Osoby uprawiające sport zastanawiają się, jakie produkty wybrać, aby poprawić swoje zdolności wysiłkowe. Ogólnie lepszym wyborem będzie napój izotoniczny, jednak istnieją sytuację, kiedy świetnie sprawdzi się energetyk. Należy jednak uważać na skutki uboczne ze stosowania energy-drinków, które mogą zniweczyć cały trud treningów. Ból brzucha, nudności, problemy z układem krążenia i oddechowym mogą zrujnować przygotowaną formę.
Napoje elektrolitowe świetnie sprawdzą się w okresie intensywnego i dłuższego wysiłku, szczególnie przy wysokich temperaturach, gdy potliwość jest większa. Z tego powodu utrata elektrolitów (sód, magnez, potas) jest zdecydowanie zwiększona. Zwykła woda może nie być wystarczająca, aby nadrobić poniesione straty. Izotoniki dostarczają łatwo przyswajalnych węglowodanów, które zapewniają organizmowi stałe źródło energii podczas długotrwałego wysiłku. Spożyte po treningu wspierają odbudowę mięśni i przyśpieszają odbudowę glikogenu.
Wypoczęty i gotowy do wysiłku organizm sportowca, to podstawa osiągania dobrych rezultatów. Mimo że regeneracja nocna jest podstawą do osiągnięcia dobrej formy, to czasami sytuacje niezależne od atlety mogą to zaprzepaścić. Stres, problemy rodzinne i inne sytuacje nie pozwalają czasami na odpowiednią ilość snu i obniżają wydolność. Pobudzacz może być wtedy pomocnym rozwiązaniem. Należy jednak mieć na uwadze, że nadmiar substancji pobudzających może negatywnie wpłynąć na samopoczucie zawodnika.
Z całą pewnością izotoniki są lepszym rozwiązaniem dla aktywnych fizycznie. Istnieją jednak sytuacje, kiedy wypicie pobudzacza może zadziałać korzystnie na dyspozycję sportowca. Napoje izotoniczne można traktować jako element codziennej treningowej wyprawki. Stymulanty natomiast należy stosować tylko w kryzysowych momentach. Należy jednak pamiętać, że w kontekście wyboru napojów najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie.