kobieta i mężczyźni spędzający czas na kempingu przy stoliku turystycznym

Co jeść na kempingu? Smaczne potrawy, które można zabrać pod namiot

Nawet podczas przebywania na biwaku warto zadbać o to, co jemy, by było smacznie, świeżo i zdrowo. Co jeść na kempingu?

Spędzanie czasu na kempingach i biwakach to coraz bardziej popularna forma turystyki. W trakcie takiego wyjazdu nie mamy naturalnie dostępu do tradycyjnej kuchni i trzeba radzić sobie w inny sposób. W takim razie co warto jeść na kempingu? 

Jak można przygotować sobie posiłki na kempingu — kuchenka turystyczna, ognisko

Aby zastanowić się dobrze, co można jeść na biwaku, wpierw trzeba przeanalizować możliwości przygotowywania posiłków. W miejscach bez dostępu do prądu możliwości są tak w zasadzie dwie. Pierwsza to wyposażenie się w kuchenkę turystyczną, a druga to rozpalenie ogniska. Oczywiście znacznie większe możliwości zapewnia kuchenka, lecz tradycyjne ognisko to również świetna rozrywka.

Istnieje kilka innych sposobów na gotowanie na kempingach, lecz dotyczy to tylko pól namiotowych, w których można uzyskać dostęp do energii elektrycznej. Można w końcu zabrać małe sprzęty AGD, takie jak na przykład czajnik elektryczny. Nie jest to jednak tak satysfakcjonujące jak przyrządzanie pysznych potraw bez dostępu do energii elektrycznej.

kuchenka turystyczna z naczyniami stojąca na stoliku turystycznym

Składniki, które warto zabrać pod namiot

Aby dobrze przygotować się na wypad pod namiot, warto zabrać odpowiedni zestaw składników spożywczych. Podstawą powinno być jakiekolwiek pieczywo na przykład chleb, które przyda się do śniadań. Bardzo przydatne i uniwersalne są również jajka. Można z nimi zrobić dania zarówno na śniadanie, jak i obiad lub kolację. Przydatne będą też świeże warzywa, takie jak pomidory. Świetnym pomysłem są też przygotowane wcześniej w domu sosy, które bardzo dobrze sprawdzają się w daniach jednogarnkowych.

Warto pomyśleć także o rzeczach, których nie trzeba przechowywać w specjalnych warunkach. Takie produkty jak różne liofilizaty, na przykład owoce, czy też makaron, kasza oraz ryż przydadzą się do wielu potraw, a zajmują niewiele miejsca w plecaku i jednocześnie nie trzeba ich w żaden specjalny sposób przechowywać.  

Oczywiście na wszelkich biwakach świetnie sprawdzają się też różne dania gotowe, które można podgrzać. Zupki chińskie, puszki z konserwami, czy też dostępne w słoikach gotowe potrawy to świetne produkty do zabrania w formie awaryjnych posiłków, gdyby nie udało się przygotować czegoś samodzielnie z racji braku czasu lub warunków.

Przedmioty, które przydadzą się do gotowania podczas wypadu pod namiot

Same produkty spożywcze to jedno. Nie można zapomnieć o naczyniach, garnkach i innych potrzebnych gotowania przedmiotach. Podstawa to oczywiście kuchenka, najlepiej turystyczna. Do tego przyda się mały garnek i patelnia, zestaw najpotrzebniejszych naczyń i sztućców, do których warto zaliczyć też miskę do spożywania bardziej płynnych potraw. Trzeba też mieć z czego pić. W tej roli z reguły najlepiej sprawdzą się metalowe kubki. Warto też zabrać z domu dobrą deskę do krojenia oraz ostry nóż, którym będzie można przygotowywać warzywa i inne składniki do gotowania. 

kobieta i mężczyzna jedzący posiłek przy stoliku turystycznym w plenerze

Co można jeść na kempingu — smaczne i zdrowe posiłki

Wbrew pozorom, aby przygotować pyszne i sycące danie na kempingu nie trzeba się przeogromnie starać. Istnieje naprawdę sporo prostych przepisów, które można przygotować w trakcie wypadu pod namiot. Poniżej przedstawimy 10 dań, które można z powodzeniem ugotować podczas wypadu na kemping. Wymagają one jedynie kuchenki gazowej lub ogniska, a także podstawowych produktów, które bez problemu można znaleźć w supermarkecie. 

Jajecznica — królowa śniadań

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia i każdy, kto jechał na kemping pod namiot może się z tym zgodzić. Jedną  z najlepszych potraw o poranku jest oczywiście jajecznica. Można podawać ją na całą masę sposobów i na różnych poziomach ścięcia. Bardzo popularne dodatki to warzywa, takie jak pomidory, cebula, czy też papryka, a do tego często jajecznicę podaje się z boczkiem lub szynką. Nie można zapomnieć o kromce chleba z masłem obok tego jajecznego dania. Zarówno mięso, jak i warzywa najlepiej dodawać pokrojone w kostkę. Oczywiście dla najlepszych efektów jajka warto też doprawić solą i pieprzem.

Leczo — jeden garnek z ogromem możliwości

Jednym z najlepszych rodzajów prowiantu podczas wypadu pod namiot są dania jednogarnkowe. Przygotowanie ich jest niesamowicie proste, a potrafią być bardzo sycące i co najważniejsze smaczne. Przykładem jest leczo. Do niego przydadzą się takie składniki jak cukinia, papryka, cebula, pomidory, kiełbasa, olej oraz przyprawy wedle uznania.

Na samym początku warzywa kroimy w kostkę, by odpowiednio je przygotować. Następnie w garnku rozgrzewa się oliwę lub olej i podsmaża tam cebulę. Kolejno dodaje się kiełbasę pokrojoną w plasterki, paprykę, a na sam koniec cukinię i pomidory. Gdy wszystkie składniki będą miękkie, danie jest gotowe i można delektować się jego smakiem. Trzeba jednak pamiętać, by regularnie mieszać zawartość garnka.

Dania z ryżem

Naprawdę wiele możliwości zapewnia ryż. Do niego można dodać różne warzywa, które mamy pod ręką, czy też mięso w postaci kurczaka. Oczywiście przy robieniu ryżu z kurczakiem trzeba zadbać o odpowiednie przewiezienie mięsa i zabezpieczenie go na miejscu lub przygotować tę potrawę na samym początku. Podczas tygodniowych wypraw pod namiot na dłuższą metę mięso nie będzie jednak zbyt użyteczne.  Bardzo dobry sos do ryżu można przygotować też z pomocą gotowych produktów lub zabrać ze sobą z domu słoik przyrządzonego wcześniej sosu słodko-kwaśnego.

Mówiąc o ryżu nie można zapomnieć również o jego podsmażanej wersji z warzywami doprawionej też sosem sojowym. W takiej konfiguracji świetnie sprawdzają się też jajka.

Dania z makaronem

Kolejna bardzo uniwersalna baza, jeśli chodzi o jedzenie na biwak to oczywiście makaron. Jedną z bardziej popularnych potraw jest makaron z sosem ze świeżych pomidorów. Przygotowanie go jest niezwykle proste, gdyż wymaga jedynie pomidorów, czosnku, oleju oraz przypraw. Z tymi składnikami można dowolnie kombinować. Wiele osób, aby urozmaicić swoje danie, dodaje do niego na przykład cebulę i marchew, dzięki czemu sos będzie nieco bardziej złożony. Oczywiście w połączeniu ze świeżymi pomidorami i innymi warzywami, z których stworzy się sos, świetnie działa mięso mielone.

Pobyt na kempingu nie oznacza jednak, że trzeba rezygnować z mięsa, jeśli nie ma się dostępu do lodówki. Można na przykład posiłkować się tuńczykiem w puszce. Ten świetnie sprawdzi się w połączeniu z makaronem i sosem przygotowanym na bazie niewielkiej ilości pomidorów oraz oliwy z oliwek. Całość po przesmażeniu i duszeniu z czosnkiem trzeba nałożyć na talerz wraz z makaronem. Danie warto jeszcze posypać startym parmezanem lub z pomocą innego ulubionego sera, dzięki czemu całość będzie naprawdę smaczna.

Inne dania, które można w prosty sposób przyrządzić na kempingu

Różnorodność dań, które świetnie sprawdzają się pod namiotem, jest naprawdę przeogromna i wcale nie trzeba do nich makaronu, ryżu, czy też kaszy. Przykładem są różne potrawy śniadaniowe. Najprostsza owsianka z płatków owsianych z liofilizowanymi owocami, a także bakaliami potrafi być naprawdę pożywna, a przygotowanie jej wymaga dosłownie chwili. Do tego bez problemu można przewozić ze sobą spore ilości potrzebnych do owsianki produktów, gdyż mają długie terminy ważności.

Podobnie sprawa wygląda z musli. Przygotowane z mlekiem lub jogurtem naturalnym bądź smakowym to także świetny sposób na pożywne śniadanie, które zapewni dużo energii na pierwsze godziny dnia.

Przeczytaj także

rodzina siedząca wieczorem w namiocie przy stoliku turystycznym

Co zabrać na kemping? Lista rzeczy, które warto zabrać pod namiot

Spakowanie się na wyjazd pod namiot to nie lada wyzwanie. Wiele osób zastanawia się jakie rzeczy wziąć ze sobą. Co więc zabrać na kemping? Oto lista!

osoba trzymająca w dłoniach kubek termiczny

Jak kubek termiczny wybrać? Co musi mieć dobry model?

Kubek termiczny to coraz bardziej popularny element wycieczek ale nie tylko. Sprawdź jaki kubek termiczny wybrać i na co zawrócić uwagę przy kupnie!

kobieta jedząca posiłek liofilizowany przed namiotem

Żywność liofilizowana - co to jest? Zalety i wady

Żywność liofilizowana - sprawdź czym są produkty liofilizowane, na czym polega proces liofilizacji, czy liofilizaty to pełnowartościowe posiłki?

mężczyzna trzymający pokrywkę naczynia stojącego na palniku turystycznym

Jaki palnik turystyczny wybrać pod namiot? 

Palnik turystyczny lub kuchenka to bardzo przydatny sprzęt kempingowy, który umożliwia przygotowanie ciepłego posiłku. Jaki palnik turystyczny wybrać?