Yin yang – znaczenie symbolu. Teoria i założenia
Symbolika yin-yang pochodzi ze starożytnej, chińskiej filozofii. Znaczenie tego enigmatycznego symbolu jest bardzo rozbudowane. W ogólnym jednak sensie yin yang to dwie pierwotne energie, które są sobie przeciwne, choć tworzą harmonijną i nierozerwalną całość. Tymi energiami można opisać cały wszechświat, czyli także to, co nas otacza w dzisiejszym świecie, a także nas samych jako ludzi. Słońce i księżyc, dzień i noc, biel i czerń – kontrastujące ze sobą przeciwstawne energie mogą się nawzajem harmonizować, na tym oparty jest cały porządek świata.
By dokładnie zrozumieć znaczenie yin yang, należy przyjrzeć się charakterystyce tych dwu przeciwstawnych sił:
– Yin oznacza spokój, jest symbolem chłodu, odpoczynku, zatrzymania się, uległości, oznacza także żeński aspekt natury.
– Yang to z kolei siła, energia i działanie. Odznacza się dynamicznością, dominacją, ciepłem, jest odpowiednikiem męskiego aspektu natury.
Obie siły wzajemnie się uzupełniają, razem tworzą całość, zależą od siebie. W yin zawsze jest cząstka yang i na odwrót. Znalezienie równowagi między nimi, zrównoważenie tych przeciwieństw, gwarantuje osiągnięcie w życiu spokoju i harmonii. Wówczas nasze ciało i dusza mają warunki do rozwoju, mogą w pełni korzystać ze swoich zasobów w osiąganiu celów, cieszą się zdrowiem i spełnieniem.