Dieta żołądkowa – kiedy ją stosować? Czym się charakteryzuje?
Odpowiednia dieta, zaraz po trafnej diagnozie i konsultacji z lekarzem, to klucz, który pozwoli nam wrócić do zdrowia i poczuć się lepiej przy dolegliwościach związanych z układem pokarmowym. Te z kolei potrafią być naprawdę uciążliwe: bóle o różnym nasileniu, skurcze żołądka, nadkwaśność, zgaga, nudności, nieregularność wypróżnień, wzdęcia czy uczucie pełności – to tylko najczęściej występujące. Towarzyszą takim chorobom jak zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie dwunastnicy, refluks, zespół jelita drażliwego i wiele innych. Zmaganie się z nimi często obniża komfort życia, odbiera radość z codziennych posiłków i staje się prawdziwym problemem, z którym trudno normalnie funkcjonować w codziennym życiu.
By móc sobie pomóc i powrócić do równowagi, warto wdrożyć dietę żołądkową. Charakteryzuje się ona przede wszystkim tym, że jest lekkostrawna, niedrażniąca, a przy tym dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych mu do rozwoju składników odżywczych. Może przyczynić się do zmniejszenia wydzielania soku żołądkowego, łagodzić stany zapalne i regulować pracę jelit. Trzeba jednak mieć świadomość, że jest to dieta nieco restrykcyjna i podjęcie się jej może wiązać się z eliminacją wielu, często lubianych, produktów spożywczych.
Kto powinien z niej skorzystać? Głównie osoby zmagające się z wymienionymi wcześniej schorzeniami, jednak zdrowa i zbilansowana dieta lekkostrawna będzie dobrym wyborem dla każdej osoby zmagającej się z różnego rodzaju nieprzyjemnościami od strony przewodu pokarmowego. Pamiętaj jednak, że w przypadku niepokojących objawów warto skonsultować się z lekarzem – o zdrowie trzeba zadbać wielotorowo i pod opieką specjalisty.