Biegacz wchodzący na wage w łazience w domu

Waga biegacza – jak masa ciała wpływa na wyniki sportowe? Ile ważyć, by efektywnie biegać?

Zastanawiasz się, jaka powinna być waga biegacza? Czym jest waga startowa i jak masa ciała wpływa na efekty treningowe? Przekonaj się!

Bieganie to sport, w którym liczy się wytrzymałość i szybkość. Jak na te dwa czynniki wpływa waga biegacza? Czy istnieją zależności, które określają, jak waga wpływa na efektywność biegania? Sprawdź i przekonaj się, jak masa ciała oddziałuje na osiągi sportowców, zwłaszcza biegaczy!

Czy waga biegacza wpływa na jego osiągnięcia?

Odpowiadając krótko: oczywiście! Zależność polega na tym, że im więcej ważymy, tym więcej energii nasze ciało zużywa podczas wysiłku, a co za tym idzie – szybciej się męczy, a my przez to biegniemy wolniej. Większa masa ciała sprawia, że większa ilość tkanek wymaga właściwego natlenienia. Gdy zredukujemy zbędne kilogramy, więcej tlenu będzie docierało do mięśni, które to odgrywają znaczącą rolę w wynikach biegowych.

To jednak nie jedyna zależność, jeśli chodzi o wagę a wyniki sportowe. Bieganie jest dyscypliną dosyć kontuzjogenną – biegacze narażeni są na urazy przeciążeniowe. Duża masa ciała jeszcze bardziej potęguje to ryzyko. Gdy jesteśmy ciężsi, wolniejsi, nasze stawy i układ kostny są zwyczajnie o wiele bardziej obciążone i łatwiej jest je podczas treningu uszkodzić.

Im jesteśmy lżejsi, tym szybciej i sprawniej mamy szansę pokonać dany dystans. Szacuje się, że spadek wagi o 2 kilogramy może „przyspieszyć” nas aż o minutę! Ile więc ważą profesjonalni biegacze? Pewnie nieraz miałeś okazję oglądać zawody biegowe w telewizji i dostrzegłeś, że startujący w nich zawodnicy są naprawdę szczupli. Mniejsza masa pomaga szybciej pokonywać długodystansowe biegi, ale co ciekawe, sprinterzy nie skupiają się na masie ciała aż tak bardzo i często mają sporą masę mięśniową. Wiele więc zależy od celów treningowych i dystansów, jakie mamy zamiar pokonywać.

Kobieta w legginsach sportowych wchodząca na wagę w domu

Ile trzeba ważyć, żeby dobrze biegać? BMI biegacza

Chcesz poprawić swoje osiągi i żeby to zrobić, rozważasz redukcję masy ciała? Zastanawiasz się, od czego zacząć? Pierwszym ruchem, który warto wykonać przy wyznaczaniu optymalnej wagi biegacza, jest obliczenie wskaźnika BMI, czyli Body Mass Index. Jak ma się w tym przypadku kwestia waga a bieganie? Kalkulator BMI ma za zadanie określić, czy nasza obecna waga w porównaniu do wzrostu jest właściwa. I tak wszystkie wyniki mieszczące się w 18,5-24,9 wskazują na prawidłową proporcję masy ciała do wzrostu. Jeśli więc Twoje parametry wskazują na prawidłową wagę, warto dobrze zastanowić się nad redukcją.

Wskaźnik BMI w wielu przypadkach, zwłaszcza jeśli chodzi o profesjonalnych sportowców, nie jest wystarczająco precyzyjny. Nie uwzględnia on bowiem składu ciała, czyli na przykład zawartości masy mięśniowej wobec ilości tkanki tłuszczowej. W wyniku tego niedoprecyzowania BMI może wskazywać, że na przykład kulturyści cierpią na nadwagę! Z kolei wielu biegaczy według tego wskaźnika może ważyć zbyt mało.

By właściwie określić swoją właściwą masę ciała, warto przeprowadzić wnikliwą analizę składu ciała i przedyskutować ewentualne zrzucanie masy z profesjonalnym trenerem personalnym.

Waga do miaru masy ciała dookoła niej różne surowe warzywa

Jak poprawić masę ciała? Waga startowa

Czym właściwie jest waga startowa? To określenie takich stosunków tkanki mięśniowej i tłuszczowej w organizmie, ogólna budowa ciała, która umożliwia nam osiąganie wyników przy niepogorszonym samopoczuciu i równowadze organizmu. By ją osiągnąć, należy przeprowadzić kontrolę wszelkich parametrów, takich jak wspomniane wcześniej skład masy ciała, BMI, ale także obwody poszczególnych partii.

Jak więc osiągnąć odpowiednią dla swoich wyników wagę?

Na początek warto poznać wszystkie swoje parametry. Zważ się, zmierz obwody, ustal BMI i udaj się na analizę składu masy ciała. To pomoże Ci wyznaczyć i podjąć dalsze kroki.

Ustal swój cel: zastanów się, na czym najbardziej Ci zależy. Może przygotowujesz się do zawodów, a może chcesz poprawić swoje osobiste rekordy? Przeanalizuj, czy musisz zredukować tkankę tłuszczową, czy może zadbać o większy procent mięśni w swojej masie ciała.

Ustal zapotrzebowanie kaloryczne i wprowadź zdrową, zbilansowaną dietę. Spożywaj odpowiednie dla siebie ilości tłuszczów, białek, węglowodanów oraz witamin i minerałów. Nie zapominaj też o nawodnieniu.

Trenuj! Właściwa dawka aktywności fizycznej to jeden z kluczy do manipulowania masą ciała. Jeśli chcesz schudnąć, postaw na treningi cardio, zaś w przypadku pracy nad masą mięśniową, skup się bardziej nad treningiem siłowym.

Monitoruj swoje postępy. Możesz prowadzić dzienniczek, w którym będziesz notować swoje osiągnięcia i nowe pomiary.

Zachowaj zdrowy rozsądek. Pamiętaj, że aktywność ma wiązać się przede wszystkim z przyjemnością i troską o Twoje zdrowie. Nie rób niczego, co negatywnie wpływa na Twoje samopoczucie i sprawia, że czujesz chroniczny brak sił. To może znaczyć, że coś poszło nie tak w Twoim planie.

Waga to nie wszystko!

Choć mniejsza waga ciała może pomóc w przygotowaniach do maratonu czy innych zawodów biegowych, pamiętaj, że odpowiedni trening też ma tu bardzo dużo do powiedzenia! Biegaj i buduj swoją wytrzymałość, pracuj nad siłą mięśni, by dystans, który masz do pokonania, nie stanowił dla Ciebie nieosiągalnego celu. 

Pamiętaj także o odpowiedniej regeneracji. Przetrenowanie to krótka droga do kontuzji, a tego każdy chciałby uniknąć. Daj sobie chwilę wytchnienia pomiędzy treningami i zatroszcz się o swoje potrzeby. Możesz na przykład w dni regeneracyjne pływać lub pójść na masaż, by pomóc swoim mięśniom zregenerować się po kolejnym tygodniu treningowym.

By w szybszy sposób pokonać trasę od startu do mety, biegacz musi włożyć naprawdę sporo pracy w przygotowania. Poprawa wyników może nastąpić wraz z utratą tkanki tłuszczowej w organizmie i jednoczesnym spadku masy ciała, ale nie jest to jedyny czynnik, który na to wpływa. Trenuj regularnie, jedz zdrowo, wprowadź zdrowe nawyki w swoją codzienność i wsłuchuj się w swoje ciało, a z pewnością dostrzeżesz szereg pozytywnych skutków.

Przeczytaj także:

Mężczyzna pijący z sofflasku podczas biegania

Nawadnianie podczas biegania. Co powinni pić biegacze?

Nawadnianie się podczas biegania jest niezwykle istotne. Co biegacz powinien pić w trakcie treningu? Sprawdź napoje, które warto wypić!

mężczyzna biegnący w odzieży do biegania z kominem na szyi

Akcesoria do biegania. Czego biegacz potrzebuje na treningu biegowym i

Jakie akcesoria do biegania kupić przed pierwszym treningiem biegowym? Sprawdź, co biegacz powinien znaleźć w każdym w sklepie sportowym.

mężczyźni i kobiety w strojach do biegania

Jakie mięśnie pracują podczas biegania? Poradnik biegacza

Każdy amator oraz zawodowy biegacz, powinien być świadom tego, jakie mięśnie pracują podczas biegania. Pozwala to na jeszcze efektywniejszy trening.

Uczestniczka maratonu biegnąca w odzieży do biegania w mieście

Jak przygotować się do maratonu? Czy plan treningowy wystarczy?

Przygotowanie do maratonu to kluczowy element, który musi przejść każdy biegacz, który chce wystartować. Poznaj nasze wskazówki na pierwszy maraton.

Ludzie w odzieży i obuwiu sportowym biegnący w ultramaratonie

Ultramaraton – jak przebiec długi dystans? Jak biegać ultra?

Biegi ultra to długie dystanse przewyższające znacznie długość maratonu. Sprawdź, ile km ma ultramaraton i jak go przebiec.