Przyczyny zespołu jelita drażliwego
Zespół jelita drażliwego, nazywany również w skrócie IBS, jak sama jego nazwa wskazuje, jest chorobą dotykającą jelit, która zaburza ich prawidłową pracę. Może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Najczęściej występuje u kobiet, ale chorować mogą także mężczyźni. Niestety nie da się podać jednej zdecydowanej przyczyny, która jest odpowiedzialna za występowanie choroby. Jest to jednostka cały czas badana, której specjaliści poświęcają dużo uwagi przez wzgląd na wysokie rozpowszechnienie i znaczne pogorszenie jakości życia chorego. Udowodniony jest wpływ czynników genetycznych oraz przejście zatrucia pokarmowego – wówczas mówi się o poinfekcyjnym zespole jelita drażliwego.
Często wskazuje się na usposobienie osoby chorej – podatność na stres zdecydowanie odgrywa tutaj dużą rolę. Z tego powodu IBS często występuje pod wpływem stresujących sytuacji bądź w depresji. Poza tym należy zwrócić uwagę na tzw. nadwrażliwość trzewną, ponieważ mówi się, że tkanka mięśniowa jelit osób chorych wykazuje skurcze przy pobudzeniu bardzo małym bodźcem – stąd dokuczliwe bóle brzucha. Ponadto bardzo duży odsetek osób chorych cierpi na przerost flory bakteryjnej (SIBO), co też jest czynnikiem ryzyka.
Nieodpowiedni sposób żywienia, czyli tzw. dieta zachodnia, której elementem jest duże spożycie tłuszczu, cukrów prostych, nadmiar kofeiny, alkoholu, a także zbyt niskie spożycie błonnika i spożywanie posiłków w pośpiechu oraz nieregularnie, również może prowokować wystąpienie choroby lub nasilać jej objawy. Na zaostrzenie się dolegliwości wpływ ma też zbyt mała lub zbyt ciężka aktywność fizyczna.