Para wegetarian smażąca na grillu elektrycznym danie obiadowe diety wegetariańskiej

Dieta wegetariańska – jak zacząć? Jak bilansować wege jadłospis?

Poznaj przykładowy jadłospis i naucz się bilansować dietę wegetariańską. Sprawdź, które produkty warto włączyć do roślinnych posiłków.

Dieta wegetariańska opiera się na wykluczeniu mięsa, ale aby była zdrowa, wciąż musi dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W tym artykule dowiesz się, jak krok po kroku wprowadzić zmiany w swojej diecie, aby była nie tylko zdrowa, ale także smaczna i zróżnicowana. Poznasz praktyczne wskazówki dotyczące bilansowania posiłków i niezbędnej suplementacji, tak aby zaspokoić wszystkie potrzeby organizmu.

Co to jest i na czym polega dieta wegetariańska?

Dieta wegetariańska w powszechnym znaczeniu tego słowa oznacza styl jedzenia, w którym rezygnuje się ze spożywania mięsa (w tym ryb i owoców morza). Wegetarianie jedzą mleko i nabiał (ser, jogurt, masło, mleko) oraz jaja. Jedną z odmian wegetarianizmu jest dieta wegańska, w której eliminuje się wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Ze względów etycznych weganie nie kupują też wyrobów ze skór zwierząt i nie spożywają miodu.

Kobieta i mężczyzna jedzący posiłek przy stoliku turystycznym w plenerze

Zalety diety wegetariańskiej

Największe plusy diety wege wynikają z wyższego spożycia błonnika pokarmowego, który wegetarianie dostarczają z produktów roślinnych (warzyw, owoców, roślin strączkowych, orzechów i pestek). Dzienne zalecane spożycie błonnika dla osoby dorosłej wynosi 25-30 gramów.

Kolejny ważny aspekt to niższe spożycie kwasów tłuszczowych nasyconych, a wyższe kwasów tłuszczowych nienasyconych (orzechy, pestki, oliwa z oliwek), co bardzo korzystnie wpływa na zdrowie.

Dieta wegetariańska może przyczyniać się do:

1. obniżenia ryzyka chorób cywilizacyjnych (cukrzycy typu 2, chorób serca, nadciśnienia),

2. łatwiejszej kontroli masy ciała i niższego ryzyka otyłości,

3. wyższej odporności,

4. poprawy trawienia i zapobiegania zaparciom.

Wysokie spożycie warzyw i owoców jest źródłem witaminy C, beta-karotenu oraz wielu innych przeciwutleniaczy, które chronią komórki przed stresem oksydacyjnym i opóźniają starzenie.

Wady diety wegetariańskiej

Nie należy jednak stosować diety wegetariańskiej bez odpowiedniego przygotowania i wiedzy, gdyż przy nieprawidłowym komponowaniu posiłków, można doprowadzić do niedoboru składników odżywczych.

Wiele osób boi się, że nie będzie w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości białka. Jednak przy stosowaniu urozmaiconej diety, opartej na niskoprzetworzonych posiłkach i dostarczającej odpowiednią ilość kalorii, niedobory białka występują bardzo rzadko.

Największe ryzyko wystąpienia niedoborów dotyczy żelaza, witaminy B12, witaminy D oraz kwasów tłuszczowych omega-3 i właśnie na te składniki warto zwrócić szczególną uwagę. Weganie dodatkowo powinni monitorować spożycie wapnia z produktów roślinnych.

Mężczyzna jedzący obiad wegetariański makaron z sosem pomidorowym

Czy wegetarianizm ułatwia odchudzanie?

Zmiany w masie ciała zależą w głównej mierze od ilości spożywanych kalorii. Na diecie wegetariańskiej możemy dostarczać zarówno więcej, jak i mniej kalorii, niż wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie. Wiele osób obawia się, że na diecie wegetariańskiej automatycznie się chudnie, ponieważ jest ona „niedoborowa”. To nieprawda. Dobrze zbilansowana dieta wegetariańska może być skuteczna zarówno w procesie odchudzania, jak i w czasie budowania tkanki mięśniowej.

Dieta wegetariańska może wspomóc odchudzanie (pod warunkiem spożywania odpowiednich produktów, takich jak warzywa, kasze i rośliny strączkowe) dzięki wyższej zawartości błonnika, który, pęczniejąc w żołądku, daje uczucie sytości i opóźnia trawienie. Dodatkowo warzywa mają wysoką zawartość wody, co sprawia, że mają dużą objętość przy niskiej kaloryczności, a to powoduje, że roślinne posiłki mogą być sycące, ale jednocześnie nie prowadzą do nadmiernego spożycia kalorii.

Czy dieta wegetariańska jest droga?

Dieta wegetariańska może, ale nie musi być droga. Wszystko zależy od wybranych produktów oraz częstotliwości jedzenia w restauracjach. Aby obniżyć koszty przygotowywania posiłków, warto większość z nich przygotowywać samodzielnie w domu, korzystając z produktów niskoprzetworzonych, lokalnych i sezonowych. Rośliny strączkowe, kasze, ryż oraz sezonowe warzywa i owoce to bardzo tanie produkty, które stanowią podstawę kuchni wegetariańskiej.

Zimą warto sięgać po warzywa korzeniowe (buraki, marchew, seler) oraz mrożonki. Mrożone warzywa są tanią i praktyczną bazą wielu posiłków. Mrożone owoce sprawdzają się doskonale w owsiankach i koktajlach. Od czasu do czasu można sięgnąć po gotowe, sklepowe kotlety wegańskie lub hummus, jednak przygotowując te posiłki z suchych ziaren ciecierzycy, można zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy.

Jak uniknąć niedoborów pokarmowych?

Dobrze skomponowana dieta wegetariańska dostarcza organizmowi większości witamin i składników mineralnych. Jednak poniższe składniki warto monitorować, zarówno pod kątem spożycia, jak i wysycenia organizmu (robiąc regularne badania krwi) i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie suplementy diety

Żelazo

Ze względu na eliminację z posiłków mięsa oraz niższy stopień przyswajania żelaza z produktów roślinnych, osoby na dietach roślinnych są bardziej narażone na niedobory żelaza. Dotyczy to szczególnie kobiet w okresie rozrodczym, których zapotrzebowanie na żelazo jest 2 razy wyższe niż u mężczyzn.

Aby dostarczyć odpowiednią ilość żelaza, wprowadź do diety rośliny strączkowe i jaja oraz ogranicz spożycie nabiału. Wielu początkujących wegetarian po wykluczeniu mięsa zwiększa spożycie serów, jogurtów i mleka. Nabiał zawiera bardzo mało żelaza i dodatkowo hamuje jego przyswajanie. Dlatego dieta wegetariańskie nie może opierać się głównie na produktach mlecznych. Codziennie jedz fasola, soczewicę, ciecierzycę lub tofu.

Roślinne żelazo będzie lepiej przyswajalne, jeśli do posiłku dodasz produkt bogaty w witaminę C (cytrusy, czerwoną paprykę, kiwi, natkę pietruszki, kiszonki). 

Suplement dietetyczny omega-3 w kapsułkach w miseczce

Kwasy tłuszczowe omega-3

Po wyeliminowaniu z jadłospisu ryb, należy uzupełnić kwasy omega-3 w inny sposób. Roślinne źródła tych kwasów to siemię lniane, orzechy włoskie i nasiona chia. Mogą one jednak być niewystraczające do pokrycia dziennego zapotrzebowania na kwasy DHA i EPA, dlatego w dietach roślinnych zaleca się suplementację DHA. W wersji roślinnej taki suplement jest pozyskiwany z alg morskich.

Rozwiązaniem problemu może też być dieta pescowegetariańska, w której rezygnuje się z mięsa ssaków i ptaków ale pozostawia mięso ryb.

Witamina B12

Witamina B12 znajduje się naturalnie tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego. W diecie wegetariańskiej znajdziemy się w jajach, nabiale (jogurt, ser kefir), jednak przy niskim spożyciu jaj i nabiału, niedobory witaminy B12 mogą pojawiać się na diecie bezmięsnej. Warto regularnie badać poziom tej witaminy we krwi.

Weganie mogą korzystać z produktów roślinnych, które zawierają dodatek witaminy B12 (niektóre napoje roślinne, płatki śniadaniowe), najczęściej jednak u wegan konieczna jest suplementacja tej witaminy.

Dieta wegetariańska jadłospis

Poniżej znajdziesz przykładowy jadłospis wegetariański. Traktuj go jako inspirację i przykład, który należy dopasować do indywidualnego zapotrzebowania i trybu życia.

Dbaj o to, aby posiłki były przygotowane ze świeżych, sezonowych produktów. Talerz żywieniowy (opracowany w 2011 roku przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda) zaleca, aby połowę zawartości naszych talerzy stanowiły warzywa i owoce. W codziennych posiłkach powinny znaleźć się:

1. węglowodany złożone – pełnoziarniste produkty zbożowe (kasze, ryż, makaron, pieczywo), ryż, warzywa,

2. źródła białka – nasiona roślin strączkowych, jaja, mleko, ser, jogurt,

3. zdrowe tłuszcze – orzechy (włoskie, nerkowce, migdały), nasiona (dynia, słonecznik, siemię lniane), awokado, oliwa z oliwek.

Jadłospis na diecie wegetariańskiej powinien być urozmaicony i kolorowy. Do wyboru mamy dużo różnych kasz, roślin strączkowych, pestek, warzyw i owoców. Warto wybrać się na lokalny ryneczek i sprawdzić, których warzyw dawno nie jedliśmy oraz sięgnąć po mniej znane kasze, jak komosa ryżowa i amarantus. W kuchni dobrze sprawdzają się również produkty sojowe, tofu i tempeh, które są gotowe do jedzenia (bez konieczności moczenia i gotowania, jak w przypadku pozostałych roślin strączkowych).

Jadłospis dzień 1

Śniadanie: Jajecznica z cebulą i pomidorami, pieczywo pełnoziarniste

II śniadanie: Jogurt naturalny z płatkami owsianymi i borówkami

Zupa: Zupa pomidorowa z czerwoną soczewicą

II danie: Kotlety z zielonej soczewicy, pieczone bataty, surówka z kapusty pekińskiej

Deser: Arbuz

Kolacja: Kanapki z twarożkiem z rzodkiewką i zielonym ogórkiem

Jadłospis dzień 2

Śniadanie: Owsianka ze śliwkami, bananem i migdałami

II śniadanie: Kanapka z hummusem i pomidorem, jabłko

Zupa: Zupa krem z kalafiora z ciecierzycą

II danie: Makaron ze szpinakiem i serem feta, surówka z marchewki 

Deser: Zielony koktajl z jarmużu, banana i ananasa

Kolacja: Sałatka z brokułu z jajkiem na twardo i pomidorem

Kobieta trzymająca opakowanie ze zdrowymi przekąskami

Jadłospis dzień 3

Śniadanie: Naleśniki z kremem z daktyli i malinami

II śniadanie: Kanapka z jajkiem, kiełkami brokułu, gruszka

Zupa: Zupa ogórkowa z zieloną soczewicą

II danie: Leczo z cukinii, papryki, pieczarek z tofu naturalnym 

Deser: Ciasto marchewkowe

Kolacja: Tosty z żółtym serem, sałatka z jarmużu, kiszonego ogórka i awokado

Podsumowanie

Przejście na dietę wegetariańską to dobry krok w kierunku zdrowia i ochrony środowiska, warto jednak dobrze się do niego przygotować i nauczyć bilansować posiłki tak, aby nie zabrakło w nich ważnych składników mineralnych i białka. W razie wątpliwości, udaj się do dietetyka, który ułoży indywidualny plan dietetyczny.

Wegetarianizm może być krokiem przejściowym w drodze do weganizmu, czyli pełnej rezygnacji z produktów pochodzenia zwierzęcego. Możesz też zatrzymać się na diecie semiwegetariańskiej, czyli wykluczyć tylko czerwone mięso. Wegetarianizm ma wiele różnych odmian i każdy może znaleźć opcję dla siebie. Nawet jeśli będą to tylko wege poniedziałki, będzie to krok w stronę zdrowia.

Dietetyk Maria Pabich

Autor: Maria Pabich

Ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Lubelskim, kierunek dietetyka i planowanie żywienia. Specjalizuje się w żywieniu dzieci, sportowców, dietach wegetariańskich i wegańskich. Szczególnie interesuje ją wzmacnianie odporności poprzez odżywianie oraz dietetyka sportowa. Od 2016 roku prowadzi własną działalność. Prywatnie żona, mama, pasjonatka biegów na orientację i jogi.

Przeczytaj także:

Rodzina wegetariańska jedząca drugie śniadanie na łonie natury

Jak wegetarianizm wpływa na środowisko?

Czy dieta wegańska i wegetariańska jest bardziej ekologiczna niż jedzenie mięsa? Czy wege jest rozwiązaniem na rosnącą emisję gazów cieplarnianych?

Ziarna ciecierzycy w półmisku jako zdrowy zamiennik białka dla wegetarian

Jak zdrowo przejść na wegetarianizm?

Jak zdrowo przejść na dietę wegetariańską? Jak zbilansować roślinne posiłki, aby uniknąć niedoborów? Dowiedz się od czego zacząć wegetarianizm.

Mężczyzna będący na diecie wegetariańskiej spożywający baton proteinowy

Wegetarianizm a weganizm - jakie są różnice oraz podobieństwa?

Czym różni się wegetarianizm i weganizm? Jakie są korzyści z diety roślinnej? Który sposób odżywiania wybrać?

Osoba wyciągająca z wody rybę ręką

Czy wegetarianie jedzą ryby i owoce morza?

Czy wegetarianizm dopuszcza jedzenie ryb i owoców morza? Czy wegetarianin odrzuca wszystkie produkty odzwierzęce? Sprawdź

Kobieta w odzieży sportowej stojąca przy oknie zastanawiając się co jeść na diecie wegańskiej

Co jeść na diecie wegańskiej? Wegański jadłospis

Zastanawiasz się, co jeść na diecie wegańskiej? Sprawdź nasz przewodnik, który pomoże przejść na weganizm i ułożyć roślinny jadłospis