Mężczyzna na dworze pijący z butelki gainer suplement diety stosowany po treningu na siłowni

Co to jest gainer, jak działa i czy jest zdrowy?

Gainer to popularna odżywka, która ma na celu wspomaganie wzrostu masy mięśniowej. Co to jest gainer i jak go stosować?

Gainer to jeden z najpopularniejszych suplementów diety stosowanych przez osoby trenujące na siłowni. Ma wiele atutów, a jednym z podstawowych jest wspomaganie budowy masy mięśniowej. Wiele osób zastanawia się, czy pomimo swoich powinien być stosowany i czy niesie za sobą jakieś skutki uboczne. Odżywka typu gainer to jeden z najpopularniejszych sposobów na wzrost masy ciała.

Gainer – co to za produkt?

Gainer to suplement diety, a w zasadzie mieszanka białka i węglowodanów. Często w ich skład wchodzą również zestawy witamin, konkretnych aminokwasów, minerałów, nawet substancji o działaniu pobudzającym. Jest to odżywka wysokokaloryczna, której głównym składnikiem są węglowodany (zazwyczaj około 70-80% składu). Najczęściej są pochodnymi z maltodekstryny, dekstrozy lub skrobi kukurydzianej, co zapewnia szybkie uzupełnienie energii po treningu.

Białko stanowi mniejszą część (najczęściej około 15-20%). Zwykle jest to białko serwatkowe, kazeina, białko sojowe lub ich mieszanka, co ma wspomóc regenerację i budowę mięśni. Odzywkę typu gainer należy dawkować na podstawie oczekiwanego wzrostu masy mięśniowej i wykonywana wysiłek fizyczny. U osób szczupłych efekty stosowania gainera będą wspomagać cykl treningowy sportowca. Warto dbać o adekwatną podaż białka w diecie, a w przypadku wegetarian opierać się na białku roślinnym

Warto podkreślić, że chociaż najczęściej przeważającą część stanowią węglowodany, to istnieją odżywki, które zawierają znaczącą ilość protein lub nawet porównywalne ilości jak cukrów. Najczęściej stosowany jest przez osoby, które mają trudność z przytyciem i dostarczeniem odpowiedniej ilości kalorii za pomocą klasycznej diety. Podstawę diety powinny stanowić naturalne produkty, jednak u osób, które mają szczególne kłopoty z przytyciem i dostarczeniem adekwatnej ilości kalorii gainer może być dobrą alternatywą.

Kobieta w stroju sportowym trenująca cardio z aplikacją na monitorze rowerka stacjonarnego

Jak działa gainer?

Gainer, czyli popularna odżywka białkowo-węglowodanowa, to suplement diety, który ma za zadanie dostarczyć dużą ilości kalorii, które są niezbędne do budowy masy mięśniowej i zwiększenia ogólnej wagi ciała. Najczęściej zaleca się go osobom, które mają problem z osiągnięciem dodatniego bilansu energetycznego i zwiększenia swojej masy ciała. Jest to możliwe tylko przy większej podaży niż wydatku kalorii. Najczęściej zaleca się dodatkową podaż 500-1000 kcal. Zjadanie ogromnych porcji jedzenia dla niektórych jest problematyczne. Dużo łatwiejsze jest wypicie porcji napoju.

Kolejnym atutem jest pozytywny wpływ na regeneracji. Węglowodany w gainerze są szybko przyswajane przez organizm i dostarczają natychmiastowej energii, która jest kluczowa podczas intensywnego treningu oraz w procesie regeneracji. Dzięki temu bezpośrednio po wysiłku organizm jest w stanie przejść do odbudowy uszkodzonych tkanek. Gainer zapobiega, więc rozpadowi tkanki mięśniowej.

Do budowy okazałej masy mięśniowej niezbędna jest odpowiednia podaż makroskładników. Jednym z kluczowych elementów umożliwiających ten proces jest białko, jest ono fundamentalnym składnikiem budulcowym. Po treningu organizm potrzebuje białka do naprawy mikrouszkodzeń powstałych w mięśniach, co prowadzi do ich wzrostu i wzmocnienia. Dzięki obecności zarówno węglowodanów, jak i białek, gainer jest idealnym wsparciem w okresie potreningowym.

Gainer świetnie sprawdzi się również jako odżywka przedtreningowa. Szczególnie pomocne będą odżywki białkowo-węglowodanowe zawierające w swoim składzie substancje pobudzające. Dostarczy węglowodanów, które są głównym źródłem energii podczas wysiłku oraz białka, które nie dopuści do katabolizmu mięśniowego. Odpowiednia podaż kaloryczna prowadzi do opóźnienia zmęczenia w trakcie treningu.

Mężczyzna w stroju sportowym pijący z bidonu po treningu na siłowni

Czy gainery są zdrowe?

To czy dany produkt wpłynie pozytywnie lub negatywnie na stan zdrowia zazwyczaj zależy od używanych dawek oraz uwarunkowań indywidualnych danej osoby. Jeżeli nie posiadasz przeciwwskazań zdrowotnych i ewentualnych alergii do stosowania tego typu produktów to przy stosowaniu odpowiednich ilości gainer nie powinien powodować nieprzewidzianych skutków ubocznych.

Warto zwrócić uwagę na skład i jakość gainera. Gorszej jakości zawierają dużą ilość cukrów prostych, niskiej jakości tłuszcze i wypełniacze, które mają za zadanie podnieść wartość kaloryczną produktu. Duża zawartość konserwantów i sztucznych barwników może negatywnie wpływać na stan zdrowia. Odżywki na masę to nie tylko kreatyna, aminokwasy i witaminy, ale również produkty zapewniające odpowiednią ilość kalorii. Posiłek wysokokaloryczny można zastępować odżywkami dla sportowców.

Chociaż dodatkowa dawka kalorii może być pożądana w przypadku osób, które mają problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości kcal. Jeśli ktoś spożywa gainery przekraczając przy tym zapotrzebowanie kaloryczne, może to prowadzić do nadmiaru kalorii i w efekcie do nadwagi, nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz innych problemów zdrowotnych. Obciążony może zostać wtedy układ pokarmowy, który może być nadwrażliwy na produkty typu odżywka węglowodanowo-białkowa.

To, czy gainer będzie odpowiedni i wpływał pozytywnie na stan zdrowia zależne jest od kilku czynników. Warto przemyśleć i zwrócić uwagę czy odżywka białkowo-węglowodanowa będzie Ci potrzebna. Zawsze najlepszym rozwiązaniem jest zaspokajania zapotrzebowania na składniki odżywcze naturalnymi produktami, jeżeli jest to trudne do wykonania, to wtedy warto rozważyć gainera. Spożywanie większej ilości białka prowadzi do wzrostu beztłuszczowej masy ciała.

Skutki uboczne gainera

Stosowanie gainerów może przynieść korzyści, ale istnieją również potencjalne skutki uboczne. Najczęściej dotykają osób nadużywających tego typu produktów. Stosowanie gainerów jako głównego źródła kalorii może prowadzić do niezdrowego podejścia do diety, w którym tradycyjne, pełnowartościowe posiłki są zaniedbywane. Szczególnie niebezpieczne jest to dla początkujących adeptów siłowni, którzy nie mają jeszcze tak silnie wypracowanych nawyków żywieniowych, jak doświadczone osoby. W dłuższym okresie może to prowadzić to do niedoborów niektórych składników odżywczych.

Gainer jest odżywką wysokokaloryczną. Jest to atutem, ale również swego rodzaju niebezpieczeństwem. Z łatwością można przedawkować jego spożycie i doprowadzić do nadmiaru kalorii w diecie. Jest to prostą drogą do dodatniego bilansu energetycznego oraz odkładania tkanki tłuszczowej. Warto obliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne i dawkę suplementacji dostosować na podstawie indywidualnych potrzeb.

Niektóre osoby mogą doświadczać problemów trawiennych, takich jak wzdęcia, biegunki, bóle brzucha czy uczucie ciężkości. Jest to często związane z obecnością dużej ilości węglowodanów prostych (np. maltodekstryny) oraz dodatków, takich jak słodziki czy konserwanty. Niektóre osoby cechują się nadwrażliwością na pewne składniki, która uwidacznia się przy stosowaniu dużej ilości płynnych odżywek.

Szczególną uwagę powinny poświęcić osoby zmagające się z alergiami i nietolerancjami. Gainery często zawierają składniki pochodzenia mlecznego (np. białko serwatkowe), co może być problematyczne dla osób z nietolerancją laktozy lub alergią na białka mleka. Dodatkowo mogą zawierać gluten, soję lub inne alergeny. Warto dokładnie zapoznać się ze składem opisanym na opakowaniu, a w razie wątpliwości skonsultować się ze sprzedawcą, który zaproponuje odpowiedni produkt.

Dietetyk Patryk Buczkowski

Autor: Patryk Buczkowski

Jestem dietetykiem klinicznym oraz trenerem personalnym. Ukończyłem studia dietetyczne na Collegium Medicum UJK i Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Jestem absolwentem szkoły policealnej na kierunku trener personalny. W mojej pracy stawiam na połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką, którą zdobywam od 2020 roku, rozpoczynając pracę zawodową jeszcze podczas studiów. Szczególnie interesują mnie tematy związane z dietetyką sportową, modelowaniem sylwetki oraz wpływem poszczególnych składników diety na zdrowie człowieka. W wolnym czasie aktywnie uprawiam sport, doskonaląc się w sportach walki.

Przeczytaj także:

Kobieta trzymająca w ręku bidon popijająca przedtreningówkę

Co daje przedtreningówka? Czym jest, jakie ma wady i zalety?

Przedtreningówka to suplement diety, który wspomaga trening fizyczny. Warto sprawdzić ich potencjał przedtreningowy.

Mężczyzna w odzieży sportowej z słuchawkami na głowie siedzący na ławeczce do ćwiczeń zastanawiając się nad suplemenentami na siłownie dla początkujących

Jakie wybrać suplementy na siłownie dla początkujących?

Suplementy na siłownie dla początkujących mogą być pomocne w procesie treningowym. Poznaj najlepsze odżywki, które warto zabrać na trening.

mężczyzna rozpuszczający suplement w wodzie

Suplementacja w sporcie – odżywki i suplementy w sporcie wg. AIS

Czy osoby uprawiające sport powinny stosować suplementację? Czy przy zbilansowanej diecie organizm potrzebuje suplementów diety? Sprawdź!

różne suplementy diety w opakowaniach

Jak przyjmować suplementy diety? – prawidłowe stosowanie

Prawidłowa suplementacja – jak przyjmować suplementy diety, jak łączyć je ze sobą poprawnie, kiedy można je brać, czy można zażywać je do posiłku?

mężczyzna w odzież sportowej trenujący na siłowni

Siłownia - suplementy. Jakie suplementy przed i po treningu?

Jeśli wykonujesz trening siłowy, przyda ci się także odpowiednia suplementacja. Jakie suplementy należy spożywać przed i po treningu?