Tatry – charakterystyka
Najwyższym pasmem w łańcuchu Karpat są Tatry. Stanowią część Łańcucha Tatrzańskiego w Centralnych Karpatach Zachodnich. To również najwyższe góry między imponującymi Alpami a dalekimi wschodnimi pasmami, czyli Uralem i Kaukazem. Najwyższym szczytem całego pasma jest Gerlach (2655 m n.p.m.).
Turyści chętnie udają się w Tatry o każdej porze roku. Piękno tamtejszej przyrody zachwyca bez względu na panujący miesiąc i warunki pogodowe. Do malowniczego krajobrazu tatrzańskiego należą liczne szczyty, doliny, przełęcze, wyjątkowe stawy (a właściwie jeziora, z którymi są mylone) oraz jaskinie. Na swoje odkrycie czekają też polany i wodospady. Różnorodność gór jest nie tylko doceniona przez polskie i słowackie Tatrzańskie Parki Narodowe, które sprawują nad nią ochronę, ale także uznana przez UNESCO za jeden z rezerwatów biosfery.
Oprócz wyjątkowej roślinności w Tatrach masz szansę spotkać też wielu przedstawicieli świata zwierząt. Kozice, rysie i niedźwiedzie brunatne cieszą się zazwyczaj największym zainteresowaniem, jednak warto szukać również śladów pozostawionych przez jelenie, świstaki czy orły.
Tatry mają też charakter alpejski, co wyróżnia je na tle innych gór w Polsce. Co to właściwie oznacza? Przede wszystkim tatrzańskie pasmo charakteryzuje się wysokimi, skalistymi szczytami i stromymi zboczami. Do Alp upodabnia je też budowa geologiczna czy rzeźba polodowcowa. W związku z klimatem wysokogórskim należy spodziewać się dużej amplitudy temperatury w ciągu dnia, a także silnych wiatrów, tak zwanych halnych.
Ze względu na trudniejsze warunki należy dokładnie przygotować się do wyprawy, wyposażając się w profesjonalną odzież trekkingową oraz akcesoria turystyczne, które zadbają o Twoje bezpieczeństwo. Do pokonywania wymagających tras potrzebna jest także dobra kondycja i zachowanie ostrożności.