Jak suplementacja EAA wpływa na organizm?
Suplementacja niezbędnymi aminokwasami najlepsze skutki przyniesie u osób, które nie dostarczają odpowiednich ilości protein i aminokwasów wraz z naturalnym pożywieniem. Ich suplementacja może znacząco wspierać procesy anaboliczne. Doceniane są szczególnie jako element wspomagania procesów regeneracyjnych po treningu, w czasie choroby i podczas procesu rekonwalescencji.
Kolejnym ważnym aspektem suplementacji EAA jest ochrona przed katabolizmem, czyli rozkładem mięśni, co jest szczególnie istotne w okresach deficytu kalorycznego lub intensywnego wysiłku fizycznego. Warto jednak podkreślić, że angażujące ćwiczenia nie są jedynymi czynnikami, które zwiększają ilość procesów katabolicznych. Infekcje, choroby i urazy to stany, kiedy warto postawić na większą ilość EAA.
Najbardziej narażone na niedobory aminokwasów egzogennych są osoby, które w swojej diecie nie zawierają bogatych źródeł tych składników. Należą do nich wegetarianie, weganie oraz osoby, które mają wybiórczy stosunek do spożywanych mięs. Połączenie intensywnych ćwiczeń z eliminacją mięsa z diety jest dodatkowym czynnikiem, który drastycznie zwiększa ryzyko niedoboru składników odżywczych.