Kobieta w odzieży sportowej stojąca przy oknie zastanawiając się co jeść na diecie wegańskiej

Co jeść na diecie wegańskiej? Wegański jadłospis

Zastanawiasz się, co jeść na diecie wegańskiej? Sprawdź nasz przewodnik, który pomoże przejść na weganizm i ułożyć roślinny jadłospis

Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na ograniczenie spożycia mięsa, a nawet na przejście na dietę wegańską. Według raportu „Jak odżywiają się Polacy? Kukuła Healthy Food 2021” aż 6% osób w Polsce deklaruje się jako weganie, a kolejne 5% planuje wypróbować dietę wegańską. Przyjrzyjmy się na czym polega wegański sposób odżywiania.

Czego nie jedzą weganie?

Weganie to osoby, które decydują się na wykluczenie z diety produktów odzwierzęcych. Wegańskie posiłki są w 100% roślinne. W diecie wegan nie mogą znaleźć się:

– mięso – w tym również ryby i owoce morza,
– jaja,
– mleko i produkty mleczne – jogurty, sery, maślanka, kefir, masło. To samo dotyczy mleka koziego i owczego.
– produkty pszczele – miód, propolis, pyłek pszczeli,
– produkty zawierające żelatynę – galaretki, niektóre desery i suplementy.

Weganie uważnie czytają składy produktów i upewniają się, że nie znalazły się w nich produkty pochodzenia zwierzęcego. Nawet tak podstawowy produkt jakim jest chleb, może zawierać w swoim składzie dodatek mleka, śmietany lub jaj. Wychodząc na przeciw potrzebom wegan, coraz więcej producentów umieszcza na opakowaniach swoich produktów oznaczenie "vegan", mówiące o tym, że produkt jest wegański.

Weganizm to nie tylko dieta. W trosce o dobro zwierząt, weganie nie używają również produktów wykonanych ze skór zwierzęcych (paski, torebki, buty, kurtki) oraz produktów testowanych na zwierzętach (leki, kosmetyki).

borówki będące źródłem witamin na diecie wegańskiej

Co jedzą weganie?

Może wydawać się, że po eliminacji produktów pochodzenia zwierzęcego posiłki staną się nudne i monotonne. Nic bardziej mylnego. Roślinna kuchnia ma wiele ciekawych produktów, a dieta roślinna zachęca do ich poznania i eksperymentów kulinarnych.

Roślinne dania bazują na kilku grupach produktów:

1. owoce – są źródłem witaminy C i błonnika. Sięgaj zarówno po krajowe sezonowe owoce, takie jak truskawki, maliny, porzeczki, agrest, morele, arbuzy, jabłka i gruszki. Jak również po owoce tropikalne – ananasy, kiwi, banany, mango, melony, papaje.

2. warzywa – wysokie spożycie warzyw, to klucz do zdrowia, nie tylko na diecie wegańskiej. Twój talerz powinien być pełen różnokolorowych warzyw. Szczególną uwagę zwróć na zielone warzywa liściaste (szpinak, jarmuż, kapusta, rukola, roszponka, natka pietruszki), brokuły oraz marchew i dynię (które są źródłem beta-karotenów).

3. produkty zbożowe – w tej grupie również należy stawiać na różnorodność. Poza najczęściej wykorzystywaną pszenicą, włącz do codziennych posiłków płatki owsiane, kaszę jaglaną, gryczaną, komosę ryżową, ryż, kaszę pęczak, amarantus.

4. rośliny strączkowe – nie mogą być pominięte w roślinnych daniach. To one są źródłem białka, żelaza oraz cynku.

5. orzechy i pestki – są źródłem zdrowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Sięgnij po migdały, orzechy włoskie, nerkowce, orzechy brazylijskie i laskowe.

Aby ułatwić wprowadzenie diety wegańskiej, warto poszukać inspiracji kulinarnych. Oto kilka sprawdzonych przepisów:

– Zielone smoothie – koktajl z jarmużu, banana, mleka migdałowego i nasion chia.
Kotlety z czerwonej fasoli – fasola czerwona, cebula, czosnek, przyprawy, formowane w kotlety i pieczone w piekarniku.

– Sałatka z komosą ryżową – quinoa, awokado, ciecierzyca, pomidory, ogórek i sos z tahini (pasta sezamowa).

– Makaron z sosem dyniowym – makaron pełnoziarnisty (lub makaron ze strączków) z kremowym sosem dyniowym, doprawionym czosnkiem i płatkami drożdżowymi.

Odkryj różnorodność roślin strączkowych!

Warzywa, owoce i produkty zbożowe występują również w tradycyjnych posiłkach. Jednak rośliny strączkowe jemy dość rzadko. Przechodząc na weganizm warto je poznać, nauczyć się je gotować i codziennie dodawać do dań.

W tej grupie do wyboru mamy:

1. soczewicę (zieloną, czerwoną lub żółtą),
2. ciecierzycę,
3. fasolę (białą, czerwoną, pinto, adzuki),
4. groch,
5. soję i produkty sojowe (napoje, tofu, tempeh),
6. bób,
7. zielony groszek i groszek cukrowy,
8. fasolkę szparagową.

Soczewicę możesz dodać do zup i sałatek lub zrobić z niej pastę na kanapki. Z ciecierzycy zrobisz hummus i falafel. W wersji roślinnej możesz odtworzyć nasze tradycyjne dania fasolkę po bretońsku i grochówkę, zastępując kiełbasę wędzonym tofu. Tofu naturalne będzie świetnym zamiennikiem nabiału, zrobisz z niego twarożek z warzywami lub słodką wersję do naleśników.

Ze względu na liczne zalety strączków, jako dietetyk polecam włączanie ich do posiłków również na dietach tradycyjnych. Ułatwiają utrzymanie prawidłowej masy ciała, dają sytość, obniżają cholesterol i wspierają mikrobiom jelitowy.

Czy weganie jedzą grzyby?

Grzyby nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego, co czyni je odpowiednimi dla diety wegańskiej. Wbrew powszechnej opinii, grzyby mają dużo więcej do zaoferowania niż tylko smak. Są źródłem białka, błonnika oraz witamin z grupy B. Dzięki swojej konsystencji i smakowi umami, są często wykorzystywane w wegańskich i wegetariańskich posiłkach jako zamiennik mięsa.

Popularne wegańskie dania z grzybów to:

–  flaki z boczniaków,
–  burgery z boczniaków,
–  stroganow z grzybów
–  schabowy z boczniaków lub kani.

W kuchni roślinnej wykorzystywane są również drożdże (do wypieków) oraz nieaktywne płatki drożdżowe, które nadają potrawom serowo-orzechowy smak. Możesz z nich przygotować wegański parmezan lub dodać do twarożku z tofu.

Kobieta trzymająca opakowanie ze zdrowymi przekąskami siedząc na murku

Czy weganie jedzą słodycze?

Wiele słodyczy na półkach sklepowych zawiera mleko, masło lub żelatynę, jednak również weganie znajdą dla siebie ciasteczka, czekolady, a nawet lody na bazie mleka kokosowego.

Bardzo często przejście na dietę wegańską wiąże się z większą świadomością wpływu codziennych wyborów na nasze zdrowie oraz masę ciała i rezygnacją ze sklepowych słodyczy. Jednak zbyt restrykcyjny jadłospis, pozbawiany wszystkich smakowitych pokarmów sprawia, że trudno nam stosować taką dietę w dłuższym horyzoncie czasowym. Rozwiązaniem mogą być roślinne wersje słodyczy, które są nie tylko pyszne, ale też odżywcze. Wypróbuj:

– kulki z daktyli obtoczone we wiórkach koksowych,
– deser w awokado i kakao,
– pudding z chia z mlekiem kokosowym,
– tartę z jaglanym kremem i malinami.

Czy weganie piją alkohol?

Do produkcji niektórych rodzajów alkoholu, wykorzystywane są produkty pochodzenia zwierzęcego. Do klarowania części win używa się żelatyny, kazeiny lub białka jaj. Wina klarowane bez użycia składników odzwierzęcych są określane jako "wegańskie".

Weganie eliminują również napoje alkoholowe zawierające miód (napoje miodowe i likiery).

Jak bilansować posiłki na diecie wegańskiej?

Prawidłowo zbilansowana dieta wegańska jest zdrowym sposobem odżywiania, który ma liczne korzyści. Nie może w niej jednak zabraknąć witamin i składników mineralnych (wapń, żelazo) niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Do komponowania roślinnych posiłków warto wykorzystać model "Zdrowego Talerza" – wizualnej reprezentacji zaleceń dietetycznych. "Zdrowy Talerz" został po raz pierwszy opublikowany przez Harvard T.H. Chan School of Public Health w 2011 roku.

Według tej koncepcji:

– połowę talerza powinny stanowić warzywa i owoce,

– 1/4 produkty zbożowe pełnoziarniste – kasze, pieczywo, makarony (jako źródła węglowodanów),

– 1/4 produkty białkowe – nasiona roślin strączkowych, orzechy i pestki (jako źródła białka i tłuszczu).

Częstym błędem na diecie wegańskiej jest pomijane produktów białkowych. Ryż z warzywami czy makaron z pesto lub ze szpinakiem, to nie są dobrze zbilansowane posiłki. Warto dodać do nich ciecierzycę oraz pestki dyni lub słonecznika.

Zdrowa dieta (nie tylko wegańska), to również minimalizowanie cukru, słodzonych napojów, kwasów tłuszczowych nasyconych (w wersji roślinnej to głównie olej kokosowy i palmowy) oraz soli. Codzienna aktywność fizyczna, to kolejny element zdrowego stylu życia.

Kobieta wysypująca na dłoń suplementy diety nad stolikiem z minerałami

Na te składniki mineralne zwróć szczególną uwagę

Źle zbilansowana dieta wegańska może prowadzić do niedoborów. Zwróć szczególną uwagę na roślinne źródła wapnia, żelaza i cynkuWitamina B12 oraz witamina D nie znajdują się w produktach pochodzenia roślinnego i muszą być dodatkowo suplementowane.

Odpowiednie zbilansowanie jadłospisu może na początku być wyzwaniem. Odradzam stosowanie diety wegańskiej bez wcześniejszego przygotowania. Dlatego po podjęciu decyzji o przejściu na weganizm lub wegetarianizm warto skonsultować się z dietetykiem, który ułoży plan żywieniowy dostarczający wszystkich niezbędnych składników i zapobiegający niedoborom.

Przykładowy wegański jadłospis

W każdym daniu staraj się umieścić warzywa lub owoce i źródło białka. Stawiaj na produkty niskoprzetworzone i sezonowe. Poniższy jadłospis traktuj jako inspirację, dopasowując wielkość i ilość posiłków do indywidualnego zapotrzebowania.

Śniadanie – placuszki z tofu i owocami (jagody, morele)

Zupa – grochówka z wędzonym tofu lub zupa jarzynowa z dodatkiem soczewicy

II danie – kotlety z kaszy jaglanej z soczewicą i pieczarkami, surówka z pora, kiszona kapusta

Deser – koktajl z banana, masła orzechowego, mleka sojowego z dodatkiem siemienia lnianego

Kolacja – sałatka z jarmużu z pomidorem, kiszonym ogórkiem, czerwoną fasolą, kiełkami

Podsumowanie

Dieta wegańska może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. W produktach roślinnych znajdziemy większość niezbędnych składników odżywczych (wyjątkiem są witaminy B12 i D, które należy suplementować) oraz cenny błonnik. W sklepach pojawia się coraz więcej produktów spożywczych dedykowanych dla wegan, które dodatkowo ułatwiają przygotowanie roślinnych posiłków, nawet w najbardziej zabiegane dni.

Dietetyk Maria Pabich

Autor: Maria Pabich

Dietetyk, żona, mama, pasjonatka biegów na orientację i jogi. Uczy zdrowego odżywiania, specjalizuje się w żywieniu dzieci, dietach wegetariańskich i wegańskich. Wspiera rodziców w odbudowie odporności dzieci.

Przeczytaj także:

Batony zbożowe zgodne z dietą wegańską

Dieta wegańska – co to jest, jakie są zasady, czy jest zdrowa?

Czy dieta wegańska jest zdrowa? Zasady diety wegańskiej. Jak zbilansować roślinny jadłospis? Podstawowe informacje o diecie wegańskiej.

produkty spożywcze leżące na kuchence turystycznej

Dieta niskowęglowodanowa – na czym polega?

Zdarza się, że ze względu na różnego rodzaju choroby jak cukrzyca czy otyłość, konieczne jest wprowadzenie diety niskowęglowodanowej. Sprawdź!

zbliżenie na jedzenie

Dieta IF – post przerywany – na czym polega?

Dieta IF, zwana też postem przerywanym, może być bardzo prostym i skutecznym sposobem na zmniejszenie wagi. Sprawdź, kto może z niej korzystać.

Kobieta i mężczyzna przygotowujący posiłek keto

Na czym polega dieta ketogeniczna? Co jeść na keto?

Chcesz przejść na keto? Nie wiesz, jakie są zasady diety ketogenicznej? Czy to dobry wybór na odchudzanie? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Orzechy włoskie bogate w składniki wzmacniające stawy leżące w misce

Dieta na stawy – co jeść na ich wzmocnienie?

Zdrowe stawy są elementem prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co jeść na stawy? W niniejszym artykule dowiesz się, jaka dieta jest najlepsza.