Mężczyzna cierpiący na cieśń nadgarstka siedzący na ławeczce ze złożonymi dłońmi

Zespół cieśni nadgarstka – jakie są przyczyny i jak się objawia?

Cieśń nadgarstka to neuropatia uciskowa. Objawia się mrowieniem i bólem palców. Leczenie polega na wykonaniu zabiegu operacyjnym i rehabilitacji.

Zespół cieśni nadgarstka to neuropatia uciskowa objawiająca się nieprzyjemnymi doznaniami w okolicy kciuka, palca wskazującego oraz serdecznego. W przebiegu choroby pojawiają się bóle, drętwienie i dyskomfort odczuwany szczególnie nocą, a z biegiem czasu także osłabienie mięśni kłębu kciuka. Zespół cieśni nadgarstka wymaga najczęściej leczenia operacyjnego oraz towarzyszącej mu rehabilitacji. Nieleczony może prowadzić do trwałego inwalidztwa. 

Zespół cieśni nadgarstka – co to takiego?

Zespół cieśni nadgarstka to jedna z najczęściej występujących neuropatii uciskowych. Schorzenie to związane jest z charakterystyczną budową nadgarstka, który składa się z wielu stawów, co pozwala na swobodne ruchy w różnych kierunkach. Jedną z jego części jest kanał nadgarstka, który przypomina tunel zbudowany z kości i więzadła poprzecznego. Dodatkowo znajdują się tam ścięgna oraz nerw pośrodkowy. Wszystkie te elementy są dość ciasno ułożone, jednak doskonale współdziałają. W wyniku stanów zapalnych lub obrzęków dochodzi do przerostu więzadła poprzecznego nadgarstka, w konsekwencji czego następuje ucisk nerwu pośrodkowego. Uciśnięty nerw daje o sobie znać poprzez dyskomfort odczuwany w dłoni, ból, parestezję a niekiedy także problemy z wykonywaniem różnych czynności. Kiedy pojawiają się takie objawy konieczna jest wizyta u lekarza, który zdiagnozuje chorobę i rozpocznie leczenie.

Mężczyzna w odzieży sportowej unoszący rękę z cieśnią nadgarstka

Cieśń nadgarstka – przyczyny 

Zespół cieśni nadgarstka wywoływany jest przez wiele czynników. Wśród najczęstszych można wymienić długotrwałe wykonywanie jednostajnych ruchów takich jak pisanie na klawiaturze, używanie myszki, jazda na rowerze czy obsługa drgających narzędzi budowlanych. Niekiedy choroba ta nazywana jest chorobą zawodową informatyków, muzyków i budowlańców, choć występuje również u osób wykonujących inne zawody. 

Zdarza się, że ucisk nerwu spowodowany jest urazem. Złamanie kości nadgarstka i złe zrośnięcie się ich może zmniejszyć kanał nadgarstka przez co zwiększa się nacisk na nerw, co w ostateczności wywołuje chorobę.

Zespół cieśni nadgarstka występuje również u kobiet w ciąży. Objawy pojawiają się najczęściej w trzecim trymestrze i wynikają z obrzęków, które towarzyszą ciąży. W przypadku przyszłych mam zespół cieśni najczęściej cofa się po urodzeniu dziecka.

Do powstania cieśni mogą przyczynić się także różne choroby ogólnoustrojowe. Wśród nich należy wymienić:

– choroby reumatyczne – takie jak reumatoidalne zapalenie stawów czy twardzina układowa,

– choroba zwyrodnieniowa stawów,

– choroby endokrynologiczne – wśród których znajdują się cukrzyca oraz niedoczynność tarczycy,

– choroby zakaźne – gruźlica,

– inne choroby i schorzenia – takie jak mięśniaki, krwiaki, tłuszczaki czy nieprawidłowości rozwojowe mięśni.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Do pierwszych objawów odczuwanych przez pacjenta należą mrowienie i drętwienie kciuka, palca wskazującego oraz palca serdecznego, nie obejmują natomiast palca małego. Z czasem pojawia się także niewielki ból. Dolegliwości te nasilają się w nocy i budzą chorego. W większości przypadków strzepnięcie dłoni powoduje ustąpienie objawów. 

W kolejnych fazach choroby, wcześniej odczuwane objawy, nasilają się. Dochodzi do nich coraz częściej. Z biegiem czasu dolegliwości pojawiają się także w ciągu dnia. Następnie pojawiają się trudności z wykonywaniem precyzyjnych ruchów takich jak zapinanie guzików, pisanie na klawiaturze, utrzymywanie przedmiotów w ręce czy zaciśnięcie dłoni w pięść. Przez cały czas pogłębiają się uszkodzenia nerwu pośrodkowego, a także dochodzi do osłabienia i zaniku mięśni kłębu kciuka. Pojawiają się też zaburzenia czucia. Stale pogłębiają się zmiany w nerwie, a w ostateczności może dojść do całkowitego i nieodwracalnej degradacji nerwu. W zaawansowanych stadiach choroby następuje nasilenie objawów takich jak drętwienie i ból, które mogą obejmować również przedramię, ramię, bark a nawet potylicę

Diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka

Kiedy pacjent zauważy u siebie niepokojące objawy powinien w pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza rodzinnego. Lekarz dokona wstępnej diagnozy, a następnie wystawi skierowanie do ortopedy, który zajmie się pogłębioną diagnostyką i stwierdzi, czy schorzenie wymaga leczenia.

Rozpoznanie zespołu cieśni nadgarstka nie wymaga specjalistycznych badań ani narzędzi. Do stwierdzenia choroby lub jej braku lekarzowi lub fizjoterapeucie wystarczą proste testy:

– Test Phalena – pacjent opiera zgięte w stawach łokciowych ręce o powierzchnię stołu. Muszą być one swobodnie zawieszone, a stawy nadgarstkowe zgięte. Taką pozycję pacjent utrzymuje 60 sekund. Jeśli pojawi się ból kciuka, palca wskazującego oraz połowy palca serdecznego wynik testu jest dodatni. Jeśli dolegliwości bólowe nie pojawią się wynik jest ujemny. Test jest robiony dla obu rąk, aby móc porównać odczucia z każdej z nich.

– Odwrócony test Phalena – test robiony jest w pozycji siedzącej. Pacjent unosi przedramiona na wysokość klatki piersiowej i układa ręce tak, aby do siebie ściśle przylegały. Taką pozycję pacjent utrzymuje przez 60 sekund. Jeśli w ciągu pierwszych 10 sekund pojawią się drętwienie i ból – wynik testu jest dodatni i sugeruje zespół cieśni nadgarstka.

– Test Tinela – polega na opukiwaniu młoteczkiem miejsca przebiegu nerwu pośrodkowego. Jeśli dolegliwości się nasilają wynik testu jest dodatni.

Pozytywne wyniki, wyżej wymienionych testów, wskazują na wysokie prawdopodobieństwo cieśni nadgarstka. W celu potwierdzenia diagnozy, określenia zaawansowania choroby oraz wybrania metody leczenia lekarz ortopeda wykonuje dodatkowe badania. Zazwyczaj zlecane jest badanie USG nadgarstka, badanie przewodnictwa oraz badanie elektromiografem.

Kobieta w ciąży cierpiąca na cieśń nadgarstka wykonująca odwrócony test Phalena

Domowe sposoby leczenia cieśni nadgarstka

Kiedy pojawia się nocne drętwienie, mrowienie czy ból odczuwany w dłoni – wówczas można skorzystać z domowych sposobów leczenia. Na początek należy w miarę możliwości ograniczyć powtarzalne czynności i usztywnić nadgarstek. Do usztywnienia można wykorzystać ortezę na nadgarstek dostępną w Decathlon czy sklepach medycznych, a nawet aptekach. W przypadku dolegliwości bólowych można przyjmować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Ulgę w bólu nadgarstka mogą też przynieść chłodne okłady z kompresów chłodzących. Jeśli dolegliwości nie ustępują należy zwrócić się do lekarza rodzinnego, który skieruje na dalsze leczenie.

Zespół cieśni nadgarstka – jak spać?

W zespole cieśni bardzo ważne jest utrzymywanie nadgarstka w odpowiedniej pozycji. O ile w ciągu dnia można tego pilnować, o tyle we śnie nikt nie panuje nad ruchami kończyn. Dlatego, aby zmniejszyć dolegliwości warto spać w ortezie, która nieco usztywni bolący nadgarstek. Najlepiej dobrać też wygodną poduszkę, aby nie podkładać ręki pod głowę.

Leczenie cieśni nadgarstka

W początkowym stadium choroby, kiedy objawy dopiero zaczynają się pojawiać leczenie polega na unieruchomieniu nadgarstka za pomocą szyny lub stabilizatora na nadgarstek. Leczenie zachowawcze obejmuje fizjoterapię oraz podawanie sterydowych leków przeciwzapalnych. Niestety taka terapia rzadko przynosi oczekiwane efekty. Poprawa zdrowia jest zazwyczaj okresowa, a po pewnym czasie objawy wracają.

Jedyną skuteczną metodą leczenia zaawansowanego zespołu cieśni nadgarstka jest operacja. Polega ona na przecięciu troczka zginaczy – pasma włóknistego, którego zadaniem jest zakrywanie kanału nadgarstka. Nacięcie go powoduje powiększenie przestrzeni kanału nadgarstka. Operacja cieśni nadgarstka nie jest skomplikowana i wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Jest bardzo skuteczna i zazwyczaj nie wymaga hospitalizacji.

W okresie rekonwalescencji i po nim zalecana jest też rehabilitacja. Najlepiej, jeśli na początku pacjent ćwiczy pod okiem fizjoterapeuty. Podczas rehabilitacji wykonywane są zabiegi z użyciem ultradźwięków oraz specjalistyczne ćwiczenia. W późniejszym czasie można także ćwiczyć w domu.

Zespół cieśni nadgarstka – jakie są przyczyny i jak się objawia?

Konsekwencje nieleczonego zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, które nie znika samo z siebie. Aby dolegliwości minęły konieczne jest zastosowanie skutecznej terapii lekami lub zabiegu operacyjnego. Niepodjęcie leczenia powoli, ale systematycznie prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia. Wraz z biegiem czasu tunel nadgarstka staje się coraz ciaśniejszy i wzrasta nacisk na nerw pośrodkowy a także na naczynia krwionośne odżywiające nerw oraz mięśnie dłoni. To prowadzi do poważnych uszkodzeń nerwu i osłabienia mięśni kłębu kciuka. W związku z tym ręka powoli traci sprawność, dolegliwości bólowe odczuwane są nie tylko w dłoni, ale też w przedramieniu, ramieniu a niekiedy także w barku. Efektem końcowym zaniedbania leczenia cieśni nadgarstka może być trwałe inwalidztwo.

Profilaktyka zespołu cieśni nadgarstka

Osoby wykonujące zawody sprzyjające powstawania cieśni nadgarstka takie jak muzycy, szwaczki, rowerzyści czy informatycy powinni zadbać o dobre warunki pracy, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych nadgarstków. Przede wszystkim należy odpowiednio dostosować swoje stanowisko pracy. W przypadku osób pracujących w biurze należy zakupić ergonomiczny fotel, który pozwoli na wygodne siedzenie podczas pracy. Należy także wybrać klawiaturę nie wymagającą wyginania nadgarstków do góry. Warto też zainwestować w podkładkę pod myszkę, która utrzyma nadgarstek podczas pracy z myszką w naturalnej pozycji.

Ponadto bardzo ważne jest, aby robić kilkuminutowe przerwy podczas pracy i w tym czasie wykonywać ćwiczenia na cieśń nadgarstka, które usprawnią ręce i zapobiegną chorobie.

Wszyscy, niezależnie od wykonywanej pracy powinni zadbać o dobry sen. Wygodne łóżko i materac gwarantujący utrzymanie kręgosłupa w odpowiedniej pozycji także pomogą w profilaktyce cieśni. Na koniec warto wspomnieć także o diecie bogatej w witaminę B6, która wspiera prawidłowe funkcjonowanie systemu nerwowego.

Agnieszka Pytlińska

Autor: Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam wydział Zdrowia Publicznego w Poznaniu na Akademii Medycznej (obecnie Uniwersytecie Medycznym). Od lat zajmuję się tworzeniem treści informacyjnych dotyczących profilaktyki i ochrony zdrowia. Prywatnie jestem mamą dwójki nastolatków. Uwielbiam audiobooki kryminalne, seriale fantasy i dzierganie.

Przeczytaj także:

kobieta z opaską na nadgarstku trenująca tenis plażowy

Nadwyrężony nadgarstek - objawy i leczenie. Jak zapobiec?

Nadwyrężenie ręki to częsta przypadłość w wielu dziedzinach sportowych. Po czym rozpoznać nadwyrężony nadgarstek? Jak sobie radzić z przeciążeniem?

kobieta podczas gry w padla

Urazy, przeciążenia stawów i inne kontuzje w padlu

Padel, mimo że nie należy do sportów kontaktowych, może się wiązać z wieloma urazami i kontuzjami. Wejdź i przeczytaj więcej na Decablog!

Czym jest supinacja i pronacja stopy?

Czym jest supinacja i pronacja stopy?

Supinacja i pronacja to ważne pojęcia dla wszystkich biegaczy. Zrozumienie pojęć pozwala zadbać o stopy, dobrać obuwie i bezpieczniej biegać.

mężczyzna z kontuzją łokcia

Jak leczyć łokieć tenisisty? Rehabilitacja i ćwiczenia

Łokieć tenisisty to częste schorzenie wśród osób lubiących ruch. Ból w obrębie ręki można korygować za pomocą ćwiczeń. Jak leczyć łokieć tenisisty? Odpowiadamy!

Kobieta z plecakiem trekkingowym na plecach schodząca z gór z bolącym kolanem

Bolące kolana przy schodzeniu z gór – przyczyny i leczenie

Bolą Cię kolana przy schodzeniu z góry? Ból w kolanie nasila się przy zginaniu? Poznaj przyczyny bólu i dolegliwości kolana przy chodzeniu po górach.