Kobieta w stroju sportowym pijąca z bidonu zastanawiająca się co przyjąć przed treningiem bcaa czy kreatyne

BCAA czy kreatyna – co, kiedy i jak przyjmować?

BCAA i kreatyna to dwa popularne suplementy diety, które mają za zadanie poprawiać zdolności wysiłkowe organizmu.

BCAA i kreatyna to jedne z odżywek, które są szczególnie często wybierane przez osoby uprawiające sport. Chociaż wspólnie działają na rzecz poprawy formy zawodnika, to mają zgoła inne zadanie. Warto poznać ich sposób działania oraz bezpośredni wpływ na funkcjonowanie organizmu.

BCAA czy kreatyna – co lepsze na siłę?

Zarówno BCAA, jak i kreatyna wykazują działanie poprawiające funkcjonowanie układu mięśniowego. Kreatyna jest jednak zdecydowanie bardziej efektywnym suplementem w kontekście zwiększania siły niż BCAA. 

Kreatyna działa poprzez zwiększenie zasobów fosfokreatyny w mięśniach, co pozwala na szybszą regenerację ATP, głównego źródła energii dla krótkich, intensywnych wysiłków, takich jak podnoszenie ciężarów. Pozwala to na wykonanie większej ilości cięższych serii i powtórzeń. Przekłada się to na efektywniejszy trening, większą ilość podniesionych ciężarów i lepszą regenerację. Dzięki temu wzrost siły jest szybszy niż w przypadku osób niesuplementujących kreatyny.

BCAA wspomaga regenerację i pomaga w zmniejszeniu katabolizmu mięśni podczas treningu, nie mają bezpośredniego wpływu na zwiększenie siły. Aminokwasy rozgałęzione działają bardziej w kontekście ochrony mięśni i poprawy regeneracji po wysiłku. Potencjalnych korzyści na rozwój siły można, więc doszukiwać się w pośrednim działaniu. Dzięki lepszej regeneracji kolejny trening można wykonać w efektywniejsze sposób. 

Para w strojach sportowych pakująca torbę na trening

Kreatyna czy BCAA na redukcje tkanki tłuszczowej?

Warto podkreślić, że jedynym gwarantem redukcji masy ciała jest deficyt energetyczny. Nawet najlepszy suplement diety nie pomoże, jeżeli będziesz przekraczać swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Odżywki mogą być pomocne, jednak są one tylko małym czynnikiem pomagającym w osiągnięciu celu. Najważniejsze jest odpowiednie odżywianie, przemyślany trening i regeneracja.

W kontekście redukcji tkanki tłuszczowej BCAA mogą być bardziej przydatne niż kreatyna. BCAA, a szczególnie leucyna wspomagają ochronę tkanki mięśniowej podczas deficytu kalorycznego, co jest kluczowe w procesie redukcji. Większość osób, która ciężko pracuje na rozwój siły i tkanki mięśniowej pragnie zachować jak największe ilości jej w trakcie chudnięcia. BCAA mogą pomóc w zmniejszeniu rozpadu mięśniowego, co pozwala na zachowanie masy, jednocześnie spalając tłuszcz.

Kreatyna, chociaż znana jest przede wszystkim z właściwości wspomagających budowę siły i masy mięśniowej, nie ma bezpośredniego wpływu na spalanie tłuszczu. Ponadto podczas suplementacji kreatyną organizm może zwiększać retencję wody powodując tymczasowy wzrost masy. Mimo że nie ma to bezpośredniego powiązania z tkanką tłuszczową to widok zwiększonej masy ciała może być demotywujący.

Mężczyzna otwierający opakowanie z kreatyną nad bidonem

Najlepszy okres na przyjmowanie kreatyny

Najlepszy okres na przyjmowanie kreatyny to czas regularnego, intensywnego treningu siłowego, gdy celem jest budowanie siły i masy mięśniowej. Dzięki zwiększeniu zapasów fosfokreatyny w organizmie jest w stanie lepiej wykorzystać ATP. Suplementację kreatyną warto rozpocząć zarówno w fazie budowania masy mięśniowej, jak i podczas treningów ukierunkowanych na poprawę siły, sprintu lub wydolności. Jednak w okresie redukcji masy ciała kreatyna również ma swoje pozytywne działanie na utrzymanie większej ilości tkanki mięśniowej.

Jeżeli chodzi o porę dnia, to nie ma jednej bezwzględnie zalecanej. Należy też rozgraniczyć suplementacje na dni treningowe i nietreningowe. Konieczna jest jednak regularność suplementacji i codzienne przyjmowanie preparatu. Jedną z zalecanych metod jest przyjmowanie 1 g kreatyny na każde 10 kg masy ciała. Cząsteczki kreatyny prawidłowo rozprowadzają się po organizmie i prowadzą nieuchronnie do postępu sportowego.

W dni treningowe suplement można podzielić na dwie dawki, z czego jedną należy spożyć przed a drugą po ćwiczeniach. W dni kiedy nie wykonujesz żadnych ćwiczeń najlepiej preparat przyjąć rano na czczo i drugi raz na około 30 minut przed głównym posiłkiem. Warto zwrócić uwagę, że do suplementów z kreatyną często dodawana jest tauryna, która wykazuje działanie pobudzające. Spożywanie takich odżywek przed snem, może więc utrudnić zasypianie.

Najlepszy czas na przyjmowanie BCAA

Aminokwasy rozgałęzione (leucyna, izoleucyna, walina), szybko wchłaniają się do krwiobiegu i mogą wspomagać regenerację oraz chronić mięśnie podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Jest to ich bezwzględny atut i w kontekście regeneracji pewna przewaga nad proteinami zawierającymi pełny profil aminokwasowy. Ostatecznie najlepszy czas na przyjmowanie BCAA zależy od celów treningowych.

Jest to jednak suplement, który zdecydowanie najwięcej korzyści przynosi w przypadku stosowania go w okresie okołotreningowym. Zasadność jego suplementacji bez wykonywania wykańczających treningów często jest podważana. Zastosowany przed ćwiczeniami może również pomóc w opóźnieniu zmęczenia i poprawie wytrzymałości.

Jeżeli wykonujesz długie sesje treningowe to aminokwasy rozgałęzione BCAA pomagają na bieżąco dostarczać kluczowe aminokwasy, co chroni je przed nadmiernym katabolizmem. Po treningu będą zapewniać natychmiastową regenerację i pozytywnie wpływać na przygotowanie do kolejnej jednostki treningowej. Najlepszy czas na suplementację BCAA jest, więc kwestią indywidualną. Warto jednak zadbać o regularną i przemyślaną suplementację dostosowaną do swoich potrzeb.

Mężczyzna w stroju sportowym siedzący na kanapie po treningu z bidon w rękach

Jak łączyć aminokwasy BCAA z przyjmowaniem kreatyny?

Chociaż BCAA i kreatyna wykazują inne działanie, to ich połączenie może przynieść szereg potencjalnych korzyści. Plusy mogą odczuć przede wszystkim osoby wykonujące wykańczającego treningi. Sportowcy, którzy chcą jednocześnie poprawić regenerację mięśni oraz zwiększyć siłę i wydolność. Suplementy te działają na różne mechanizmy w organizmie, dlatego ich łączenie może przynieść korzyści bez ryzyka wzajemnego wykluczania się.

Kreatyna jest suplementem, który swoje zbawienne właściwości pokazuje dopiero po kilkunastu dniach stosowania. Tak zwana faza ładowania i wysycenia organizmu kreatyną to czas, kiedy organizm stopniowo zwiększa wewnętrzne zasoby. BCAA i kreatyna mogą być przyjmowane razem około 30 minut przed treningiem. BCAA dostarczają aminokwasów rozgałęzionych, które pomagają chronić przed katabolizmem i opóźniać zmęczenie

Druga dawka kreatyny powinna być przyjęta bezpośrednio po treningu, kiedy organizm jest wrażliwy na tę substancję. Jeżeli chodzi o drugą dawkę aminokwasów rozgałęzionych to może być ona przyjęta w trakcie ćwiczeń, aby dodać niezbędnej do pracy energii i zapobiegać katabolizmowi lub już bezpośrednio po nich w celu przyśpieszenia regeneracji.

Podsumowanie

Poprawa osiągnięć na siłowni możliwa jest dzięki połączeniu monohydratu z suplementacją BCAA. Aminokwasy egzogenne są ważnym elementem i należy je dawkować, aby zadbać o poziom syntezy białek mięśniowych. Odnowa biologiczna po wysiłku jest pomocna, ale bez odbudowy glikogenu za pomocą diety i suplementów diety może okazać się bezużyteczna. Rozpad mięśni spowodowany intensywnością ćwiczeń i brakiem odpowiedniego żywienia oraz regeneracji powoduje nie tylko brak postępów sportowych, ale również znacząco zwiększa ryzyko kontuzji.

Dietetyk Patryk Buczkowski

Autor: Patryk Buczkowski

Jestem dietetykiem klinicznym oraz trenerem personalnym. Ukończyłem studia dietetyczne na Collegium Medicum UJK i Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Jestem absolwentem szkoły policealnej na kierunku trener personalny. W mojej pracy stawiam na połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką, którą zdobywam od 2020 roku, rozpoczynając pracę zawodową jeszcze podczas studiów. Szczególnie interesują mnie tematy związane z dietetyką sportową, modelowaniem sylwetki oraz wpływem poszczególnych składników diety na zdrowie człowieka. W wolnym czasie aktywnie uprawiam sport, doskonaląc się w sportach walki.

Przeczytaj także:

Mężczyzna w koszulce sportowej po treningu pijący kreatynę

Jaka kreatyna na redukcji? Wybór, dawkowanie, efekty

Kreatyna to suplement użyteczny nie tylko podczas budowania masy mięśniowej, ale także odchudzania. Jaka kreatyna, będąc na redukcji? Sprawdź!

Mężczyzna pijący wodę z bidonu zastanawiający się co lepsze kreatyna czy przedtreningówka

Kreatyna czy przedtreningówka, kiedy, jaki suplement wybrać?

Wiele osób zastanawia się nad najlepszym suplementem przed treningiem. Kreatyna czy przedtreningówka to preparaty, które warto sprawdzić.

kobieta wyjmuje kreatynę z torby treningowej

Kreatyna przed czy po treningu – jak dawkować kreatynę?

Sprawdź, kiedy najlepiej brać kreatynę – jaka suplementacja sprawdzi się najlepiej w treningu siłowym

Kobieta trzymająca w ręku bidon zastanawiająca się co przyjąć bcaa czy białko po treningu

BCAA czy białko – co, dla kogo i kiedy wybrać?

BCAA czy białko – co wybrać? Poznaj różnice, zalety i zastosowanie obu suplementów. Dowiedz się, który lepiej sprawdzi się w Twoim treningu.

Osoba sporządzająca napój z bcaa do wypicia będąca na redukcji

BCAA na redukcji – jak dawkować, jakie daje efekty?

Aminokwasy BCAA najpopularniejsze są ze względu na swój wpływ na poprawę regeneracji po treningu. Czy znasz jednak ich działanie na odchudzanie?