Zasady diety dla trenujących na siłowni – co warto wiedzieć?
Kulturystyka to bardzo wymagająca dziedzina sportu, która bardzo intensywnie eksploatuje cały organizm. By właściwie go wspierać i umożliwiać zrównoważony rozwój, a przede wszystkim realizację celów treningowych, wprowadzenie właściwej diety jest niezbędne. Co właściwie powinno się wiedzieć o jedzeniu dla kulturysty?
– Dostarcza odpowiednią liczbę kalorii – napisaliśmy „odpowiednia”, gdyż kwestia zapotrzebowania kalorycznego jest bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników, na przykład tego, czy sportowiec chce w danym okresie schudnąć czy wręcz przeciwnie – rozbudować mięśnie. Przyjmuje się jednak, że kaloryka kulturysty powinna być nieco większa od liczby kalorii spożywanej przez osobę, która nie uprawia sportu zawodowo,
– Jest wysokiej jakości – sportowcy i miłośnicy siłowni powinni przykładać dużą wagę do tego, by produkty, z których komponują swoje posiłki, były zdrowe i jak najmniej przetworzone. Muszą dostarczać wszystkie niezbędne makroskładniki, czyli węglowodany, tłuszcze i przede wszystkim białka, a także witaminy i minerały,
– Skupia się na większej podaży białka – podkreślmy tutaj istotę tego makroelementu. To właśnie białko pozwala budować masę mięśniową, ale także wspiera i chroni mięśnie w okresie redukcyjnym. To niezbędny składnik w diecie kulturysty. Przyjmuje się, że każdy sportowiec powinien spożywać 1,2-2,2 gramy białka na kilogram masy ciała. Dieta białkowa kulturystyce nie jest obca!
– Posiłki spożywane są regularnie – systematyczność jest bardzo ważna w diecie. Nasz organizm bardzo ją lubi i czuje się z nią bezpiecznie. Jedząc regularnie, fundujemy mu stały dopływ składników odżywczych i energii, nie powodując uczucia głodu czy odwodnienia. Zwykle zaleca się spożywanie około 3-5 posiłków co 2-3 godziny, dużo jednak zależy od naszego trybu życia – można te liczby modyfikować.