Osoba sporządzająca napój z bcaa do wypicia będąca na redukcji

BCAA na redukcji – jak dawkować, jakie daje efekty?

Aminokwasy BCAA najpopularniejsze są ze względu na swój wpływ na poprawę regeneracji po treningu. Czy znasz jednak ich działanie na odchudzanie?

Aminokwasy (od ang. amino acids) rozgałęzione BCAA to jeden z najpopularniejszych suplementów diety stosowany przez osoby aktywne fizycznie. Zazwyczaj jednak używany jest jako pomocne narzędzie regeneracyjne. Ze względu na swoje szerokie spectrum działania może być również używane jako odżywka pomagająca w redukcji masy ciała.

Jak BCAA działa na redukcji?

BCAA (aminokwasy rozgałęzione), czyli leucyna, izoleucyna oraz walina to egzogenne związki, które wykazują pomocne działanie w trakcie redukcji masy. Podczas redukcji kalorii, organizm może wykorzystywać zarówno tłuszcz, jak i mięśnie jako źródło energii. Leucyna aktywuje szlak mTOR, który stymuluje syntezę białek mięśniowych. Ze względu na swój antykataboliczny potencjał BCAA jest świetnym suplementem na zachowanie beztłuszczowej masy ciała przy spalaniu tkanki tłuszczowej. 

Izoleucyna i walina mogą wpływać na zmniejszenie odczuwania zmęczenia podczas intensywnych treningów, co jest istotne w trakcie redukcji, gdy organizm może być bardziej podatny na zmęczenie z powodu mniejszej ilości dostępnej energii. Pomaga to nie tylko w trakcie intensywnej aktywności fizycznej, ale również po niej. Spontaniczny ruch to często niedoceniany sprzymierzeniec, który pozwala spalić dodatkową pokaźną ilość energii. Lepsza regeneracja mięśni to więcej chęci do aktywności, która pozwala na spalenie dodatkowych kilogramów.

Izoleucyna wykazuje również zdolności mogące wspierać metabolizm tłuszczów. Dzieje się tak za sprawą utleniania kwasów tłuszczowych. Poprawia również wrażliwość na insulinę dzięki czemu spalanie tkanki tłuszczowej na treningu jest efektywniejsze. Warto podkreślić, że poprzez pozytywny wpływ na zachowanie tkanki mięśniowej pomiar wagowy może wykazywać mniejszy spadek niż w przypadku niestosowania tego suplementu.

Mężczyzna w odzieży sportowej trenujący cross training

Ile BCAA suplementować na redukcji?

Zalecenia dotyczące suplementacji najczęściej mówią o przyjmowaniu od 5 do 10 gramów preparatu dziennie. Taka dawka pomaga nie tylko chronić tkankę mięśniową przed katabolizmem, ale również wspomaga wydolność treningową, co przekłada się na zwiększone spalanie kalorii. 

Zaleca się podzielenie dawki suplementu na dwie porcje. Pierwszą powinno spożyć się na około 15-30 minut przed rozpoczęciem ćwiczeń, a drugą bezpośrednio po nich. Pozwala to na maksymalne wykorzystanie z ich potencjału w ochronie mięśni i zwiększaniu wytrzymałości. W przypadku redukcji organizm jest podatniejszy na zmęczenie, a poprzez to zwiększa się ryzyko urazu. Dzięki dawce BCAA organizm otrzymuje dawkę energii, która zapewni mu nie tylko skuteczny, ale przede wszystkim bezpieczny trening.

Aminokwasy rozgałęzione przyjęte bezpośrednio po ćwiczeniach natychmiastowo rozpoczynają procesy regeneracyjne. Dzięki temu poziom energii szybko wróci do normy, a spontaniczny ruch nie ulegnie drastycznemu zmniejszeniu.

Inne pomocne aminokwasy na redukcji

Warto podkreślić, że aminokwasy rozgałęzione BCAA nie są jedynymi, które mogą być pomocne w okresie redukcji tkanki tłuszczowej.

1. Glutamina jest jednym z najczęściej suplementowanych aminokwasów podczas redukcji. Pomaga w ochronie mięśni przed katabolizmem, zwłaszcza w okresach intensywnego treningu i ograniczonej podaży kalorii. Redukcja tkanki tłuszczowej, mimo że w przypadku jej nadmiaru jest pozytywnym dla zdrowia procesem, to wiąże się z pewnego rodzaju stresem dla organizmu. Glutamina wspiera także zdrowie jelit i układu odpornościowego, co jest szczególnie ważne, gdy organizm jest poddany stresowi związanemu z dietą i ćwiczeniami.

2. Karnityna to kolejny aminokwas, który odgrywa ważną rolę w metabolizmie tłuszczów. Warto jednak podkreślić, że karnityna nie jest typowym aminokwasem. Ze względu na swoje właściwości jest jednak często zaliczana do tej grupy. Karnityna pomaga transportować kwasy tłuszczowe do mitochondriów, gdzie są one przekształcane w energię. Dzięki temu może wspierać spalanie tłuszczu podczas ćwiczeń, co czyni ją wartościowym dodatkiem do suplementacji na redukcji.

3. Tauryna to aminokwas, który działa pobudzająco na organizm człowieka. Często jest połączona z kofeiną. Dzięki swoim właściwościom dodaje energii oraz zwiększa zarówno spontaniczną, jak i treningową aktywność fizyczną. Pozwala to na spalenie większej ilości kalorii podczas ćwiczeń. Tauryna pomaga również w regulacji poziomu wody w komórkach, co może wpływać na wydolność treningową i poprawiać regenerację.

Kobieta w stroju sportowym trenująca z gumą oporową po suplementacji bcaa

Czy BCAA może przeszkadzać w redukcji?

Każda substancja używana w nadmiarze może przynieść odwrotny od zamierzonego skutek. Nie inaczej jest z aminokwasami rozgałęzionymi. Jeżeli dawka kalorii pochodząca z BCAA przekracza codzienne zapotrzebowanie na energię, to zamiast pomocy w redukcji tkanki tłuszczowej będą zwiększać jej poziom. Nie można zapominać o tym, że mają silne działanie antykataboliczne. Mimo że większość osób nie chce odchudzać się z mięśni, to u osób, które uważają, że mają za dużo masy mięśniowej będą osłabiać działanie tego procesu.

Istnieje możliwość, że nadmierne spożycie BCAA może wpłynąć na metabolizm innych aminokwasów. Duża ilość aminokwasów rozgałęzionych w diecie może zaburzyć równowagę aminokwasową, co może prowadzić do niedoborów innych niezbędnych aminokwasów, które są kluczowe dla różnych funkcji metabolicznych i syntezy białek. Zaburzenia te mogą wpływać na ogólną efektywność procesu redukcji oraz zaburzenia metaboliczne.

Zazwyczaj BCAA nie powinno powodować negatywnego wpływu na proces redukcji masy ciała. Jednak należy pamiętać, że każdy organizm jest inny i u niektórych osób suplementacja w trakcie odchudzania może nie być pomocna. Zawsze warto zaobserwować reakcje organizmu, własne zapotrzebowanie i monitorować masę ciała. BCAA podczas redukcji może, więc być zarówno pomocne, jak i powodować nadmiar kalorii z węglowodanów (w przypadku odżywek z węglowodanami) i aminokwasów.

Z jakimi suplementami na odchudzanie łączyć BCAA?

Należy pamiętać, że najważniejszym czynnikiem pozwalającym na utratę tkanki tłuszczowej jest dieta i zawarty w niej deficyt kaloryczny. Aminokwasy BCAA i inne aminokwasy egzogenne mogą być pomocne i niezwykle ważne w czasie redukcji. Poprawiają zdolności wytrzymałościowe i warto je dostarczać w towarzystwie węglowodanów. BCAA w trakcie wysiłku fizycznego może być pomocne i prowadzić do większej ilości ruchu, a poprzez to u osób na redukcji intensywniejszego spalania tkanki tłuszczowej.

Połączenie suplementu BCAA ze spalaczami tłuszczu może pomóc efektywniej spalać tkankę tłuszczową. Sportowiec powinien dawkować BCAA po treningu w taki sposób, aby nie zaburzyło to jego ogólnego zapotrzebowania energetycznego. Warto łączyć i dostarczyć organizmowi takich preparatów jak kofeina, tauryna, tryptofan i L-karnityna. W połączeniu z aminokwasami rozgałęzionymi przynoszą znakomite efekty. BCAA pomaga lepiej dysponować tkanką tłuszczową, a substancję o działaniu pobudzającym zachęcają do efektywniejszego wysiłku.

Suplementacja BCAA w połączeniu z termogenikami również przynosi zadowalające efekty. Warto podkreślić, że czasami skład BCAA od razu uwzględnia takie substancje. Warto jednak dowiedzieć się, jak stosować aminokwasy i stosować BCAA tylko z preparatami, które mogą przynieść realny skutek. Warto podkreślić, że w przyjmowaniu BCAA nie ma zasady im więcej, tym lepiej. Nadmiar może doprowadzić tylko do skutków ubocznych. W razie wątpliwości warto skonsultować się z dietetykiem lub trenerem, który powie, jak najlepiej stosować suplement podczas redukcji wagi.

Suplementację aminokwasów rozgałęzionych należy przyjmować jeden kiedy organizm z zewnątrz nie jest w stanie dostarczać potrzebnych substancji. Bez tego białko, które odgrywa kluczową rolę w procesie anabolizmu nie może prawidłowo działać. Znaczenie ma ogół zbilansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej. Ryzyko utraty masy mięśniowej jest dużej, dlatego zmniejszenie katabolizmu mięśniowego jest kluczowe w kontekście zbudowania atrakcyjnej sylwetki.

Dietetyk Patryk Buczkowski

Autor: Patryk Buczkowski

Jestem dietetykiem klinicznym oraz trenerem personalnym. Ukończyłem studia dietetyczne na Collegium Medicum UJK i Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Jestem absolwentem szkoły policealnej na kierunku trener personalny. W mojej pracy stawiam na połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką, którą zdobywam od 2020 roku, rozpoczynając pracę zawodową jeszcze podczas studiów. Szczególnie interesują mnie tematy związane z dietetyką sportową, modelowaniem sylwetki oraz wpływem poszczególnych składników diety na zdrowie człowieka. W wolnym czasie aktywnie uprawiam sport, doskonaląc się w sportach walki.

Przeczytaj także:

Sportowiec przygotowujący BCAA w shakerze przed treningiem

Czym jest i jakie efekty daje suplement BCAA?

Dowiedz się czym jest suplement BCAA. Poznaj zasady przyjmowania aminokwasów i dowiedz się w jakim treningu, sprawdzą się najlepiej.

Kobieta pijąca wodę z cytruliną z bidonu

Cytrulina czy BCAA, który suplement wybrać i czy można je łączyć?

Cytrulina i BCAA to popularne dodatki w diecie osób aktywnych i sportowców. Mogą przynosić znaczne korzyści w budowie mięśni i poprawie wydolności.

Mężczyzna wsypujący z pojemnika eaa do bidonu

EAA – co to jest, jak dawkować, jakie są skutki uboczne?

EAA to grupa aminokwasów egzogennych, która ma niebagatelny wpływ na regenerację po treningu.

mężczyzna w odzież sportowej trenujący na siłowni

Siłownia - suplementy. Jakie suplementy przed i po treningu?

Jeśli wykonujesz trening siłowy, przyda ci się także odpowiednia suplementacja. Jakie suplementy należy spożywać przed i po treningu?

mężczyzna w spodenkach sportowych trzymający sztangę na siłowni

Jakie są najlepsze suplementy na rzeźbę?

Okres redukcji to dla wielu z nas bardziej wymagający czas na siłowni. Sprawdź, jakich suplementów użyć, żeby osiągnąć idealną sylwetkę!