Co to jest deficyt kaloryczny?
Jedynym sposobem na skuteczne odchudzanie jest spożywaniem mniejszej liczby spożytych kalorii niż ilość kalorii, która wynika z zapotrzebowania energetycznego. Kluczem do tego jest osiągnięcie ujemnego bilansu energetycznego. Eksperci zalecają 10-procentowy spadek masy ciała w ciągu pierwszy 3-6 miesięcy redukcji dla osób z nadwagą i otyłością. Potem redukcja powinna zostać przerwana celem utrzymania osiągniętych efektów i ponownie rozpoczęta po upływie kolejnych co najmniej kilku tygodni.
Sprawdzonym sposobem na skuteczną redukcję i osiągniecie deficytu kalorycznego jest zwiększenie aktywności. Wynika to przede wszystkim z faktu, że kaloryczność diety poniżej całkowitego zapotrzebowania energetycznego (CPM) zwykle powoduje efekt odwrotny do zamierzonego. Z drugiej strony jakkolwiek forma aktywności pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia, obniża ciśnienie krwi, pobudza pracę układu limfatycznego, obniża poziom cholesterolu i reguluje insulinowrażliwość. Zbyt duży deficyt kaloryczny powoduje także niewidoczny na pierwszy rzut oka efekt – zamiast tracić tkankę tłuszczową, zużywana jest masa mięśniowa.
Nie ma jednak złudzeń, nawet doskonałe wyliczenia deficytu kalorycznego i duża aktywność sportowa bez zbilansowanej diety nie przyniesie trwałych efektów diety odchudzającej. To odpowiednia ilość błonnika, witamin i składników mineralnych czy choćby białka i tłuszczu w diecie jest w stanie zapewnić prawidłową przemianę materii i sprawić, że zaspokojenie podstawowych funkcji tkanek i narządów będzie możliwe. Miłym efektem tego komfortu będzie właśnie gubienie kolejnych kilogramów.