Co jest najważniejsze w diecie jogina – koncepcje i założenia
Dla wielu joga to styl życia, który oddziałuje na wszystkie jego sfery. Ma ona swoje korzenie w ajurwedzie, czyli tradycyjnej indyjskiej medycynie. Ajurweda zakłada, że wszystko na świecie, w tym także pożywienie, podzielone jest według trzech właściwości, zwanych też Gunami. Mowa o:
– sattvie – to inaczej wiedza i czystość, to najwyższy poziom ciała i umysłu. Jedzenie satwiczne jest dobrym wyborem dla osób praktykujących jogę, ponieważ składa się z najzdrowszych, lekkostrawnych, naturalnych i najwyższej jakości produktów,
– radżasie – inaczej pasja i pobudzenie. Pożywienie radżasowe składa się z wyrazistych smaków, ostrych przypraw, kawy, soli, czekolady i mocnych ziół,
– tamasie – tamas to brak aktywności, statyczność. Tamasowe są produkty przetworzone, fast foody, ale także mięso i produkty pełne chemii, konserwantów.
Świadoma dieta jogina powinna więc skupiać się na tym, by dostarczać organizmowi pożywienie, które wspiera dobrą energię, ma najwyższą skalę wibracji energetycznej i największą wartość odżywczą.
Jaka jest więc dieta jogina? Jest to dieta wegetariańska, często także wegańska – sattva kieruje się zasadą niekrzywdzenia zarówno innych istot, jak i środowiska. Jogini nie jedzą więc mięsa, bazują na diecie roślinnej. Unikają także pokarmu przygotowywanego głównie z myślą o zysku – stronią więc także od różnego rodzaju fast foodów. Wierzą, że to, co jemy, ma niebagatelny wpływ na wygląd naszego życia oraz na nasze zdrowie. Dieta satwiczna składa się z lekkiego, łatwostrawnego pożywienia, które wspiera prawidłowe funkcjonowanie ciała i umysłu, zapewniają mu dobre zdrowie i przypływ dobrej energii. Z kolei jedzenie tamasowe powoduje choroby, prowadzi do osłabienia i zaburzenia spokojnego umysłu.