Biegacze biegający w skarpetkach kompresyjnych by zapobiec żylakom

Żylaki a sport – czy z żylakami nóg można biegać?

Czy żylaki kończyn dolnych umożliwiają uprawianie sportu? Czy można biegać z żylakami nóg? Sprawdź, jak aktywność fizyczna wpływa na żylaki.

Siedzący tryb życia, otyłość, niedostateczna ilość aktywności fizycznej czy predyspozycje genetyczne – przyczyn powstawania żylaków jest naprawdę wiele. Nie pozostajemy jednak wobec tego całkowicie bezradni i możemy sobie w pewnym stopniu pomóc, na przykład dobrze dobraną aktywnością. Sprawdź, czy można biegać, mając żylaki. Dowiedz się, czy bieganie szkodzi żylakom, czy może jednak pomaga im zapobiegać? Czy można dostać żylaków od biegania?

Żylaki, a sport – czy można uprawiać sport z żylakami?

Żylaki to widoczne tuż pod skórą poszerzone naczynia krwionośne. Pojawiają się najczęściej na nogach w postaci wystających, nieestetycznych żyłek i oblekających łydki i uda pajączków, czyli sieci niewielkich naczynek. Co prawda stanowią mankament natury estetycznej, ale przede wszystkim wpływają na jakość życia i mogą także zaważyć na zdrowiu. Są bowiem efektem niewydolności żylnej: ściany naczyń stają się mniej elastyczne, zaburzona zostaje praca ich zastawek, co w efekcie skutkuje cofaniem się krwi i poszerzaniem żył. Objawia się to często drętwieniem kończyn dolnych, uczuciem ciężkości w nogach i obrzękami.

Jest to choroba, która wymaga skonsultowania się z lekarzem – w niektórych przypadkach flebolog decyduje nawet o operacyjnym usunięciu żylaków. Wiele osób zastanawia się, jak żylaki wpływają na możliwość podjęcia aktywności fizycznej. W dużej mierze sport przy żylakach jest wskazany, musi być jednak właściwie dobrany, a osoba uprawiająca daną dyscyplinę powinna przestrzegać kilku ważnych zasad. 

Aktywność fizyczna, skupiona w głównej mierze na rozwoju mięśni nóg, przyczynia się do usprawnienia przepływu krwi, a co za tym idzie – zmniejsza ryzyko powstawania żylaków. Warto więc podjąć się wysiłku fizycznego i dać sobie szansę na życie bez żylaków.

Jakie aktywności się sprawdzą? Głównie takie, które wzmacniają mięśnie nóg: jazda na rowerze, pływanie, nordic walking, fitness, aerobik czy inne sporty wodne. Jakich aktywności unikać? Przede wszystkim wymagających intensywnego wysiłku, czyli na przykład dźwigania ciężarów na siłowni. Nie sprawdzą się także sporty, które wymuszają utrzymywanie nóg w jednej pozycji: kajakarstwo czy jazda konna. Dyscypliny ze skokami i dużą dynamiką również nie będą odpowiednie – zrezygnuj ze squasha, tenisa, siatkówki czy koszykówki.

Mężczyzna w stroju sportowym rozciągający się przed treningiem

Bieganie, a żylaki na nogach – czy to dobry wybór?

Bieganie to jeden z najczęściej uprawianych sportów – nie wymaga wykupienia karnetu na siłowni czy specjalistycznego sprzętu, poza dobrymi butami biegowymi. Świetnie wpływa na usprawnienie wydolności organizmu, na pracę układu krwionośnego oraz na redukcję masy ciała i przyspieszenie metabolizmu. Wiele osób chętnie się na nie decyduje, chcąc wprowadzić nieco sportu do swojego życia. Czy jednak bieganie, a żylaki nóg to dobre połączenie?

Odpowiedź brzmi: tak. Bieganie w dużej mierze wpływa na trening mięśni nóg, a co za tym idzie, przykłada się do usprawnienia krążenia krwi w tym obrębie ciała. To bardzo ważne dla osób z żylakami. Ponadto jogging pomaga spalać kalorie, zredukować ilość tkanki tłuszczowej w organizmie, więc może pomóc wyeliminować jeden z powodów powstawania żylaków – nadwagę. Bieganie pozwala na zmniejszenie obrzęków, zredukowanie zastojów limfy i usprawnia przepływ krwi.

Warto jednak przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, trening na początku nie powinien być zbyt intensywny. Staraj się także wybierać miejsca, gdzie teren nie jest nierówny i twardy. Pamiętaj także o dokładnej rozgrzewce przed bieganiem.

Profilaktyka żylaków – czy bieganie jest dobre na żylaki?

Mawia się, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego też dobrze byłoby wdrożyć profilaktykę żylaków, zanim się jeszcze na dobre pojawią. Tutaj również z pomocą przychodzi bieganie. Regularny trening biegowy o umiarkowanym stopniu intensywności, wpływa na wzmocnienie mięśni i poprawia krążenie w nogach. Dzięki temu żyły są bardziej elastyczne, a ciśnienie krwi w tym obrębie ma właściwą wartość, dzięki czemu krew nie cofa się.

Żylaki kończyn dolnych, a bieganie – czy jogging może je „wyleczyć”? Trudno byłoby spodziewać się spektakularnych efektów i całkowitego zniknięcia pajączków, ale z całą pewnością można spodziewać się poprawy jędrności łydek oraz ud. W niektórych przypadkach wygląd nóg znacząco się poprawia, co wpływa także na samopoczucie. Warto jednak mieć świadomość, że często operacyjne usunięcie żylaków może być jedyną drogą do całkowitego pozbycia się ich. Kiedy można biegać po operacji żylaków? O takie informacje warto zapytać lekarza, jednak okres, w którym należy powstrzymać się od takiego wysiłku, w większości przypadków wynosi około dwóch tygodni.

Jeśli chcesz jeszcze lepiej zadbać o stan swoich żył podczas treningu biegowego, możesz postawić na kompresyjne skarpetki do biegania. Takie podkolanówki uciskowe pomogą w utrzymaniu właściwego ciśnienia w naczyniach krwionośnych.

Regularne bieganie może pomóc zachować zdrowie nóg i układu krążenia, co pozytywnie wpływa także na problem z żylakami. Spróbuj wdrożyć na początku krótkie dystanse do swojej codzienności, a z pewnością po niedługim czasie dostrzeżesz różnicę. Twoje nogi Ci za to podziękują!

Przeczytaj także:

Mężczyzna masujący kolano i łydkę by zapobiec kontuzji stawów po bieganiu

Czy bieganie niszczy stawy?

Zastanawiasz się, czy bieganie prowadzi do urazów stawów, bólu kolan i zmian zwyrodnieniowych? Sprawdź i przekonaj się, czy bieganie niszczy stawy.

Kobieta i mężczyzna w odzieży do biegania wykonujacy trening biegowy w terenie

Zakwasy po bieganiu – jak się ich pozbyć po treningu?

Bieganie może wiązać się z niedogodnościami. Intensywny trening powinien zakładać również rozciągnie i rozgrzewkę. Oto nasze sposoby na zakwasy.

Kobieta trzymająca dłoń na brzuchu odczuwająca dyskomfort jelit po bieganiu

Bieganie a jelita. Problemy żołądkowo-jelitowe podczas treningu

Dolegliwości żołądkowo-jelitowe to dosyć częsta przypadłość biegacza podczas treningu. Bieganie a jelita, czyli o problemach z przewodem pokarmowym

Trzy kobiety w strojach sportowych trenujące razem bieganie redukujące objawy depresji

Bieganie a depresja – czy bieganie wpływa na zdrowie psychiczne?

Bieganie przynosi korzyści związane z układem krążenia, ale i zdrowiem psychicznym. Sprawdź, co warto wiedzieć o zagadnieniu bieganie a depresja.

kobieta w odzieży plus size

Bieganie z nadwagą – jak zacząć, aby uzyskać dobre efekty?

Dowiedz się jak zacząć biegać z nadwagą? Poznaj najważniejsze aspekty bezpiecznego i efektywnego treningu, które pozwolą cieszyć się sportem.