O tym, co daje sauna w sensie pozytywnym, napisaliśmy w poprzednim akapicie, teraz czas na „ciemne” strony tej aktywności. Niestety nie każdy może uprawiać saunowanie bezpiecznie dla zdrowia. Dla niektórych jest ono wręcz niewskazane.
Przykładowo, osoby cierpiące na żylaki mogą jeszcze mocniej pogłębić tę dolegliwość, a nawet doprowadzić do zakrzepów. Podobnie sprawa ma się z ostrymi chorobami serca. Proces rozszerzania się naczyń krwionośnych w prostej linii prowadzi do niedostatecznego dotlenienia serca, szczególnie u osób o niskim ciśnieniu.
Kobiety w ciąży również nie najlepiej znoszą obciążenia związane z wysoką temperaturą lub wilgotnością w saunie. Szczególnie niezalecane są wizyty w pierwszym trymestrze, w którym to organizm dopiero przyzwyczaja się do zachodzących zmian hormonalnych. Podobnie sprawa wygląda w przypadku kobiet miesiączkujących, gdzie ogólne osłabienie i podatność na zakażenia nie sprzyjają saunowaniu.
Sauna – przeciwwskazania (najczęstsze):
– przeziębienie, infekcje górnych dróg oddechowych, gorączka,
– czas tuż po jakiejkolwiek operacji (pierwszy miesiąc),
– nadczynność tarczycy,
– wszelkie choroby o bardzo ostrym przebiegu,
– choroby nerek, ośrodkowego układu nerwowego, weneryczne, nowotworowe, epilepsja.
Osobnym tematem jest sauna i cukrzyca. Część ekspertów uznaje, że cukrzyca jest jednoznacznym przeciwwskazaniem. Najczęściej jednak przed podjęciem decyzji należy skorzystać z rady lekarza prowadzącego chorobę. U osób, u których poziom cukru nie ulega skrajnym wahaniom i poziom glukozy jest unormowany, można zalecić skorzystanie z sauny. Zalety typowe dla tej aktywności będą miały wtedy zastosowanie również w przypadku cukrzyków.