Co wpływa na nasilenie się bólu głowy u migrenowców?
Migrena to jeden z najczęściej stwierdzanych pierwotnych bólów głowy. Pierwszy napad może pojawić się już przed 40. rokiem życia. Istnieje kilka typów migreny. Jednym z nich jest ta z aurą, która poprzedza ból. Wówczas można zaobserwować takie dolegliwości, jak mroczki, błyski czy parestezje. Migrena ma 3 stadia, które są związane z wydzielaniem substancji powodujących rozszerzenie światła naczyń do przestrzeni wokół naczyń krwionośnych. Wówczas powstaje tak zwane zapalenie neurogenne.
Jakie są przyczyny migreny? Może ona współistnieć z depresją, zaburzeniami lękowymi czy zespołem przewlekłego zmęczenia. Powodują ją zarówno czynniki genetyczne (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby układu sercowo-naczyniowego), jak i zewnętrzne, takie jak otyłość czy zaburzenia snu. Czynniki, które wpływają na pojawianie się migrenowych bólów głowy to:
– sposób odżywiania i suplementacja diety,
– aktywność fizyczna,
– sen,
– reakcja na stresujące sytuacje,
– ekspozycja na silne światło,
– narażenie na silne dźwięki lub zapachy,
– palenie tytoniu,
– odwodnienie,
– długie przerwy od jedzenia.
Redukcja masy ciała może ograniczyć częstotliwość, czas trwania oraz stopień nasilenia bólu głowy. W zrzuceniu paru kilo pomoże sport, szczególnie pływanie, które jest bezpieczną formą aktywności dla osób z otyłością. Wpłynie również pozytywnie na poprawę jakości snu i innych czynników, które zwiększają podatność na migreny. Jaka dieta będzie wówczas odpowiednia, by zrzucić zbędne kilogramy i uniknąć nasilania się objawów neurologicznych? W terapii migreny warto sprawdzić dietę ketogeniczną. Czym się charakteryzuje?