Kobieta trzymająca w ręku bidon zastanawiająca się co przyjąć bcaa czy białko po treningu

BCAA czy białko – co, dla kogo i kiedy wybrać?

BCAA czy białko – co wybrać? Poznaj różnice, zalety i zastosowanie obu suplementów. Dowiedz się, który lepiej sprawdzi się w Twoim treningu.

BCAA i białko to jedne z najpopularniejszych suplementów diety, które można stosować na poprawę regeneracji i jakości mięśni. Wiele osób zastanawia się, co wybrać, a aby na to pytanie odpowiedzieć, należy poznać szerszy kontekst i cel danej osoby. W tym artykule odpowiemy również na pytanie, jak dawkować te suplementy i czy można je łączyć w celu maksymalizacji efektów.

BCAA czy białko – co lepsze na regenerację?

Zarówno białko, jak i aminokwasy rozgałęzione BCAA wykazują działanie poprawiające procesy regeneracyjne. Aminokwasy BCAA składają się głównie z leucyny, izoleucyny i waliny, które odgrywają kluczową rolę w syntezie białek mięśniowych. Są one szybciej przyswajalne przez organizm i mogą wspomagać regenerację mięśni po intensywnym wysiłku. BCAA są więc świetnym wyborem dla osób, które potrzebują natychmiastowej regeneracji. Sprawdzą się zarówno jako element posiłku potreningowego, ale również jako napój poprzedzający stały posiłek.

Białko dostarcza pełen zestaw aminokwasów, niezbędnych do ogólnego odbudowywania mięśni i regeneracji. Szczególne korzyści odczują osoby, które mają problem z zaspokojeniem zapotrzebowania na ten makroskładnik. Odżywki białkowe, takie jak serwatka, kazeina czy białko roślinne, zapewniają budulca do naprawy uszkodzonych tkanek. W przeciwieństwie do BCAA, białko dostarcza wszystkich aminokwasów egzogennych. Może być to korzyścią dla osób, które mają ogólny deficyt protein i aminokwasów, a nie tylko leucyny, izoleucyny i waliny.

Mężczyzna wsypujący miarkę z bcaa do shakera z wodą po treningu

BCAA czy białko – co lepsze na masę mięśniową?

Aby budować masę mięśniową, niezbędna jest nadwyżka kaloryczna. Aby ją wytworzyć, koniecznie należy jeść więcej kalorii niż się wydatkuje. Białko jest jednym z niezbędnych substratów energetycznych, który pozwala poprawiać jakość i wygląd tkanki mięśniowej. Aminokwasy, które bezpośrednio wpływają na procesy regeneracyjne, działają antykatabolicznie i promują syntezę białek mięśniowych.

W budowaniu masy mięśniowej białko jest kluczowym składnikiem diety, ponieważ dostarcza pełnego zestawu aminokwasów niezbędnych do syntezy nowych tkanek mięśniowych. Z tego powodu jest ono jednym z pierwszych wyborów wśród osób trenujących na siłowni i mających na celu wzrost siły i ogólnej masy mięśniowej. Wysoka jakość odżywki białkowej decyduje o jego szybkiej przyswajalności i sprawia, że jest to idealne uzupełnienie diety dla osób trenujących siłowo.

Aminokwasy odgrywają kluczową rolę w inicjowaniu procesu syntezy tkanek mięśniowych. BCAA, choć same w sobie stanowią część białek, mają bardziej ukierunkowane działanie. Szczególnie przydatne są po ćwiczeniach, kiedy organizm jest w stanie katabolizmu. Suplementacja porcji odżywki pozwala zmniejszyć te procesy i ekspresowo rozpocząć rozbudowę tkanki mięśniowej. Przyjmowanie preparatu z aminokwasami rozgałęzionymi BCAA będzie pomocne u osób, które mają deficyt leucyny, izoleucyny i waliny. Dla osób, które potrzebują ogólnego wsparcia w podaży protein lepszym wyborem może okazać się suplementacja odżywką białkową.

Kobieta pijąca z bidonu po treningu

Czy można łączyć białko i BCAA?

W kontekście zasadności łączenia, mieszania tych suplementów diety warto podkreślić, że aminokwasy naturalnie występują w odżywce białkowej. Mówiąc o łączeniu musimy, więc analizować dodanie dawki suplementu, która skupia się wyłącznie na dostarczeniu waliny, leucyny i izoleucyny.

Suplementacja białkiem, szczególnie serwatkowym, jest wystarczająca dla większości osób trenujących siłowo. Osoby mające szczególne wymagania mogą odnieść korzyści z dodatkowej podaży aminokwasami. Dodanie BCAA do diety może wspomóc regenerację i zwiększyć syntezę tkanek mięśniowych w bardziej specyficzny sposób, zwłaszcza gdy trening jest bardzo intensywny, a sportowiec przebywa w stanie deficytu energetycznego.

Łączenie z BCAA jest ogólnie bezpieczne i nie powinno wywoływać negatywnych skutków ubocznych. Ma więcej potencjalnych zalet niż wad. Warto podkreślić jednak, że nie sprawdza się tu zasada im więcej, tym lepiej. Jeżeli spełniasz swoje zapotrzebowanie na najważniejsze składniki odżywcze w tym proteiny i poszczególne aminokwasy, to dodatkowa suplementacja nimi nie sprawi, że odczujesz wyraźne korzyści.

Dla kogo lepsze białko, a dla kogo BCAA

Odżywka białkowa jest lepszym wyborem dla osób, które potrzebują kompleksowej regeneracji mięśni i chcą budować masę mięśniową. Mają problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości protein. W przypadku kłopotów z zaspokojeniem ogólnej podaży kalorii dobrze może sprawdzić się odżywka białkowo-węglowodanowa. Białko dostarcza wszystkich niezbędnych aminokwasów egzogennych, które organizm wykorzystuje do regeneracji, wzrostu mięśni oraz naprawy tkanek. Nie ma jednak w nim aż tak dużych dawek aminokwasów BCAA. 

BCAA mogą być korzystniejsze dla osób trenujących wytrzymałościowo, na przykład biegaczy czy rowerzystów, którzy nie potrzebują dużych ilości białka, ale chcą zapobiegać rozkładowi mięśni i wspomagać szybką regenerację w trakcie wysiłku. Aminokwasy rozgałęzione spełniają swoje zadanie również podczas ćwiczeń na czczo i w okresach redukcji masy ciała, kiedy należy oszczędzać kalorie dostarczane do organizmu.

Finalny wybór zależy, więc nie tylko od samego działania suplementu, ale również od celów treningowych i okresu, w jakim sportowiec ma przyjmować odżywkę. Warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i wybrać produkt, który będzie spełniał oczekiwania oraz wpływał na rozwój pożądanych przez nas cech fizycznych.

Sportowiec siedzący na ławce uzupełniający BCAA po treningu

Jak stosować BCAA i odżywkę białkową?

Zapotrzebowanie na proteiny i poszczególne aminokwasy różni się w zależności od osoby. Wpływ ma na to masa ciała, wzrost, wiek, ilość wykonywanych ćwiczeń i spontaniczna aktywność fizyczna. Aby idealnie dobrać dawkowanie suplementu, należy najpierw poznać te dane.

BCAA najlepiej przyjmować przed w trakcie lub bezpośrednio po treningu, szczególnie w intensywnych sesjach siłowych lub wytrzymałościowych. Zaleca się przyjmować 5-10 g preparatu. Można podzielić go na dwie dawki i jedną spożywać przed a drugą po ćwiczeniach. W dni nietreningowe suplementacja aminokwasami rozgałęzionymi może również być pomocna i pomóc lepiej przygotować organizm przed zbliżającym się wysiłkiem.

Odżywka białkowa jest najczęściej stosowana po treningu, ponieważ wtedy organizm najbardziej potrzebuje aminokwasów do regeneracji i budowy mięśni. Z uwagi, że w trakcie wysiłku zazwyczaj głównym paliwem dla organizmu są węglowodany to proteiny nie sprawdzą się wtedy najlepiej. Typowa porcja wynosi 20-30 g, co dostarcza odpowiednią ilość aminokwasów do wspomagania syntezy tkanek mięśniowych. Warto jednak podkreślić, że dawka powinna być uzależniona od zapotrzebowania na ten składnik.

Łącząc suplementację BCAA i odżywki białkowej warto podzielić poszczególne dawki na kilka porcji. Dobrym pomysłem jest suplementacja aminokwasów rozgałęzionych przed i w trakcie treningu, a po spożycie odżywki białkowej. Przyjęcie na raz wszystkich porcji mogłoby sprawić, że byłyby gorzej przyswajalne przez organizm.

Podsumowanie

Dobry suplement powinien zawierać substancję, które chronią przed rozpadem mięśni i wykazuje potencjał anaboliczny. Jest to szczególnie istotne w trakcie budowania masy, ale również na redukcji w celu utrzymania siły i kondycji. Chociaż te dwie odżywki dobrze współgrają ze sobą to świetnie sprawdzą się również w towarzystwie kwasów tłuszczowych.

Dietetyk Patryk Buczkowski

Autor: Patryk Buczkowski

Jestem dietetykiem klinicznym oraz trenerem personalnym. Ukończyłem studia dietetyczne na Collegium Medicum UJK i Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Jestem absolwentem szkoły policealnej na kierunku trener personalny. W mojej pracy stawiam na połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką, którą zdobywam od 2020 roku, rozpoczynając pracę zawodową jeszcze podczas studiów. Szczególnie interesują mnie tematy związane z dietetyką sportową, modelowaniem sylwetki oraz wpływem poszczególnych składników diety na zdrowie człowieka. W wolnym czasie aktywnie uprawiam sport, doskonaląc się w sportach walki.

Przeczytaj także:

Osoba sporządzająca napój z bcaa do wypicia będąca na redukcji

BCAA na redukcji – jak dawkować, jakie daje efekty?

Aminokwasy BCAA najpopularniejsze są ze względu na swój wpływ na poprawę regeneracji po treningu. Czy znasz jednak ich działanie na odchudzanie?

Kobieta pijąca wodę z cytruliną z bidonu

Cytrulina czy BCAA, który suplement wybrać i czy można je łączyć?

Cytrulina i BCAA to popularne dodatki w diecie osób aktywnych i sportowców. Mogą przynosić znaczne korzyści w budowie mięśni i poprawie wydolności.

Sportowiec przygotowujący BCAA w shakerze przed treningiem

Czym jest i jakie efekty daje suplement BCAA?

Dowiedz się czym jest suplement BCAA. Poznaj zasady przyjmowania aminokwasów i dowiedz się w jakim treningu, sprawdzą się najlepiej.

Mężczyzna w odzieży i butach do biegania wykonujący trening wytrzymałościowy  biegnąc ulicą

Lepsza beta alanina czy cytrulina – którą, kiedy wybrać?

Beta alanina i cytrulina to suplementy diety, które wpływają na poprawę wydolności mięśniowej organizmu. Która i kiedy się lepiej sprawdzi? Sprawdź!

mężczyzna  zażywający suplementację

Suplementacja na redukcji – jakie suplementy na redukcję wybrać?

Jakie suplementy na przyspieszenie procesu redukcji tkanki tłuszczowej wybrać? Przeczytaj o suplementacji, która pozwoli zrzucić Ci zbędne kilogramy.