Kobieta mocująca psu szelki

Szelki czy obroża dla psa – które akcesorium będzie lepsze dla czworonoga?

Co wybrać dla psa, obrożę czy szelki? Co będzie lepsze dla szczeniaka i dorosłego psa? Poznaj wady i zalety obu akcesoriów.

Przed tym dylematem staje na początku niemal każdy opiekun psa. Obroża czy szelki – co będzie lepsze dla Twojego pupila? Czy obroża nie dusi zwierzaka, a czy szelki dla psa są zdrowe? Sprawdź, czym charakteryzuje się każde z nich, poznaj plusy i minusy szelek oraz obroży i wybierz idealne rozwiązanie dla swojego pupila.

Szelki czy obroża – co wybrać?

Udając się na zakupy do sklepu zoologicznego, często nie mamy pojęcia, na co się zdecydować. W podjęciu decyzji co do wyboru odpowiedniego akcesorium musimy wziąć pod uwagę wiele kryteriów. Najważniejsze i najbardziej istotne będzie komfort i bezpieczeństwo czworonoga. Niezależnie od tego, czy wybierzemy obrożę, czy szelki dla psa, powinny być one w odpowiednim rozmiarze. Dopasowanie jest niezwykle ważne, dlatego zwróć uwagę na szerokość pasków i wymiary ciała psa. Watro także zwrócić uwagę na materiał wykonania oraz ulepszenia w postaci dodatkowego, miękkiego materiału od wewnątrz.

Istotną kwestią będzie także rasa, która decyduje o anatomii i rozmiarze psa. Obroża dla psa czy szelki dla małego szczeniaczka – co wybrać?  Jeśli jesteśmy opiekunami psa o niewielkich rozmiarach i krótkiej szyi, jak na przykład buldog francuski czy mops, lepiej będzie wybrać szelki. Sprawdzą się w przypadku ras, które narażone są na choroby odcinka szyjnego kręgosłupa – na przykład dobermanów. Jednak w przypadku psów dużych i masywnych, lepszym wyborem może okazać się obroża.

Kolejnym elementem, który może pomóc zadecydować, jest aktywność, do której dane akcesorium ma być użytkowane. Obroże będą dobre, jeśli uczymy psa chodzenia na smyczy. Jeśli jednak lubimy uprawiać sport ze swoim czworonogiem, jeździmy z nim w góry czy do lasu, wówczas lepsze okażą się szelki. Będą pozostawiały psu większą swobodę ruchu podczas aktywności.

Kobieta idąca z psem ubranym w obrożę

Wady i zalety szelek i obroży

Czas przejść do jasnych informacji. Wielu właścicielom to właśnie takie zestawienie pomoże podjąć właściwą decyzję, co lepsze dla psa – szelki czy obroża? Zacznijmy od wad i zalet obu akcesoriów.


Zalety obroży

– Pozwala lepiej kontrolować psa podczas spaceru. Sprawdzi się zwłaszcza przy rasach, które mają dużą siłę i są masywnymi zwierzętami.
– Jest prosta w obsłudze i łatwa do zakładania i zdejmowania.
– Obroże są zwykle niedrogie.
– Dzięki obroży można przypiąć psu adresówkę z danymi kontaktowymi właściciela na wypadek, gdyby pies zgubił się.
– Dobrze używana obroża może pomóc w redukowaniu ciągnięcia na smyczy.
– Występują w wielu wzorach i kolorach, co może spodobać się właścicielom ceniącym ładny wygląd.


Wady obroży

– Jest zapinana na szyi psa, co może prowadzić do uszkodzenia kręgów szyjnych w momencie, gdy pies mocno pociągnie.
– Obroża wywiera nacisk na szyję psa, co może w konsekwencji skończyć się uszkodzeniem krtani lub tchawicy zwierzaka.
– Może wbijać się w skórę psa, powodując bolesne obtarcia.
– Zdarza się, że pigmenty, które odpowiadają za barwę obroży, zabarwiają także sierść psa.


Zalety szelek

– Są ergonomiczne i o wiele bardziej bezpieczne. W przypadku szelek podczas pociągnięcia siła nie skupia się na szyi i kręgosłupie psa, a rozkłada się równomiernie na całe ciało i klatkę piersiową psa. Nie wyrządza się w ten sposób krzywdy psu i minimalizuje ryzyko urazów.
– Szelki zapewniają lepsze samopoczucie psa podczas spaceru i większy komfort noszenia, minimalizując stres.
– Zapięcie, na którym mocuje się smycz, znajduje się albo na plecach czworonoga, albo na jego klatce piersiowej, nie zaś na szyi.


Wady szelek

– Źle dopasowane szelki mogą deformować chód psa i ograniczać jego ruchomość na przykład w obrębie łopatek.
– Zły dobór szelek może także powodować wady postawy u psa, zwłaszcza w przypadku szczeniaków.
– Szelki są bardziej skomplikowane w założeniu niż obroża. 

Wybierając szelki lub obrożę zastanów się, czego potrzebuje Twój pies. Może lepszym wyborem będą szelki zapinane od góry, a może zależy Ci bardziej na lepszej kontroli nad psem na smyczy, i postawisz na obrożę? Zwróć uwagę na klamry i paski szelek, by żaden element nie powodował dyskomfortu.

Obroża czy szelki dla szczeniaka?

Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie tak lub nie. Decyduje o tym bardzo dużo czynników. Warto wspomnieć jednak, że dobór odpowiednich szelek szczenięciu jest znacznie trudniejszy niż w przypadku obroży. Jeżeli nie mamy zbyt dużego doświadczenia z akcesoriami dla psów, warto postawić na obrożę. To także dobry wybór dla psa, który dopiero uczy się chodzić na smyczy, gdyż obroża wspomaga kontrolę nad psem.

Jeśli jednak szelki bardziej do Ciebie przemawiają, dobrym wyborem w przypadku szczeniąt będą szelki bezuciskowe typu guard. Zbudowane są z dwóch obręczy połączonych paskami. Taka budowa szelek najlepiej rozkłada siłę, a także nie powoduje wad postawy psa. Warto też zwrócić uwagę, by materiał wykonania był wystarczająco miękki i nie wbijał się w skórę pupila.

Niezależnie od ostatecznego wyboru należy pamiętać, że bardzo dużo zależy od tresury i nauki naszego czworonożnego przyjaciela. Jeśli uda nam się nauczyć psa spokojnego spaceru bez ciągnięcia smyczy, wówczas ryzyko uszkodzenia kręgów nawet przy użyciu obroży znacznie maleje. Dlatego tak istotna jest praca nad zwierzakiem, budowanie z nim prawidłowych nawyków i niepowtarzalnej więzi z opiekunem.

Wybór między szelkami a obrożą nie jest prosty. Warto zastanowić się nad zakupem i dobrze go przemyśleć. Najważniejsze jest to, by zarówno szelki, jak i obroża były odpowiednio dobrane do wielkości psa oraz jego potrzeb. Przed wyborem warto sprawdzić ofertę Decathlon, gdzie jest sporo produktów dla psa.

Przeczytaj także:

Pies starający się złapać frisbee

Jak nauczyć psa łapać frisbee?

Dysk frisbee to znakomita rozrywka dla naszego pupila. Jak nauczyć swojego psa łapać fisbee? Oto kilka praktycznych porad!

kobieta biegnąca w stroju do biegania z psem

Bieganie z psem - jak zacząć i jak trenować canicrossing

Chcesz biegać ze swoim psem? Sprawdź, na czym polega canicrossing! Dowiedz się co robić, by bezpiecznie uprawiać aktywność fizyczną z pupilem.

Góry z psem - na jakie szlaki można zabrać pupila?

Góry z psem - na jakie szlaki można zabrać pupila?

Gdzie pojechać w góry z psem? Na wielu górskich trasach czworonogi są mile widziane. Przedstawiamy górskie szlaki, gdzie warto wybrać się na wędrówkę

Mężczyzna stojący przy otwartej walizce podróżujący w celach medycznych

Turystyka medyczna - najbardziej popularne kierunki

Dzięki taniej i prostej komunikacji między państwami coraz częściej decydujemy się na turyzm medyczny. Poznaj najpopularniejsze kierunki!

para na pieszej wycieszcze

Turystyka piesza - co to jest? Wędrówki długodystansowe.

Turystyka piesza ➤ Sprawdź na czym polega ten rodzaj aktywności fizycznej ➤ Zobacz jakie są rodzaje ☛ Przeczytaj artykuł ekspertów