Symbol yin yang

Znaczenie symbolu yin yang – dwoistość i harmonia wszechświata

Yin i yang to pochodzący z filozofii chińskiej symbol przeciwstawnych energii. Sprawdź, co oznacza i gdzie jest wykorzystywany.

Symbol yin i yang, czyli czarno-białe koło ze specyficznym wzorem, to znak, który w dzisiejszym świecie kojarzą niemal wszyscy. Czy jednak każdy wie, co on tak naprawdę symbolizuje? Skąd się wywodzi i jakie założenia za nim przemawiają? Poznaj głęboką mądrość filozofii chińskiej i poznaj funkcjonowanie tego symbolu dwóch przeciwstawnych, a jednak równoważących się we wszechświecie, energii.

Yin yang – znaczenie symbolu. Teoria i założenia

Symbolika yin-yang pochodzi ze starożytnej, chińskiej filozofii. Znaczenie tego enigmatycznego symbolu jest bardzo rozbudowane. W ogólnym jednak sensie yin yang to dwie pierwotne energie, które są sobie przeciwne, choć tworzą harmonijną i nierozerwalną całość. Tymi energiami można opisać cały wszechświat, czyli także to, co nas otacza w dzisiejszym świecie, a także nas samych jako ludzi. Słońce i księżyc, dzień i noc, biel i czerń – kontrastujące ze sobą przeciwstawne energie mogą się nawzajem harmonizować, na tym oparty jest cały porządek świata.

By dokładnie zrozumieć znaczenie yin yang, należy przyjrzeć się charakterystyce tych dwu przeciwstawnych sił:

Yin oznacza spokój, jest symbolem chłodu, odpoczynku, zatrzymania się, uległości, oznacza także żeński aspekt natury.
Yang to z kolei siła, energia i działanie. Odznacza się dynamicznością, dominacją, ciepłem, jest odpowiednikiem męskiego aspektu natury.

Obie siły wzajemnie się uzupełniają, razem tworzą całość, zależą od siebie. W yin zawsze jest cząstka yang i na odwrót. Znalezienie równowagi między nimi, zrównoważenie tych przeciwieństw, gwarantuje osiągnięcie w życiu spokoju i harmonii. Wówczas nasze ciało i dusza mają warunki do rozwoju, mogą w pełni korzystać ze swoich zasobów w osiąganiu celów, cieszą się zdrowiem i spełnieniem. 

Symbol yin yang namalowany na piasku

Symbol yin yan w medytacji i duchowości

Symbolika yin yang stanowi także korzenie medycyny chińskiej, a jej obecności możemy dopatrzeć się także w astrologii czy kulturach wschodnich, na przykład buddyzmie oraz jego odłamie o nazwie zen. Taoizm, z którego wywodzi się symbol, uznawana jest za siłę yang, buddyzm zaś prezentuje siłę yin.

Bardzo duże znaczenie energia yin i yang ma w medytacji i jodze. Wykorzystanie tej symboliki ma za zadanie umożliwienie uzyskania jeszcze dogłębniejszego dotarcia w głąb siebie, uzyskanie niezakłóconego spokoju i poziomu odprężenia. Joga wyróżnia nawet dwa warianty, czyli yin jogę i yang jogę, w której każda skupia się na pobudzeniu odpowiadających swoim energiom tkanek. Dzięki temu ciało i umysł mogą osiągnąć równowagę yin i yang, niezbędną do wewnętrznej harmonii. Podobnie motyw yin yang funkcjonuje w różnych sztukach walki, gdzie szybkie, energiczne ciosy odwołują się do energii yang, zaś powolne i spokojne – yin.

Symbolika yin i yang w kulturze i codziennym życiu

W dzisiejszym świecie symbol yin yang jest bardzo znany i występuje w wielu dziedzinach ludzkiej aktywności. Stał się uniwersalnym znakiem równowagi, który można spotkać na przykład:

w sztuce – motyw samego symbolu jest w różnego rodzaju obrazach czy grafikach, ale same jego założenia równoważenia się dwu przeciwieństw, to bardzo częsty motyw, który artyści z chęcią wykorzystują. Wpływu yin i yang można dopatrzeć się również w muzyce czy innych sztukach wizualnych,

w aranżacji wnętrz i designie – trafnym tego przykładem będzie feng shui, czyli antyczna praktyka organizacji przestrzeni zgodnej z naturą. Yin i yang to jedno z założeń właśnie tej praktyki. Łączenie funkcjonalności z estetyką, wygody z dobrymi warunkami do przepływu energii gwarantuje spokój i dobrą aurę w pomieszczeniu. Często wykorzystuje się także symbol yin yang w różnych ozdobach, na przykład plakatach czy obrazach na ściany,

w modzie – choć moda kieruje się swoimi własnymi prawami, coraz częściej obecnie możemy zauważyć tendencje do zachowania harmonijnego wyglądu, bez naginania stylu w jedną ze stron. Wygoda ma iść w parze z dobrym wyglądem, elegancja z komfortem. Poza tym sam symbol chętnie nanoszony jest na różnego rodzaju części garderoby. Biżuteria z yin yang to także chętnie wybierany dodatek.

Yin i yang to symbol, który od wieków towarzyszy człowiekowi i wyznacza mu drogę do uzyskania tej równowagi, której potrzebuje do spokojnego i szczęśliwego życia. Jego znaczenie wykorzystywane jest w wielu dziedzinach, co dodatkowo pokazuje, jaka moc i prawda się w nim skrywa.

Przeczytaj także:

Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca poranną jogę na dworze

Poranna joga – zdrowie a regularna, poranna praktyka jogi

Poranna praktyka jogi to sposób na rozpoczęcie dnia i dawkę dobrej energii na całą jego resztę. Sprawdź, co może dać Ci poranna joga.

Kobieta leżąca na poduszce na macie ćwicząca jogę restoratywną

Zyskaj spokój, czyli joga restoratywna – na czym polega?

Joga restoratywna to praktyka, która ma zrelaksować ciało i umysł, rozluźnić i pomóc w uzyskaniu spokoju. Sprawdź, na czym polega i jak ją praktykować

Kobieta ćwicząca jogę na depresję na świeżym powietrzu

Joga na depresję – czy asany pomagają w walce z depresją?

Osoby z depresją, które regularnie ćwiczą, mogą skutecznie złagodzić jej objawy. Regularna praktyka jogi będzie w tym pomocna. Sprawdź, jak to działa!

Kobiety w odzieży sportowej ćwiczące yin jogę na macie

Yin joga, czyli joga powięziowa – praktyka elastyczności

Yin joga to praktyka, pozwala zwiększyć elastyczność mięśni, ścięgien i powięzi. Sprawdź, jaki wpływ ma na ciało i umysł ta praktyka jogi.

Sproszkowane zioła w miseczce ważny element diety jogina

Dieta jogina – joga, jedzenie i zasada Trzech Gun

Joga to prawdziwa filozofia życia, którą jogini biorą pod uwagę nawet w przypadku jedzenia. Sprawdź, jak wygląda wegetariańska dieta jogina.