Znak przedstawiający wodną informację żeglugową

Znaki wodne – jakie warto znać? Co oznaczają?

Zastanawiasz się, czym są znaki wodne? Co oznaczają? Warto to wiedzieć, że szczególnie, gdy często korzystasz ze szlaków wodnych. Sprawdź tutaj!

Czym są znaki wodne? Są to elementy oznakowania, niezbędne na wodach śródlądowych i morskich. Służą do zapewnienia bezpieczeństwa nawigacji i informowania żeglarzy o różnych warunkach czy zasadach. Co warto o nich wiedzieć? Sprawdź!

Znaki żeglugi śródlądowej – co warto o nich wiedzieć?

Szlak żeglugowy, zwany również torem wodnym, to droga wodna przeznaczona do bezpiecznego i swobodnego ruchu statków. Każdy z nich ma swoją prawą i lewą stronę. Zwykle kierunek szlaku biegnie z południa na północ lub ze wschodu na zachód, a na rzekach szlak zawsze przebiega zgodnie z prądem. Szlaki żeglowne na wodach śródlądowych są oznaczane za pomocą pław, znanych również jako bojki, lub tyk. Zazwyczaj oznacza się tylko jedną stronę, która jest bliżej przeszkody nawigacyjnej.

Jak wygląda oznakowanie szlaków wodnych? Oto kilka przykładów, co oznaczają różne symbole.

Prawa strona szlaku żeglownego: jest koloru czerwonego. Znakiem szczytowym jest czerwony walec.
Lewa strona szlaku żeglownego: ma kolor zielony, a znakiem szczytowym jest stożek.
Rozgałęzienie szlaku żeglownego: ma poziome czerwone i zielone pasy.

Jeśli chodzi o inne rodzaje znaków, to wyróżnia się także:

– bezpiecznej wody,
– odosobnionego niebezpieczeństwa,
– oznaczenie miejsc niebezpiecznych na określonym brzegu,
– oznaczenie przejścia z prawego na lewy brzeg lub na odwrót.

Wiesz już, jak wyglądają wodne znaki nawigacyjne. Co jednak z pozostałymi? Są znaki, które określają nakaz zachowania szczególnej ostrożności, a w niektórych przypadkach są to zakazy czy zróżnicowane informacje.

Mosta z zawieszonym znakiem wodnym

Znaki wodne rzeczne nakazu

Są to znaki, które nakazują wykonanie pewnej czynności lub działań, które muszą być podjęte przez jednostki pływające. Wśród nich można wyróżnić na przykład:

– znak nakazu ruchu w kierunku wskazanym przez znak,
– nakaz skierowania statku na stronę szlaku żeglarskiego, który jest z prawej/lewej strony burty,
– znak nakazu nadania sygnału dźwiękowego, w celu ochrony innych uczestników szlaków,
– nakaz zachowania szczególnej ostrożności,
– nakaz prowadzenia nasłuchu radiotelefonicznego na wskazanym kanale.

Znaki wodne zakazu

Znaki zakazu informują o działaniach, które są zabronione na określonym położeniu. Przykładowo istnieje brak zezwolenia na:

– przejście,
– wyprzedzanie,
– mijanie i wyprzedzanie,
– postój,
– kotwiczenie,
– cumowanie do brzegu,
– zawracanie,
– wytwarzanie fali.

Jest też znak, który oznacza koniec strefy, w której małe jednostki używane do uprawiania sportu lub rekreacji mogą rozwijać duże prędkości. Do tego też może pojawić się taki, który oznacza zakaz pływania na desce z żaglem czy ruchu skuterów wodnych.

Informacyjne znaki wodne na rzece

Znaki informacyjne dostarczają ważnych informacji dotyczących nawigacji i dostępnych usług. Są to na przykład takie jak:

– jaz w niewielkiej odległości,
– zezwolenie przejścia,
– pozwolenie na postój, burtę przy burcie, w maksymalnej liczbie podanej na znaku,
– zarezerwowane miejsce,
– pozwolenie na cumowanie do brzegu,
– miejsce do zawracania,
– miejsce poboru wody pitnej,
– pozwolenie na pływanie na desce z żaglem.

Ostrzegawcze znaki żeglugowe

Znaki ostrzegawcze informują o potencjalnych zagrożeniach i niebezpieczeństwach. Przykłady obejmują na przykład ostrzeżenie o mieliźnie, czyli płytkich obszarach, które mogą być niebezpieczne do nawigacji. Do tego też znak wodny może pełnić rolę ostrzegającą przed przeszkodami wodnymi czy silnym prądem. Są też takie, które informują o nisko zawieszonych mostach, które mogą stanowić zagrożenie dla wyższych jednostek pływających.

Dzięki odpowiednim ustawieniom znaków wodnych żeglarze mogą unikać niebezpieczeństw i przestrzegać obowiązujących przepisów. Zrozumienie ich znaczenia i funkcji jest niezbędne dla każdego, kto korzysta z dróg wodnych, aby podróż była bezpieczna i sprawna. Jeśli szykujesz się na żagle, warto wcześniej zakupić niezbędne akcesoria żeglarskie, które znajdziesz w ofercie Decathlon.

Przeczytaj także:

Co to jest żeglarstwo?

Co to jest żeglarstwo?

Żeglarstwo może być rozpatrywane zarówno pod kątem rekreacyjnym, jak i również jako dyscyplina sportu. Co to jest żeglarstwo i co warto o nim wiedzieć

węzeł żeglarski

Żeglarstwo: podstawowe węzły żeglarskie, nauka węzłów na rejs

Jakie są podstawowe węzły żeglarskie? Których wymaga egzamin na patent żeglarza jachtowego? Sprawdź w naszym poradniku dla miłośników żeglarstwa

mężczyzna sterujący łodzią

Porady dla początkujących żeglarzy i miłośników żeglarstwa.

Żeglarstwo dla początkujących - najważniejsze zasady bezpieczeństwa, planowanie rejsu, wybór terminu do żeglowania jachtem. Poradnik żeglarza.

Słownik żeglarski – jakie słowa warto znać?

Słownik żeglarski – jakie słowa warto znać?

Pływając na jachcie, warto znać najważniejsze potoczne zwroty używane przez żeglarzy, czyli słownik żeglarski. Oto nasz słownik pojęć żeglarskich!

Mężczyźni pływający na żaglówce w okularach przeciwsłonecznych  i odzieży żeglarskiej

Patent żeglarski – jak zostać żeglarzem jachtowym?

Patent żeglarski to uprawnienie, które umożliwia zostanie żeglarzem jachtowym. Jak wygląda kurs, egzamin? Sprawdź, jak zdobyć patent żeglarza.