Para szukająca pomysłu na obiad wegetariański w jadłospisie dietetycznym

Co wegetarianie jedzą na obiad? 4 przepisy na obiad wegetariański

Szukasz pomysłów na obiad wegetariański? Sprawdź nasze pomysły na dania bez mięsa.

Chcesz przejść na dietę wegetariańską? A może chcesz ograniczyć mięso w codziennych posiłkach i szukasz pomysłów na wegetariańskie obiady? Niezależnie od motywacji, dobrze zbilansowana dieta roślinna może być nie tylko zdrowa, ale również pełna smaku i satysfakcji. Sprawdź, czym zastąpić mięso, aby posiłek nadal był sycący i pyszny.

Jak dobrze zbilansować obiad wegetariański?

Dieta roślinna może być zdrowa, jeśli jest odpowiednio zbilansowana. Zapomnij o daniach typu ryż z warzywami, czy makaron ze szpinakiem i pomidorami, pełnowartościowy obiad wegetariański powinien zawierać dobre źródło białka. To właśnie białko sprawia, że czujemy się syci na długo i utrzymujemy stabilny poziom cukru we krwi. Białko jest niezbędne do budowy i regeneracji tkanek, w tym mięśni oraz produkcji enzymów i hormonów.

Produkty zbożowe (kasze, makarony, ryż) oraz warzywa również zawierają białko, ale może być go za mało do pokrycia dziennego zapotrzebowania. W posiłkach bezmięsnych dobrymi źródłami białka mogą być:

1. jaja,
2. chudy nabiał – jogurty, ser feta,
3. rośliny strączkowe – fasola, soczewica, ciecierzyca, groch, bób,
4. produkty sojowe – tofu, tempeh, edamame, mleko sojowe,
5. grzyby – pieczarki, boczniaki,
6. orzechy i pestki.

Staraj się wybierać produkty z różnych grup, aby dostarczyć wszystkie niezbędne aminokwasy oraz żelazo. Mleko i nabiał zawierają bardzo niewielką ilość żelaza, dlatego nie mogą być jedynym źródłem białka w posiłkach wegetariańskich. Po wykluczeniu lub ograniczeniu mięsa warto sięgnąć po rośliny strączkowe, orzechy i pestki.

W sklepach znajduje się wiele roślinnych zamienników mięsa, znajdziesz gotowe burgery, kiełbaski czy kawałki przypominające mięso z kurczaka. Od czasu do czasu można sięgać również po te produkty. Są one jednak bardziej przetworzone i zawierają spore ilości soli. Na co dzień korzystaj z roślin strączkowych i tofu.

Mężczyzna przygotowujący składniki na obiad wegetariański

Pomysły na obiad wegetariański

Jako dietetyczka bardzo polecam przetestowanie różnych przepisów. W wersji wegetariańskiej można przygotować dania kuchni polskiej, włoskiej, chińskiej. Testuj różne przepisy i stwórz własną książką kucharską z daniami, które są pyszne, łatwe w przygotowaniu i wartościowe odżywczo. Mając sprawdzoną listę dań, już nie będziesz się zastanawiać, co dzisiaj ugotować.

Na liście szybkich pomysłów na wegetariańskie dania obiadowe mogą znaleźć się:

1. Zupy – duży garnek zupy gotujesz raz, a możesz jeść przez kilka dni. W zupie możesz przemycić wiele warzyw, których nie jada się w innych posiłkach (jak korzeń pietruszki i selera), do tego soczewica, kasza jaglana lub gryczana i mamy odżywczy posiłek, który łatwo przechować w słoiku lub zamrozić i można szybko odgrzać.

2. Sałatki – to dobry pomysł na obiad do zabrania do pracy. Aby sałatka była sycąca, poza warzywami, dodaj do niej źródło białka (jajko, ser, ciecierzycę lub tofu) oraz orzechy lub pestki (dynia, słonecznik, nasiona konopi). Możesz również dodać ugotowany wcześniej ryż, komosę ryżową lub zjeść sałatkę z pieczywem.

3. Warzywne gulasze – kolejne danie, które zrobisz w większej ilości (możesz zawekować lub zamrozić). Sezonowe warzywa, takie jak cukinia, papryka, bakłażan, fasolka szparagowa, pomidory idealnie nadają się do przygotowania takiego aromatycznego, gęstego sosu. Dodaj do niego tofu lub ugotowaną ciecierzycę.

4. Wege kotlety – przygotujesz z roślin strączkowych i kasz. Możesz zjeść je z surówką lub jako burgera w bułce z dodatkiem warzyw i ulubionego sosu.

Poniżesz znajdziesz przepisy z każdej z tych kategorii. Traktuj je jako propozycję i nie bój się ich zmieniać, pamiętając, aby w każdym obiedzie znalazły się warzywa, źródło białka i pełnoziarniste zboża.

Ziarna soczewicy w półmisku przygotowane do dodania do zupy wegetariańskiej na obiad

Zupa kalafiorowa z żółtą soczewicą

Jesienią i zimą potrzebujemy więcej ciepłych, rozgrzewający dań, wtedy zupy sprawdzą się doskonale. Możesz przyrządzić je na obiad lub kolację.

Składniki:

– 1 szklanka żółtej soczewicy
– 2 łyżki amarantusa
– 2 marchewki
– 1 pietruszka
– 10 cm kawałek pora
– 500 g kalafiora (paczka mrożonego)
– 4 ziemniaki
– 2 łyżki pestek dyni
– 1 łyżka kurkumy
– 2 łyżki płatków drożdżowych
– sól

Soczewicę zalej wrzątkiem i odstaw na  30 minut. Po tym czasie odcedź, przepłucz na sitku. Do garnka nalej 1,5 litra wody, dodaj soczewicę, amarantus, starte na tarce marchewkę i pietruszkę, pokrojone w kostkę ziemniaki oraz sól. Doprowadź do wrzenia i gotuj przez 10 minut. Dodaj pokrojonego w grubą kostkę kalafiora, gotuj kolejne 10 minut. Gdy warzywa będą miękkie dodaj kurkumę, pestki dyni, płatki drożdżowe.

Sałatka z brokułu z jajkiem i czerwoną fasolą

Składniki:

– brokuł
– 4 jajka ugotowane na twardo
– 1/2 puszki czerwonej fasoli
– 2 pomidory malinowe
– orzechy włoskie
– jogurt naturalny
– 2 ząbki czosnku
– 1 łyżka soku z cytryny
– sól, pieprz

Brokuł podziel na różyczki i ugotuj w lekko osolonej wodzie, odcedź. Fasolę przepłucz na sitku. Do brokułu dodaj jajka pokrojone w ćwiartki, pomidora pokrojonego w kostkę, fasolę, orzechy włoskie. Polej sosem czosnkowym (jogurt naturalny wymieszaj z przeciśniętym czosnkiem, sokiem z cytryny, solą i pieprzem). Sos najlepiej przygotować wcześniej i włożyć na 15 minut do lodówki, aby smaki się przegryzły.

Tofu w kosteczkach przygotowane do dodania do obiadu wegetariańskiego

Gulasz z cukinii i papryki z tofu

Tofu naturalne jest neutralne w smaku, co pozwala mu wchłonąć aromaty przypraw i innych składników w tym daniu. Jeśli masz ochotę na bardziej wyrazisty dodatek, możesz sięgnąć po gotowe wege kiełbaski.

Składniki:

– 1 cukinia
– 2 czerwone papryki
– 2 marchewki
– 1 cebula
– 5 dużych pieczarek
– 1/2 szklanki przecieru pomidorowego
– 1 kostka tofu naturalnego (180 g)
– zioła prowansalskie
– 2 łyżki płatków drożdżowych
– sól, pieprz
– oliwa z oliwek

W dużym garnku rozgrzej olej i podsmaż na nim pokrojoną w kostkę cebulę. Dodaj 2 łyżki ziół prowansalskich, przecier pomidorowy, pozostałe warzywa pokrojone w kostkę oraz sól i pieprz. Gotuj na małym ogniu, aż wszystkie warzywa zmiękną. Na koniec dodaj pokrojone w kostkę tofu i płatki drożdżowe. Podawaj z kaszą, brązowym ryżem lub gnocchi.

Kotlety z czerwonej fasoli i słonecznika

Składniki:

– 2 puszki czerwonej fasoli
– 1 szklanka płatków owsianych
– 1/2 szklanki pestek dyni
– 1/2 szklanki ziaren słonecznika
– 2 łyżki płatków drożdżowych
– 2 łyżki sosu sojowego
– 2 łyżki suszonej natki pietruszki
– sól, pieprz

Płatki owsiane oraz ziarna zmiel w pojemniku blendera na kawałki o średnicy 1-2 mm. Fasolę odcedź i przepłucz na sitku zimną wodą. Odcedzoną fasolę zmiksuj końcówką blendera lub rozdrobnij ubijaczką do ziemniaków.

Zmiksowaną fasolę wymieszaj (dużą łyżką lub ręką) z płatkami, ziarnami i przyprawami. Z masy formuj kotleciki i układaj je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 25 minut. Kotlety możesz również smażyć na patelni.

Nasiona sezamu w drewnianej misce jako dodatek do potraw wegetariańskich

Podsumowanie

Obiad bez mięsa nie oznacza samych warzyw, kuchnia wegetariańska ma ma do zaoferowanie wiele różnych sycących dań, które zaskakują smakiem. Znajdziesz wśród nich tradycyjne polskie dania, takie jak pierogi (z kapustą i grzybami, z serem, ze szpinakiem), fasolkę po bretońsku i grochówkę (w wersji z wędzonym tofu). Ale również ekskluzywne dania jak risotto z bobem i szparagami, nadziewane warzywa, czy tarta z tofu i burakami.

Przygotowując dania wegetariańskie postaw na świeże, sezonowe warzywa oraz nie zapomnij o roślinach strączkowych, które są źródłem białka, żelaza, wapnia i błonnika. Przy odrobinie wprawy i planowania (wcześniejsze moczenie strączków), przygotowanie wegetariańskich potraw nie zajmuje więcej czasu niż tradycyjnych dań.

Dietetyk Maria Pabich

Autor Maria Pabich

Ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Lubelskim, kierunek dietetyka i planowanie żywienia. Specjalizuje się w żywieniu dzieci, sportowców, dietach wegetariańskich i wegańskich. Szczególnie interesuje ją wzmacnianie odporności poprzez odżywianie oraz dietetyka sportowa. Od 2016 roku prowadzi własną działalność. Prywatnie żona, mama, pasjonatka biegów na orientację i jogi.

Przeczytaj także:

Grillowane na grillu szaszłyki warzywne kukurydza i bakłażan jako alternatywa dla wegan i wegetarian

Co na grilla dla wegetarian? Wegetariańskie i wegańskie przepisy

Jak przygotować grill wegetariański? Sprawdź nasze pomysły i przepisy na grilla dla wegetarian i wegan. Co grillować i jak przyrządzić?

Placki wegańskie na talerzu przygotowane na obiad przyozdobione kwiatem cukrem pudrem i brzoskwinią

Co jedzą weganie na obiad? 5 przepisów na wege dania obiadowe

Sprawdź nasze pomysły na wegańskie obiady. Proste, pyszne i sprawdzone przepisy na dania dla całej rodziny. Co jedzą weganie na szybki obiad.

Półmisek w którym znajdują się suplementy diety witaminą D w postaci kapsułek

Suplementacja dla wegan – poznaj ważne witaminy i minerały

Witamina D, B12, kwasy omega-3, żelazo. Poznaj niezbędną suplementację dla wegan, aby uniknąć niedoborów. Jakie suplementy dla wegan wybrać?

Mężczyzna przyrządzający shake proteinowy bezlaktozy przed wysiłkiem fizycznym

Czym zastąpić nabiał w diecie? Alternatywy dla mleka, jogurtów, serów

Dowiedz się, jak zastąpić nabiał w diecie. Poznaj roślinne zamienniki mleka, idealne dla wegan i osób z nietolerancją laktozy. Sprawdź jakie są źródła

Półmisek z ciecierzycą przy gałązce z pomidorami

Roślinne źródła wapnia dla wegan – jak zapewnić wapń w diecie?

Jak dostarczyć wapń w diecie roślinnej? Jakie są najlepsze źródła wapnia dla wegan? Czy weganie mają wyższe ryzyko złamań? Sprawdź w artykule!