Wegańskie śniadanie owsianka z musem z czerwonych owoców udekorowana truskawkami i czerwoną porzeczką obok słoiczek z migdałami

Co jedzą weganie na śniadanie? 5 pomysłów na wegańskie posiłki

Co weganie jedzą na śniadanie? Sprawdź nasze sprawdzone przepisy na słone i słodkie śniadania, bez produktów pochodzenia zwierzęcego.

Śniadanie to pierwszy posiłek w ciągu dnia i nie bez powodu mówi się, że to również najważniejszy posiłek. Po nocnym poście organizm potrzebuje dawki energii i składników mineralnych. Warto zadbać o to, aby śniadanie było nie tylko smaczne, ale również odżywcze, dające energię na kolejne kilka godzin pracy lub nauki i stabilizujące poziom cukru we krwi. Sprawdź, co możesz przygotować rano dla całej wege rodziny.

Wegańskie śniadanie na ciepło

Roślinne śniadania dają wiele opcji wyboru. Możesz przygotować je na słodko lub słono (wytrawnie). W chłodniejsze miesiące najczęściej zaczynam dzień od ciepłego śniadania. Moje dwie ulubione wegańskie opcje to:

1. tofucznica (wegański odpowiednik jajecznicy) – koniecznie z solą kala namak, która doda smaku jajek oraz z warzywami (pomidor, cebula, pieczarki) oraz kurkumą,
2. owsianka – z dodatkiem sezonowych owoców (truskawek, malin) oraz orzechów.

Inne sprawdzone przepisy śniadaniowe na ciepło to wegański omlet z mąki z ciecierzycy, tosty z awokado, kasza jaglana z owocami, wegańskie placki lub naleśniki.

Gotowana owsianka

Składniki:

– 5 łyżek płatków owsianych
– 1/2 banana
– 1 łyżka nasion słonecznika
– 3 orzechy laskowe lub włoskie
– 1 łyżka mielonego siemienia lnianego
– sezonowe owoce (zimą sięgnij po mrożone owoce)

Płatki owsiane zalej na noc zimną wodą. Rano zagotuj 1/2 szklanki wody, dodaj płatki, słonecznik i gotuj, od czasu do czasu mieszając. Gdy całość zgęstnieje, dodaj zmielone siemię lniane i pokrojonego w kostkę banana. Na talerzu udekoruj orzechami i owocami. Możesz również dodać masło orzechowe, dzięki czemu owsianka będzie bardziej syta. Owsianka będzie jeszcze bardziej rozgrzewająca, jeśli dodasz do niej imbir i cynamon.

Owsianka wegańska ze świeżymi owocami i płatkami migdałowymi znajdująca się w półmisku

Z czym weganie jedzą kanapki?

Kanapki to proste roślinne śniadanie do przygotowania w kilka minut. Jeśli po wykluczeniu szynki i sera nie masz pomysłów, co położyć na chleb, to skorzystaj z poniższej listy. Obiecuję, że codziennie nie będziesz jadać tego samego.

Szykując kanapki mamy do wyboru:

1. hummus – miks ciecierzycy i tahini,
2. smarowidła ze strączków – przykładowo zielona soczewica z suszonymi pomidorami lub pasta bezjajeczna z białej fasoli,
3. guacamole – salsa z awokado z dodatkiem limonki,
4. roślinny twarożek z orzechów nerkowca lub nasion słonecznika,
5. wędzony tempeh lub tofu – serek wykonany z ziaren soi.
6. masło orzechowe – z dodatkiem świeżych owoców.

W sklepach znajdziesz już również wegański odpowiednik żółtego sera lub wędlin i parówek. Jako dietetyczka nie polecam tych produktów, ze względu na wysoki stopień przetworzenia i dużą zawartość soli. Można po nie sięgnąć od czasu do czasu, dla urozmaicenia, ale nie powinny regularnie pojawiać się w naszych posiłkach.

Wegańskim kanapkom warto, aby towarzyszyła duża ilość surowych warzyw. Szczególnie polecam sięgać po zielone liście (sałata, kapusta pekińska, rukola), kiełki brokułu, kiszonego ogórka, rzodkiewki. W świeżym pieczywie z guacamole zakocha się nawet mięsożerca.

Kanapki nadadzą się również jako drugie śniadanie do szkoły lub pracy. Możesz dodać im smaku, dodając musztardę lub wegański majonez. 

Roślinny twarożek ze słonecznika na kanapki

Składniki:

– szklanka nasion słonecznika
– sok z całej cytryny
– 2 łyżki płatków drożdżowych
– sól, pieprz
– 5 rzodkiewek
– zielony ogórek

Nasiona słonecznika zalej na noc zimną wodą. Rano odcedź na sitku, przełóż do pojemnika blendera, dodaj sok z cytryny i płatki drożdżowe. Zmiksuj do uzyskania pożądanej konsystencji. W razie potrzeby dolej więcej wody lub mleka roślinnego. Dodaj sól, pieprz i pokrojone w drobną kostkę warzywa. Wymieszaj.

Pomysły na wege śniadanie dla dzieci

Sprawdzonym pomysłem na posiłek na początek dnia dla dzieci są placki i naleśniki. Bez problemu zrobisz je również w wersji wegańskiej, wykorzystując wegański zamiennik mleka czyli napój sojowy lub owsiany. Jajka w roślinnych naleśnikach zamień na aqufabę lub puree z dyni. Polecam również część białej mąki pszennej zamienić na mąkę owsianą. W ten sposób śniadanie będzie zawierało więcej wartościowego błonnika. Nadmiar placuszków możesz zamrozić i wykorzystać jako podwieczorek innego dnia.

Do naleśników możesz przygotować domowy czekoladowy krem, słodki serek z tofu lub smarować je dżemem. Gotowe naleśniki lub placki podawaj dodatkowo z sezonowymi owocami. Latem niech będą to truskawki lub borówki, a zimą banan, kiwi lub ananas.

Jako dietetyczka nie polecam jednak, aby dla dzieci zawsze szykować inne, słodkie posiłki. Niech dzieci jak najczęściej jedzą wspólnie z rodzicami, dajmy im okazję spróbować hummusu, tofucznicy czy wegańskiego omleta. W ten sposób dzieci poznają nowe smaki i tekstury, a ich posiłki stają się urozmaicone.

Wegańskie śniadanie przedstawiające pancakes na talerzu polane syropem klonowym udekorowane borówkami i listkiem mięty

Wegański czekoladowy krem naleśnikowy

Składniki:

– 1 szklanka suszonych daktyli
– 2 łyżki kakao
– 3 łyżki orzechów nerkowca

Daktyle zalej na noc zimną wodą. Rano przelej do blendera (wraz z wodą, w której się moczyły), dodaj orzechy i kakao. Zmiksuj na gładki krem.

Wegańskie drugie śniadanie

Drugie śniadanie, to zwykle coś mniejszego i na szybko. Bardzo polecam tutaj koktajle owocowe lub owocowo-warzywne. Gotowe smoothie możesz wypić od razu lub zabrać ze sobą do pracy.

Jeśli lubisz słodkie drugie śniadanie, to możesz przygotować wcześniej wegańskie muffiny lub czekoladowe brownie. Z dodatkiem strączków będzie dobrze zbilansowanym posiłkiem i dostarczy energii na początek dnia.

Najprostszy Koktajl z jarmużem

Składniki:

– 2 duże liście jarmużu,
– 1 szklanka wody
– 1 banan
– 1 łyżka siemienia lnianego
– 1 kiwi

Wszystkie składniki zmiksuj na koktajl.

Muffinki z tofu i czerwonej fasoli

Składniki:

– 1 kostka tofu (180g)
– 1 puszka czerwonej fasoli
– 1/2 szklanki ksylitolu
– 2 łyżki kakao

Fasolę odcedź na sitku i przepłucz zimną wodą. Tofu pokrusz. Wszystkie składniki umieść w blenderze i zmiksuj na gęstą masę. Piekarnik nagrzej do 180 stopni. Masę przełóż do foremek na muffinki (możesz dodatkowo ułożyć na nich wiśnie lub maliny), wstaw do piekarnika na 30-35 minut.

Wegańskie smoothie owocowe z orzechami nasionami i jeżynami leżące na stole w półmisku

Co jeść rano, jeśli masz mało czasu?

Nie warto rezygnować ze śniadania, dobry przepis i odpowiednie planowanie, pozwoli Ci wyczarować je w kilka minut. Jeśli rano masz mało czasu, to warto przygotować sobie składniki śniadania już wieczór wcześniej. Wieczorem możesz namoczyć płatki owsiane i orzechy, przygotowując w ten sposób nocną owsiankę, do której rano dodasz tylko owoce.

Mając gotową pastę bezjajeczną (lub inne wegańskie smarowidło), wystarczy posmarować chleb żytni, dołożyć warzywny dodatek (na przykład pomidora i sałatę) i masz gotowe śniadanie.

Podsumowanie

Nawet bez produktów pochodzenia zwierzęcego masz ogromy wybór śniadań na słodko i słono. Staraj się tak planować posiłki, aby były możliwie różnorodne. Jeśli w pracy jesz kanapki, to na śniadanie wybierz owsiankę, placki lub naleśniki, koniecznie z dodatkiem sezonowych owoców. W tygodniu wybieraj szybkie dania, a w weekend zaszalej z naleśnikami lub wypróbuj nowy przepis. Dzięki temu, Twój jadłospis będzie kolorowy i urozmaicony.

Dietetyk Maria Pabich

Autor Maria Pabich

Ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Lubelskim, kierunek dietetyka i planowanie żywienia. Specjalizuje się w żywieniu dzieci, sportowców, dietach wegetariańskich i wegańskich. Szczególnie interesuje ją wzmacnianie odporności poprzez odżywianie oraz dietetyka sportowa. Od 2016 roku prowadzi własną działalność. Prywatnie żona, mama, pasjonatka biegów na orientację i jogi.

Przeczytaj także:

Mężczyzna będący na diecie wegetariańskiej spożywający baton proteinowy

Wegetarianizm a weganizm - jakie są różnice oraz podobieństwa?

Czym różni się wegetarianizm i weganizm? Jakie są korzyści z diety roślinnej? Który sposób odżywiania wybrać?

Kobieta w odzieży sportowej stojąca przy oknie zastanawiając się co jeść na diecie wegańskiej

Co jeść na diecie wegańskiej? Wegański jadłospis

Zastanawiasz się, co jeść na diecie wegańskiej? Sprawdź nasz przewodnik, który pomoże przejść na weganizm i ułożyć roślinny jadłospis

Jak uzupełnić białko w diecie wegetariańskiej? Wskazówki

Jak uzupełnić białko w diecie wegetariańskiej? Wskazówki

Dieta wegetariańska pomija mięso, dlatego weganin czy wegetarianin musi poszukać innych źródeł białka w diecie. Jakie produkty wybierać? Oto porady.

Mężczyzna będący na diecie wegetariańskiej spożywający baton proteinowy

Wegetarianizm a weganizm - jakie są różnice oraz podobieństwa?

Czym różni się wegetarianizm i weganizm? Jakie są korzyści z diety roślinnej? Który sposób odżywiania wybrać?

Osoba wyciągająca z wody rybę ręką

Czy wegetarianie jedzą ryby i owoce morza?

Czy wegetarianizm dopuszcza jedzenie ryb i owoców morza? Czy wegetarianin odrzuca wszystkie produkty odzwierzęce? Sprawdź