Kobieta w odzieży do biegania biegnąca drogą podczas wykonywania testu Coopera

Test Coopera, czyli jak sprawdzić swoją kondycję 

Test Coopera to próba wytrzymałościowa, sprawdzająca stan Twojej kondycji fizycznej. Trwa on tylko 12 minut!

Chciałbyś określić swoją formę, aby mieć dobry punkt odniesienia do dalszych treningów? W takim razie jednym ze sposobów będzie wykonanie testu Coopera.

Czym jest test Coopera? 

Test Coopera jest powszechnie stosowanym sprawdzianem zdolności fizycznych. Polega on na nieprzerwanym biegu w ciągu 12 minut. Jest to próba wytrzymałościowa, która ma na celu określenie poziomu Twojej wydolności tlenowej. Została ona opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii amerykańskiej w 1968 roku. W zależności od płci i pokonanego dystansu wyznacza się wskaźnik kondycji fizycznej.

Osiągnięcia Kennetha Coopera

Warto zaznaczyć, że ten test sprawności fizycznej, cieszy się taką renomą, ponieważ jego autor uchodzi za wybitnego specjalistę w zakresie treningu aerobowego.

Cooper przez dziesięć lat pracował w siłach powietrznych Stanów Zjednoczonych. Studiował wówczas ćwiczenia pilotów oraz astronautów i planował dla nich ćwiczenia rozwojowe. Zajmował się tym w latach 60. poprzedniego wieku i w swoim czasie dokonał w badaniach niemałej rewolucji. Naukowiec doszedł do wniosku, że ćwiczenia aerobowe mogą znacznie przyczynić się do ogólnej poprawy kondycji, zwiększając maksymalny pułap tlenowy organizmu. Tym samym okazało się, że istnieją lepsze ćwiczenia od kalisteniki, treningu pływania czy joggingu. Dziś jest to powszechna wiedza, jednak wówczas mówiło się o wielkim przełomie.

Mężczyzna w odzieży do biegania sprawdzający swój czas w teście Coopera patrząc na zegarek do biegania

Jak przygotować się do testu Coopera?

Zasadniczo ten test sprawności nie wymaga od biegacza żadnych konkretnych przygotowań. Jednak przed samym biegiem warto wykonać porządną rozgrzewkę, aby Twoje ciało było gotowe na zbliżające się wyzwanie. Istotna jest też odpowiednia koncentracja.

Gdy na stadionie lub bieżni usłyszysz sygnał, rozpocznij swój bieg. Każdy sportowiec musi biec przez 12 minut. Należy więc rozłożyć siły w taki sposób, aby w pełni wykorzystać ten czas. Jeśli opadniesz z sił, możesz zacząć iść marszem, jednak nie warto całkowicie się zatrzymywać, chyba że czujesz, że mogłeś odnieść kontuzję.

Jeśli jednak wszystko jest w porządku, to próbuj osiągnąć możliwie jak najlepszy rezultat. Wówczas wynik testu będzie najbardziej zbliżony do Twojej realnej wydolności. Gdy minie wyznaczony czas, zatrzymaj się i zmierz dystans, jaki udało Ci się przebiec. Następnie odnieś go do tabeli wiekowej, aby zobaczyć, w jakim miejscu się uplasowałeś.

Test Coopera – tabela dla kobiet do 20 roku życia

Test Coopera tabela dla kobiet do 20 roku życia

Test Coopera – tabela dla kobiet powyżej 20 roku życia

Test Coopera tabela dla kobiet powyżej 20 roku życia

Test Coopera – tabela dla mężczyzn do 20 roku życia

Test Coopera tabela dla mężczyzn do 20 roku życia

Test Coopera – tabela dla mężczyzn powyżej 20 roku życia

Test Coopera tabela dla mężczyzn powyżej 20 roku życia

Jak poprawić wyniki w teście Coopera?

Jeśli wykonałeś test na bieg Coopera, ale jego rezultaty Cię nie zadowalają, to możesz trzymać się czterech zasad, które sprawią, że z czasem powinieneś być w stanie poprawić swoje wyniki:

1. Ćwicz systematycznie. Trenując 2-3 razy w tygodniu będziesz zdolny do poprawy pracy swojego organizmu, będąc tym samym gotowym na kolejne wyzwania.

2. Zaplanuj treningi pod kątem swoich możliwości. Dobry plan to podstawa, pamiętaj o wyznaczaniu sobie realnych założeń.


3. Wybierz aktywność fizyczną, która sprawia Ci przyjemność. Dzięki temu będzie Ci łatwiej o zachowanie wytrwałości.


4. Przestrzegaj zasad zdrowej diety. Same ćwiczenia to jeszcze nie wszystko, ważna jest także zbilansowana dieta. Oprócz tego regularnie się nawadniaj.


Już wiesz, na czym polega test Coopera. Pokonanie możliwie jak najszybciej dystansu w ciągu 12 minut może nie wydawać się niczym ciężkim, jednak w rzeczywistości jest to całkiem dobry punkt odniesienia pod kątem dalszego planowania swoich treningów.

Przeczytaj także:

Mężczyzna w odzieży do biegania przygotowujący się do biegu katorżnika biegający z przeszkodami

Bieg Katorżnika w Lublińcu – ekstremalna impreza pełna błota

Bieg Katorżnika to ekstremalna impreza organizowana co roku w Lublińcu. Uczestnicy każdej edycji muszą zmierzyć się z bagnem, błotem i wodą.

Mężczyzna w odzieży i butach do biegania wykonujący trening biegowy dzięki wynalezieniu biegania

Kiedy wynaleziono bieganie? Historia biegania

Bieganie to jedna z podstawowych aktywności fizycznych człowieka. Poznaj historię biegania oraz dowiedz się jak przebiegał rozwój tej dyscypliny.

Osoby w odzieży do biegania biegnące drogą w celu pobicia rekordu świata w maratonie

Kelvin Kiptum pobił w Chicago rekord świata w maratonie

Kenijczyk Kelvin Kiptum ukończył w Chicago bieg maratoński, ustanawiając nowy rekord świata w maratonie. Przeczytaj więcej na ten temat!

Kobieta w odzieży i butach do biegania wykonująca rozbieganie przed treningiem biegowym

Rozbieganie – czym jest? Poradnik biegowy

Czym jest rozbieganie? Dlaczego wszyscy biegacze powinni się odpowiednio wybiegać i jak to zrobić?

4 rodzaje treningów biegowych – co warto o nich wiedzieć?

4 rodzaje treningów biegowych – co warto o nich wiedzieć?

Cztery rodzaje treningów biegowych pozwalają biegaczowi wzmocnić siłę, zwiększyć prędkość czy wydłużyć dystans biegu. Dowiedz się więcej!