Czy waga biegacza wpływa na jego osiągnięcia?
Odpowiadając krótko: oczywiście! Zależność polega na tym, że im więcej ważymy, tym więcej energii nasze ciało zużywa podczas wysiłku, a co za tym idzie – szybciej się męczy, a my przez to biegniemy wolniej. Większa masa ciała sprawia, że większa ilość tkanek wymaga właściwego natlenienia. Gdy zredukujemy zbędne kilogramy, więcej tlenu będzie docierało do mięśni, które to odgrywają znaczącą rolę w wynikach biegowych.
To jednak nie jedyna zależność, jeśli chodzi o wagę a wyniki sportowe. Bieganie jest dyscypliną dosyć kontuzjogenną – biegacze narażeni są na urazy przeciążeniowe. Duża masa ciała jeszcze bardziej potęguje to ryzyko. Gdy jesteśmy ciężsi, wolniejsi, nasze stawy i układ kostny są zwyczajnie o wiele bardziej obciążone i łatwiej jest je podczas treningu uszkodzić.
Im jesteśmy lżejsi, tym szybciej i sprawniej mamy szansę pokonać dany dystans. Szacuje się, że spadek wagi o 2 kilogramy może „przyspieszyć” nas aż o minutę! Ile więc ważą profesjonalni biegacze? Pewnie nieraz miałeś okazję oglądać zawody biegowe w telewizji i dostrzegłeś, że startujący w nich zawodnicy są naprawdę szczupli. Mniejsza masa pomaga szybciej pokonywać długodystansowe biegi, ale co ciekawe, sprinterzy nie skupiają się na masie ciała aż tak bardzo i często mają sporą masę mięśniową. Wiele więc zależy od celów treningowych i dystansów, jakie mamy zamiar pokonywać.