Batony zbożowe zgodne z dietą wegańską

Dieta wegańska – co to jest, jakie są zasady, czy jest zdrowa?

Czy dieta wegańska jest zdrowa? Zasady diety wegańskiej. Jak zbilansować roślinny jadłospis? Podstawowe informacje o diecie wegańskiej.

Słyszałeś o zaletach diety wegańskiej, ale nie wiesz jak zacząć, na co zwrócić uwagę? Nie masz pewności jak bilansować jadłospis, aby nie doprowadzić do niedoborów? Czytaj dalej!

Na czym polega dieta wegańska? Kim jest weganin?

Dieta wegańska to dieta 100% roślinna, a to oznacza, że w wegańskich posiłkach nie mogą znaleźć się produkty mięsne (w tym ryby i owoce morze), produkty mleczne (mleko, sery, jogurty, masło), jaja, ale również produkty w skład, których wchodzą inne produkty pochodzenia zwierzęcego.

Weganin nie je słodyczy, w których znajduje się mleko w proszku lub dodatek masła. Nie sięgnie również po żelki i galaretki, w których znajduje się żelatyna. Oraz wyklucza miód, który jest produktem pracy pszczół.

Dla części osób weganizm to coś więcej niż dieta, to styl życia. Polega na eliminacji również produktów wykonanych ze skór zwierząt (kurtki, buty, torebki) oraz testowanych na zwierzętach (w tym kosmetyki i leki). 

Mężczyzna w koszulce i spodenkach sportowych biegnący w plenerze

Czy dieta wegańska jest zdrowa i bezpieczna?

Amerykańskie i brytyjskie stowarzyszenia dietetyczne (w tym Academy of Nutrition and Dietetics oraz British Dietetic Association) stoją na stanowisku, że dobrze zbilansowane diety roślinne (wegetariańskie w tym wegańskie) są bezpieczne i mogą sprzyjać zdrowiu na każdym etapie życia. A to oznacza zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, kobiety w ciąży, matki karmiące i osoby starsze.

Również Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) będący wiodącą polską instytucją zajmującą się badaniami nad żywieniem i zdrowiem publicznym w swoich publikacjach i zaleceniach uwzględnia dietę wegańską jako jedną z opcji zdrowego odżywiania, pod warunkiem, że jest ona odpowiednio zbilansowana i dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Jak zbilansować dietę wegańską?

Co jeść na diecie wegańskiej, aby posiłki były dobrze skomponowane, wysoko odżywcze i sycące? Dania wegańskie powinny zawierać wszystkie makroskładniki, witaminy i minerały.

Orzechy włoskie będące źródłem białka w diecie wegańskiej leżące w miseczce na drewnianym blacie

Białko – niezbędne do budowy i regeneracji

Jednym z głównych elementów, na który należy zwrócić uwagę komponując wegańskie posiłki jest białko. Na szczęście produktów pochodzenia roślinnego zawierających białko jest bardzo dużo i przy odrobinie wprawy, łatwo włączymy je do codziennych posiłków:

Roślinne źródła białka:

1) nasiona roślin strączkowych – soczewica, ciecierzyca, fasola, groch, bób, soja,

2) produkty sojowe – tofu, tempeh, edamame, napoje i jogurty sojowe, granulat sojowy,

3) orzechy i nasiona – włoskie, nerkowce, brazylijskie, pekan, laskowe, ziemne, słonecznik, dynia, siemię lniane, chia, nasiona konopi,

4) pseudozboża – amarantus, kasza gryczana, komosa ryżowa (quinoa).

Jednym z mitów dotyczących diety wegańskiej jest określanie białka z roślin jako "niepełnowartościowego". Wbrew obiegowej opinii, roślinne źródła białka zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy. Jedząc różnorodnie i nie stosując niskokalorycznych diet odchudzających, nie musimy się martwić o niedobór białka.

Węglowodany – główne źródło energii

Roślinne produkty obfitują w węglowodany złożone i błonnik pokarmowy, które zapewniają nam stabilny poziom cukru we krwi i są również źródłem witamin i minerałów.

Źródłem węglowodanów w wegańskich posiłkach są:

1) pełnoziarniste produkty zbożowe (będące źródłem witamin z grupy b) – ryż, żyto, pszenica, owies, kasza jaglana,

2) warzywa skrobiowe – ziemniaki, bataty, buraki, marchew, dynia,

3) inne warzywa – pomidory, brokuł, kalafior, cukinia,

4) owoce.

Wybieraj produkty niskoprzetworzone, najlepiej świeże warzywa i owoce. Unikaj produktów z białej mąki (białego pieczywa i makaronu), które poza węglowodanami nie dostarczają innych składników odżywczych.

Wyższe spożycie błonnika oraz przeciwutleniaczy, wśród wegan i wegetarian wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi i niższe ryzyko chorób serca w tych grupach.

Tłuszcze – niezbędne w każdej diecie

Tłuszcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W dietach bez ryb, warto sięgnąć po roślinne źródła kwasów tłuszczowych omega 3. Znajdziemy je w siemieniu lnianym, orzechach włoskich i nasionach chia.

Inne zdrowe źródła tłuszczów w roślinnych posiłkach to: awokado, oliwa z oliwek, olej roślinne (lniany, z czarnuszki).

Zasady diety wegańskiej wykluczają większość kwasów tłuszczowych nasyconych (które znajdziemy w produktach odzwierzęcych), co jest kolejnym czynnikiem obniżającym ryzyko chorób cywilizacyjnych.

Nasiona chia będące źródłem kwasów omega 3 wsypane do drewnianej miski

Witaminy i składniki mineralne

Odpowiednio zbilansowana dieta wegańska może być pełnowartościowa, jednak wymaga to wprawy i szczególnego uwzględnienia produktów będących źródłem:

1) wapnia – wykluczając nabiał pozbawiamy się dobrego źródła wapnia. W to miejsce warto włączyć napoje roślinne fortyfikowane w wapń, tofu, zielone warzywa liściaste (jarmuż, szpinak, rukola), wysokozmineralizowaną wodę mineralną, sezam, migdały oraz suszone figi. Wegetarianizm jest łatwiejszy pod względem dostarczania wapnia, ponieważ dopuszcza mleko i produkty mleczne.

2) żelaza – mięso i ryby są bogate w żelazo, aby nie zabrakło nam tego pierwiastka do posiłków warto włączyć rośliny strączkowe, nerkowce, suszone morele, amarantus i kaszę gryczaną. Dodając do posiłków źródła witaminy C (surowe warzywa i owoce), dodatkowo zwiększymy wchłanianie żelaza.

3) cynku – znajdziesz go w pestkach dyni, kaszy gryczanej, boczniakach, pieczarkach i fasoli.

4) jodu – wybieraj sól jodowaną oraz regularnie sięgaj po wodorosty.

Czego brakuje w wegańskich posiłkach?

W produktach roślinnych nie znajdziemy źródeł witaminy B12. Zaleca się suplementację tego składnika zarówno wśród wegan, jak i wegetarian.

Kolejną witaminą, która powinna być suplementowana jest witamina D. Niedobory witaminy D obserwuje się u większości osób w naszym kraju, dlatego jako dietetyk zalecam regularną kontrolę poziomu tej witaminy oraz suplementację (niezależnie od stosowanej diety).

Borówki leżące w szklanej misce

Dieta wegańska od czego zacząć?

Eliminacja produktów pochodzenia zwierzęcego nie musi oznaczać, że nasze posiłki staną się monotonne i mało urozmaicone. Wręcz przeciwnie, mamy do odkrycia dużą ilość warzyw, owoców, strączków, pestek oraz przypraw. 

Przygotowując się do przejścia na weganizm warto poczytać na ten temat i potestować przepisy. Nie musisz od razu opierać wszystkich posiłków wyłącznie na roślinach. Możesz zacząć od wegańskich piątków lub weekendów, w tym czasie uczyć się gotować i testować nowe przepisy, zanim zdecydujesz się całkowicie wykluczyć produkty odzwierzęce.

Pierwszym krokiem może być również dieta wegetariańska, a dopiero po jakimś czasie weganizm.

Jeśli masz wątpliwości i nie chcesz ryzykować niedoborów, warto skonsultować się z dietetykiem, który ułoży zbilansowany plan żywieniowy lub podpowie co dodać do obecnych posiłków.

Dieta wegańska a odchudzanie

Stosowanie diety wegańskiej może wspierać proces redukcji masy ciała, szczególnie jeśli będzie zawierać duże ilości surowych warzyw. Dzięki wysokiej zawartości wody, warzywa są niskokaloryczne, a mają dużą objętość. Zawartość błonnika sprawia, że roślinne posiłki są sycące na dłużej.

Warto jednak pamiętać, że posiłek nie może składać się z samych warzyw. Ważna jest obecność białka w diecie, które również daje uczucie sytości.

Wraz z rosnącą popularnością weganizmu w sklepach pojawia się coraz więcej produktów dedykowanych dla wegan. Nie wszystkie produkty wegańskie są zdrową opcją. Frytki i niektóre słodycze też są wegańskie, ale nie pomogą nam w odchudzaniu, ani nie poprawią nam zdrowia.

Przykładowy jadłospis wegański

Jadłospis wegański warto komponować tak, żeby był różnorodny, kolorowy i oparty na sezonowych składnikach. Nie zawsze musi składać się z 5 posiłków. Ilość dań dobierz do własnego poziomu głodu i czasu na przygotowanie. Poniższy jadłospis traktuj jako inspirację.

Śniadanie – owsianka z truskawkami, siemieniem lnianym i migdałami

II śniadanie – kanapka z hummusem, pokroje w słupki warzywa (marchew, ogórek, seler naciowy)

Zupa – krem z brokułu z ciecierzycą

Drugie danie – pełnoziarnisty makaron ze szpinakiem i czerwoną fasolą, surówka z marchwi

Kolacja – tofucznica z pieczarkami i pomidorem

Podsumowanie

Dieta wegańska zyskuje na popularności i bardzo dobrze, bo ma wiele zalet i jest zdrową dietą, pod warunkiem, że jest dobrze ułożona. Nie każdy produkt oznaczony w sklepie jako "vegan" jest dobrym wyborem. Unikaj przetworzonych produktów, pełnych cukru i białej mąki. Niech Twoje talerze zapełnią się kolorowymi warzywami, owocami, soczewicą i ciecierzycą, z dodatkiem kasz. Na zdrowie! 

Dietetyk Maria Pabich

Autor: Maria Pabich

Dietetyk, żona, mama, pasjonatka biegów na orientację i jogi. Uczy zdrowego odżywiania, specjalizuje się w żywieniu dzieci, dietach wegetariańskich i wegańskich. Wspiera rodziców w odbudowie odporności dzieci.

Przeczytaj także:

Okno żywieniowe i post przerywany – na czym polega dieta IF?

Okno żywieniowe i post przerywany – na czym polega dieta IF?

Czym jest okno żywieniowe i post przerywany? Na czym polega dieta IF? Jak wpływa na zdrowie i redukcję masy ciała intermittent fasting?

Kobieta i mężczyzna w kaskach czekający na jedzenie w upale siedząc przy stoliku w restauracji

Co jeść i pić w upały a czego unikać? Najlepsza dieta na upalne dni

Jak komponować posiłki podczas upałów? Dieta na gorące dni powinna zadbać o uzupełnienie płynów i ważnych składników mineralnych.

Kobieta i mężczyzna przygotowujący posiłek keto

Na czym polega dieta ketogeniczna? Co jeść na keto?

Chcesz przejść na keto? Nie wiesz, jakie są zasady diety ketogenicznej? Czy to dobry wybór na odchudzanie? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Orzechy włoskie bogate w składniki wzmacniające stawy leżące w misce

Dieta na stawy – co jeść na ich wzmocnienie?

Zdrowe stawy są elementem prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co jeść na stawy? W niniejszym artykule dowiesz się, jaka dieta jest najlepsza.

mężczyzna pijący napój z bidonu na siłowni

Nietolerancja laktozy - objawy, leczenie, dieta | Blog Dectahlon

Czym jest laktoza? Jakie objawy towarzyszą nietolerancji laktozy? Jak zdiagnozować nietolerancję laktozy? Dowiedz się tego czytając artykuł!