Czy dzieci mogą być wegetarianami?
Najmłodsze dzieci najczęściej żywią się tak, jak ich rodzice, dlatego jeśli rodzicie są wegetarianami lub weganami, to w ten sam sposób karmią swoje dzieci. Zdarza się również, że to dziecko w wieku kilkunastu lat samo decyduje się przestać jeść mięso i oświadcza rodzicom swoją decyzję. Czy jest się czym martwić?
Amerykańskie i brytyjskie stowarzyszenia dietetyczne (w tym Academy of Nutrition and Dietetics oraz British Dietetic Association) stoją na stanowisku, że dobrze zbilansowane diety roślinne (wegetariańskie w tym wegańskie) są bezpieczne i mogą sprzyjać zdrowiu na każdym etapie życia. A to oznacza zarówno osoby dorosłe, jak i małe dzieci, nastolatków, kobiety w ciąży, matki karmiące i osoby starsze.
Ważne jest, aby diety te były dobrze ułożone, co może być trudniejsze u dzieci niż u dorosłych, z kilku powodów:
1. najmłodsze dzieci (w wieku 1-5 lat) często jedzą wybiórczo i nie akceptują części produktów spożywczych (w tym warzyw, które są źródłem wielu składników odżywczych). Przy wykluczeniu kolejnych grup produktów (mięsa, nabiału, jaj), posiłki dziecka mogą zrobić się bardzo monotonne, mało urozmaicone i niemożliwe do prawidłowego skomponowania. W takiej sytuacji najlepiej jest udać się do dietetyka i stopniowo zmieniać jadłospis dziecka na roślinny, wraz z nauką akceptacji kolejnych produktów.
2. nastolatkowie mogą postrzegać dietę wegańską czy wegetariańską tylko jako eliminację mięsa, bez skupiania się na odpowiednim bilansowaniu posiłków. Ulubione przez nastolatków frytki, słodycze czy pizza mogą być wegetariańskie, a nawet 100% roślinne, ale nie są zdrowym modelem odżywiania. Warto rozmawiać z dziećmi o konsekwencjach takich wyborów i pomóc im w nauce szykowania zbilansowanych roślinnych posiłków.