Osoba wyciągająca z wody rybę ręką

Czy wegetarianie jedzą ryby i owoce morza?

Czy wegetarianizm dopuszcza jedzenie ryb i owoców morza? Czy wegetarianin odrzuca wszystkie produkty odzwierzęce? Sprawdź

Na czym polega wegetarianizm? Czy wegetarianie mogą jeść ryby? To pytanie zaskakująco często się pojawia, zarówno w kontekście przygotowywania posiłków dla gości, jak i w codziennych rozmowach o diecie. Aby rozwiać wątpliwości, warto zrozumieć, czym jest wegetarianizm i jakie są jego odmiany.

Wegetarianizm i jego odmiany

Według definicji dieta wegetariańska (potocznie nazywana dietą jarską) polega na eliminacji z diety mięsa, żywności pochodzenia mięsnego oraz w różnym stopniu innych produktów pochodzenia zwierzęcego. W zależności od rodzaju wegetarianizmu dopuszczone są ryby, nabiał (ser, jogurt, masło, mleko) lub jaja.

Klasycznie nazywa się wegetarianami osoby, które nie jedzą mięsa (w tym mięsa ryb i owoców morza), ale spożywają produkty mleczne i jaja. Według dokładnej definicja ta opcja to laktoowowegetarianizm.

Zobaczmy, jak wyglądają różne rodzaje diet ograniczających wszystkie, lub niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego:

1. Weganizm – polega na eliminacji z jadłospisu wszelkiego rodzaju produktów odzwierzęcych. Weganie eliminują również jaja, nabiał czy miód. Co oznacza, że posiłki bazują w 100% na produktach roślinnych.
2. Frutarianizm – jest to bardzo restrykcyjny wariant diety wegańskiej, który zakłada jedzenie tylko surowych owoców, orzechów i nasion. Jako dietetyczka nie polecam tej formy diety, ponieważ może łatwo doprowadzić do niedoborów.
3. Pescowegetarianizm – to odmiana diety, która poza produktami roślinnymi dopuszcza spożywanie mięsa ryb.
4. Owowegetarianizm – dopuszcza jedzenie produktów pochodzenia roślinnego oraz spożywanie jajek jako jedynych produktów pochodzenia zwierzęcego.
5. Semiwegetarianizm – odrzuca wszelkie produkty z mięsa ssaków, ale dopuszcza spożycie drobiu bądź ryb oraz owoców morza.
6. Pollowegetarianizm – dopuszcza spożycie drobiu, ale już nie ssaków i ryb.

Jak widzisz, istnieją różne rodzaje diety jarskiej, jednak ich nazwy nie są powszechnie znane i używane. Zamieszanie terminologiczne powoduje, że osoby, które rezygnują z mięsa, ale jedzą ryby, czasami uważają się za wegetarian (chociaż klasyczny wegetarianizm wyklucza ryby).

Jeśli nie jesteś pewien, jak odżywiają się Twoi bliscy, najlepiej ich o to zapytać i doprecyzować, co może wejść w skład wspólnego posiłku. I w drugą stronę, jeśli wykluczasz z diety jakieś produkty, to wybierając się na rodzinne czy biznesowe spotkanie, warto uprzedzić o tym organizatorów, żeby uniknąć niezręcznych sytuacji.

Danie wegetariańskie tusza ryby na talerzu udekorowana ziołami

Powody przejścia na wegetarianizm

Coraz więcej osób decyduje się na eliminację lub ograniczenie mięsa (w tym ryb) z powodów:

1. Etycznych – aby zmniejszyć ubój i cierpienie zwierząt.
2. Zdrowotnych – diety roślinne maję szereg korzystnych właściwości. Niższa zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu, większe spożycie błonnika z warzyw, orzechów i owoców wpływa obniżenie ryzyka chorób serca i nadciśnienia tętniczego.
3. Klimatycznych – rybołówstwo i hodowla zwierząt niosą ze sobą poważne wyzwania ekologiczne. Przełowienie, zanieczyszczenie mórz i degradacja środowiska naturalnego są związane z nadmiernym połowem ryb. Dla wielu wegetarian, te czynniki są kluczowymi argumentami za rezygnacją z ryb w diecie.

Niezależnie od wybranego sposobu odżywiania, warto upewnić się, że dieta jest dobrze zbilansowana, bierze pod uwagę indywidualne zapotrzebowanie na kalorie i składniki odżywcze, dopasowane do wieku, płci, stopnia aktywności fizycznej i wykonywanej pracy.

Popularny staje się również fleksitarianizm, ten sposób odżywiania opiera się głównie na pokarmach roślinnych, ale dopuszcza sporadyczne spożywanie ryb, mięsa i jego przetworów (na przykład poza domem lub w czasie imprez towarzyskich). Takie łagodniejsze podejście do wegetarianizmu ma skłonić osoby, które nie są gotowe do całkowitej rezygnacji z mięsa, do jego choć częściowego ograniczenia.

Wegetarianizm nie jest jedynie dietą, ale również stylem życia i systemem wartości. Wegetarianizm często łączy ludzi, którzy dzielą podobne przekonania i wartości. Tworzą oni wspólnoty, organizują wydarzenia i dzielą się informacjami na temat zdrowego i etycznego stylu życia. Dla niektórych wegetarianizm jest częścią głębszej duchowej praktyki. W wielu kulturach i religiach dieta wegetariańska jest ściśle powiązana z zasadami harmonii, pokoju i poszanowania życia we wszystkich jego formach.

Czy wegetarianie jedzą ryby?

W przypadku wegan, odpowiedź jest oczywista, weganizm nie akceptuje uboju zwierząt, w tym ryb. Dlaczego zatem w wegetarianizmie, to właśnie ryby budzą tak wiele pytań? Wśród części osób nadal pokutuje stwierdzenie, że wegetarianie mogą jeść ryby. Nawet w niektórych restauracjach możemy spotkać dania rybne oznaczone jako wegetariańskie.

Powodem tego zamieszania prawdopodobnie jest tradycja Kościoła Katolickiego. Kościół od dawna nakładał obowiązek postu, co oznaczało unikanie spożywania mięsa ciepłokrwistych zwierząt w określone dni, takie jak piątki, Wielki Piątek czy Wigilia Bożego Narodzenia. W tym kontekście ryby były często spożywane jako alternatywa mięsa, ponieważ nie są klasyfikowane jako mięso zwierząt lądowych. Stąd w bezmięsną Wigilię spożywamy karpia i śledzie.

Wiele osób decyduje się na włączenie do jadłospisu ryb, jako najzdrowszego rodzaju mięsa. Ograniczenie czerwonego mięsa jest zalecane przez WHO i większość towarzystw dietetycznych. W przypadku ryb nie ma takiej rekomendacji. Tylko ryby zawierają bowiem kwasy tłuszczowe omega-3, które ciężko dostarczyć z innych produktów spożywczych (roślinne źródła omega-3 mogą nie być wystarczające). Często zaleca się zastąpienie mięsa drobiowego czy wieprzowego właśnie przez ryby. Takie zalecenia znajdziemy w diecie śródziemnomorskiej, uważanej za jedną z najzdrowszych diet świata.

Niektóre osoby traktują jedzenie ryb jako etap przejściowy zanim zaczną pełny wegetarianizm lub weganizm. W ten sposób łatwiej jest zjeść posiłek w restauracji czy na rodzinnej imprezie, gdzie nie zawsze są opcje 100% roślinne.

Osoba spożywająca wegetariański posiłek makron z sosem bez ryb

Czym wegetarianie zastępują ryby?

Po wykluczeniu z jadłospisu wszelkiego rodzaju mięs (w tym ryb) naturalnie szukamy dla nich alternatyw. Rybny smak w diecie bezmięsnej uzyskasz wykorzystując glony nori. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na alternatywy dla ryb, które urozmaicą Twój jadłospis.

Seleryba

Składniki:

– 2 korzenie selera
– 12 arkuszy nori
– 1 szklanka mąki z ciecierzycy
– 4 łyżki sosu sojowego
– 3 liście laurowe
– 4 ziela angielskie
– sól, pieprz
– oliwa z oliwek

Selery obierz i pokrój w plastry grubości około 1cm. Pokrojonego selera umieść w garnku, dodaj ziele angielskie, liście laurowe, 1 arkusz nori, sól i pieprz. Zalej wodą i gotuj około 15 minut, aż seler będzie miękki. Ugotowanego i przestudzonego selera owiń paskiem plasta nori, obtocz w mące z ciecierzycy i smaż na rozgrzanej oliwie.

Łosoś z marchewki

Składniki:

– 3 marchewki
– 1 łyżka oleju kokosowego
– 3 łyżki sosu sojowego
– 1 arkusz nori
– 1/2 łyżeczki wędzonej papryki

Marchewkę umyj i obierz. Za pomocą obieraczki pokrój ją we wstążki. Pokrojoną marchewkę duś na patelni z kilkoma łyżkami wody, sosu sojowego, wędzoną papryką i arkuszem nori. Gdy marchewka zmięknie dodaj sól i zostaw do ostudzenia. Najlepiej smakuje gdy ostygnie i przejdzie smakiem nori.

Pasta "rybna" z wędzonego fotu

Składniki:

– opakowanie wędzonego tofu (180 g)
– mała cebula
– 3 łyżki koncentratu pomidorowego
– 1 łyżka wędzonej papryki
– 3 łyżki majonezu
– 2 łyżki sosu sojowego
– sól, pieprz

Wszystkie składniki umieść w blenderze i zmiksuj na pastę. Jeśli potrzeba, dodaj więcej soli. Możesz również nie miksować cebuli, tylko dodać ją na końcu pokrojoną w bardzo drobną kostkę.

Podsumowanie

Świat wegetarianizmu jest bogaty i różnorodny. Różne formy tej diety oferują różnorodne podejścia do odżywiania, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb i wartości. Ryby, mimo że mogą być częścią niektórych diet, nie są zgodne z klasycznym wegetarianizmem.

Dietetyk Maria Pabich

Autor Maria Pabich

Ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Lubelskim, kierunek dietetyka i planowanie żywienia. Specjalizuje się w żywieniu dzieci, sportowców, dietach wegetariańskich i wegańskich. Szczególnie interesuje ją wzmacnianie odporności poprzez odżywianie oraz dietetyka sportowa. Od 2016 roku prowadzi własną działalność. Prywatnie żona, mama, pasjonatka biegów na orientację i jogi.

Przeczytaj także:

Co to jest dieta paleo? Zasady i rezultaty

Co to jest dieta paleo? Zasady i rezultaty

Czym jest dieta paleo? Jak się na niej odżywiać, a czego unikać? Oto zasady diety paleolitycznej, które warto poznać!

mężczyzna wsypujący suplement diety do shakera

Jaka dieta przy treningu crossfit?

Sprawdź, co jeść, aby trening crossfit przynosił dobre rezultaty.

Dieta dla sportowca amatora – składniki odżywcze

Dieta dla sportowca amatora – składniki odżywcze

Warto sprawdzić, jakie produkty spożywcze sportowiec amator powinien włączyć do swojej diety. Jak prawidłowe odżywianie wpływa na udany trening?

Jak uzupełnić białko w diecie wegetariańskiej? Wskazówki

Jak uzupełnić białko w diecie wegetariańskiej? Wskazówki

Dieta wegetariańska pomija mięso, dlatego weganin czy wegetarianin musi poszukać innych źródeł białka w diecie. Jakie produkty wybierać? Oto porady.

Kobieta i mężczyzna przygotowujący posiłek keto

Na czym polega dieta ketogeniczna? Co jeść na keto?

Chcesz przejść na keto? Nie wiesz, jakie są zasady diety ketogenicznej? Czy to dobry wybór na odchudzanie? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć!