Kobieta trzymająca w ręku bidon popijająca przedtreningówkę

Co daje przedtreningówka?

Przedtreningówka to suplement diety, który wspomaga trening fizyczny. Warto sprawdzić ich potencjał przedtreningowy.

Popularna przedtreningówka to jeden z najczęściej wybieranych suplementów przez bywalców siłowni. Pozwala przygotować się do wysiłku i pobudzić organizm do wytężonej pracy. Nie jest on jednak produktem bez wad. Warto poznać sposób dawkowania oraz potencjalne skutki uboczne. Najpopularniejsze preparaty mogą sprawdzić się zarówno przed treningiem cardio jak i siłowym.

Odżywka przedtreningowa – co to?

Odżywka przedtreningowa to suplement diety, który ma zadanie przygotować ciało do wytężonej pracy. Poprawia wydolność, siłę, koncentrację oraz zwiększa ogólny poziom energii i samopoczucia. Najczęściej stosowany jest przez sportowców jednak z jego zalet często korzystają również osoby nieuprawiające sportu wyczynowo. Zwiększenie pobudzenia i zmniejszenie uczucia zmęczenia doceniane jest również podczas pracy biurowej.

Przedtreningówka to suplement diety, który najczęściej w swoim składzie zawiera wiele różnych substancji. W połączeniu ze sobą zazwyczaj dają silniejszy efekt pobudzający niż w przypadku pojedynczych składników. Jest to zarówno wada, jak i zaleta. Należy korzystać z nich odpowiedzialnie i uważać na spożycie zbyt dużej ilości.

W skład przedtreningówek najczęściej wchodzą takie składniki przedtreningówek jak kofeina, guarana, beta-alanina, L-cytrulina, kreatyna, BCAA i różnego typu adaptogeny. Każda z substancji aktywnych ma swoje indywidualne zadania. Warto jednak podkreślić, że połączenie różnego typu substancji może przynieść zupełnie inne skutki niż działające samodzielnie. Przedtreningówki mają za zadanie wspomóc organizm w wysiłku fizycznym, ale dzięki uzupełnieniu diety o niektóre substancje często wspomagają regenerację organizmu. O ile nadużywanie substancji pobudzających może mieć negatywne skutki zdrowotne, to spożycie takiego preparatu w momentach szczególnego zmęczenia poprawi zdolności wysiłkowe.

Mężczyzna trzymający saszetkę kreatyny przygotowujący napój przed treningiem

Jak i ile działa przedtreningówka?

Aby odczuć pozytywne skutki z suplementacji jakiekolwiek preparatu, należy stosować go w odpowiednich ilościach i czasie. Aby utrzymać efekt pobudzenia oraz osiągnąć go we właściwym momencie należy spożyć ją w określonym czasie przed wysiłkiem. W zależności od dawki i ilości składników w suplemencie ten czas może się różnić. 

Większość odżywek przedtreningowych działa zazwyczaj po 20-30 minutach od spożycia suplementu. Odczuwanie efektów może nasilać się wraz z czasem. Warto więc zażyć go około pół godziny przed treningiem. Bardzo ważne jest, aby nowe suplementy diety testować przed treningiem, a nie ważnymi rozgrywkami sportowymi. Różne środki mogą działać w inny sposób na poszczególne osoby. Może się, więc okazać, że dana dawka będzie dla Ciebie za mocna i przez to pogorszy samopoczucie lub w ogóle nie odczujesz efektu.

Dawkowanie zależne jest od zaleceń umieszczonych na opakowaniu. Zazwyczaj producenci wskazują przedział zalecanej ilości. Warto zacząć od dolnych wskaźników. Jeżeli preparat w takiej dawce daje zamierzone działanie, to nie należy zwiększać ilości. Jednak, gdy nie czujesz oczekiwanego pobudzenia można zwiększyć dawkę do wyższych wartości. Warto jednak pamiętać, że w przypadku tego typu środków więcej nie zawsze znaczy lepiej. Spożycie zbyt dużych ilości,

Czas działania zależy od składników użytych w suplemencie. Efekty mogą utrzymywać się przez 1-2 godziny, w zależności od indywidualnej tolerancji organizmu oraz intensywności treningu. Warto podkreślić, że zmęczenie podczas treningu przy przedłużających się ćwiczeniach może maskować efekt pobudzenia.

Mężczyzna popijający przedtreningówkę na siłowni

Najlepszy suplement przed treningiem mięśniowym

Najlepszy suplement przedtreningowy wspomagający rozwój i siłę mięśni zależny jest od kilku czynników. Warto określić, czy celem jest pobudzenie i zwiększenie wytrzymałości mięśni, czy możliwości siłowych.

Chociaż kreatyna nie jest typową przedtreningówką to zwiększa produkcję ATP (główne źródło energii dla mięśni), co przekłada się na większy przyrost masy mięśniowej, siłę i wytrzymałość. Długotrwałe stosowanie kreatyny przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej. Świetne efekty przynosi w łączonej suplementacji z beta alaniną. Poprawia wytrzymałość mięśniową, opóźniając zmęczenie poprzez zwiększenie poziomu karnozyny w mięśniach. Pełni ona funkcję buforową, zmniejszając zakwaszenie mięśni. Idealna do treningów siłowych, gdzie istotna jest długotrwała intensywność. Jest jednak również stosowana przez przedstawicieli sportów wytrzymałościowych.

Cytrulina i L-arginina zwiększają produkcję tlenku azotu, który poprawia przepływ przez naczynia krwionośne do mięśni. Powoduje to pożądany przez wiele osób efekt pompy mięśniowej, a przy tym poprawia wydolność i opóźnia uczucie zmęczenia. Substancje te często używane są w połączeniu z kofeiną, która stymuluje układ nerwowy do pracy i dodaje energii. Poprawia koncentrację i daje potężnego kopa energetycznego do wysiłku nawet w momentach wzmożonego zmęczenia. Składniki tego typu zwiększają transport kreatyny do mięśni. Wspierają układ krążenia i zwiększają wydajność.

Przedtreningówki zawierają jednak mieszanki wielu substancji. Pozwala to zwiększyć i przedłużyć działanie. W przypadku mieszanek wielu składników należy szczególnie przestrzegać zalecanych dawek i uważać na przedawkowanie. Warto zainwestować w suplement dostarczający niezbędne mikroelementy, Witaminy z grupy B, witamina C mogą zwiększyć poziom energii podczas aktywności fizycznej.

Skutki uboczne przedtreningówki

Mimo wszystkich potencjalnych korzyści wynikających ze stosowania suplementów pobudzających należy wziąć pod uwagę, że niosą ze sobą również szereg możliwych skutków ubocznych. Przy prawidłowym stosowaniu we wskazanych dawkach u większości osób nie powodują przykrych dolegliwości. Jeżeli jednak spożywa się je zbyt często i w zbyt dużych ilościach, to mogą negatywnie działać na szereg procesów zachodzących w organizmie.

Wysoka zawartość stymulantów, takich jak kofeina, może utrudniać zasypianie, zwłaszcza jeśli przedtreningówka jest spożywana późnym popołudniem lub wieczorem. Kofeina działa nawet do 6 godzin, co może prowadzić do problemów z zaśnięciem. Zaleca się, żeby przynajmniej na 6-8 godzin przed snem nie spożywać środków pobudzających.

Nadmierne spożywanie pobudzaczy może prowadzić do nadmiernej pobudliwości, drżenia rąk, niepokoju oraz uczucia rozdrażnienia. Szczególnie narażone są osoby o niskiej tolerancji na kofeinę i inne stymulanty. Jednak nawet u osób odpornych na ich działanie przy zbyt dużym spożyciu mogą wystąpić takie problemy.

Składniki takie jak kofeina i synefryna mogą podnosić tętno i ciśnienie krwi, co może być niebezpieczne dla osób z problemami kardiologicznymi lub nadciśnieniem. Jakiekolwiek problemy zdrowotne powinny być powodem pogłębionej analizy i konsultacji ze specjalistą, który wskaże czy i jakie suplementy są dla Ciebie odpowiednie.

Warto podkreślić, że regularne stosowanie przedtreningówek może prowadzić do uzależnienia od ich działania. Bez suplementu osoba może czuć się zmęczona, mniej zmotywowana lub niezdolna do pełnego treningu. Z tego powodu warto wprowadzać przerwy od stosowania pobudzaczy oraz nie zwiększać zbyt szybko spożywanych dawek.

Kobieta w staniku sportowym trenująca na macie

Czy pompa mięśniowa jest potrzebna?

Pompa mięśniowa to potoczne określenie zwiększonego przepływu krwi do mięśni, co sprawia, że wydają się one większe i bardziej napięte. Wiele osób dąży do tego stanu wierząc, że przyniesie im to lepsze efekty w budowie okazałej masy mięśniowej. Chociaż w praktyce nie jest to konieczne i bezpośrednio powiązane to istnieją jednak korzyści z takiego stanu.

Podczas pompy mięśniowej krew dostarcza więcej tlenu, składników odżywczych oraz hormonów anabolicznych (takich jak testosteron i insulina) do mięśni, co może sprzyjać procesom regeneracji i wzrostu. Nasila to również transport substancji budulcowych i wspiera syntezę białek i poszczególnych aminokwasów. Można, więc uznać, że jest to stan wspierający hipertrofię mięśni.

Szczególnie dla osób początkujących z treningiem na siłowni, efekt pompy mięśniowej jest motywujący i stanowi wyraźny sygnał odnośnie do skuteczności ćwiczeń. Warto jednak przetestować trening w różnych warunkach i wybrać najlepszą przedtreningówkę według własnych preferencji.

Suplementy pobudzające wspomagające produkcję tlenku azotu sprzyjają powstaniu pompy mięśniowej. Do takich preparatów należą, więc arginina, cytrulina i suplementy stworzone na bazie soku z buraka. Wzrost tlenku azotu poprawia transport składników odżywczych do mięśni. Najlepsza przedtreningówka jest, więc produktem, który nie tylko zawiera określone substancje, ale również będzie dostosowany do intensywnego wysiłku.

Dietetyk Patryk Buczkowski

Autor: Patryk Buczkowski

Jestem dietetykiem klinicznym oraz trenerem personalnym. Ukończyłem studia dietetyczne na Collegium Medicum UJK i Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Jestem absolwentem szkoły policealnej na kierunku trener personalny. W mojej pracy stawiam na połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką, którą zdobywam od 2020 roku, rozpoczynając pracę zawodową jeszcze podczas studiów. Szczególnie interesują mnie tematy związane z dietetyką sportową, modelowaniem sylwetki oraz wpływem poszczególnych składników diety na zdrowie człowieka. W wolnym czasie aktywnie uprawiam sport, doskonaląc się w sportach walki. 

Przeczytaj także:

mężczyzna w odzież sportowej trenujący na siłowni

Siłownia - suplementy. Jakie suplementy przed i po treningu?

Jeśli wykonujesz trening siłowy, przyda ci się także odpowiednia suplementacja. Jakie suplementy należy spożywać przed i po treningu?

mężczyzna w spodenkach sportowych trzymający sztangę na siłowni

Jakie są najlepsze suplementy na rzeźbę?

Okres redukcji to dla wielu z nas bardziej wymagający czas na siłowni. Sprawdź, jakich suplementów użyć, żeby osiągnąć idealną sylwetkę!

Mężczyzna w odzieży sportowej z słuchawkami na głowie siedzący na ławeczce do ćwiczeń zastanawiając się nad suplemenentami na siłownie dla początkujących

Jakie wybrać suplementy na siłownie dla początkujących?

Suplementy na siłownie dla początkujących mogą być pomocne w procesie treningowym. Poznaj najlepsze odżywki, które warto zabrać na trening.

różne suplementy diety w opakowaniach

Jak przyjmować suplementy diety? – prawidłowe stosowanie

Prawidłowa suplementacja – jak przyjmować suplementy diety, jak łączyć je ze sobą poprawnie, kiedy można je brać, czy można zażywać je do posiłku?

mężczyzna rozpuszczający suplement w wodzie

Suplementacja w sporcie – odżywki i suplementy w sporcie wg. AIS

Czy osoby uprawiające sport powinny stosować suplementację? Czy przy zbilansowanej diecie organizm potrzebuje suplementów diety? Sprawdź!