Izotoniki – czym są i jak działają?
Izotonik ma osmolalność zbliżoną do stężenia płynów ustrojowych człowieka (270 - 330 mOsm/l). Często nazywany jest również napojem funkcjonalnym, z uwagi na wpływ na organizm człowieka. Dodatkowo, w jego skład wchodzą składniki mineralne, glukoza i witaminy z grupy B (odpowiadają za pracę układu nerwowego). Sprawiają, że spożywanie napojów izotonicznych należy do najskuteczniejszych metod nawadniania. Z tego powodu jest często spożywany przez osoby aktywne fizycznie. Szczególnie polecane są w okresie przedłużającego się wysiłku przy wysokiej temperaturze.
Napoje funkcjonalne pozwalają nadrobić elektrolity utracone podczas treningu fizycznego. Skład jest tak skonstruowany, aby umożliwiać najszybsze możliwe wchłanianie. Wysoka zawartość węglowodanów prostych daje natychmiastowy zastrzyk energii i pozwala uzupełniać straty w utraconym glikogenie. Istnieją również wersje bez cukru, które zmniejszają liczbę dostarczonych kcal. Mogą być one pomocne dla osób, które nie potrzebują dawki węglowodanów, a zależy im na ograniczeniu dostarczanych kalorii.
Spożywanie napojów elektrolitowych w przypadku obciążającego treningu lub zawodów sportowych pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia i energii. Osoby nieuprawiające sportu, podczas dłuższego przebywania w ekstremalnych warunkach również mogą korzystać z tego typu artykułów. Na rynku istnieje wiele popularnych marek produkujących napoje izotoniczne. Najpopularniejsze to: Powerade, Oshee, Gatorade, 7move czy Isostar. Nie oznacza to jednak, że są najzdrowsze.