Mężczyzna będący na deficycie kalorycznym przygotowujący shakea na drugie śniadanie

Co to jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Chcesz zdrowo schudnąć i zaplanować dietę bez zbędnych wyrzeczeń? Sprawdź, co to jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć.

Mówimy o nim w momencie, gdy spożywamy mniej kalorii, niż spalamy, jednak nie chodzi tutaj tylko o energię zużywaną w trakcie aktywności fizycznej. Czym jest deficyt kaloryczny? Przestrzegaj go, a schudniesz zdrowo i łatwiej utrzymasz efekty odchudzania. Sprawdźmy, jak obliczać deficyt kaloryczny. 

Co to jest deficyt kaloryczny?

Jedynym sposobem na skuteczne odchudzanie jest spożywaniem mniejszej liczby spożytych kalorii niż ilość kalorii, która wynika z zapotrzebowania energetycznego. Kluczem do tego jest osiągnięcie ujemnego bilansu energetycznego. Eksperci zalecają 10-procentowy spadek masy ciała w ciągu pierwszy 3-6 miesięcy redukcji dla osób z nadwagą i otyłością. Potem redukcja powinna zostać przerwana celem utrzymania osiągniętych efektów i ponownie rozpoczęta po upływie kolejnych co najmniej kilku tygodni.

Sprawdzonym sposobem na skuteczną redukcję i osiągniecie deficytu kalorycznego jest zwiększenie aktywności. Wynika to przede wszystkim z faktu, że kaloryczność diety poniżej całkowitego zapotrzebowania energetycznego (CPM) zwykle powoduje efekt odwrotny do zamierzonego. Z drugiej strony jakkolwiek forma aktywności pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia, obniża ciśnienie krwi, pobudza pracę układu limfatycznego, obniża poziom cholesterolu i reguluje insulinowrażliwość. Zbyt duży deficyt kaloryczny powoduje także niewidoczny na pierwszy rzut oka efekt – zamiast tracić tkankę tłuszczową, zużywana jest masa mięśniowa. 

Nie ma jednak złudzeń, nawet doskonałe wyliczenia deficytu kalorycznego i duża aktywność sportowa bez zbilansowanej diety nie przyniesie trwałych efektów diety odchudzającej. To odpowiednia ilość błonnika, witamin i składników mineralnych czy choćby białka i tłuszczu w diecie jest w stanie zapewnić prawidłową przemianę materii i sprawić, że zaspokojenie podstawowych funkcji tkanek i narządów będzie możliwe. Miłym efektem tego komfortu będzie właśnie gubienie kolejnych kilogramów.

Kobieta w odzieży fitness będąca na deficycie kalorycznym przygotowująca odżywkę proteinową po treningu

Jaki deficyt kaloryczny będzie odpowiedni?

Umiar jest w tym wypadku kluczem do sukcesu. Stosowanie diety zbilansowanej opartej o niewielką obniżkę kaloryczności przyniesie upragnioną redukcję wagi. 

Nawet jeżeli celem jest osiągnięcie deficytu na poziomie kilkuset kalorii, warto kaloryczność diety obniżać stopniowo. W końcu odchudzanie to zupełnie nowa rzeczywistość dla organizmu, dlatego warto zacząć od redukcji na poziomie ok. 200-300 kcal i maksymalnie 15 proc. jednorazowej obniżki kaloryczności diety.

Z czasem, gdy organizm przywyknie już do nowego trybu funkcjonowania, redukcja może być większa. Wówczas deficyt kaloryczny można zwiększyć do 500 kcal, a nawet 1000 kcal dziennie, co przyniesie redukcję masy ciała o 0,5-1 kg tygodniowo, a więc o nawet 4 kg miesięcznie. To optymalne wartości, które dla osoby odchudzającej się będą zauważalne, a dla organizmu nie powinny być dużym wyzwaniem. 

Jak obliczyć deficyt kaloryczny?

Do wyliczenia deficyty energetycznego konieczne jest poznanie zapotrzebowania kalorycznego osoby planującej odchudzanie. Łączną liczbę kalorii, którą każdego dnia powinna spożyć dana osoba, tworzy tzw. podstawowa przemiana materii (PPM) oraz całkowita przemiana materii (CPM).

PPM to energia, której organizm człowieka potrzebuje do zaspokojenia podstawowych funkcji życiowych. PPM tworzy zatem wydatek energetyczny na oddychanie, krążenie, trawienie, prace nerek, wątroby, mózgu i wszystkich innych narządów. Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego może być przydatny do obliczenia PPM, ponieważ wzór do obliczenia podstawowej przemiany materii nie jest najkrótszy ani prosty. Najczęściej w praktyce zawodowej dietetycy używają dwóch wzorów: Harrisa-Benedicta lub Mifflina. Co więcej, wzory różnią się w przypadku kobiet i mężczyzn, a wyglądają następująco:

Wzór Harrisa-Benedicta:
Mężczyźni: PPM = 66,5 + (13,75 x masa ciała w kg) + (5 x wzrost w cm) – (6,775 x wiek)
Kobiety: PPM = 655,1 + (9,563 x masa ciała w kg) + (1,85 x wzrost w cm) – (4,676 x wiek)

Wzór Mifflina:
Mężczyźni: PPM = (10 x masa ciała w kg) + (6,25 x wzrost w cm) – (5 x wiek w latach) + 5
Kobiety: PPM = (10 x masa ciała w kg) + (6,25 x wzrost w cm) – (5 x wiek w latach) – 161

Otrzymane w kalkulatorze kalorii wartości wyrażone w kilokaloriach to ilość energii, poniżej której dieta redukcyjna schodzić nie powinna, aby zachowany został komfort pracy organizmu i możliwe było osiągnięcie zamierzonych celów odchudzania.

Ponadto, aby wyliczyć swój deficyt kaloryczny, najpierw należy obliczyć CPM. Wartość PPM należy pomnożyć przez PAL – współczynnik aktywności fizycznej. Ten zależy od trybu życia osoby planującej odchudzanie i może przyjąć wartości od 1,4 do 2,4 dla aktywności fizycznej:

– 1,2 – brak,
– 1,4 – niska,
– 1,6 – umiarkowana,
– 1,75 – duża,
– 2 – bardzo duża,
– 2,2-2,4 wyczynowe uprawianie sportu.

Zwykle w przypadku osób, które przynajmniej chodzą do pracy lub fundują sobie około godzinne spacery, przyjmujemy wartość PAL na poziomie 1,4. Wobec osób trenujących 2-3 razy w tygodniu najczęściej przyjmujemy PAL o wartości 1,6 i w miarę wzrostu częstotliwości i intensywności treningów, tę wartość zwiększamy. 

Młoda kobieta odpoczywająca po treningu pijąc izotonik

Kiedy deficyt kaloryczny jest zbyt duży?

Zaplanowałeś dietę, rozpisałeś aktywność ruchową i wyliczyłeś deficyt energetyczny, a waga nadal stoi i nie chce spadać? Z dużym prawdopodobieństwem redukcja, którą zaplanowałeś, jest zbyt duża.

Nie da się z dnia na dzień przytyć, ale nie można również schudnąć szybko i trwale, a nasze organizmy potrzebują swego rodzaju komfortu, aby pozwolić sobie na spalanie rezerw w postaci tkanki tłuszczowej. Tymczasem zbyt duża redukcja prowadzi do spowolnienia metabolizmu, przewlekłego zmęczenia, często także odwodnienia, bólów głowy i zaparć. 

Jeżeli jednak, wyliczając deficyt kaloryczny, wziąłeś pod uwagę podstawową i całkowite zapotrzebowanie energetyczne, to prawdopodobnie przyczyny braku efektów odchudzania leżą głębiej w organizmie. Takich problemów mogą doświadczać m.in. osoby cierpiące na choroby metaboliczne, przewlekłe schorzenia i zaburzenia hormonalne. Wówczas najprawdopodobniej do skutecznego odchudzania będzie konieczna konsultacja z dietetykiem.

Deficyt kaloryczny w praktyce

Nauka najlepiej wychodzi na przykładach, dlatego chciałabym pokazać, jak wszystkie powyższe dane i wzory łączą w przypadku konkretnych osób. Podam przykład dwóch osób. Pierwsza z nich niech będzie kobieta, która do pracy biurowej dojeżdża samochodem, nie trenuje dodatkowo, natomiast niemal codziennie wychodzi z córką na dłuższy spacer. Kobieta ma 165 cm wzrostu, 42 lata i waży 68 kg.

Jej podstawowa przemiana materii wyliczona ze wzoru Harrisa-Benedicta wynosi 1414 kcal. W tym wypadku przyjęłabym współczynnik PAL na poziomie 1,4, co dałoby CPM na poziomie 1980 kcal. Ile powinien wynosić deficyt kaloryczny w przypadku wspomnianej kobiety? Najkorzystniejsze byłoby wprowadzenie deficytu kalorycznego na poziomie 500 kcal. Wówczas jej dieta redukcyjna wyniesie w zaokrągleniu 1500 kcal. To pozwoli na redukcję masy ciała o 0,5 kg tygodniowo i pozostanie wartością powyżej PPM, a więc bezpieczną dla organizmu.

Drugim przykładem niech będzie mężczyzna, który pracuje fizycznie przez więcej niż osiem godzin dziennie i nie podejmuje innej aktywności fizycznej w ciągu dnia. Ma on 35 lat, mierzy 180 cm wzrostu i waży 105 kg. W tym przypadku PPM wynosi już ponad 2170 kcal. We współczynniku PAL należy przyjąć wartość 1,6, co daje całkowite zapotrzebowanie energetyczne o wartości blisko 3500 kcal. To sprawia, że wspomniany mężczyzna może zaplanować ujemny bilans kaloryczny na poziomie nawet 1000 kcal dziennie. Oczywiście do tego poziomu warto dochodzić stopniowo, aby nie była konieczna walka z efektem jo-jo. Uważa się, że maksymalny deficyt kaloryczny powinien wynosić na początku odchudzania nie więcej niż 1000 kcal. 

Mężczyzna będący na deficycie kalorycznym jedzący obiad i przygotowujący napój

Podsumowanie

Deficyt energetyczny jest podstawą każdego odchudzania, jednak aby do redukcji wagi doszło, zgrywać musi się jednoczasowo wiele różnych czynników. Metabolizm trzeba przyspieszać, nie zwalniać, redukcję wspierać aktywnością, nie na niej bazować, dietę bilansować, nie tylko ograniczać. Deficyt kaloryczny wsparty aktywnością fizyczną i zbilansowaną dietą to zdrowa redukcja.

Dietetyk Agnieszka Maciuła–Ziomek

Autor Agnieszka Maciuła–Ziomek

Z wykształcenia jestem dietetykiem klinicznym. Ukończyłam studia z tytułem magistra na Uniwersytecie Rzeszowski. Już w czasie studiów byłam stałym bywalcem oddziałów szpitalnych, a swoją karierę zawodową w pierwszy latach związałam z edukacją żywieniową w rzeszowskich przychodniach. Pracowałam też w najpopularniejszych sieciach gabinetów dietetycznych i współpracowałam z holistycznym centrum zdrowia w Rzeszowie. Wkrótce połączyłam swoją wiedzę dietetyczną z pasją do pracy z tekstem. Jako copywriter piszę obecnie także na tematy związane z medycyną. W wolnych chwilach biegam, fotografuję, piszę książki i pielę ogródek.

Przeczytaj także:

Dwóch mężczyzn wykonujących aktywność fizyczną ćwiczący na siłowni w strojach sportowych na macie

Współczynnik aktywności fizycznej (PAL) – jak go obliczyć?

Współczynnik aktywności fizycznej (PAL) – dowiedz się, jak go obliczyć i jak wpływa na przemianę materii.

produkty spożywcze leżące na kuchence turystycznej

Dieta niskowęglowodanowa – na czym polega?

Zdarza się, że ze względu na różnego rodzaju choroby jak cukrzyca czy otyłość, konieczne jest wprowadzenie diety niskowęglowodanowej. Sprawdź!

Jak spalić 300 kcal? Skuteczne sposoby

Jak spalić 300 kcal? Poznaj skuteczne sposoby

Zastanawiasz się, jak spalić 300 kcal? Jak się przygotować? Jaki trening wybrać? Które ćwiczenia przyspieszą metabolizm? Oto wskazówki!

Jak spalić 500 kcal? Sposoby na spalenie kalorii

Jak spalić 500 kcal? Sposoby na spalenie kalorii

Jak spalić 500 kcal? Sprawdź, jak szybko spalić kalorie. Przeczytaj, jaka intensywność treningu jest niezbędne, aby spalać 500 kcal.

Jak spalić 1000 kalorii dziennie? Wskazówki treningowe

Jak spalić 1000 kalorii dziennie? Wskazówki treningowe

Zastanawiasz się, czy to możliwe spalić 1000 kalorii dziennie? Jak powinien wyglądać trening siłowy lub cardio? Oto wskazówki jak spalić 1000 kcal.