Makaron z warzywami jako propozycja posiłku przy chorym żołądku i chorych jelitach

Dieta przy zapaleniu żołądka – co jeść na chory żołądek i jelita? Czego unikać?

Stany zapalne układu pokarmowego dają nieprzyjemne i bolesne objawy. Sprawdź, jak powinna wyglądać zdrowa dieta dla żołądka i jelit.

Choroby żołądka i jelit to niestety dosyć często występujące dolegliwości. By skutecznie z nimi walczyć, często same lekarstwa nie wystarczą. Konieczne jest wówczas zadbanie o prawidłową dietę, która pomoże złagodzić nieprzyjemne objawy i da nam szansę poczuć się lepiej. Sprawdź, co zjeść na podrażniony żołądek, jakich produktów możesz się nie obawiać, a których powinieneś unikać. Dieta na żołądek i jelita – poznaj przykładowy jadłospis, który pomoże Ci wprowadzić zdrowe dla żołądka i jelit nawyki żywieniowe.

Dieta żołądkowa – kiedy ją stosować? Czym się charakteryzuje?

Odpowiednia dieta, zaraz po trafnej diagnozie i konsultacji z lekarzem, to klucz, który pozwoli nam wrócić do zdrowia i poczuć się lepiej przy dolegliwościach związanych z układem pokarmowym. Te z kolei potrafią być naprawdę uciążliwe: bóle o różnym nasileniu, skurcze żołądka, nadkwaśność, zgaga, nudności, nieregularność wypróżnień, wzdęcia czy uczucie pełności – to tylko najczęściej występujące. Towarzyszą takim chorobom jak zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie dwunastnicy, refluks, zespół jelita drażliwego i wiele innych. Zmaganie się z nimi często obniża komfort życia, odbiera radość z codziennych posiłków i staje się prawdziwym problemem, z którym trudno normalnie funkcjonować w codziennym życiu.

By móc sobie pomóc i powrócić do równowagi, warto wdrożyć dietę żołądkową. Charakteryzuje się ona przede wszystkim tym, że jest lekkostrawna, niedrażniąca, a przy tym dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych mu do rozwoju składników odżywczych. Może przyczynić się do zmniejszenia wydzielania soku żołądkowego, łagodzić stany zapalne i regulować pracę jelit. Trzeba jednak mieć świadomość, że jest to dieta nieco restrykcyjna i podjęcie się jej może wiązać się z eliminacją wielu, często lubianych, produktów spożywczych.

Kto powinien z niej skorzystać? Głównie osoby zmagające się z wymienionymi wcześniej schorzeniami, jednak zdrowa i zbilansowana dieta lekkostrawna będzie dobrym wyborem dla każdej osoby zmagającej się z różnego rodzaju nieprzyjemnościami od strony przewodu pokarmowego. Pamiętaj jednak, że w przypadku niepokojących objawów warto skonsultować się z lekarzem – o zdrowie trzeba zadbać wielotorowo i pod opieką specjalisty.

Zupy krem podane w dwóch miskach na drewnianej tacy do serwowania dań ozdobione listkami bazylii

Co jeść przy chorobach żołądka i jelit?

Problemy z jelitami i chory żołądek – co jeść, by nie narazić się na zaostrzenie objawów i pomóc sobie w dążeniu do zdrowia?

Chude mięsa i ryby – może to być na przykład kurczak, indyk, cielęcina, dorsz czy sandacz. Pamiętaj, że sposób obróbki mięs również ma olbrzymie znaczenie – warto je gotować, piec lub przygotowywać na parze. Smażenie jest niezalecane.

Pieczywo i produkty pszenne – są łagodne w przypadku bólów żołądka i skuteczne w przypadku biegunek. Jeśli jednak cierpisz na zaparcia, lepszym wyborem będzie pieczywo razowe.

Warzywa i owoce – na przykład marchew, ziemniaki, dynia, banany, morele. Warto obierać je ze skórki, można postawić też na bardziej przystępną formę w postaci przecierów i musów. Dobrym wyborem będą produkty bogate w karoteny (bardzo żółte i czerwone warzywa).

Produkty mleczne – stawiaj na produkty fermentowane na przykład kefir, maślankę czy jogurty naturalne.

Zdrowe tłuszcze – awokado, oleje tłoczone z nasion, oliwa z oliwek.

Dieta w przypadku chorób żołądka ma na celu wyeliminować wszystko, co może go obciążać i podrażniać. Warto spożywać 5-6 posiłków dziennie o niedużej objętości w jednakowych odstępach czasu. To pomoże wyregulować trawienie i je nieco usprawnić.

Co pić na chory żołądek i jelita? Nawodnienie ma tutaj kluczowe znaczenie, zwłaszcza w przypadku zaparć. Postaw przede wszystkim na wodę mineralną, ale sprawdzić się mogą także napary z ziół, na przykład rumianek, mięta czy melisa. Dobrym sprzymierzeńcem żołądka jest także siemię lniane – pokrywa ono żołądek ochronną warstwą i łagodzi nieprzyjemne dolegliwości. Pomocne może okazać się także przyjmowanie probiotyków, czyli tak zwanych dobrych bakterii dla naszego układu pokarmowego. Ich dobór warto skonsultować z lekarzem i dostosować je do indywidualnych potrzeb danej osoby.

Oliwa z oliwek w karafce obok miska z siemieniem lnianym

Czego unikać w diecie przy bólu żołądka?

Zdrowa dieta wspierająca żołądek wiąże się z licznymi ograniczeniami. Czego zatem należy unikać?

Tłustych, ciężkostrawnych mięs – gęś, kaczka, dziczyzna, tłusta wieprzowina nie będą mile widziane. Różnego rodzaju wywary z tych mięs to także niekoniecznie dobry wybór.

Tłuste ryby, wędliny, mięsa wędzone, konserwy i tak dalej.

Produkty zbożowe pełnoziarniste, kasze, brązowy ryż – w diecie żołądkowej należy ograniczać podaż błonnika pokarmowego.

Warzywa kapustne, strączkowe, wzdymające – na przykład cebula czosnek, buraki, kapusta.

Owoce pestkowe, ze skórką, przejrzałe – wiśnie, gruszki, śliwki.

Tłuszcze odzwierzęce, smalec, oleje palmowy i kokosowy.

Mocna kawa, herbata, alkohol – działają drażniąco na błonę śluzową żołądka i prowokują nadmierne skurcze.

Słodycze – niestety cukier nie wpływa korzystnie na funkcjonowanie żołądka i jelit, zwłaszcza w formie przetworzonych łakoci.

Ostre przyprawy – na przykład chilli, ostra papryka, chrzan prowokują wzmożone wydzielanie kwasu żołądkowego i drażnią ściany żołądka.

Jak widać, restrykcji jest sporo, jednak warto stosować się do wskazanych porad dietetycznych, by móc uniknąć nasilania się objawów i problemów z żołądkiem. Dieta jest w stanie znacznie poprawić funkcjonowanie osoby z zapaleniem żołądka.

Przykładowy jadłospis w diecie na zapalenie żołądka i problemy z jelitami

Zastanawiasz się, jak powinny wyglądać Twoje posiłki z uwzględnieniem jedynie określonych produktów? Nie masz pomysłu, jak zaplanować swój jadłospis, by przez przypadek nie umieścić w nim czegoś, co może Ci zaszkodzić? Poniżej przedstawiamy przykładowy jadłospis, który może Ci ułatwić zaplanowanie tego, co jeść i pić przy leczeniu zapalenia żołądka czy dolegliwości jelitowych.

Śniadanie: bułka pszenna z polędwicą z kurczaka, masłem i pomidorem bez skórki + szklanka ciepłej wody.
Drugie śniadanie: ryż na mleku bez laktozy lub napoju owsianym z duszonym jabłkiem + kawa zbożowa.
Obiad: dorsz na parze z purée ziemniaczanym i marchewką + rozcieńczony sok owocowo-warzywny.
Podwieczorek: jogurt naturalny z musem bananowym.
Kolacja: sałatka z pieczonym kurczakiem, sałatą, marchewką, cukinią i oliwą z oliwek + napar z rumianku

Jadłospis przy zapaleniu żołądka wcale nie musi być skomplikowany. Wystarczy wprowadzić kilka zmian co do wyboru produktów i sposobu ich przygotowania, a ból brzucha, nieprzyjemności żołądkowe i jelitowe mają szansę ustąpić. Zadbaj o swoje zdrowie i przy okazji o własny komfort.

Przeczytaj także:

Mężczyzna jedzący posiłek który ma pobudzić hormon wzrostu

Jak naturalnie pobudzić hormon wzrostu? Somatotropina a dieta

Hormon wzrostu odgrywa kluczową rolę w organizmie. Sprawdź, jak pobudzić hormon wzrostu dietą i nie tylko.

Grafika przedstawiająca kobietę trzymającą się za brzuch cierpiącą na sibo

Co to jest SIBO? Jakie są objawy, jak leczyć, jaka dieta najlepsza?

Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO) to nie tylko ból brzucha i biegunka. Sprawdź jakie są jeszcze objawy!

Kobieta i mężczyzna w kaskach czekający na jedzenie w upale siedząc przy stoliku w restauracji

Co jeść i pić w upały a czego unikać? Najlepsza dieta na upalne dni

Jak komponować posiłki podczas upałów? Dieta na gorące dni powinna zadbać o uzupełnienie płynów i ważnych składników mineralnych.

produkty spożywcze leżące na kuchence turystycznej

Dieta niskowęglowodanowa – na czym polega?

Zdarza się, że ze względu na różnego rodzaju choroby jak cukrzyca czy otyłość, konieczne jest wprowadzenie diety niskowęglowodanowej. Sprawdź!

rybka przygotowana do przyrządzenia

Dieta Dąbrowskiej – co warto o niej wiedzieć?

Szukasz diety, która oczyści Twój organizm z toksyn i jednocześnie pomoże schudnąć? Sprawdź, jakie korzyści posiada dieta Dąbrowskiej.