Ludzie biegnący w biegu charytatywnym Wings for Life

Wings for Life World Run – charytatywne wsparcie od biegaczy

Wings for Life World Run to szczególny bieg, który wspiera badania nad urazami rdzenia kręgowego. Sprawdź, jak wystartować i kiedy pobiec.

Wings for Life to wyjątkowa inicjatywa, która pozwala biegaczom uprawiać ulubiony sport i przy okazji wspierać potrzebujących. Na czym polega formuła biegu i dlaczego jest taka nietypowa? Sprawdź!

Wings for Life – co to za globalna inicjatywa?

Wings for Life jest biegiem charytatywnym, który od 2014 roku odbywa się corocznie w maju. 100% dochodu z opłat startowych od osób, które zdecydują się wziąć udział w biegu, wpływa na konto fundacji Wings for Life. Ile kosztuje udział? To zmienia się co roku. Ważne, że wpłaty pomagają w leczeniu urazów rdzenia kręgowego u osób po wypadkach.

Bieg z technicznego punktu widzenia biegacza wygląda jak każdy inny sport tego rodzaju. Wymaga odpowiedniego sprzętu, takiego jak buty startowe czy wygodna odzież do biegania. Nie odbywa się jednak na trasie o określonym dystansie; nie trzeba też biec w jednym miejscu. Każdego zawodnika goni tak zwany samochód pościgowy, który decyduje, jaki dystans przebiegnie uczestnik.

W Polsce w Poznaniu bieg przed samochodem jest biegiem flagowym; można jednak uczestniczyć w wydarzeniu z każdego miejsca w kraju, pod warunkiem posiadania aplikacji i opłacenia opłaty startowej.

Biegacze w strojach sportowych biegnący w maratonie

Jak wygląda bieg? Dystans i prędkość

Wings for Life to wyjątkowa inicjatywa również z uwagi na sposób organizacji biegu. Każdy z zawodników ma do wyboru trzy możliwości:

– uczestnictwo w biegu flagowym,
– uczestnictwo w biegu poza tym flagowym,
– samodzielny bieg z aplikacją.

Najbardziej efektowny jest bieg flagowy. Na czym on polega?

Wings for Life: bieg flagowy

W przypadku Wings for Life bieg flagowy organizowany jest w jednym, wcześniej określonym miejscu. Biegi startują na całym świecie o godzinie 11:00 UTC, co oznacza godzinę 13:00 w Polsce. Uczestnik nie ma dobiec do mety, ale to meta goni jego w... samochodzie pościgowym. Równo 30 minut po starcie zawodników rusza za nimi auto, które porusza się najpierw z prędkością 14 km/h, a potem przyspiesza. Oznacza to, że w przypadku Wings for Life dystans, który pokonasz, wyznacza moment, w którym auto Cię dogoni. Gdy to zrobi, Twój bieg się kończy.

Biegacze w strojach sportowych biegnący w zawodach po mieście

Jak liczy się dystans poza biegiem flagowym?

Biegacze, którzy nie przebywają w mieście, w którym odbywa się bieg flagowy, również mogą uczestniczyć w Wings for Life. Wystarczy ściągnąć aplikację. To ona informuje, kiedy wystartować, jak również, kiedy wirtualny samochód pościgowy Cię dogonił. Wystarczy mieć włączoną lokalizację i można pobiec w dowolnym miejscu na świecie. W ten sposób w biegu może rywalizować wiele osób, zarówno indywidualnie, jak i w mniejszych biegach grupowych. 

Nie wszystkie biegi od pierwszej edycji Wings for Life odbywały się w grupach. W latach 2020 i 2021 wszyscy uczestnicy ścigali się z użyciem aplikacji.

Wings for Life – rekordy

Dla wszystkich uczestników biegu – zarówno flagowego, jak i z aplikacją – klasyfikacja jest prowadzona łącznie. Podsumowanie wyników i wyznaczenie zwycięzców odbywa się w ten sposób w dużej puli uczestników. Najdłuższy dystans w 11 edycjach od 2014 do 2024 przebiegli:

– w klasyfikacji mężczyzn – Aron Anderson (2017), który odniósł zwycięstwo, pokonując 92,14 km w Dubaju,
– w klasyfikacji kobiet – Dominika Stelmach (2017), która pokonała dystans 68,21 km w Santiago.

Choć wśród mężczyzn na pierwszych miejscach tego biegu charytatywnego nie ma Polaków, to w klasyfikacji kobiet są aż trzy uczestniczki. W 2023 roku pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Szkoda, która biegła w Poznaniu na dystansie 55,07 km. Z kolei w 2024 roku po raz kolejny wygrała Dominika Stelmach, również w Poznaniu, tym razem z dystansem 55,02 km.

Wings for Life – ile kosztuje?

Cały dochód z biegu pochodzi z wpłat za start. Ile wynosi opłata startowa Wings for Life? W 2024 roku uczestnicy musieli zapłacić 28 USD za uczestnictwo w Wings for Life. Cena w Polsce wynosiła 80 lub 140 zł, zależnie od pakietu. Cały dochód z opłat startowych wspiera fundację, która zajmuje się badaniami nad metodami leczenia urazów rdzenia kręgowego.

Co roku na całym świecie odbywa się bieg Wings for Life. Polska nie jest tutaj wyjątkiem – w edycji z 2024 wystartowało ponad 7000 biegaczy z kraju. Jak zatem widać, Wings for Life to świetna okazja, aby uczestniczyć w wydarzeniu, które jest nie tylko wyzwaniem sportowym, ale i wspiera osoby potrzebujące.

Przeczytaj także:

Uczestnik biegu rzeźnika biegnący po błocie w lesie w butach i legginsach sportowych

Festiwal Biegu Rzeźnika – czym właściwie jest?

Bieg Rzeźnika to bieszczadzki bieg towarzyski. Najbliższy odbędzie się w dniach 18-21 czerwca 2025. Sprawdź, czym się charakteryzuje Bieg Rzeźnika.

Dziewczyny w strojach sportowych biorące udział w biegu sztafetowym

Sztafeta – bieg po medal. Bieg sztafetowy jako dyscyplina

Sztafeta – bieg sztafetowy jako sport drużynowy. Co warto o nim wiedzieć i jakie są zasady biegania sztafetowego?

Para biorąca udział w biegu nocnym w odzieży sportowej z odblaskami

Bieg nocny – co to za dyscyplina i gdzie są zawody?

Bieg nocny to dyscyplina sportowa, która może przekonać do siebie niezdecydowanych. Sprawdź, gdzie są kolejne zawody.

Ludzie rozpoczynający survival race wrocław biegnący na tor przeszkód

Survival Race Wrocław – poznaj wyjątkowy ekstremalny bieg!

Podejmij wyzwanie Survival Race Wrocław! To wyjątkowy bieg ekstremalny, który oferuje także Survival Race Kids, czyli bieg z przeszkodami dla dzieci!

Mężczyzna w odzieży do biegania przygotowujący się do biegu katorżnika biegający z przeszkodami

Bieg Katorżnika w Lublińcu – ekstremalna impreza pełna błota

Bieg Katorżnika to ekstremalna impreza organizowana co roku w Lublińcu. Uczestnicy każdej edycji muszą zmierzyć się z bagnem, błotem i wodą.