Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca jogę która ma wpływ na mózg

Jak medytacja i joga wpływają na mózg – praktyka jogi a funkcje poznawcze i zdrowie psychiczne

Regularna praktyka jogi ma znaczący wpływ na mózg i jego funkcje poznawcze. Sprawdź, jak medytacja i joga wpływa na mózg i zdrowie psychiczne.

Zmagasz się z wieloma stresującymi sytuacjami, chcesz uspokoić swój umysł, a dodatkowo wpłynąć pozytywnie na jego rozwój, funkcje poznawcze, koncentrację i pamięć? W takim razie praktykowanie jogi będzie tym, czego szukasz! Sprawdź, w jaki sposób joga wpływa na mózg i układ nerwowy, jak oddziałuje na zmianę jego struktury i co możesz zyskać dla swojego mózgu, stawiając na systematyczną praktykę jogi.

Jak joga wpływa na mózg?

Nie od dziś wiadomo, że joga to praktyka, która ma zbawienny wpływ na rozluźnienie naszego ciała oraz odprężenie umysłu. Połączenie technik oddechowych i relaksacyjnych ze specjalnymi pozycjami ciała, pozwalają w pełni zredukować wszelkie napięcia, zarówno fizyczne, jak i mentalne. Jak jednak joga wpływa na mózg?

Dzieje się to głównie z uwagi na odprężający charakter tej aktywności fizycznej, podczas której skupiamy się na tym, co dzieje się tu i teraz. Jesteśmy skoncentrowani na swoim ciele, świadomym oddechu, dzięki czemu wprowadzamy nasz umysł w stan relaksu. Tkanki są lepiej natlenione, narządy wewnętrzne pracują lepiej – mowa tu również o mózgu.

Regularna praktyka jogi ma możliwość, by w znacznym stopniu usprawnić funkcjonowanie mózgu, zatroszczyć się o zdrowie układu nerwowego, a przy tym poprawić nasze ogólne samopoczucie, nastrój i sprawić, że będziemy z większym optymizmem wkraczać w każdy kolejny dzień.

Praktyka jogi a neuroplastyczność mózgu – czy joga zmienia mózg?

Pora przejść do konkretów. Jak to się dzieje, że z pozoru odrobina rozciągania i głębszego oddychania jest w stanie tak znacząco oddziaływać na nasz mózg? Czy rzeczywiście jest to w stanie przyczynić się do jego zmian strukturalnych? Jak joga oddziałuje na procesy neuroplastyczne w mózgu?

– Badania wykazują, że systematyczne uprawianie jogi przyczynia się do zwiększenia kory mózgowej w obszarach związanych z koncentracją i przetwarzaniem sensorycznym. Dzięki temu mamy szanse lepiej wpłynąć na funkcje poznawcze naszego mózgu.

– To jednak nie wszystko. Według odkryć nauki osoby uprawiające jogę mają zwiększoną objętość hipokampu, czyli tej części mózgu, która odpowiada za pamięć i procesy uczenia się.

– Joga wpływa także na rozbudowę kory przedczołowej. Ten obszar mózgu z kolei skupiony jest na działaniach związanych z funkcjami wykonawczymi, czyli na przykład planowaniem czy podejmowaniem decyzji.

– Jeśli chodzi o strukturę mózgu, joga wpływa także na zwiększanie objętości istoty szarej, czyli komórek nerwowych będących głównym budulcem układu nerwowego. Odpowiada między innymi za pamięć, myślenie abstrakcyjne czy samoświadomość.

– Praktykowanie jogi wspomaga tworzenie się nowych połączeń nerwowych, lepsze ukrwienie układu nerwowego, a przez to także usprawnia przekazywanie neuroprzekaźników, co przekłada się na szybsze podejmowanie decyzji, jasność myślenia i lepszą koncentrację.

Mężczyzna uprawiający jogę na macie

Joga a mózg – korzyści płynące z regularnej praktyki jogi

Zastanawiasz się, jak wpływ jogi na mózg przekłada się na korzyści, które możesz dostrzec gołym okiem? Joga pomaga na wielu różnych płaszczyznach związanych ze zmianami w mózgu.

– Poprzez swoje odprężające i relaksujące działanie, świetnie wpływa na redukcję poziomu kortyzolu, czyli tak zwanego hormonu stresu. Dzięki temu nasz układ nerwowy nie jest dodatkowo stymulowany, a my mamy szansę cieszyć się spokojem i dobrym nastrojem. Co więcej, wydzielanie takich hormonów jak serotonina czy endorfiny dodatkowo wpływa na dobre samopoczucie i redukcję stresu.

– Do lepszego samopoczucia i ogólnego obniżenia poziomu stresu, który degraduje nasz układ nerwowy, przyczynia się fakt, że joga wpływa na lepszą jakość snu. To z kolei przekłada się na wypoczęty i zregenerowany organizm, w tym mózg.

– Wszelkie zmiany w obrębie struktur mózgu, o których wspominaliśmy wyżej, pomagają poprawiać funkcje poznawcze, korzystnie wpływają na pamięć i uczenie się, a także na uważność, koncentrację i sprawniejsze podejmowanie decyzji.

– Joga wpływa na mózg i zdrowie psychiczne, minimalizując objawy takich zaburzeń psychicznych jak nerwica czy depresja.

– Badania naukowe pokazują, że regularna praktyka jogi może prowadzić do zmniejszenia objawów towarzyszących uzależnieniom. Udało się wykazać, że asany i techniki relaksacyjne wywierają korzystny wpływ na ograniczenie używania uzależniających substancji, a także przyczyniają się do lepszego ogólnego zdrowia psychicznego, a przez to do większej jakości życia.

Wpływ jogi na zdrowie psychiczne, radzenie sobie ze stresem czy procesy związane z uwagą i przetwarzaniem, a także uczeniem się i pamięcią, jest naprawdę znaczny. Spróbuj wprowadzić do swojej codzienności ćwiczenia oddechowe i medytację i przekonaj się, jak joga może pomóc Twojemu ciału i umysłowi.

Przeczytaj także:

Kobieta ćwicząca jogę na nadciśnienie

Joga na nadciśnienie – czy joga może obniżyć ciśnienie krwi?

Nadciśnienie tętnicze to jedno z najczęstszych schorzeń. Sprawdź, jak praktyka jogi może obniżyć wysokie ciśnienie krwi.

Kobieta ćwicząca na macie jogę na dne miednicy

Joga dna miednicy – czy trening wspiera mięśnie dna miednicy?

Chcesz ćwiczyć mięśnie dna miednicy? Zastanawiasz się, czy joga pomoże? Jak wygląda trening? Sprawdź wskazówki!

Kobieta ćwicząca jogę na cellulit wykonująca pozycję krzesła

Joga na cellulit – jak joga może pomóc w walce z cellulitem?

Czy joga pozwala pozbyć się cellulitu? Jakie ćwiczenia wykonywać, by zobaczyć efekty? Oto kilka wskazówek o jodze na cellulit.

Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca jogę na zatoki na macie

Joga na zatoki – jakie techniki na katar i zapalenie zatok?

Zastanawiasz się, jak działa joga na zatoki? Czy oszyszcza układ oddechowy? Sprawdź, jakie techniki jogi stosować na zatoki!

Kobieta ćwicząca jogę na ból głowy

Joga na ból głowy. Czy asany pomagają przy migrenie?

Często odczuwasz ból głowy i migreny? Jak sobie z tym poradzić? Sprawdź, jak może Ci pomóc praktyka jogi na ból głowy.