Unselected
Mężczyzna pijący shakea będący na diecie kulturysty

Dieta kulturysty – co jeść, by osiągnąć wymarzoną sylwetkę? Plan żywieniowy, jadłospis i nie tylko

Dieta kulturysty powinna być bogata w białka, węglowodany i zdrowe tłuszcze. Sprawdź, co jeść, jakie nawyki żywieniowe przyswoić, by osiągać efekty.

Unselected

Znane przysłowie głosi, że jesteś tym, co jesz, i trudno odmówić mu słuszności. Potwierdzą to zwłaszcza kulturyści, którzy przykładają ogromną wagę do diety i spożywanych przez siebie produktów. To właśnie jedzenie ma bardzo duży wpływ na efekty treningowe, nad którymi pracują długimi godzinami na siłowni. Sprawdź, co jedzą kulturyści, co jest ważne w posiłkach kulturystycznych i poznaj przykładową dietę kulturysty, przepisy i inne przydatne rady, które mogą okazać się pomocne na różnych etapach Twojej drogi treningowej.

Unselected

Zasady diety dla trenujących na siłowni – co warto wiedzieć?

Kulturystyka to bardzo wymagająca dziedzina sportu, która bardzo intensywnie eksploatuje cały organizm. By właściwie go wspierać i umożliwiać zrównoważony rozwój, a przede wszystkim realizację celów treningowych, wprowadzenie właściwej diety jest niezbędne. Co właściwie powinno się wiedzieć o jedzeniu dla kulturysty?

Dostarcza odpowiednią liczbę kalorii – napisaliśmy „odpowiednia”, gdyż kwestia zapotrzebowania kalorycznego jest bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników, na przykład tego, czy sportowiec chce w danym okresie schudnąć czy wręcz przeciwnie – rozbudować mięśnie. Przyjmuje się jednak, że kaloryka kulturysty powinna być nieco większa od liczby kalorii spożywanej przez osobę, która nie uprawia sportu zawodowo,

Jest wysokiej jakości – sportowcy i miłośnicy siłowni powinni przykładać dużą wagę do tego, by produkty, z których komponują swoje posiłki, były zdrowe i jak najmniej przetworzone. Muszą dostarczać wszystkie niezbędne makroskładniki, czyli węglowodany, tłuszcze i przede wszystkim białka, a także witaminy i minerały,

Skupia się na większej podaży białka – podkreślmy tutaj istotę tego makroelementu. To właśnie białko pozwala budować masę mięśniową, ale także wspiera i chroni mięśnie w okresie redukcyjnym. To niezbędny składnik w diecie kulturysty. Przyjmuje się, że każdy sportowiec powinien spożywać 1,2-2,2 gramy białka na kilogram masy ciała. Dieta białkowa kulturystyce nie jest obca!

Posiłki spożywane są regularnie – systematyczność jest bardzo ważna w diecie. Nasz organizm bardzo ją lubi i czuje się z nią bezpiecznie. Jedząc regularnie, fundujemy mu stały dopływ składników odżywczych i energii, nie powodując uczucia głodu czy odwodnienia. Zwykle zaleca się spożywanie około 3-5 posiłków co 2-3 godziny, dużo jednak zależy od naszego trybu życia – można te liczby modyfikować.

Dłoń w rękawiczce trzyamająca sztangę
Unselected

Dieta kulturysty na budowanie masy mięśniowej

Budowa masy mięśniowej, czyli zwiększanie wielkości mięśni, to jeden z najczęstszych celów treningowych, z którym każdy sportowiec choć raz się zetknął. Dieta kulturysty na masę jest w tym okresie obok treningów jednym z kluczowych elementów, które mogą zapewnić na tym etapie sukces. Co trzeba wiedzieć o diecie na masę?

– Przede wszystkim to, że zakłada ona dodatni bilans kaloryczny. By wyraźnie zbudować mięśnie, organizm musi dostawać nieco więcej składników budulcowych, niż ma to miejsce zazwyczaj. Zwykle wystarcza około 300-500 kcal więcej.

Duża uwaga powinna skupiać się przede wszystkim na białku. To właśnie ono jest głównym budulcem mięśni, co jednak nie oznacza, że można zaniedbać pozostałe makroelementy – one również są niezbędne nie tylko dla prawidłowego rozwoju mięśni, ale dla zdrowego funkcjonowania całego ciała,

Dobrze przyswajalne są białka pochodzenia zwierzęcego. Warto więc uzupełnić dietę o różnego rodzaju mięsa, nabiał czy jaja. Dobrymi roślinnymi odpowiednikami będą na przykład tofu czy warzywa strączkowe,

Tłuszcze i węglowodany będą przekładały się na energię potrzebną do cięższych treningów siłowych oraz budowania mięśni. Warto spożywać na przykład oliwę z oliwek, awokado, produkty pełnoziarniste czy warzywa korzenne.

Warto mieć świadomość, że etap budowy mięśni jest długi i często żmudny. Sama dieta białkowa dla kulturysty nie wystarczy, by cieszyć się silną, atletyczną sylwetką – odpowiedni trening, ale także regeneracja będą miały tu równie duże znaczenie. Źle prowadzona „masa” może zakończyć się nikłym przyrostem mięśni i znacznym otłuszczeniem ciała.

Unselected

Dieta dla sportowców na redukcję tkanki tłuszczowej

Kolejny etap w kulturystycznej przygodzie to często redukcja, czyli inaczej „rzeźba”. Zmniejszenie objętości tkanki tłuszczowej w organizmie ma za zadanie odsłonięcie mięśni i wyeksponowanie ich przy jednoczesnym zachowaniu ich wielkości. W przypadku redukcji dieta ma również bardzo duże znaczenie. Co trzeba o niej wiedzieć?

– By spalić tłuszcz, należy wprowadzić tak zwany deficyt kaloryczny. Znaczy to, że ilość węglowodanów i tłuszczu powinna ulec lekkiej redukcji, by możliwe było aktywowanie wykorzystywania energii ze zmagazynowanych komórek tłuszczowych w organizmie. Nie rób jednak tego drastycznie – spadek powinien wynosić od 15 do 25% Twojego normalnego zapotrzebowania,

Nie należy zmniejszać ilości spożywanego białka. To pozwoli zachować mięśnie w niezmienionej postaci i uchroni je przed uszkodzeniami,

– Ważne w tym przypadku poza dietą są także ćwiczenia, głównie wydolnościowe, zwane także treningiem cardio. To one usprawniają metabolizm i spowodują zmniejszanie ilości masy tłuszczowej.

Dieta redukcyjna jest nieco bardziej restrykcyjna w porównaniu do przykładowej diety kulturysty na masę. Trzeba uważnie liczyć kalorie i dbać, by ich przypływ nie był zbyt duży. Ciekawym pomysłem w redukcji jest zastosowanie diety tłuszczowej. Kulturystyka zakłada takie rozwiązanie i co więcej – w wielu przypadkach się ono sprawdza. Dieta ta polega na zmianie typowego składnika energetycznego jakim są węglowodany na tłuszcze. Przez tę zmianę organizm zaczyna wykorzystywać swoje zasoby tłuszczowe, sprawiając, że tracimy na wadze. Co ważne, w trakcie tej diety jesteśmy syci i pełni energii, co w redukcji często nie jest pewnikiem.

Unselected
Mężczyzna stojący w kuchni trzymający talerz z jedzeniem i łyżkę

Witaminy i składniki mineralne, czyli kilka słów o suplementacji

Organizm sportowca często mierzy się z dużym wyczerpaniem i naprawdę ciężką pracą. By właściwie funkcjonować, cieszyć się dobrym zdrowiem oraz sprawnością, kulturyści często wspomagają się spożyciem różnego rodzaju suplementów diety. Choć jest to kwestia bardzo indywidualna i każdą decyzję o wdrożeniu danego suplementu warto dobrze przemyśleć lub skonsultować ze specjalistą, jest kilka substancji, po które stali bywalcy siłowni chętnie sięgają:

odżywki białkowe – to specjalne izolaty białka, najczęściej w postaci proszku, który można dodawać do posiłków czy tworzyć z nich koktajle proteinowe. To świetne rozwiązanie dla podbicia ilości białka w posiłku. Pozwala na odpowiednią podaż protein często bez dużej objętości posiłków,

kreatyna – to odżywka, która świetnie wspiera mięśnie we wzroście i rozbudowie. Zapobiega uszkodzeniom tkanki mięśniowej i zwiększa jej siłę,

BCAA – to suplement, który wpływa na rozwój mięśni dzięki dostarczaniu im niezbędnych do tego aminokwasów,

różnego rodzaju zestawy witamin i minerałów – nie zawsze da się dostarczyć z pożywienia wszystkich koniecznych substancji, które mają niebagatelny wpływ na jego stan. Suplementy te to składniki zapewniające organizmowi zrównoważony rozwój i prawidłowe funkcjonowanie.

Unselected

Przykładowa dieta kulturysty – jadłospis

Zastanawiasz się, jak może wyglądać przykładowa dieta kulturystyczna? Jak skomponować śniadanie dla kulturysty, co przygotować na posiłek przedtreningowy, a co sprawdzi się na kolację kulturysty? Przepisy na te posiłki wcale nie muszą być skomplikowane! Poniżej przedstawiamy przykładowe jadłospisy całodzienne dla obu diet: redukcyjnej i na masę. Każdy z nich zawiera pięć zbilansowanych posiłków, które pomogą Ci osiągnąć swój cel. Pamiętaj jednak o odpowiedniej kaloryce, którą powinieneś dostosować indywidualnie do własnych potrzeb.

Dieta na masę

1. Śniadanie: owsianka z bananem, odżywką białkową i orzechami
2. Drugie śniadanie: pełnoziarniste pieczywo z hummusem, chudą szynką i świeżymi warzywami
3. Obiad: makaron/ryż z kurczakiem w sosie curry
4. Przekąska: shake z mlekiem, masłem orzechowym i ulubionymi owocami + wafle ryżowe
5. Kolacja: omlet z warzywami i serem feta

Dieta na redukcję tkanki tłuszczowej

1. Śniadanie: pieczywo razowe z chudym twarożkiem, rzodkiewką i pomidorem
2. Drugie śniadanie: shake ze szpinakiem, pomarańczą i otrębami
3. Obiad: zupa brokułowa z kaszą i piersią kurczaka
4. Przekąska: tortilla z wędzonym indykiem i warzywami
5. Kolacja: sałatka z tuńczykiem

Dieta w kulturystyce jest niezwykle ważnym elementem, od którego zależy naprawdę wiele. Zaplanuj swoje odżywianie dostosowane do typu Twojej aktywności fizycznej i przekonaj się, jak wiele może dać dobrze dopasowana dieta.

Unselected

Przeczytaj także:

Kulturystyka naturalna – czym jest? Jakie ma zasady?

Kulturystyka naturalna – czym jest? Jakie ma zasady?

Czym jest kulturystyka naturalna? Jakie daje korzyści dla ciała? Co warto wiedzieć o jej zasadach, w tym dotyczących stosowania dopingu? Sprawdź!

Kulturystyka kobieca – trening i wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Kulturystyka kobieca – trening i wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Kulturystyka kobieca to dyscyplina sportu sylwetkowego. Kulturystyka kobieca ma różne kategorie, w których zawodniczki mogą ją uprawiać. Poznaj je!

kobieta wykonująca przysiad ubrana w legginsy

Kalistenika a dieta podczas treningów. Co jeść przed i po?

Chcesz ćwiczyć kalistenikę? Dieta dostosowana do twoich potrzeb może zwiększyć efekty treningu siłowego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

mężczyzna w odzieży sportowej trenujący kalistenikę na poręczach

Kalistenika – ćwiczenia i efekty treningu

Co to jest kalistenika? Ćwiczenia wykonywane podczas tego treningu siłowego bazują na wykorzystaniu ciężaru własnego ciała. Więcej w poradniku!

mężczyzna w odzieży sportowej wykonujący przysiady

Trening nóg w kalistenice - ćwiczenia w STREET WORKOUT.

Co buduje kalistenika? Nogi także można wzmocnić poprzez trening siłowy, dzięki któremu zbudujesz imponującą masę mięśniową kończyn dolnych