Mężczyzna idący po śniegu podziwiający Tatry polskie

Tatry Polskie – odkryj fascynujący świat tego pasma górskiego

Tatry Polskie charakteryzują się różnorodnym krajobrazem i bogatą historią. Poznaj najważniejsze informacje o tym paśmie górskim. Co warto wiedzieć?

Jednym z cenionych wśród Polaków kierunków turystycznych są Tatry Polskie. Ich górski krajobraz zachwyca różnorodnością i bogactwem przyrody, a także kryje wiele tajemnic. Kiedy powstały Tatry? Jakie miejsca warto odwiedzić? Dowiedz się więcej o świecie polskich Tatr.

Tatry – charakterystyka

Najwyższym pasmem w łańcuchu Karpat są Tatry. Stanowią część Łańcucha Tatrzańskiego w Centralnych Karpatach Zachodnich. To również najwyższe góry między imponującymi Alpami a dalekimi wschodnimi pasmami, czyli Uralem i Kaukazem. Najwyższym szczytem całego pasma jest Gerlach (2655 m n.p.m.).

Turyści chętnie udają się w Tatry o każdej porze roku. Piękno tamtejszej przyrody zachwyca bez względu na panujący miesiąc i warunki pogodowe. Do malowniczego krajobrazu tatrzańskiego należą liczne szczyty, doliny, przełęcze, wyjątkowe stawy (a właściwie jeziora, z którymi są mylone) oraz jaskinie. Na swoje odkrycie czekają też polany i wodospady. Różnorodność gór jest nie tylko doceniona przez polskie i słowackie Tatrzańskie Parki Narodowe, które sprawują nad nią ochronę, ale także uznana przez UNESCO za jeden z rezerwatów biosfery.

Oprócz wyjątkowej roślinności w Tatrach masz szansę spotkać też wielu przedstawicieli świata zwierząt. Kozice, rysie i niedźwiedzie brunatne cieszą się zazwyczaj największym zainteresowaniem, jednak warto szukać również śladów pozostawionych przez jelenie, świstaki czy orły.

Tatry mają też charakter alpejski, co wyróżnia je na tle innych gór w Polsce. Co to właściwie oznacza? Przede wszystkim tatrzańskie pasmo charakteryzuje się wysokimi, skalistymi szczytami i stromymi zboczami. Do Alp upodabnia je też budowa geologiczna czy rzeźba polodowcowa. W związku z klimatem wysokogórskim należy spodziewać się dużej amplitudy temperatury w ciągu dnia, a także silnych wiatrów, tak zwanych halnych.

Ze względu na trudniejsze warunki należy dokładnie przygotować się do wyprawy, wyposażając się w profesjonalną odzież trekkingową oraz akcesoria turystyczne, które zadbają o Twoje bezpieczeństwo. Do pokonywania wymagających tras potrzebna jest także dobra kondycja i zachowanie ostrożności.

Para w odzieży trekkingowej z plecakami wędrująca po dolinie w górach

Kiedy powstały Tatry?

Tatry powstały w wyniku orogenezy alpejskiej na przełomie dwóch er kenozoicznych, czyli paleogenu i neogenu. Intensywne procesy górotwórcze związane z ruchem płyt tektonicznych miały miejsce około 23 milionów lat temu. To właśnie wtedy tatrzańskie pasmo nabrało charakteru odrębnego masywu. Co ciekawe, najstarsze skały metamorficzne Tatr datuje się na ponad 300 milionów lat.

Geologiczna budowa Tatr

Tatry to młode góry fałdowe. Opierają się na solidnej podstawie geologicznej, tak zwanym trzonie krystalicznym. Składa się on z różnych skał – głównie magmowych (Tatry Wysokie) i metamorficznych (Tatry Zachodnie). W budowie dominują granity, gnejsy, dioryty czy łupki krystaliczne. Na trzonie osadziły się młodsze warstwy skalne, czyli serie osadowe. To właśnie one formują struktury geologiczne zwane płaszczowinami, które zbudowane są z piaskowców, margli, wapieni i dolomitów.

Tatry uległy też przekształceniom w wyniku zlodowacenia. Rzeźba pasma górskiego zyskała na jeziorach polodowcowych, dolinach U-kształtnych i zawieszonych, morenach czy stożkach napływowych.

Kobieta w czapce i z plecakiem pozująca do zdjecia

Położenie Tatr – jaki obszar obejmują?

Powierzchnia Tatr obejmuje 785 km². Jeśli chodzi o długość, mierząc ją w linii prostej – od południowo-zachodniego Ostrego Wierchu Kwaczańskiego po wschodni Kobyli Wierch – wynosi 57 km. Z kolei biegnąc wzdłuż głównej grani, góry liczą sobie aż 80 km. Najszerszy odcinek tatrzański osiąga 18,5 km.

Tatry leżą na południu naszego kraju, w województwie małopolskim. Rozciągają się oczywiście wzdłuż granicy Polski i Słowacji. Naszym sąsiadom przypadła zdecydowana większa część tego pasma, bo aż ponad 75%. Na terenie Polski znajduje się około 175 km² jego powierzchni.

Podział Tatr

Masyw Tatr można geograficznie podzielić na dwie części: Tatry Zachodnie i Tatry Wschodnie. Oddziela je Przełęcz Liliowe, która leży w głównej grani, między szczytem Beskid a Skrajną Turnią. 

Jeśli chodzi o dokładniejszy podział tatrzańskiego pasma górskiego, można wyróżnić:

Tatry Zachodnie – ich północny odcinek leży po stronie Polski, gdzie najwyższym szczytem jest Starorobociański Wierch (2176 m), z kolei Bystra (2248 m) stanowi najwyższy szczyt całej części zachodniej;
Tatry Wysokie – po polskiej stronie najwyższe są Rysy (2499 m);
Tatry Bielskie – znajdujące się po stronie Słowacji, a ich najwyższym szczytem jest Hawrań (2152 m).

Każda z części pasma charakteryzuje się czymś innym. Dwie z nich, czyli Wysokie i Bielskie, wchodzą w skład Tatr Wschodnich. Natomiast podział Tatr Polskich obejmuje części Zachodnie i Wysokie, a także Tatry Reglowe, które oficjalnie uważane są za odrębne pasmo dopiero od 2018 roku.

Tatry Wysokie

Tatry Wysokie znajdują się w centralnej części pasma. Są najwyższą część łańcucha Karpat. Charakteryzują się ostrymi i wąskimi szczytami, a także strzelistymi grzbietami (turniami) i U-kształtnymi dolinami. Uważane są za bardziej malowniczą część gór, a jednocześnie najchętniej odwiedzaną przez turystów. Na terenie Tatr Wysokich znajduje się większość jezior – są to między innymi Morskie Oko i Czarny Staw Gąsienicowy.

Warto pamiętać, że odkrywanie tamtejszych tras jest bardziej wymagające. Z tego powodu należy odpowiednio przygotować się przed wyruszeniem w drogę.

Tatry Zachodnie

Grzbiet Tatr Zachodnich oddzielony jest od Tatr Wschodnich przez przełęcz Liliowe, a od Skoruszyńskich Wierchów przez Huciańską Przełęcz. Od północnego zachodu i północy są otoczone malowniczymi przełęczami i dolinami należącymi do tak zwanego Rowu Podtatrzańskiego, w którego skład po polskiej stronie wchodzą Rów Kościeliski i Rów Zakopiański.

Szczyty tej części pasma są znacznie łagodniejsze i niższe, przez co stają się przystępnym rozwiązaniem dla wielu turystów. Liczne doliny, polany czy jaskinie stanowią dobry wybór dla osób chcących zapoznać się z urokiem Tatr, ale obserwowanie krajobrazu z wierzchołków najwyższych gór nie jest dla nich możliwe na przykład z uwagi na wiek, kondycję czy stan zdrowia. Z drugiej strony bardziej doświadczeni taternicy również mają szansę znaleźć zachodnie trasy dopasowane do swoich umiejętności.

Para wędrująca z plecakami i w butach trekkingowych po dolinie w górach

Jakie szczyty i doliny warto zobaczyć po stronie polskiej?

Najpiękniejsze miejsca w polskich Tatrach co roku przyciągają swoim urokiem mnóstwo miłośników przyrody i górskich wypraw. Jakie znane szczyty warto zdobyć? Które z dolin zachwycają? Bez względu na wybrany szlak i plan wycieczki krajobraz dostarcza niezapomnianych wrażeń. Poznaj wyjątkowe miejsca w Tatrach Polskich, w naszym zestawieniu. Jeśli chodzi o szczyty, warto zaplanować wycieczkę na:

Giewont to charakterystyczny szczyt przypominający kształtem śpiącego rycerza. Jest obiektem wielu legend, przez co stał się jednym z głównych przystanków dla turystów odwiedzających tatrzańskie okolice. Giewont osiąga wysokość 1894 m n.p.m. i znajduje się w Tatrach Zachodnich, wznosząc się nad Zakopanem.

Rysy z uwagi na to, że są najwyższym szczytem Polski, oferują naprawdę spektakularne widoki. Szlak wiedzie przez Dolinę Rybiego Potoku i Morskie Oko, które jest największym jeziorem w Tatrach.

Kasprowy Wierch to kolejny rozpoznawalny szczyt, przy czym wyróżnia się łatwiejszym dostępem dzięki kolejce liniowej, z której mogą skorzystać turyści. Znajduje się na granicy między Doliną Gąsienicową a Doliną Cichą (po stronie słowackiej).

Świnica leży w Tatrach Wysokich na granicy polsko-słowackiej i należy do głównej grani Tatr. Oferuje wyjątkowy widok na inne góry i okoliczne doliny na przykład Kasprowy Wierch, Orlą Perć i Kościelec, który również jest świetnym miejsce do obserwowania krajobrazu na przykład podziwiania Doliny Gąsienicowej.

Starorobociański Wierch to najwyższy szczyt Tatr Zachodnich, wyróżnia się charakterystycznym kształtem przypominającym piramidy o kamienistych zboczach.

Równie wyjątkowe widoki zapewniają liczne doliny tatrzańskie. Warto zaplanować sobie całe dnie na ich odkrywanie, uwzględniając na trasie też jaskinie udostępnione do zwiedzania i schroniska. Niedaleko Zakopanego znajduje się Dolina Kościeliska. Można tam udać się do malowniczego Wąwozu Kraków i odpocząć na Polanie Pisana. Najdłuższa i najdłuższa jest Dolina Chochołowska. W okresie wiosennym przyciąga turystów z uwagi na łagodne łąki, na których rosną krokusy. Na uwagę zasługuje również wyjątkowo malownicza Dolina Pięciu Stawów Polskich.

Tatrzańskie atrakcje turystyczne

Polskie Tatry oferują turystom również szereg atrakcji, które można uwzględnić w swoich planach dotyczących zarówno zdobywania najwyższych szczytów, jak i spokojniejszych wypraw. Do zwiedzania zachęcają między innymi:

Jaskinia Mylna – znajduje się w Dolinie Kościeliskiej, to właśnie w niej można podziwiać widok z okna Pawlikowskiego, czyli charakterystycznego otworu skalnego,

Wodospad Siklawica – osiąga łączną wysokość 23 metrów, to jeden z głównych punktów, które warto odwiedzić w Dolinie Strążyskiej, którą często wybierają rodziny z uwagi na przyjaźniejsze warunki do spacerowania z dziećmi,

Wielka Siklawa – to wodospad uważany za jeden z piękniejszych w Tatrach, wybierając zielony szlak turystyczny, można zatrzymać się dłużej przy Wodogrzmotach Mickiewicza, które tworzy kilka kaskad na potoku Roztok,

Zadni Mnichowy Stawek – jest najwyżej położonym jeziorem w Polsce;

Trasa zjazdowa z Kasprowego Wierchu do Kuźnic – najdłuższa narciarska trasa o dobrych warunkach, która co roku przyciąga szerokie grono fanów sportów zimowych.

Tatry Polskie są świetnym kierunkiem podróży dla miłośników górskich wędrówek i malowniczych widoków. Niezapomnianych wrażeń dostarczają zarówno większe wyzwania wspinaczkowe, jak i spokojne spacery wśród przyrody. Giewont to nie jedyne miejsce warte uwagi. Turyści mają szansę znaleźć na mapie Tatr mnóstwo wyjątkowych dolin, schronisk, szczytów i atrakcji, które spełnią ich oczekiwania.

Przeczytaj także:

Osoba podziwiająca jeden ze szczytów Korony Gór Polskich

Korona gór Polski – zostań zdobywcą najwyższych szczytów kraju

Odkryj piękno polskich gór! Zdobywaj Koronę Gór Polski – 28 szczytów do zdobycia. Przewodnik, lista szczytów, porady i inspiracje dla miłośników gór.

Mężczyzna wspinający się po Tatrach Wysokich

Ośmiotysięczniki i Korona Ziemi. Jakie są najwyższe góry świata?

Najwyższe góry na Ziemi to duże wyzwanie. Gdzie się znajdują najwyższe szczyty? Czym jest Korona Ziemi? Oto najważniejsze informacje.

Mężczyzna wspinający się po Tatrach Wysokich

Jaki jest najwyższy szczyt Europy? Poznaj góry Korony Europy

Jaki jest najwyższy szczyt Europy? Czym jest Korona Europy i jakie góry się do niej zaliczają? Mont Blanc i Elbrus – który jest wyższy?

Wspinacze pokonujący ośnieżony szlak na Mount Everest

Szczyt Mount Everest – co warto wiedzieć o tej górze?

Góra Mount Everest jest najwyższym szczytem świata, na który co roku próbują wejść zdobywcy. Oto najważniejsze informacje odnośnie tego cudu natury.

Babia Góra – szlaki na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego

Babia Góra – szlaki na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego

Chcesz się wybrać na Babią Górę? Jak wygląda szlak na Królową Beskidów? Oto wskazówki, jak dotrzeć na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego.