Grafika przedstawiająca górę Mount Everest

Mount Everest – wielkie sprzątanie ton śmieci

Mount Everest to nie tylko najwyższy szczyt górski. To także tony śmieci, z którymi walczy nepalski rząd. Aby je usunąć, potrzebna jest pomoc wojska.

Wspinaczka na Mount Everest przez lata była marzeniem wielu podróżników. Jeśli Tobie również marzy się taka wyprawa i zdobycie tej góry, to nastaw się na to, że droga na szczyt może być utrudniona nie tylko przez ciężkie warunki pogodowe, ale również ogromne ilości śmieci na Mount Everest.

Duża ilość wejść na najwyższą górę świata przyczyną problemów

Zacznijmy od genezy problemu, który doprowadził do tego, że na Mount Everest znajduje się nawet dziesięć ton śmieci. Jest to powiązane z coraz bardziej turystycznym charakterem tego wyzwania. Niegdyś zdobycie najwyższego szczytu było uznawane za ogromne osiągnięcie. Dziś jednak jest to już zadanie, z którym można się uporać, nawet nie posiadając dużego doświadczenia w himalaistyce. Kluczową rolę odgrywa tu odpowiednio wykwalifikowany przewodnik i sprzęt wspinaczkowy.

Od jakiegoś czasu każdorazowe rozpoczęcie sezonu wspinaczkowego oznacza, że Himalaje zostaną odwiedzone przez wielu wspinaczy, którzy są mniejszymi bądź większymi amatorami. Dość powiedzieć, że każdego roku na zdobycie tego szczytu decyduje się aż kilkaset osób. Ilość osób odwiedzających przekłada się na wzrost liczby śmieci w Himalajach.

Lokalnie Szerpowie urządzają specjalne wycieczki, które choć kosztowne, to jednak zauważalnie zwiększają szansę na owocną wyprawę. Z tego powodu profesjonalni himalaiści znaleźli inne góry do zdobycia, ponieważ Mount Everest jest w ich oczach już lokacją turystyczną.

Himalaiści idący pod górę

Nepalski rząd próbuje posprzątać Mount Everest

Taka ilość odwiedzających sprawia jednak, że Chiny i Nepal mają coraz większy problem ze śmieciami. Gdy grupa wspinaczy wyrusza w drogę, to po drodze rozbija kilka obozów. W skali roku, przy takiej ilości chętnych na zdobycie góry, przekłada się to na tony odpadów, które ciężko jest usunąć.

Z tego powodu lokalne władze musiały zareagować. Zarządzono akcję sprzątania, która zostanie przeprowadzona przez armię nepalską. Niestety, jednorazowe podjęcie działań nie wystarczy. Od dawna wiadomo, że konieczne będzie podjęcie śmiałych kroków, aby sprzątania gór nie trzeba było co i rusz powtarzać.

Nepal nakazuje używania worków na odchody i wprowadza inne regulacje

Problem polega jednak na tym, że zarówno Chiny, jak i Nepal, próbowały już różnych metod na walkę ze śmieciarzami. Było to między innymi wprowadzenie kar za zostawianie po sobie odpadów. Szybko okazało się jednak, że nowe przepisy ciężko się egzekwuje.

Aby powstrzymać negatywne skutki turystyki, rząd nepalski próbuje wdrażać nowe regulacje. Jednym z przykładów jest nakaz używania worków na odchody, aby przynajmniej w ten sposób po sobie sprzątać. Zakazano również zostawiania w górach plastikowych opakowań czy pustych butelek.

Praktyka pokazała już jednak, że takie przepisy niekoniecznie zdają egzamin. Z tego powodu po stronie nepalskiej zdecydowano się na zwiększenie kosztów zezwoleń. Każdy turysta, który będzie chciał wejść na Mount Everest, zobowiązany jest do wykupienia specjalnej przepustki. Od 2025 roku jej cena ma wynosić aż 15 tysięcy dolarów od osoby. Władze zamierzają sporą część z uzyskanej sumy przeznaczać na kolejne akcje sprzątające.

Nieco inaczej do tej sprawy podchodzi strona chińska. Tamtejszy rząd zamierza ograniczyć liczbę wydawanych zezwoleń, aby w ten sposób ograniczyć ilość turystów, a co za tym idzie, ograniczyć również ilość pozostawianych przez nich śmieci.

Nie wiadomo, czy tym razem uda się skutecznie walczyć z ilością odpadów na najsłynniejszej górze świata. Pozostaje jednak mieć nadzieję na to, że tym razem podjęte kroki sprawią, że Mount Everest upora się ze śmieciami na dobre.

Przeczytaj także:

Himalaista chodzący po szczycie Nanga Parbat

Nanga Parbat, górski ośmiotysięcznik

Nanga Parbat to ośmiotysięcznik, który znajduje się w Pakistanie. Jest on też najdalej wysuniętym na zachód szczytem Himalajów.

Mężczyzna idący po śniegu podziwiający Tatry polskie

Tatry Polskie – odkryj fascynujący świat tego pasma górskiego

Tatry Polskie charakteryzują się różnorodnym krajobrazem i bogatą historią. Poznaj najważniejsze informacje o tym paśmie górskim. Co warto wiedzieć?

Mężczyzna wspinający się w Himalajach

Rejony wspinaczkowe w Polsce – wspinaczka skałkowa

Jakie są najlepsze rejony wspinaczkowe w Polsce? Gdzie udać się na wspinaczkę w Tatry? Gdzie wspinać się po skałach?

Wspinacze pokonujący ośnieżony szlak na Mount Everest

Szczyt Mount Everest – co warto wiedzieć o tej górze?

Góra Mount Everest jest najwyższym szczytem świata, na który co roku próbują wejść zdobywcy. Oto najważniejsze informacje odnośnie tego cudu natury.

Kobieta i mężczyzna w odzieży trkkingowej idący na trekking w Himalaje z plecakami turystycznymi na plecach

Trekking w Himalajach – przygotuj się do wyprawy w Himalaje

Kierunek podróży – Nepal. Trekking w Himalajach to wymagająca górska wyprawa. Sprawdź, jak się przygotować do trekkingu pod Mount Everest.