Mężczyzna pijący z bidonu zastanawiający się który suplement wziąć przed treningiem beta-alanine czy bcaa

Beta-alanina czy BCAA – co wybrać, dla kogo i jak dawkować?

Beta-alanina to jeden z najskuteczniejszych suplementów na poprawę wydolności, BCAA za to świetnie sprawdzają się do regeneracji mięśni.

Beta-alanina i BCAA to suplementy, po które sięga wielu sportowców. Z uwagi na właściwości poprawiające zdolności wysiłkowe są jednymi z najlepszych wyborów, jakie może dokonać atleta. Warto się przyjrzeć zestawieniu Beta-alanina vs BCAA i zdecydować, co w jakim przypadku jest lepszym wyborem. Chociaż wybór idealnego suplementu zależy od kilku czynników, to jednak indywidualne preferencje mają również istotne znaczenie.

Beta-alanina czy BCAA na poprawę wydolności?

Beta-alanina to suplementy diety, który idealnie skrojony jest do działania na rzecz poprawy wydolności. Dzieje się tak poprzez zwiększenie poziomu karnozyny w mięśniach, która jest kluczowa w buforowaniu kwasu mlekowego. Pełni ona funkcje buforowe w zmniejszaniu poziomu kwasu mlekowego mięśniach i opóźnia w czasie zmęczenie ciała. Warto wiedzieć, jak dawkować ten suplement, ponieważ tylko właściwa ilość dostarczanej beta-alaniny może wpływać pozytywnie na stężenie karnozyny we krwi.

Pozwala na dłuższe utrzymanie wysokiej intensywności wysiłku, co jest szczególnie korzystne w sportach wytrzymałościowych oraz podczas intensywnych treningów interwałowych. Mimo że jest to suplement, który największe korzyści w sportach wytrzymałościowych, to są pewne aspekty, w których pomaga również na siłowni. Może prowadzić między innymi do szybszej regeneracji między seriami.

BCAA, choć mogą wspomagać regenerację i zmniejszać katabolizm mięśni, nie mają bezpośredniego wpływu na wydolność w takim samym stopniu jak beta-alanina. Oczywiście prowadzi do pośrednich korzyści. Lepsza regeneracja to sprawniejsza praca organizmu. Dzięki temu może on pracować efektywniej i lepiej znosić trudy wysiłku. Szybszy odpoczynek pomiędzy seriami to więcej sił do wykonania kolejnych powtórzeń.

Dobrze zaplanowane posiłki są podstawą diety dla sportowców. W przypadku beta-alaniny i BCAA, aby skorzystać z maksymalnej ilości korzyści wynikających z suplementacji tymi składnikami, niezbędne jest przyjmowanie ich w kapsułkach, proszkach lub innego rodzaju formach preparatów. Przyczyniać się to może do poprawy kondycji, a przy tym braku spadku masy mięśniowej.

Mężczyzna wsypujący pełną miarkę z suplementem do bidonu

Beta-alanina vs BCAA – co lepsze na poprawę regeneracji?

Na poprawę regeneracji lepszym wyborem jest BCAA. Szczególne korzyści w tym zakresie można odnieść łącząc aminokwasy rozgałęzione z odżywką białkową. BCAA to dobre źródło leucyny, izoleucyny i waliny, które znakomicie wpływają na syntezę białek mięśniowych, regeneracje oraz wykazują działanie przeciwdziałające katabolizmowi. Białko za to dostarcza kompletny zestaw aminokwasów potrzebnych do odbudowy mięśni i naprawy tkanek po treningu.

Można doszukiwać się pośredniego wpływu beta-alaniny na procesy regeneracyjne. Mniejsze zmęczenie podczas treningu wpływa na zmniejszoną ilość reakcji wymaganych do przywrócenia organizmu do homeostazy. Łatwo to zobrazować porównując dwie osoby. Jedna, która jest w szczycie formy, a druga, która ćwiczy rekreacyjnie. Ten sam trening wywoła u nich zupełnie inne uszkodzenia mięśni i czas powrotu do pełnej sprawności.

Przyjmowanie beta-alaniny wraz z BCAA na regenerację powinno przynieść najlepsze efekty. Oba suplementy wzajemnie będą wspierać swoje działanie i każdy przyczyni się do lepszej formy zawodnika. Lepsza kurczliwość włókien mięśniowych, sprawniejszy metabolizm to tylko niektóre z pozytywnych skutków wspólnego stosowania tych suplementów.

Kiedy brać beta-alanine?

Beta-alanina to suplement, który najlepsze efekty przynosi przy długotrwałej suplementacji. Zaleca się nawet przyjmowanie tego preparatu przez okres 2-3 miesięcy. Suplementować należy go niezależnie, czy w danym dniu ma się trening czy nie. Przyjmując ten środek można jednak odczuć pewne natychmiastowe efekty. Beta alanina ma działanie pobudzające, które może objawić się bezpośrednią lepszą dyspozycją w trakcie ćwiczeń. Z tego powodu często jest jednym ze składników przedtreningówek. Warto rozłożyć na kilka mniejszych dawek, co może pomóc w zminimalizowaniu ewentualnych efektów ubocznych, takich jak mrowienie skóry (parestezje).

Typowa dzienna dawka wynosi 3-6 g. Można ją podzielić na 2-4 mniejsze porcje, np. rano, przed treningiem, w trakcie dnia i wieczorem. Tylko regularne spożywanie pozwoli na długoterminowe zwiększenie poziomu karnozyny. Ilość dawek warto uzależnić od odczuwania nieprzyjemnego dla niektórych uczucia mrowienia.

Warto podkreślić, że znakomite efekty uzyskuje się łącząc suplementację beta-alaniny z kreatyną. Ta druga wspiera siłę i budowę wysokiej jakości tkanki mięśniowej, podczas gdy beta-alanina pomaga opóźnić zmęczenie i poprawić wydolność.

Kobieta po treningu trzymająca bidon w ręku

Jak łączyć beta-alanine i BCAA?

Jeżeli zależy nam na połączeniu korzyści wynikających ze zwiększonego poziomu wydolności oraz świetnej regeneracji, to dobrym pomysłem może być połączenie beta-alaniny i BCAA. 

Beta-alanine najlepiej przyjmować przed i po treningu. W dni nietreningowe możesz przyjmować beta-alaninę rano, w ciągu dnia i/lub wieczorem. Niektórzy jednak po spożyciu tego suplementu czują pobudzenie. W takich przypadkach lepiej unikać spożywania beta-alaniny w porach wieczornych.

BCAA jest uniwersalną odżywką, która swoje atuty przedstawia zarówno przy stosowaniu przed w trakcie, jak i po ćwiczeniach. Przyjmowana przed treningiem jest skutecznym substratem energetycznym. Jest szybko wchłaniana przez organizm i chroni organizm przed rozpadem mięśni w czasie ćwiczeń. Aminokwasy rozgałęzione przyjęte w trakcie ćwiczeń opóźniają moment zmęczenia, a po natychmiast rozpoczynają procesy regeneracyjne.

Przyjmując połączone dawki beta-alaniny i BCAA przed ćwiczeniami lub po, nie wpłyniesz znacząco na ich działanie. Substancje te nie konkurują ze sobą o wchłanianie, więc z powodzeniem mogą być spożywane jednocześnie. Szczególnie dobrze sprawdzą się preparaty w formie proszku, które z łatwością będzie można wymieszać.

Działanie beta-alaniny i BCAA nie powinno powodować skutków ubocznych przy prawidłowym zażywaniu. Mrowienie po zażyciu pierwszego z nich nie prowadzi do negatywnych skutków w organizmie. Warto jednak dawkę dobrać do konkretnych użytkowników oraz dostosować pory stosowania. 

Czy BCAA wpływa na poziom karnozyny?

Karnozyna jest dipeptydem składającym się z beta-alaniny i histydyny, który działa jako bufor kwasu mlekowego. Aminokwasy rozgałęzione nie wpływają bezpośrednio na jej poziom w organizmie. 

Warto jednak podkreślić, że aminokwasy rozgałęzione BCAA również wpływają na wydolność i regenerację mięśni, która ma bezpośredni wpływ na wydajność treningową. Zmniejszają katabolizm mięśniowy, co sprawia, że organizm pracuje efektywniej, opóźnia uczucie zmęczenia i zmniejsza konieczny czas do odpoczynku pomiędzy seriami.

Jeżeli zależy nam na zwiększeniu poziomu karnozyny, to BCAA nie będzie najlepszym wyborem. Zdecydowanie lepiej wybrać beta-alanine, która najlepiej działa na procesy zmniejszające poziom kwasu mlekowego w organizmie. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby połączyć BCAA i beta-alanine korzystając z wszelkich korzyści wynikających ze stosowania tych suplementów.

Dietetyk Patryk Buczkowski

Autor: Patryk Buczkowski

Jestem dietetykiem klinicznym oraz trenerem personalnym. Ukończyłem studia dietetyczne na Collegium Medicum UJK i Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Jestem absolwentem szkoły policealnej na kierunku trener personalny. W mojej pracy stawiam na połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką, którą zdobywam od 2020 roku, rozpoczynając pracę zawodową jeszcze podczas studiów. Szczególnie interesują mnie tematy związane z dietetyką sportową, modelowaniem sylwetki oraz wpływem poszczególnych składników diety na zdrowie człowieka. W wolnym czasie aktywnie uprawiam sport, doskonaląc się w sportach walki.

Przeczytaj także:

Kobieta pijąca wodę z cytruliną z bidonu

Cytrulina czy BCAA, który suplement wybrać i czy można je łączyć?

Cytrulina i BCAA to popularne dodatki w diecie osób aktywnych i sportowców. Mogą przynosić znaczne korzyści w budowie mięśni i poprawie wydolności.

Kobieta trzymająca w ręku bidon zastanawiająca się co przyjąć bcaa czy białko po treningu

BCAA czy białko – co, dla kogo i kiedy wybrać?

BCAA czy białko – co wybrać? Poznaj różnice, zalety i zastosowanie obu suplementów. Dowiedz się, który lepiej sprawdzi się w Twoim treningu.

Sportowiec przygotowujący BCAA w shakerze przed treningiem

Czym jest i jakie efekty daje suplement BCAA?

Dowiedz się czym jest suplement BCAA. Poznaj zasady przyjmowania aminokwasów i dowiedz się w jakim treningu, sprawdzą się najlepiej.

Kobieta w stroju sportowym pijąca z bidonu zastanawiająca się co przyjąć przed treningiem bcaa czy kreatyne

BCAA czy kreatyna – co, kiedy i jak przyjmować?

BCAA i kreatyna to dwa popularne suplementy diety, które mają za zadanie poprawiać zdolności wysiłkowe organizmu.

Osoba sporządzająca napój z bcaa do wypicia będąca na redukcji

BCAA na redukcji – jak dawkować, jakie daje efekty?

Aminokwasy BCAA najpopularniejsze są ze względu na swój wpływ na poprawę regeneracji po treningu. Czy znasz jednak ich działanie na odchudzanie?