykład dzianiny, czy neoprenu. Wkłada się je zazwyczaj przez stopę lub zapina przy pomocy rzepów. Są wystarczająco elastyczne, by można się było w nich bez problemu poruszać, a jednocześnie odpowiednio stabilizują kolano.

stabilizatory twarde – czyli tak zwane ortezy stawu kolanowego lub stabilizatory z szynami bocznymi. Korzysta się z nich w przypadku poważnych urazów czy operacji. Wbudowane w nie sztywne elementy pozwalają w maksymalnym stopniu utrzymać staw w unieruchomionej pozycji. Niektóre z nich dają możliwość regulowania kąta zgięcia stawu i wyprostu nogi – to z kolei przydaje się na przykład po zabiegach rekonstrukcji więzadeł i nie dopuszcza do ich zerwania.

stabilizatory sportowe – to specjalny rodzaj stabilizatorów przeznaczony do używania w trakcie aktywności fizycznej i uprawiania sportu. Są zwykle miękkie, choć mogą posiadać różnego rodzaju usztywnienia. Sportowcy to jedna z najbardziej narażonych na kontuzje kolana grup, dlatego też stabilizacja stawu kolanowego jest w ich przypadku szczególnie ważna. Co ważne, dobrze dobrany stabilizator na kolano sportowy nie ogranicza ruchów, jednocześnie odciążając stawy i asekurując je. Często wyposażone są w różnego rodzaju paski, które umożliwiają dopasowanie ortezy kolana. Materiały wykonania zazwyczaj cechują się dużą wytrzymałością i odpornością. Na rynku można znaleźć także stabilizatory przeznaczone do konkretnej aktywności, na przykład do biegania czy gry w piłkę nożną.

Stabilizator na kolano – jak nosić i kiedy może się przydać?

Jak właściwie założyć stabilizator? Na początku pamiętaj, że należy wkładać go w pozycji siedzącej. Dalsze kroki w dużej mierze zależą od rodzaju stabilizatora. Jeśli posiadasz miękką wersję, wystarczy, że wsuniesz go przez stopę. Rzepka powinna znaleźć się w odpowiednio wyznaczonym miejscu (może być wyróżnione przeszyciem, kolorem, bądź posiadać otwór).

W przypadku stabilizatora sztywnego najpierw poluzuj wszystkie elementy, a następnie włóż tak, by rzepka znalazła się we właściwym miejscu, szyny muszą przylegać równolegle, a punkt zgięcia powinien znajdować się centralnie w osi ruchu kolana.

Kiedy mogą przydać się stabilizatory i ortezy kończyny dolnej? W jakich sytuacjach warto założyć stabilizator na kolano? W momencie, gdy Twój staw jest narażony na uraz lub przeciążenie, gdy jesteś w trakcie rehabilitacji, kiedy odczuwasz ból okolicy kolana i chcesz ją odciążyć. Słowem – w każdym momencie, w którym chcesz w mniejszym lub większym stopniu zagwarantować swoim kolanom stabilizację, lub ograniczoną ruchomość. To rozwiązanie wszechstronne i sprawdzi się w naprawdę wielu sytuacjach.

Ortezy i stabilizatory kolana to świetne rozwiązania dla sportowców i nie tylko. Stabilizowanie stawów za pomocą opasek elastycznych czy nowoczesnych stabilizatorów nie tylko zmniejsza ból, ale także zwiększa bezpieczeństwo podczas aktywności. Sprawdź, jak może pomóc Twoim kolanom.

Przeczytaj także:

Grupa ludzi biegnąca w sportowych ubraniach

Naciągnięcie mięśnia dwugłowego uda

Naciągnięcie mięśnia dwugłowego uda to kontuzja biegacza i nie tylko. Co powinieneś widzieć o tym urazie? Sprawdź!

Kobieta w odzieży do biegania rozciągająca nogi w celu uniknięcia naderwania mięśnia trzymając się poręczy

Leczenie naderwanego mięśnia – na czym polega?

Naderwanie mięśnia to bolesne doświadczenie. Taka kontuzja to zazwyczaj skutek intensywnego wysiłku. Sprawdź, jak zadbać o ten uraz mięśniowy.

kobieta podczas gry w padla

Urazy, przeciążenia stawów i inne kontuzje w padlu

Padel, mimo że nie należy do sportów kontaktowych, może się wiązać z wieloma urazami i kontuzjami. Wejdź i przeczytaj więcej na Decablog!

Mężczyzna w odzieży sportowej siedzący na ziemi z ugiętą nogą cierpiąc na kolano biegacza

Najczęstsze kontuzje biegaczy – urazy podczas biegania

Jakie są najczęstsze kontuzje biegaczy? Jak duże jest ryzyko kontuzji i urazów podczas biegania? Poznaj najczęstsze urazy początkujących biegaczy.

Piłkarz kopiący piłkę w ochraniaczach na golenie by zapobiec kontuzji

Najczęstsze kontuzje w piłce nożnej wśród piłkarzy

Piłka nożna to sport kontaktowy, w którym piłkarze są narażeni na kontuzje. Które urazy są wśród nich najczęstsze i jak mogą im zapobiec?