Mama trzymająca w ręku zieleninę z której przygotuje posiłek według diety dla nastolatków

Dieta dla nastolatków. Jadłospis zdrowego odżywiania dla młodych na diecie

Dieta nastolatka, masa ciała i nawyki żywieniowe w tym wieku decydują o prawidłowym rozwoju, a zbilansowana dieta i jadłospis także o nastroju.

Sięgają chętnie po słodkie napoje i gotowe dania z budki. Stronią od aktywności i odmawiają wszelkich zmian w diecie. Dieta dla nastolatków to często wyzwanie dla całej rodziny. Sprawdzamy, czy musi to być trudna przeprawa i jak powinna wyglądać dieta nastolatków w różnym wieku. 

Diety dla nastolatków. Jak powinni się żywić młodzi?

Jadłospis dla nastolatków musi być przede wszystkim kompletny. Zarówno dieta dla 13-latka, jak i jadłospis młodzieży w wieku 16-18 lat powinien uwzględniać zapotrzebowanie młodego organizmu na makroskładniki: białka, tłuszcze i węglowodany. W każdym posiłku nastolatka powinna znaleźć się odpowiednia ilość białka oraz warzyw i owoców. Dla osób w tym wieku każdy posiłek musi być pełnowartościowy, a budowanie zdrowych nawyków żywieniowych wymaga nawyku sięgania po warzywa i owoce jak najczęściej. Normy żywienia dzieci i dorosłych zalecają zastąpienie białego pieczywa pełnoziarnistymi produktami zbożowymi oraz zamianę słodyczy i białego cukru zdrowymi przekąskami przygotowanymi w domu. 

Eksperci zalecają także, aby ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych oraz źródeł tłuszczów trans (margaryny i inne tłuszcze utwardzone oraz tłuszcze roślinne poddawane wysokiej temperaturze), na rzecz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z nierafinowanych olejów roślinnych, orzechów czy nasion. Słowem: mowa o klasycznej diecie przeciwzapalnej, która będzie dostarczać wystarczającej ilości energii i składników odżywczych, wspierać rozwijający się organizm i budować dobre nawyki żywieniowe nastolatków. 

Zdrowa żywność będąca podstawą w diecie nastolatków

Najczęstsze błędy w diecie w okresie nastoletnim

Dieta nastolatków bardzo często pozostawia wiele do życzenia. Do najczęstszych błędów żywieniowych nastolatków zaliczyć można:

– duże ilości słodkich i słonych przekąsek,
– niewielka ilość warzyw i owoców w diecie,
– pomijanie śniadań i innych posiłków,
– jedzenie późnym wieczorem.

Do tego należałoby jeszcze dodać niewielką aktywność fizyczną dziecka, sięganie po słodzone napoje gazowane zamiast wody oraz ogólne negatywne nastawienie do jakichkolwiek zmian. Możemy tutaj mówić o pewnego rodzaju błędnym kole, bo dieta ograniczająca niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze szybko prowadzi do niedoborów, a to powodować będzie pogłębienie złego samopoczucia i dalsze sięganie po niezdrowe przekąski. 

Śniadanie dla nastolatków na diecie granola z mlekiem ozdobiona świeżymi owocami w miseczkach

Dobre śniadanie dla nastolatków

Śniadania nastolatków mogą być czymś więcej niż kanapkami z twarożkiem, szynką i pomidorem. Dodatkiem do kanapki mogą być też pasty: jajeczne, z suszonych pomidorów, z cukinii czy w formie smalczyku z fasoli. Ale z powodzeniem posiłkiem na dobre rozpoczęcie dnia może być też twarożek z warzywami, owsianka z owocami lub omlet na słodko czy wytrawnie. Podstawą śniadania mogą być produkty mleczne. To także doskonały moment, aby sięgać po płatki owsiane w formie owsianek czy koktajli.

Placki z jogurtu naturalnego, tortille z jajkiem lub twarożkiem, a nawet makarony na słodko/wytrawnie i koktajle owocowo-warzywne to z kolei bardzo dobre przykłady posiłków do szkoły w ramach drugiego śniadania. Z powodzeniem mogą to być posiłki z udziałem roślin strączkowych, które dadzą uczucie sytości, dostępne są szeroko w formie gotowych do spożycia produktów w puszkach, a jednocześnie nie powodują uciążliwego w szkole roznoszenia się aromatów po korytarzach. Są też dobrym źródłem witamin z grupy B, które mają duże znaczenie dla rozwoju mózgu osób w okresie dojrzewania oraz wyglądu cery czy kondycji włosów.

Kompletny obiad dla nastolatków

Chude mięso 2-3 razy w tygodniu może uzupełniać zapotrzebowanie energetyczne na białko, jednak w kolejnych dniach w trakcie obiadu warto stawiać na inne źródła białka. Strączki bardzo dobrze łączą się z kaszami, tofu może być bazą wszelkiego rodzaju kotletów, a jaja ratunkiem, gdy brakuje już pomysłu na inne źródło białka. Warto zwrócić szczególną uwagę także na udział ryb w obiedzie nastolatka. Nie tylko oliwa z oliwek powinna stanowić źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. To ryby są głównym źródłem omega-3 i jeśli nie pojawiają się w diecie dziecka, warto pomyśleć o ich suplementacji.

Kolacja dla nastolatków zawsze o czasie

Okres nastoletni to czas, kiedy bardzo chętnie sięgamy wieczorami po przekąski. Dlatego tym ważniejsze jest zjedzenie pełnowartościowej kolacji na 2-3 godziny przed snem. To nie tylko uzupełni podaż witamin i składników mineralnych, ale także ograniczy chęć na podjadanie. Badania potwierdzają, że spowolniony metabolizm, z którym mamy do czynienia wieczorami, sprzyja otyłości, a posiłki spożywane późno wieczorem ograniczają także prawidłowy rozwój, pogarszając jakość snu i ogólny stan zdrowia. To dlatego zdrowa kolacja dla nastolatka jest ostatnim z najważniejszych posiłków koniecznym, aby zbilansować dietę w pełni. 

Hummus umieszczony w misce ozdobiony posiekaną pietruszką i cieciorką

Jak ułożyć dietę dla nastolatków? Sprawdź przykładowy jadłospis

Menu dla nastolatków powinno być odpowiednio przeliczone pod kątem kalorycznym, ale także jakościowym. Oczywiście ważna jest również estetyka dań, ich różnorodność oraz aspekt ekonomiczny. Dla dietetyka ważne powinno być także to, jak osoba na diecie korzystać będzie z jadłospisu. Czy gotuje sama dla siebie, czy musi dostosować się do diety rodziny. To ważne tak samo przy odchudzaniu, jak i przy zmianie nawyków żywieniowych. 

Poniżej przeczytasz przykładowy jadłospis, jednak czym on właściwie jest? To jedynie przykład kompozycji, na jaką w diecie redukcyjnej i bez ograniczania kaloryczności można postawić. Nie jest to dieta dobrana do potrzeb indywidualnych. Zakładam, że jest to zdrowa dieta dla nastolatka w wieku ok. 16 lat o kilkukilogramowej nadwadze i umiarkowanej aktywności fizycznej. 

Zapotrzebowanie kaloryczne nastolatka przy uwzględnieniu redukcji o 500 kcal to w tym wypadku 2000 kcal. Taki właśnie jadłospis przedstawiam poniżej:

Śniadanie: Twarożek ze szczypiorkiem i rzodkiewką, kanapka z masłem

Drugie śniadanie: Jogurt naturalny z jabłkiem i wiórkami kokosowymi

Obiad: Gołąbki bez mięsa (przepis poniżej)

Podwieczorek: Wafle ryżowe z nutellą z awokado i banana

Kolacja: Muffinki jajeczne z papryką i szpinakiem (przepis poniżej)

Gołąbki bez mięsa

Składniki: 

– Młoda kapusta - 350 g
– Kasza jaglana - 150 g
– Marchew - 45 g
– Cebula - 200 g
– Passata pomidorowa - 500 g
– Olej rzepakowy - 20 g
– Mąka pszenna razowa - ok. 50 g
Przyprawy: papryka słodka, bazylia, koper, sól, pieprz.

Przygotowanie: Liście kapusty sparzyć. Kaszę ugotować. Pokrojoną cebulę i startą marchewkę podsmażyć krótko na oleju. Doprawić koprem. Pod koniec smażenia na patelnię dodać kaszę oraz mąkę w ilości ok. 4 łyżek, doprawić do smaku. Gotowa masa powinna być kleista. Passatę pomidorową na zimno wymieszać z solą, bazylią i papryką. Dodać też łyżkę oleju lub oliwy. Z gotowego farszu uformować 6 podłużnych placków i zawinąć je w liście kapusty. Całość ułożyć w naczyniu do pieczenia i zalać przygotowanym wcześniej sosem. Gołąbki piec ok. 60 minut w temp. 180 stopni. Przepis zakłada przygotowanie 3 porcji gołąbków.

Wskazówka: Te same gołąbki z powodzeniem przygotujesz także w wersji mięsnej. Wystarczy, że zamienisz lub połączysz kaszę jaglaną z mielonym mięsem np. drobiowym. Takie mięso wymaga krótkiego podsmażenia, a gołąbki nieco dłuższego pieczenia przez około 90 minut.

Muffinki jajeczne z papryką i szpinakiem

Składniki:

– Jajka - 180 g
– Papryka - 60 g
– Szpinak - 100 g
– Szynka - 40 g
– Mąka pszenna - 15 g
Przyprawy: czosnek, sól, pieprz

Przygotowanie: W misce roztrzepać jajka do uzyskania konsystencji pianki. Do jajek dodać przyprawy i wyciśnięty czosnek. Paprykę i dwa plastry szynki pokroić w kostkę i dodać do masy razem z łyżką mąki. Na końcu dodać także szpinak. Masę równomiernie rozłożyć do 6 kokilek i piec przez 15 minut w temperaturze 180 stopni. 

Wskazówka: Przepis na obiad i kolację w tym jadłospisie można spokojnie przygotować dzień wcześniej i jednocześnie. Będzie to wymagać jednorazowego grzania piekarnika.

Rodzina na pikniku spożywająca zdrowe przekąski przygotowane w domu dla nastolatków będących na diecie

Kaloryczność diety dla nastolatka w różnym wieku

Normy żywienia dla populacji Polski mówią między innymi o zapotrzebowaniu energetycznym nastolatków. Chłopak w wieku 10-15 lat może potrzebować nieco ponad 2000 kcal, ale także blisko 3500 kcal. Wszystko zależy od poziomu aktywności. Zapotrzebowanie chłopców według wspomnianych norm wygląda następująco:

Chłopcy 10-12 lat:
2050 kcal - mała aktywność,
2350 kcal - umiarkowana aktywność,
2700 kcal - duża aktywność.

Chłopcy 13-15 lat:
2600 kcal - mała aktywność,
3000 kcal - umiarkowana aktywność,
3450 kcal - duża aktywność.

U dziewcząt także zapotrzebowanie zwiększy się z wiekiem oraz wraz ze wzrostem aktywności fizycznej:

Dziewczyny 10-12 lat:
1800 kcal - mała aktywność,
2100 kcal - umiarkowana aktywność,
2340 kcal - duża aktywność.

Dziewczyny 13-15 lat:
2100 kcal - mała aktywność,
2450 kcal - umiarkowana aktywność,
2800 kcal - duża aktywność.

Ustalenie kaloryczności diety to jedno, ale skuteczna dieta dla nastolatków zależy także od podejścia do niego. Starszym nieletnim można proponować aplikacje wspierające kontrolę ilości kalorii, za to młodszych angażować we wspólne przygotowanie posiłków. Dieta dla dzieci w wieku 12-13 lat to plan kolorowy i różnorodny, gdzie sama ciekawość sprawi, że sięgnie on po dany posiłek. Część nieco starszych młodych ludzi na pewno doceni w trakcie zmiany nawyków możliwość próbowania innych kuchni, a inni pokochają patenty na zdrowe wersje ich ulubionych dań. 

Dietetyk Agnieszka Maciuła–Ziomek

Autor Agnieszka Maciuła–Ziomek

Z wykształcenia jestem dietetykiem klinicznym. Ukończyłam studia z tytułem magistra na Uniwersytecie Rzeszowski. Już w czasie studiów byłam stałym bywalcem oddziałów szpitalnych, a swoją karierę zawodową w pierwszy latach związałam z edukacją żywieniową w rzeszowskich przychodniach. Pracowałam też w najpopularniejszych sieciach gabinetów dietetycznych i współpracowałam z holistycznym centrum zdrowia w Rzeszowie. Wkrótce połączyłam swoją wiedzę dietetyczną z pasją do pracy z tekstem. Jako copywriter piszę obecnie także na tematy związane z medycyną. W wolnych chwilach biegam, fotografuję, piszę książki i pielę ogródek.

Przeczytaj także:

dziewczynka wykonująca ćwiczenie gimnastyczne w odzieży sportowej

Gimnastyka podstawowa — co to za dyscyplina?

Gimnastyka podstawowa to ćwiczenia ruchowe przeznaczone głównie dla dzieci i młodzieży. Dowiedz się jakie są rodzaje tej dyscypliny

dziewczynka biegnąca po bieżni w zimowej kurtce biegowej i rękawiczkach do biegania

Bieganie dla dzieci zimą – jak przygotować i ubrać dziecko?

Zimowa pogoda jest często wymagająca. Sprawdź, w co ubrać dziecko zimą, by mogło trenować biegi nawet w niskiej temperaturze.

chłopiec w stroju piłkarskim trzymający piłkę do piłki nożnej

Zajęcia sportowe dla dzieci - jakie wybrać?

Szukasz zajęć sportowych dla dzieci? Chcesz zachęcić dziecko do sportu? Sprawdź nasze propozycje aktywności i zadbaj o rozwój fizyczny pociechy.

Dzieci biegające na dworze z bidonem z wodą by nawodnić organizm

Nawodnienie dziecka w różnym wieku. Ile powinno pić dziecko?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na płyny u dzieci? Sprawdź najczęstszy objaw odwodnienia i dobowe zapotrzebowanie na płyny.

Witaminy w postaci żelków owocowych dla dzieci uprawiających sport

Suplementacja i żywienie małego sportowca

Dieta oraz suplementy to klucz. Jakie witaminy dla dzieci uprawiających sport? Przedstawiamy, jak powinna wyglądać suplementacja młodego sportowca!