Mężczyzna pakujący do plecaka baton energetyczny przygotowany wg przepisu w domu

Domowe batony energetyczne – 4 zdrowe przepisy

Baton energetyczny to szybka, zdrowa przekąska i źródło energii w czasie pracy lub intensywnego wysiłku. Zrób domowe batony z suszonych owoców.

Baton energetyczny to szybka, zdrowa przekąska i źródło energii w czasie pracy lub intensywnego wysiłku. Zrób domowe batony z suszonych owoców.

Czy istnieją zdrowe słodycze?

Każdy z nas lubi słodki smak, mamy to zakodowane w genach. Już mleko matki jest słodkie i zachęca dzieci do jedzenia. Słodki smak daje znak do organizmu, że jedzenie jest wysokokaloryczne. W czasach, kiedy jedzenia było mało, takie działanie nie pozwalało nam przejść obojętnie obok słodkich owoców i gwarantowało przetrwanie.

Obecnie nadal lubimy słodki smak i daje nam on przyjemność. Niestety zamiast owoców, sięgamy po lody, pączki i ciasta. Produkty o dużej zawartości białego cukru, tłuszczów nasyconych, sztucznych konserwantów. A gdyby tak zrobić słodkości ze zdrowych składników? Pełnych witamin i minerałów oraz ważnego dla organizmu błonnika? Odpowiedzią są domowe batony, które przygotujesz w kilka minut.

Para czytająca przepis na domowe batony energetyczne

Z czego zrobić batony energetyczne?

Do przygotowania batoników energetycznych potrzebujesz suszonych owoców, orzechów i nasion oraz ewentualnie kakao, płatków owsianych, miodu lub syropu z agawy.

Suszone owoce są podstawą tworzenia batoników, to one nadają im wilgoci i sklejają całą masę. Do wyboru masz:

daktyle – są najczęściej wykorzystywane, gdyż są najtańsze wśród suszonych owoców i najbardziej słodkie,

figi – zawierają wapń, warto z nich korzystać szczególnie na dietach z eliminacją nabiału,

suszone morele – w porównaniu do innych suszonych owoców, charakteryzują się wysoką zawartością żelaza.

Możesz również mieszać różne rodzaje owoców w batonikach, na przykład tworząc batony figowo-morelowe.

Orzechy i pestki są źródłem błonnika, zdrowych tłuszczów oraz minerałów (cynku, wapnia i żelaza). Nadają batonom chrupkości. W tej grupie możesz wybrać:

orzechy włoskie – są źródłem roślinnych kwasów tłuszczowych omega-3,
migdały – mają więcej wapnia niż inne rodzaje orzechów,
orzechy laskowe,
orzechy nerkowca,
pestki dyni – zawierające cynk i magnez,
pestki słonecznika – równie wartościowe jak pestki dyni,
sezam – szczególnie sezam niełuszczony jest dobrym źródłem wapnia.

Do batoników możesz również dodać wiórki kokosowe, jagody goji (uważane za superfood), płatki owsiane, ekspandowany amarantus, a nawet kawę i cynamon.

Rośliny strączkowe również możesz wykorzystać w batonikach. Dzięki nim baton będzie dostarczać również białka i żelaza. Strączki to bardzo wartościowe produkty, które możemy jeść również w deserach.

Mężczyzna jedzący domowy baton energetyczny

Batony energetyczne przepisy

Domowe batoniki są idealne dla osób aktywnych fizycznie. To doskonałe źródło energii w czasie długiej wędrówki po górach (mają dużo kalorii w małej objętości) lub długiej jazdy na rowerze. Sprawdzą się również jako smaczny dodatek do szkolnej śniadaniówki lub lunchboxa do pracy.

Możliwość dowolnego komponowania składników pozwala na dostosowanie przepisów do indywidualnych upodobań smakowych oraz potrzeb dietetycznych. Dzięki temu masz pewność, że sięgasz po produkt najwyższej jakości, przygotowany w zgodzie z Twoimi preferencjami i zasadami zdrowego żywienia.

Batony energetyczne, możesz przygotować w kilka minut, a do niektórych nie potrzebujesz nawet piekarnika. Przygotowanie własnych batoników to również doskonała okazja, by zaangażować całą rodzinę w proces tworzenia zdrowych przekąsek, co może stać się świetną formą wspólnej zabawy i nauki zdrowych nawyków żywieniowych.

Poniżej znajdziesz sprawdzone przepisy na batony energetyczne. Możesz je dowolnie modyfikować, zamieniając suszone owoce na inne lub orzechy na pestki słonecznika.

Czekoladowe batoniki z fasoli

Składniki:

– 200g suchej fasoli adzuki (około 450-500g po ugotowaniu)
– 1 dojrzały banan
– 20 suszonych daktyli
– 1 szklanka dowolnej mąki pełnoziarnistej
– 1 szklanka mleka roślinnego (na przykład sojowego)
– 3 łyżki syropu klonowego lub ksylitolu
– 6 łyżek kakao
– 1/2 szklanki wiórków kokosowych
– 1/3 szklanki płatków migdałowych lub drobno pokrojonych dowolnych orzechów
– 8 kawałków gorzkiej czekolady

Fasolę namocz na noc i ugotuj do miękkości. Daktyle drobno pokrój i zalej wrzątkiem na 30 minut. Odcedź. W dużej misce umieść fasolę, banana, mąkę, mleko, kakao, ksylitol i daktyle, zmiksuj blenderem. Jeżeli masa jest zbyt gęsta dodaj trochę wody lub mleka. Dodaj pozostałe składniki (migdały, drobno posiekaną czekoladę, wiórki kokosowe) i mieszaj. Masę przełóż na blaszkę i wstaw do nagrzanego do 170 stopni piekarnika na 40 minut. Po wystudzeniu schłodź w lodówce, aby batony były bardziej zwarte i nie kruszyły się przy krojeniu na mniejsze kawałki.

Kawowe batony energetyczne

Składniki:

– 50 ml mocnej kawy
– 250 g suszonych daktyli
– 100 g migdałów
– 100 g nerkowców
– 2-3 łyżeczki kakao
– 1 łyżeczka drobno zmielonej kawy
– mała szczypta soli

Daktyle pokrój na mniejsze kawałki i zalej ciepłą kawą. Odstaw na godzinę, aby zmiękły. Orzechy drobno zmiksuj w blenderze lub w młynku do kawy. Daktyle (razem z kawą) przełóż do miski i zmiksuj końcówką blendera na gęstą masę. Połącz daktyle z suchymi składnikami, wymieszaj i ugniataj ręcznie, aż do uzyskania gęstej, plastycznej masy. Jeśli masa jest za rzadka, dodaj więcej orzechów. Przełóż masę na papier do pieczenia, formując prostokąt i mocno dociskając. Włóż do lodówki na całą noc. Gotowe batony pokrój i przechowuj w lodówce.

Owsiane batoniki

Składniki:

– 2 szklanki płatków owsianych
– 10 suszonych śliwek
– 10 suszonych moreli
– 25 suszonych daktyli
– 2 łyżki sezamu
– 3 łyżki nasion słonecznika
– 30 orzechów laskowych
– duża garść żurawiny lub rodzynek
– 2 dojrzałe banany
– 1 łyżka cynamonu
– 2 łyżki masła orzechowego

W dużej misce rozgnieć dojrzałe banany. Dodaj bakalie pokrojone na mniejsze kawałki, rozdrobnione w blenderze orzechy i nasiona, masło orzechowe. Wymieszaj. Wyłóż na blachę do pieczenia, ugnieć i wyrównaj. Piecz przez 30 minut w temperaturze 200 stopni. Wystudź i pokrój na mniejsze kawałki.

Domowe batony energetyczne w formie kulek w miseczce

Batony figowo-amarantusowe

Amarantus jest pseudozbożem o wysokiej zawartości wapnia, żelaza i białka. Warto włączyć go do posiłków dzieci i osób aktywnych fizycznie. Jako dietetyczka, polecam dodawanie go do zup, ale świetnie sprawdzi się również w batonach.

Składniki:

– 300 g suszonych fig
– 100 g dowolnych orzechów
– 4 łyżki kakao
– 1/2 szklanki ekspandowanego amarantusa

Figi zalej ciepłą wodą i odstaw aby napęczniały. Wytnij twarde końcówki i pokrój figi na kawałki. Dodaj do nich zmiksowane orzechy i kakao. Zmiksuj końcówką blendera, aż składniki się połączą. Dodaj amarantus, wymieszaj. Przełóż na papier do pieczenia, formując prostokąt. Wstaw do lodówki na kilka godzin.

Podsumowanie

Domowe batony energetyczne to idealna propozycja dla osób, które szukają zdrowej alternatywy dla tradycyjnych przekąsek i słodyczy. Przygotowane z naturalnych składników, takich jak suszone owoce, orzechy i nasiona, dostarczają one nie tylko energii, ale również cennych składników odżywczych (błonnik, zdrowe tłuszcze, witaminy i minerały). Co więcej, dodatek strączków czy pełnoziarnistej mąki sprawia, że batony mogą być również źródłem białka, co jest szczególnie korzystne dla biegaczy i osób prowadzących aktywny tryb życia.

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz zdrowej przekąski na długą wyprawę, zastrzyku energii przed treningiem lub w czasie wysiłku fizycznego czy smacznego dodatku do lunchboxa, domowe batony energetyczne sprawdzą się doskonale. Możemy wybierać wśród produktów dostępnych w Decathlon lub przygotować je sami w domu.

Dietetyk Maria Pabich

Autor: Maria Pabich

Ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Lubelskim, kierunek dietetyka i planowanie żywienia. Specjalizuje się w żywieniu dzieci, sportowców, dietach wegetariańskich i wegańskich. Szczególnie interesuje ją wzmacnianie odporności poprzez odżywianie oraz dietetyka sportowa. Od 2016 roku prowadzi własną działalność. Prywatnie żona, mama, pasjonatka biegów na orientację i jogi.

Przeczytaj także:

osoba wyciągająca przekąski z pojemnika turystycznego siedząc na kamieniu

10 pomysłów na zdrowe przekąski w góry

Szykujesz się na swoją pierwszą lub kolejną z rzędu wyprawę na szczyt? W takim razie sprawdź nasze propozycje na zdrowe przekąski w góry!

Pudding chia ze świeżymi owocami na szklance jako pomysł na zdrowe śniadanie do szkoły dla dziecka

10 pomysłów na zdrowe śniadanie do szkoły. Drugi posiłek dziecka

Śniadanie do szkoły to pora na pełnowartościowy posiłek. Zbieramy pomysły na śniadania i drugie śniadania dla dziecka i informujemy, jak je spakować.

Humus z ciecierzycy w misce udekorowany zieleniną idealny na kolację wegetariańską

Kolacja wegetariańska – przepisy i inspiracje na zdrowe dania

Sprawdź co przygotować na kolację wegetariańską. Poznaj zdrowe i smaczne przepisy na sałatki i dania z makaronem.

sportowcy spożywający zdrowe przekąski

Jak się odżywiać? Obalamy 5 sportowych mitów żywieniowych

Jak się odżywiać, aby dostarczyć organizmowi witamin, minerałów i antyoksydantów? Od czego zacząć zdrowe odżywianie? Podpowiadamy!

Zdrowy wegański obiad szaszłyki warzywne na grillu elektrycznym dla dzieci na diecie wegańskiej

Czy dieta wegańska jest odpowiednia dla dziecka?

Czy dzieci mogą być na diecie wegańskiej? Jak ułożyć wegetariański i wegański jadłospis dla dziecka? Co trzeba wiedzieć, jak uniknąć niedoborów?