Mężczyzna robiący trening na podniesienie testosteronu

Testosteron a siłownia. Jak trening siłowy wpływa na poziom testosteronu?

Testosteron, a siłownia – czy są powiązane? Jak trening siłowy i wpływa na poziom testosteronu? Sprawdź, jak działa ten hormon w obliczu aktywności.

ćwiczenia na testosteron? Wielu mężczyzn, aby podnieść poziom testosteronu w organizmie, decyduje się na trening na siłowni. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy wysiłek pozytywnie wpływa na ten hormon płciowy. Czego unikać w treningu, a na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź!

Jak aktywność fizyczna wpływa na poziom testosteronu?

Można powiedzieć, że wpływ aktywności fizycznej na poziom testosteronu wynika z dwóch podstawowych rzeczy:

– jego zwiększonej produkcji wynikającej z regularnego ruchu,
– produkcję endorfin, które redukują poziom kortyzolu, negatywnie wpływającego na testosteron.

Pod względem naukowym teoria ta została wielokrotnie udowodniona. Podczas testowania tego, jakie korelacje występują między treningiem a testosteronem, naukowcy zauważyli zwiększenie poziomu wolnego hormonu w organizmie tuż po treningu siłowym. Nie każdy trening będzie jednak tak samo wpływał na produkcję testosteronu.

Mężczyzna robiący trening na podniesienie testosteronu

Efekty wyższego testosteronu w męskim organizmie

Pod względem treningowym na zwiększenie stężenia testosteronu w organizmie liczą przede wszystkim mężczyźni. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że to dla nich wyższy poziom tego hormonu oznacza więcej korzyści na przykład takich jak:

– zwiększenie libido, czyli popędu seksualnego,
– lepsza jakość snu,
– lepsze samopoczucie,
– niższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych,
– zwiększenie masy mięśniowej, a co za tym idzie, również siły.

Siłownia, a testosteron – ćwiczenia, które warto znać

Przede wszystkim według badań naukowych wzrostowi testosteronu na siłowni służy głównie trening siłowy. Plan treningowy trzeba dostosować do własnych potrzeb, podobnie jak intensywność treningu. Ważniejsze są regularne ćwiczenia angażujące wiele grup mięśniowych niż długie treningi cardio albo wyczerpujące wyciskanie zbyt dużych ciężarów. Każde przetrenowanie może wpłynąć na obniżenie poziomu testosteronu. Jaki trening będzie stymulować układ hormonalny do produkcji testosteronu? Sprawdźmy!

Treningi interwałowe, a poziom testosteronu

Bardzo dobry wpływ na poziom testosteronu mają ćwiczenia interwałowe. Zwiększają poziom męskiego hormonu płciowego, a przy okazji pomagają zwalczyć między innymi otyłość czy osiągnąć dobre rezultaty podczas treningu. Ważne, aby całkowity czas takiego treningu nie był dłuższy niż 20 minut. Może to być na przykład bieganie na bieżni.

Mężczyzna robiący trening na podniesienie testosteronu na siłowni

Siłowe ćwiczenia, a produkcja testosteronu

Ćwiczenia siłowe mogą zwiększyć poziom testosteronu u mężczyzn w efektowny sposób, o ile są prawidłowo przeprowadzone. Przydają się do nich odpowiednie akcesoria, przede wszystkim sztangi z obciążeniem. Można wykonywać z nimi następujący trening na siłowni:

– wiosłowanie sztangą,
– przysiady ze sztangą,
– wyciskanie sztangi,
– martwy ciąg.

Taki trening siłowy wpływa na utrzymanie zdrowego poziomu testosteronu, a gdy jest on zbyt niski – pozwala go zwiększyć. Można wykonywać serie według rozpisanego planu treningów albo tak zwane serie do upadku mięśniowego, czyli momentu, w którym nie jesteś w stanie wykonać kolejnego powtórzenia. Ważne jest, aby przerwa między seriami nie trwała dłużej niż minutę, bo ma to znaczący wpływ na rozwój masy mięśniowej i odpowiada za produkcję hormonu.

Testosteron, a siłownia – na co uważać?

Przede wszystkim istotne jest dostosowanie intensywności ćwiczeń do możliwości organizmu. Długie, wyczerpujące treningi powyżej 90 minut sprzyjają zwiększeniu poziomu kortyzolu, czego doświadczają na przykład maratończycy. W efekcie poziom testosteronu spada. Trzeba więc dbać o to, aby wysiłek fizyczny nie był zbyt intensywny, bo można się łatwo przetrenować, a co niekorzystnie wpływa na męski hormon płciowy.

Warto wiedzieć, co jeszcze wpływa na poziom testosteronu. Jeśli mądrze trenujesz i masz ćwiczenia rozpisane przez specjalistę, nie oznacza to, że uda Ci się zwiększyć poziom testosteronu. Jest on bowiem zależny od kilku innych aspektów, takich jak na przykład prawidłowa dieta, odpowiednia długość snu czy niski poziom stresu. Dopiero kompleksowe zadbanie o organizm pomoże osiągnąć wyższy poziom testosteronu w organizmie. 

Przeczytaj także:

mężczyzna w odzież sportowej trenujący na siłowni

Siłownia - suplementy. Jakie suplementy przed i po treningu?

Jeśli wykonujesz trening siłowy, przyda ci się także odpowiednia suplementacja. Jakie suplementy należy spożywać przed i po treningu?

kobiety i mężczyźni trenujący w odzieży fitness

Jaki rodzaj aktywności wybrać dla siebie - trening siłowy czy cardio?

Branża fitness podsuwa nam wiele pomysłów treningowych. Jaki rodzaj treningu wybrać dla siebie? W jaki sposób go wykonywać? Podpowiadamy!

Jak spalić 1000 kalorii dziennie? Wskazówki treningowe

Kompleks sztangowy – na czym polega? Plan treningowy

Zastanawiasz się, czy to możliwe spalić 1000 kalorii dziennie? Jak powinien wyglądać trening siłowy lub cardio? Oto wskazówki jak spalić 1000 kcal.

mężczyzna w odzieży sportowej wykonujący przysiady

Trening nóg w kalistenice - ćwiczenia w STREET WORKOUT.

Co buduje kalistenika? Nogi także można wzmocnić poprzez trening siłowy, dzięki któremu zbudujesz imponującą masę mięśniową kończyn dolnych

mężczyzna rozpuszczający suplement w wodzie

Suplementacja w sporcie – odżywki i suplementy w sporcie wg. AIS

Czy osoby uprawiające sport powinny stosować suplementację? Czy przy zbilansowanej diecie organizm potrzebuje suplementów diety? Sprawdź!