Kobieta wegetarianka żyjąca dłużej

Czy wegetarianie żyją dłużej?

Czy dieta wegetariańska pozytywnie wpływa na zdrowie i długość życia? Co mówią najnowsze badania?

Czy dieta wegetariańska i dieta wegańska wpływa na długość życia? Co jeść, aby zapewnić sobie długowieczność? Jakie inne aspekty wpływają na długość życia? Co mówią najnowsze badania? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule. Przygotuj się na fascynującą podróż przez świat zdrowego odżywiania i odkryj, jak poprzez świadome wybory żywieniowe oraz holistyczne podejście do zdrowia można wpływać na jakość i długość swojego życia.

Diety roślinne – klucz do zdrowia

W rankingu diet prowadzonym przez U.S. News jako najzdrowszą dietę 2024 roku wybrano dietę śródziemnomorską. Dieta śródziemnomorska opiera się na wysokim spożyciu pełnoziarnistych zbóż, warzyw, roślin strączkowych, orzechów i pestek, owoców oraz oliwy z oliwek. Dodatkiem są ryby i owoce morza, oraz w ograniczonej ilości chudy drób. Dieta śródziemnomorska jest dietą bazującą na roślinach, jednak nie jest 100% wegetariańska. Ogranicza się w niej również tłuste produkty mleczne, cukier oraz masło.

Również obserwacje osób żyjących w Niebieskich Strefach (wyróżnione miejsca, gdzie najwięcej osób dożywa 100 lat w dobrym zdrowiu, między innymi Okinawa w Japonii, Sardynia we Włoszech, Loma Linda w Kalifornii) pokazują, że mieszkający tam, tak zwani "zdrowi stulatkowie", odżywiają się głównie roślinami z z minimalnym spożyciem mięsa i umiarkowanym spożyciem ryb (głównym źródłem białka są rośliny strączkowe).

Sałatka z rukolą serem wędzonym łososiem i jajkiem podana na talerzu jako klucz do długowieczności

Co wiemy o długowieczności?

Badania potwierdzają, że aby cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata, należy pilnować kilku zasad dietetycznych:

1. wysokie spożycie błonnika – błonnik pokarmowy, obecny w dużej ilości w warzywach, owocach, roślinach strączkowych, orzechach i nasionach, jest niezwykle ważny dla zdrowia. Pomaga on w utrzymaniu zdrowia przewodu pokarmowego, obniża poziom cholesterolu, stabilizuje poziom cukru we krwi.

2. ograniczenie czerwonego mięsa – które zawiera kwasy tłuszczowe nasycone (zwiększające ryzyko chorób serca) oraz może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego (w tym raka jelita grubego).

3. zdrowe tłuszcze – unikanie kwasów tłuszczowych nasyconych (które znajdują się w maśle, smalcu, tłustych pokarmach mięsnych oraz oleju kokosowym), a w to miejsce spożycie oliwy z oliwek, orzechów i nasion oraz ryb.

4. niskie spożycie żywności przetworzonej i cukru – żywność przetworzona jest pozbawiona wartości odżywczych oraz błonnika, a bogata w cukry proste, tłuszcze nasycone oraz sól.

5. ograniczenie kalorii i utrzymywanie prawidłowej masy ciała – badania potwierdzają, że restrykcja kaloryczna jest jednym ze skutecznych sposobów przedłużenia życia. Utrzymywanie prawidłowej masy ciała zmniejsza również obciążenie dla stawów, serca i innych narządów, co sprzyja długowieczności.

Diety bogate w warzywa  i inne produkty roślinne (w tym diety wegetariańskie i wegańskie) zmniejszają ryzyko otyłości, cukrzycy, chorób układu krążenia oraz nowotworów, pomagają w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Ważniejsze jednak niż sama eliminacja mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, jest przestrzeganie powyższych zasad, spożywanie około 800 g warzyw i owoców dziennie oraz regularne jedzenie roślin strączkowych (takich jak ciecierzyca, soczewica, soja, fasola) oraz bogatych w polifenole zielonych warzyw liściastych (jarmuż, szpinak, sałata, rukola) i owoców jagodowych. Są to ważne składniki posiłków sprzyjających długowieczności.

Starsi ludzie rozciągający się na macie w pokoju

Czy wegetarianie żyją dłużej?

Samo wykluczenie mięsa z diety (czyli wegetarianizm) to może być za mało, jeśli dieta wegetariańska nie jest dobrze zbilansowana i różnorodna. Lody, frytki czy kanapka z dżemem, to również wegetariańskie posiłki, które jednak nie będą wspierać naszego zdrowia. Warto zadbać o to, aby posiłki były niskoprzetworzone, kolorowe, różnorodne, bez cukru i wysokiej zawartości tłuszczu. Warto ograniczyć nie tylko masło, ale również pełnotłuste mleko i produkty mleczne, takie jak lody.

Wśród wegetarian mogą występować niedobory niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które są ważnym składnikiem diety śródziemnomorskiej. Kwasy omega-3 działają przeciwzapalnie, wspierają zdrowie serca, mózgu oraz mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia depresji i innych zaburzeń nastroju. Rozwiązaniem może być dieta pescowegetariańska, która dopuszcza ryby lub suplementacja omega-3 z alg.

Jeśli decydujesz się na wegetarianizm lub weganizm, warto się do tego przygotować i nauczyć dobrze komponować posiłki, aby czerpać pełne korzyści z tego stylu odżywiania, wzorując się na zasadach diety śródziemnomorskiej. Składniki, które warto szczególnie monitorować i regularnie badać to żelazo, witamina B12, witamina D i wapń. W przypadku diety wegańskiej suplementacja witaminy B12 i D jest często niezbędna, aby zapobiec niedoborom.

Weganie i wegetarianie mają wyższą świadomość żywieniową i bardziej pilnują jakości posiłków i zdrowego stylu życia, to również może przekładać się na ich dłuższe życie w lepszym zdrowiu.

Co jeszcze wpływa na długowieczność?

Jeśli chcesz cieszyć się długim życiem, warto zadbać o zdrowszy tryb życia, który obejmuje nie tylko dietę. Pozytywny wpływ na długość życia mają również:

1. aktywność fizyczna – ćwiczenia pomagają utrzymać prawidłową masę ciała, wzmacniają mięśnie i kości, poprawiają mobilność i samopoczucie. Ponadto, aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na samopoczucie psychiczne, redukując stres i poprawiając funkcjonowanie mózgu, co jest kluczowe dla zachowania sprawności umysłowej.

2. wartościowy sen – sen to nasza fontanna młodości, to wtedy organizm regeneruje ciało i umysł. 

3. unikanie używek – alkoholu i papierosów, które zwiększają ryzyko wielu chorób (w tym nowotworów, chorób serca i płuc). Długoterminowe stosowanie używek prowadzi do degradacji zdrowia, co skraca długość życia.

4. pozytywne nastawienie i cel w życiu – badania sugerują, że posiadanie celu w życiu daje satysfakcję, obniża ryzyko depresji i przyczynia się do długowieczności. Nie rezygnuj ze swoich ulubionych aktywności ze względu na wiek.

5. regularne badania – wczesna diagnoza często pozwala na skuteczniejsze leczenie i znacznie zwiększa szanse na pełne wyzdrowienie.

Propozycja obiadu z grilla parówki roślinne ser halloumi i warzywa

Podsumowanie

Aby mieć większe szanse na długowieczność nie musisz całkowicie wykluczać mięsa z diety, warto je jednak mocno ograniczać i wybierać głównie ryby. Wysokie spożycie owoców i warzyw oraz nasion roślin strączkowych ma pozytywny wpływ na długowieczność. Odkryj pyszne danie z fasoli, ciecierzycy lub soczewicy i włącz je do codziennego menu. Badania pokazują, że osoby na diecie roślinnej mają niższy poziom cholesterolu, ciśnienie krwi i mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, które są główną przyczyną zgonów na całym świecie.

Dietetyk Maria Pabich

Autor: Maria Pabich

Ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Lubelskim, kierunek dietetyka i planowanie żywienia. Specjalizuje się w żywieniu dzieci, sportowców, dietach wegetariańskich i wegańskich. Szczególnie interesuje ją wzmacnianie odporności poprzez odżywianie oraz dietetyka sportowa. Od 2016 roku prowadzi własną działalność. Prywatnie żona, mama, pasjonatka biegów na orientację i jogi.

Przeczytaj także:

Grillowane na grillu szaszłyki warzywne kukurydza i bakłażan jako alternatywa dla wegan i wegetarian

Co na grilla dla wegetarian? Wegetariańskie i wegańskie przepisy

Jak przygotować grill wegetariański? Sprawdź nasze pomysły i przepisy na grilla dla wegetarian i wegan. Co grillować i jak przyrządzić?

Para szukająca pomysłu na obiad wegetariański w jadłospisie dietetycznym

Co wegetarianie jedzą na obiad? 4 przepisy na obiad wegetariański

Szukasz pomysłów na obiad wegetariański? Sprawdź nasze pomysły na dania bez mięsa.

Smoothie owocowe z dodatkiem mleka orzechami nasionami i jeżynami jako propozycja śniadania dla wegetarian

Co jedzą wegetarianie na śniadanie? 6 przepisów

Sprawdź przepisy na śniadanie wegetariańskie. Niech każdy dzień zacznie się pyszną dawką zdrowej energii.

różne potrawy i shaker

Najlepsze suplementy diety – sprawdź które warto stosować.

Szukasz najlepszych suplementów diety? Sprawdź, jakie preparaty warto stosować. Kupuj te o najwyższej jakości, polecane przez ekspertów.

Suplement omega 3 przechowywany w szklanym pojemniku

Kwasy omega-3 – właściwości. Na co stosować omega 3?

Kwasy omega-3 pełnią ważną funkcję w ludzkim organizmie. Na co stosować kwasy omega 3? Co warto wiedzieć o tych tłuszczach? Sprawdź!